Reklama

Aktualności Rzeszów

Cofnięto uchwałę o darmowej komunikacji dla obcokrajowców. Ceny biletów nie ulegną zmianie

Dodano: 27.06.2018

Cofnięto uchwałę o darmowej komunikacji dla obcokrajowców. Ceny biletów nie ulegną zmianie - Aktualności Rzeszów

fot. Archiwum RESinet.pl

RZESZÓW. Podczas nadzwyczajnej sesji, radni wycofali uchwałę o darmowej komunikacji dla zagranicznych studentów. Pomysł PiS odnośnie zniżek dla uczniów i studentów z Rzeszowa nie znalazł poparcia w Radzie Miasta.

26 czerwca na życzenie przedstawicieli Prawa i Sprawiedliwości odbyła się sesja nadzwyczajna. Jej głównym tematem była komunikacja miejska. W trakcie obrad unieważniono uchwałę, którą przyjęto podczas ostatniej sesji rady miasta, dodatkowo uznania wśród radnych nie znalazł pomysł radnych PiS, którzy chcieli wprowadzić 50% zniżki na bilety dla studentów oraz wprowadzić bezpłatną komunikację dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

Kwestia zniżek i darmowych przejazdów dla uczniów z Rzeszowa

Podczas ostatniej sesji Rady Miasta przedstawiciele PiS chcieli wprowadzić uchwałę mówiącą o bezpłatnych biletach dla uczniów szkół podstawowych oraz 50% tańszych biletów dla studentów rzeszowskich uczelni. Uchwała została odrzucona przez radnych.

„Takie podejście do problemu jest sprawiedliwe, wszystkich traktuje jednakowo. Taki pomysł przedstawi miasto, jako przyjazne dla wszystkich studentów. Rzeszów musi walczyć o to, żeby być silnym ośrodkiem akademickim” – mówił Marcin Fijołek, szef klubu PiS.

PiS do tematu powrócił podczas wczorajszej sesji nadzwyczajnej. Wg. nich dzięki tej uchwale zmniejszył by się poziom korków w mieście oraz wpłynęło by to na przyszłe przyzwyczajenie uczniów do komunikacji miejskiej, przez co w przyszłości coraz więcej z nich wybierało by autobusy MPK zamiast samochodu.

„To jest również inwestycja w przyszłość, bo to jest budowanie dobrych nawyków, dobrych praktyk od dzieciństwa. Jeśli nauczymy dzieci i młodzież korzystania z komunikacji miejskiej, to zaowocuje to w przyszłości. Zdecydowana większość dzieci korzystających w młodości z komunikacji miejskiej, również później będą z niej korzystać” – wyjaśniał szef klubu PiS.

Pomysłodawcy uchwały przedstawili również koszty jakie inne miasta poniosły w ciągu jednego roku w związku z wprowadzeniem podobnych zmian, i tak wg. nich w Poznaniu za uczniów do 15 roku życia: 2,5 mln zł, Gdynia do 20 roku życia: 1,5 mln. Sugerując się wielkością ww. miast radni PiS sugerowali, iż w Rzeszowie opłaty będą znacznie mniejsze, przez wzgląd na mniejszą liczbę mieszkańców.

W tej kwestii swoisty kontrargument wystosował Andrzej Dec, przewodniczący Rady Miasta Rzeszowa, przedstawiając dane otrzymane z Zarządu Transportu Miejskiego mówiące o znacznie wyższych kwotach.

„Według danych otrzymanych od ZTM przyjęcie tej propozycji kosztowało by nas rocznie 8-9 mln zł. Odbiło by się to na innych projektach. Ta uchwała ma charakter rozdawnictwa. Wszelkiego rodzaju rozdawnictwo przed wyborami jest podejrzane” – mówił Dec.REKLAMA

Głos w tej sprawie zabrali również przedstawiciele ruchu Kukiz’15, którzy dzień wcześniej na briefingu prasowym podali wyniki swoich obliczeń: w przypadku ulg wyłącznie dla zagranicznych studentów koszt, który będą musieli pokryć mieszkańcy Rzeszowa to około 120 000 zł miesięcznie. Jeżeli zaś chodzi o pomysł Prawa i Sprawiedliwości, który to mówi o darmowych przejazdach dla uczniów szkół, a dla studentów proponuje bilety za 0,75 zł to wówczas uśredniony koszt takich rozwiązań nałoży na mieszkańców dodatkową kwotę nie mniejszą niż 1,5 mln zł miesięcznie.

Ostatecznie projekt nie został przyjęty. Za wprowadzeniem go w życie było 9 głosów przedstawicieli Prawa i Sprawiedliwości, przeciwko było 14 pozostałych radnych, przez co większością głosów uchwałę odrzucono.

„Darmówki” dla obcokrajowców

O uchwale było głośno już po wprowadzeniu jej w życie po sesji rady miasta. Były manifestacje urządzone przez Młodzież Wszechpolską, deklaracje PiS z posłem Wojciechem Buczakiem na czele, aż wreszcie doszło do zwołania z jej powodu sesji nadzwyczajnej, na której pojawili się przedstawiciele MW.

„To uchwała niesprawiedliwa i krzywdząca. Nie znam przypadku w innym kraju, gdzie Polacy maja większe ulgi, niż inni. Nie jest to główny determinant, że ktoś wybierając kraj studiów będzie się kierował bezpłatną komunikacją” – tłumaczył Marcin Fijołek.

Podczas obrad obecny był prof. UR dr hab. Wojciech Walat, prorektor ds. Studenckich i Kształcenia. Mówił m.in. o kosztach jakie ponoszą zagraniczni studenci na Uniwersytecie Rzeszowskim oraz o ich ilości. W dobiegającym do końca roku akademickim było ich na uczelni 172.

„Nauka nigdy nie będzie znosiła granic, te bilety to jest tylko gest. Studenci, to najlepsi nasi ambasadorzy na świecie” – mówił prorektor.

„To promocja na całą Europę, a może na cały świat. To co robimy w mieście robimy dla przyszłych pokoleń” – wyjaśniał prezydent Rzeszowa, Tadeusz Ferenc.

W swoim wystąpieniu prezydent odniósł się również do przebiegu niedawnej manifestacji, zorganizowanej przez Młodzież Wszechpolską na Rynku, podczas której w jego stronę były wykrzykiwane obelgi, a zachowanie jej uczestników nie świadczyło o ich kulturze. Podczas obrad dwukrotnie wśród ich grupy słychać było śmiech, kiedy przemawiali radni.

„Przyznam się, że dla mnie młodzież jest wszystkim. Wczoraj kiedy wychodziłem podniosły się te głosy bardzo nieeleganckie. Mogliście przyjść do mnie i rozmawiać, ja bardzo chętnie rozmawiam” – dodał prezydent Ferenc.

Po wszystkich wystąpieniach przystąpiono do głosowania nad uchyleniem uchwały. Za wycofaniem pomysłu było 19 radnych, jeden z nich był przeciw, natomiast dwoje z nich wstrzymało się od decyzji.

Tagi

Podziel się z innymi

Reklama

Wasze komentarze

Pozostalo znaków:
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się
Dodaj komentarz

Portal resinet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i wypowiedzi zamieszczanych przez internautów. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Pozostałe aktualności

Wojewódzki Konserwator Zabytków nie zgadza się na wymianę nawierzchni ul. Mickiewicza  - Aktualności Rzeszów

Wojewódzki Konserwator Zabytków nie zgadza się na wymianę nawierzchni ul. Mickiewicza

RZESZÓW. O poszerzeniu rzeszowskiego deptaka o ul. Mickiewicza Ratusz zdecydował w ubiegłym roku. ...

Łącznikiem ul. Lubelskiej z ul. Warszawską pojedziemy w maju?  - Aktualności Rzeszów

Łącznikiem ul. Lubelskiej z ul. Warszawską pojedziemy w maju?

RZESZÓW. Dyrektor MZD informuje, że inwestycja może być gotowa już w maju. ...

Znamy lokalizację rzeszowskich przystanków Podkarpackiej Kolei Aglomeracyjnej - Aktualności Rzeszów

Znamy lokalizację rzeszowskich przystanków Podkarpackiej Kolei Aglomeracyjnej

RZESZÓW. Poznaliśmy pięć przystanków, które na pewno powstaną w przestrzeni miejskiej miasta. ...

Asseco Resovia ponownie przerywa zwycięską serie Zaksy Kędzierzyn Koźle - Aktualności Rzeszów

Asseco Resovia ponownie przerywa zwycięską serie Zaksy Kędzierzyn Koźle

RZESZÓW. MVP spotkania został Kawika Shoji. ...

Na Politechnice Rzeszowskiej odbędzie się seminarium o transporcie w Rzeszowie - Aktualności Rzeszów

Na Politechnice Rzeszowskiej odbędzie się seminarium o transporcie w Rzeszowie

RZESZÓW. Seminarium odbędzie się 27 lutego o godzinie 16 w budynku Wydziału Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury PRz. ...

Nowe na portalu

Reklama

Najczęściej czytane

Reklama

Ankieta

Jak często korzystasz z nowej wypożyczalni rowerów i skuterów blinkee.city?

Codziennie

Przynajmniej raz w tygodniu

Kilka razy w tygodniu

Nie korzystam z wypożyczalni

Głosuj Zobacz wyniki
Reklama
Partnerzy:

Drogi Użytkowniku!
Chcielibyśmy Państwa poinformować o tym, że w RESinet.pl szanujemy prywatność naszych Uzytkowników, a tym samym starannie zabezpieczamy Państwa dane osobowe. Szczegółowe informacje na temat tego, kto jest administratorem danych, w jaki sposób przetwarzamy dane osobowe oraz w jaki sposób wykorzystujemy piki cookie znajdują się w naszej Polityce prywatności, z której dowiesz się między innymi o tzw. rozwiązaniach opt-out, które umożliwiają określenie Twoich ustawień prywatności w trakcie korzystania z Internetu.

Ok, Rozumiem