Reklama

Aktualności Rzeszów

Pierwsze pociągi na Podkarpackiej Kolei Aglomeracyjnej ruszą w 2021 roku

Dodano: 13.03.2018

Pierwsze pociągi na Podkarpackiej Kolei Aglomeracyjnej ruszą w 2021 roku - Aktualności Rzeszów

fot. ViC / Archiwum RESinet.pl

RZESZÓW. Projekt budowy Podkarpackiej Kolei Aglomeracyjnej zakłada wykorzystanie już istniejących linii kolejowych, oraz budowę nowej linii kolejowej do Portu Lotniczego Rzeszów–Jasionka o długości ok. 5 km. Pierwsze pociągi mają pojawić się na nowej linii już w 2021 roku.

Zasięg działania Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej będzie uzależniony od granic Rzeszowskiego Obszaru Funkcjonalnego i uwarunkowań technicznych związanych z infrastrukturą kolejową.

Nowa linia

Według wstępnych założeń nowa linia obejmie następujące miejscowości: Rzeszów – Dębica, Rzeszów- Przeworsk, Rzeszów-Kolbuszowa i Rzeszów –Strzyżów, Rzeszów-Port Lotniczy Jasionka.

„Przyjęto, że linia będzie kursować w godzinach szczytu komunikacyjnego co 30 min, poza szczytem co 60 min, w dni wolne od pracy co 120 min” – wyjaśnia Zbigniew Kozak, dyrektor Departamentu Dróg i Publicznego Transportu Zbiorowego.

W celu zwiększenia dostępności planuje się budowę lub przebudowę dróg dojazdowych i parkingów w systemie park&drive, chodników, stojaków na rowery, itp., które będą realizowane przy współpracy jednostek samorządowych (gmin) położonych na terenie funkcjonowania tej kolei. 

Finanse

Planuje się tez zakup nowoczesnego taboru oraz budowę zaplecza technicznego Rzeszów Staroniwa dla potrzeb bieżącego utrzymania taboru.

Aktualnie Województwo Podkarpackie uzyskało w trybie konkursowym dofinansowanie z UE w ramach POIiŚ w wysokości 117 mln do części projektu, który będzie realizować samodzielnie w zakresie zakupu taboru wraz z budową zaplecza technicznego. Wstępnie ustalony termin podpisania umowy to 11 maja br.REKLAMA

Konkurs na pozostałą cześć, dotyczącą infrastruktury przystankowej i budowy m.in. linii kolejowej do lotniska w Jasionce nie jest jeszcze rozstrzygnięty. Prośba o dofinansowanie tej części będzie skierowana do PKP PLK. 

Wartość całego projektu szacuje się na ponad 580 mln zł. Z chwilą podpisania umowy na dofinansowanie rozpoczną się prace projektowe. Zakłada się, że pierwsze pociągi rusza w 2021 roku.  

Przykład z zewnątrz i korzyści

„Pytanie czy podobne projekty były gdzieś realizowane?  Niestety nie tak kompleksowo. Z reguły były to cząstkowe realizacje. Najbardziej zbliżony zakres w części taborowo- zapleczowej realizowano w Łodzi” – informuje Zbigniew Kozak.

Stworzenie kolei aglomeracyjnej przyczyni się do wprowadzenia zintegrowanych  rozwiązań komunikacyjnych we współpracy z ZTM  Rzeszów i lokalnymi przewoźnikami samorządowymi w celu m.in. stworzenia wspólnego biletu, który honorowany byłyby zarówno w komunikacji miejskiej, jak i w pociągach.

Pomysł stworzenia Podkarpackiej Kolei Aglomeracyjnej wypłynął od władz województwa podkarpackiego.

Tagi

Podziel się z innymi

Reklama

Wasze komentarze

Pozostalo znaków:
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się
Dodaj komentarz

Portal resinet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i wypowiedzi zamieszczanych przez internautów. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Pozostałe aktualności

Na przejściu dla pieszych przy C.H. Nowy Świat będzie sygnalizacja świetlna - Aktualności Rzeszów

Na przejściu dla pieszych przy C.H. Nowy Świat będzie sygnalizacja świetlna

RZESZÓW. Sygnalizacja powinna funkcjonować do połowy lipca. ...

Kolejny kontrowersyjny projekt uchwały Ratusza. Chodzi o zamknięcie wszystkich sklepów po północy - Aktualności Rzeszów

Kolejny kontrowersyjny projekt uchwały Ratusza. Chodzi o zamknięcie wszystkich sklepów po północy

RZESZÓW. Wg. projektu uchwały sklepy mają być otwierane i zamykane codziennie w godzinach od 5.00 do 24.00. ...

Trwa zbiórka pieniędzy dla rzeszowskiego alpinisty. Doznał wgłębnego złamania czaszki - Aktualności Rzeszów

Trwa zbiórka pieniędzy dla rzeszowskiego alpinisty. Doznał wgłębnego złamania czaszki

RZESZÓW. Lekarze musieli mu usunąć fragment czaski, teraz 37-latek czeka na replastykę czaszki. Potrzeba 50 tys. zł. ...

Mieszkańcy gminy Głogów Młp. nie zgadzają się na przyłączenie Pogwizdowa Nowego do Rzeszowa - Aktualności Rzeszów

Mieszkańcy gminy Głogów Młp. nie zgadzają się na przyłączenie Pogwizdowa Nowego do Rzeszowa

RZESZÓW. Za włączeniem sołectwa do Rzeszowa opowiedziało się 26 (4%) mieszkańców, przeciw 571 (95%). ...

Rzeszów z wyróżnieniami za oświetlenie dróg i terenów publicznych - Aktualności Rzeszów

Rzeszów z wyróżnieniami za oświetlenie dróg i terenów publicznych

RZESZÓW. Konkurs organizowany jest przez Polski Związek Przemysłu Oświetleniowego. ...

Nowe na portalu

Reklama

Najczęściej czytane

Reklama

Ankieta

Jak często korzystasz z nowej wypożyczalni rowerów i skuterów blinkee.city?

Codziennie

Przynajmniej raz w tygodniu

Kilka razy w tygodniu

Nie korzystam z wypożyczalni

Głosuj Zobacz wyniki
Reklama
Partnerzy:
Drogi Użytkowniku!

Chcielibyśmy Państwa poinformować o tym, że w RESinet.pl szanujemy prywatność naszych Uzytkowników, a tym samym starannie zabezpieczamy Państwa dane osobowe. Szczegółowe informacje na temat tego, kto jest administratorem danych, w jaki sposób przetwarzamy dane osobowe oraz w jaki sposób wykorzystujemy piki cookie znajduj? się w naszej Polityce prywatności, z której dowiesz się między innymi o tzw. rozwi?zaniach opt-out, które umożliwiaj? określenie Twoich ustawień prywatności w trakcie korzystania z Internetu.

Ok, Rozumiem