Reklama

Aktualności / Rzeszów

Aktywiści domagają się utworzenia Turnickiego Parku Narodowego. Tym razem pojawią się w Rzeszowie

Dodano: 16.03.2018 r.

Aktywiści domagają  się utworzenia Turnickiego Parku Narodowego. Tym razem pojawią się w Rzeszowie - Aktualności Rzeszów

fot. WWF

RZESZÓW. W piątek 16 marca o 14:00 ambasadorzy kampanii Godzina Dla Ziemi WWF: wilk, ryś, niedźwiedź, żbik i sóweczka odwiedzą Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Rzeszowie, a w sobotę o 12:00 z mieszkańcami Rzeszowa będą bić na alarm na bębnach oraz zachęcać do podpisania petycji o utworzenie Turnickiego Parku Narodowego.

Wszystko po to, aby uratować Serce Karpat zanim piły zniszczą to wyjątkowe miejsce. Rzeszów będzie bić na alarm, aby uratować najcenniejsze obszary Puszczy Karpackiej -  lasy o cechach naturalnych, gdzie dominują siły przyrody, a jodły, buki i jawory osiągają wiek nawet 300 lat.

Akcja Serce Karpat

Fundacja WWF Polska wraz z Fundacją Dziedzictwo Przyrodnicze domagają się przyspieszenia prac nad utworzeniem Turnickiego Parku Narodowego, a podczas marcowej kampanii Godzina dla Ziemi WWF chce uzyskać poparcie dla tej idei ok. 200 tysięcy ludzi w Polsce.

„Do tej pory, na stronie SerceKarpat.pl zebraliśmy ponad 100 tys. podpisów, mam nadzieję, że zbierzemy kolejne 100 tys.  i że tak silny głos społeczny zostanie w końcu usłyszany. Chcemy ocalić najcenniejsze fragmenty karpackiej przyrody dla nas i dla przyszłych pokoleń. Nie chcemy, aby były one wycinane jak zwykłe lasy gospodarcze” – mówi Stefan Jakimiuk z Fundacji WWF Polska.

Mieszkańcy Serca Karpat - ambasadorzy Puszczy Karpackiej: ryś, wilk, niedźwiedź, żbik i sóweczka byli już w Krakowie, Łodzi i Lublinie, a w marcu oprócz Rzeszowa odwiedzą również Słupsk, Gdańsk oraz Warszawę. We wszystkich tych miastach Fundacja planuje spotkać się z ich władzami oraz mieszkańcami, aby przekonać do wspólnej inicjatywy ochrony najcenniejszych karpackich lasów i złożenia podpisów pod petycją.

Ambasadorzy kampanii spotkają się z mieszkańcami w najbardziej ruchliwych częściach miasta, aby wspólnie bić na alarm za pomocą bębnów i prosić o podpisy pod petycją o utworzenie Turnickiego Parku Narodowego.

„Ratujmy serce Karpat”

Region Karpat został uznany przez WWF za jedno z 200 najcenniejszych przyrodniczo miejsc na świecie. Dlatego przyroda tego obszaru zasługuje na szczególną ochronę.  Fundacja WWF Polska rozpoczyna właśnie tegoroczną edycję, największej ekologicznej akcji na świecie Godziny dla Ziemi WWF pod hasłem: „Ratujmy serce Karpat”.

Wszystkie działania kampanii poświęcone będą tematowi ochrony Puszczy Karpackiej. Ambasadorzy i za razem mieszkańcy Karpat: ryś, wilk, niedźwiedź, żbik i sóweczka symbolicznie wyruszają w Polskę by bić na alarm i przekonać Polaków do utworzenia Turnickiego Parku Narodowego. To właśnie w Puszczy Karpackiej są jedne z ostatnich w Europie fragmentów lasów o naturalnym charakterze, dlatego musimy zachować je dla przyszłych pokoleń i zagwarantować im prawną ochronę. Podpisy pod petycją o utworzenie Parku można składać na tej stronie.

Chcą wyciąć las

Puszcza Karpacka to obszar rozciągający się wzdłuż południowo-wschodnich granic Polski, daleko od dużych miast i skupisk ludzkich. Na jej obszarze zostało zlokalizowanych prawie 6,5 tys. drzew o wymiarach pomnikowych - wiekowych jodeł, buków i jaworów, osiągających wiek nawet 300 lat.  O tym, jak jest to cenne przyrodniczo miejsce świadczy bogactwo żyjących tu gatunków roślin, zwierząt i grzybów.  To jedyne z niewielu miejsce w Polsce, będące ostoją charyzmatycznych drapieżników takich jak  niedźwiedź, wilk,  ryś i żbik.

Niezwykłym bogactwem przyszłego TuPN są również  ptaki. Żyje ich tam 151 gatunków, wśród nich orzeł przedni, orlik krzykliwy, puszczyk uralski, sóweczka, bocian czarny oraz podobnie jak w Puszczy Białowieskiej,  wszystkie występujące w Polsce gatunki dzięciołów.

Mimo niekwestionowanych walorów przyrodniczych i turystycznych powołanie parku narodowego przeciąga się, a tamtejsza przyroda jest degradowana i eksploatowana. Na obszarze planowanego parku narodowego (17,5 tys. ha) zaplanowano w 2018 roku wycinkę obejmującą ponad 67 tys. m3 drzew, z tego ponad 60% (41 tys. m3) przypada na obszar planowanego rezerwatu przyrody „Reliktowa Puszcza Karpacka” (8 tys. ha).
Reklama

Tagi

Podziel się z innymi

Reklama

Wasze komentarze

Pozostalo znaków:
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się
Dodaj komentarz

Portal resinet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i wypowiedzi zamieszczanych przez internautów. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Reklama

Pozostałe aktualności

Niewybuch w rejonie placu zabaw przy ul. Gromskiego w Rzeszowie - Aktualności Rzeszów

Niewybuch w rejonie placu zabaw przy ul. Gromskiego w Rzeszowie

RZESZÓW. Podczas prac ziemnych prowadzonych przy ulicy Gromskiego w Rzeszowie natrafiono na niebezpieczny ładunek. Jego usunięciem za...

Majówka 2024. Jak będą kursowały autobusy w Rzeszowie? - Aktualności Rzeszów

Majówka 2024. Jak będą kursowały autobusy w Rzeszowie?

RZESZÓW. Zarząd Transportu Miejskiego w Rzeszowie przedstawił rozkład jazdy autobusów komunikacji miejskiej, jaki będzie obowi...

W weekend 9 wypadków na drogach Rzeszowa i powiatu. 12 osób rannych, 1 nie żyje - Aktualności Rzeszów

W weekend 9 wypadków na drogach Rzeszowa i powiatu. 12 osób rannych, 1 nie żyje

RZESZÓW. Policjanci podsumowali miniony weekend na drogach Rzeszowa i powiatu. Doszło do dziewięciu wypadków, w tym jednego śm...

Majowe uroczystości patriotyczne w Rzeszowie - Aktualności Rzeszów

Majowe uroczystości patriotyczne w Rzeszowie

RZESZÓW.  Wojewoda Podkarpacki, Marszałek Województwa Podkarpackiego, Prezydent Miasta Rzeszowa oraz Dowódca Garni...

Tragedia na torach w Trzcianie. 21-latek zginął na miejscu  - Aktualności Rzeszów

Tragedia na torach w Trzcianie. 21-latek zginął na miejscu

TRZCIANA. 21-letni mężczyzna został śmiertelnie potrącony przez pociąg. Rzeszowscy policjanci wyjaśniają szczegółowe okoliczności teg...

Reklama

Nowe na portalu

Reklama

Najczęściej czytane

Reklama

Wasze opinie

Zderzenie trzech pojazdów w Tyczynie. Osiem osób rannychDawid Petrus: Proszę osoby poszkodowane...
W Rzeszowie otwarto nowe miejsce dla seniorówAdam zRzeszowa: Adam Polanski Ty tak...
Port lotniczy Rzeszów-Jasionka otrzymał imię "Rodziny Ulmów"Adam Polanski: Konrad Fiołek alkoholik...
Port lotniczy Rzeszów-Jasionka otrzymał imię "Rodziny Ulmów"Adam Polanski: Konrad Fiołek alkoholik...
Port lotniczy Rzeszów-Jasionka otrzymał imię "Rodziny Ulmów"Adam Polanski: Konrad Fiołek alkoholik...
Black Sabbath "The End of The End"tramwaj: Warto zobaczyć - świetny...
Reklama
Partnerzy: