Rzeszów - Wtorek, 28.05.2024
Reklama

W Rzeszowie otwarto nowe miejsce dla seniorów

Dodano: 03.04.2024 r.

fot. Grzegorz Bukała / Urząd Miasta Rzeszowa
fot. Grzegorz Bukała / Urząd Miasta Rzeszowa
RZESZÓW. Tuż przed świętami wielkanocnymi w Rzeszowie odbyło się uroczyste otwarcie Miejskiego Centrum Seniora. Placówka znajduje się przy ul. Rynek 7.

- To wasze miejsce, wasze królestwo. To cudowne, że chce wam się działać na rzecz innych ludzi i wszystkich seniorów, których trzeba aktywizować i tłumaczyć, że seniorski wiek to nie jesień życia, ale jego piękna część – podkreślił Konrad Fijołek, Prezydent Rzeszowa podczas czwartkowej uroczystości. – A my jako miasto staramy się Wam w tym pomóc.

Miejskie Centrum Seniora utworzyła i będzie prowadziła do 2025 roku wyłoniona w drodze konkursu Fundacja Level Up. Budżet na tę działalność wynosi 300 tys. zł.

MCS znajduje się w kamienicy Rynek 7, w której mieści się również siedziba Rzeszowskiej Rady Seniorów. Seniorzy mogą liczyć tutaj m.in. na szkolenia z obsługi komputera czy telefonu komórkowego, warsztaty proekologiczne, kursy pierwszej pomocy, szkolenia z zakresu cyberbezpieczeństwa, bezpieczeństwa na drodze, wykłady na temat starzenia się, cykliczne zajęcia ruchowe.

- MCS rozpoczyna też ścisłą współpracę z klubami seniora (a jest ich już 25) działającymi w Rzeszowie, w ramach której zaplanowane zostały cykliczne spotkania Forum Klubów Seniora. W MCS zaplanowano również propagowanie wolontariatu  na rzecz osób dojrzałych. Realizuje się też „telefon życzliwości”, gdzie senior może zadzwonić, żeby porozmawiać, podzielić się problemami czy dowiedzieć się, gdzie szukać pomocy. Kolejną ciekawą usługą realizowaną przez centrum jest „pomocny pan”. Polega ona na realizowaniu drobnych napraw domowych, gdzie usługa jest finansowana z budżetu miasta – mówiła Małgorzata Cisek – Kozieł, prezes Fundacji Level up i koordynator MCS.
Reklama
- Jeśli chodzi o kwestie zdrowia i opieki nad seniorami powierzyliśmy je rzeszowskiemu Miejskiemu Ośrodkowi Pomocy Społecznej, który świadczy usługi opiekuńczo pielęgnacyjne dla  936 seniorów na kwotę 13 850 363 zł. Ponadto zajmuje się także świadczeniem   specjalistycznych usług opiekuńczych dla 19 seniorów (ich wartość to 279 477 zł), a także usługi sąsiedzkie - formę pomocy społecznej, która jest realizowana od listopada 2023 r., a polega na pomocy w zaspokajaniu podstawowych potrzeb życiowych, prostej podstawowej opiece higieniczno-pielęgnacyjnej – poinformowała Krystyna Stachowska, zastępczyni Prezydenta Rzeszowa.

Jak dodała, w latach 2022 – 2023 w Rzeszowie zakupiono 354 opasek życia dla seniorów. Całkowity koszt realizacji tego programu to 255 698 zł, z czego wkład własny miasta to 20 proc.

Wiceprezydent przypomniała także o działalności Środowiskowego Domu Samopomocy „Niezapominajka”. To dzienna placówka wsparcia z 25 dostępnymi miejscami dla osób z demencją i otępieniami, zwłaszcza z chorobą Alzheimera, finansowana ze środków budżetu państwa. – Warto dodać także, że 27 marca otworzyliśmy Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne - pierwszą tego typu placówce w Rzeszowie. Powstała przy ul. Sucharskiego, obok Domu Pomocy Społecznej. Centrum obejmie opieką 20 dorosłych osób posiadających znaczny i umiarkowany stopień niepełnosprawności – mówiła Krystyna Stachowska.

W tym roku na działalność na rzecz seniorów, Rzeszów przeznaczy łącznie 1,2 mln. zł.


 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Współpraca miasta i NGO na rzecz seniorów

Rzeszów zachęca seniorów do aktywności. „Nie siedźcie w domu”

RZESZÓW. Ponad 73 tys. zł przeznaczy miasto na działania aktywizujące seniorów. Będą to m.in. pikniki, wykłady, prelekcje, zajęcia ruchowe, spotkania okolicznościowe i ze specjalistami, warsztaty i imprezy plenerowe organizowane przez organizacje pozarządowe.

Nowy teren rekreacyjny

Na os. Biała powstanie ogród kieszonkowy z boiskiem i tyrolką

RZESZÓW. Mieszkańcy rzeszowskiego osiedla Biała zyskają nowy teren rekreacyjny. W rejonie istniejącego placu zabaw, powstanie ogród kieszonkowy.

Rzeszów

Zwłoki kobiety przy ul. Lubelskiej. Policjanci ustalili jej tożsamość

RZESZÓW. Rzeszowskim policjantom udało się w końcu ustalić tożsamość kobiety, której zwłoki znaleziono w przy ul. Lubelskiej. Okazało się, że to 48-letnia obywatelka Ukrainy.

Rzeszów

Remonty remiz i nowy samochód dla OSP Rzeszów Zalesie

OSP Rzeszów Zalesie będzie miało nowy średni samochód ratowniczo-gaśniczy. Zakup pojazdu będzie sfinansowany ze środków z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu Rzeszowa.

Rzeszów

W Uniwersytecie Rzeszowskim otwarto Instytut Psychologii

RZESZÓW. W środę, 22 maja odbyło się uroczyste otwarcie Instytutu Psychologii w Uniwersytecie Rzeszowskim. Na kierunku Psychologia kształci się obecnie 76 studentów.

Rzeszów

Stały punkt kontroli autokarów przy hali Podpromie

RZESZÓW. W najbliższy poniedziałek, 27 maja 2024 r. w Rzeszowie rusza policyjny punkt kontroli autokarów. Funkcjonariusze będą kontrolować autokary i pojazdy przewożące dzieci i młodzież na wycieczki.

NOWA SPORTOWA ATRAKCJA

Jest umowa na budowę Fun Parku na os Baranówka

RZESZÓW. Inwestycja powstanie w ramach ostatniej edycji Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego. Jej koszt to nieco ponad 388 tys. zł.

Reklama