Reklama

Aktualności Rzeszów

Pierwsze pociągi na Podkarpackiej Kolei Aglomeracyjnej ruszą w 2021 roku

Dodano: 13.03.2018

Pierwsze pociągi na Podkarpackiej Kolei Aglomeracyjnej ruszą w 2021 roku - Aktualności Rzeszów

fot. ViC / Archiwum RESinet.pl

RZESZÓW. Projekt budowy Podkarpackiej Kolei Aglomeracyjnej zakłada wykorzystanie już istniejących linii kolejowych, oraz budowę nowej linii kolejowej do Portu Lotniczego Rzeszów–Jasionka o długości ok. 5 km. Pierwsze pociągi mają pojawić się na nowej linii już w 2021 roku.

Zasięg działania Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej będzie uzależniony od granic Rzeszowskiego Obszaru Funkcjonalnego i uwarunkowań technicznych związanych z infrastrukturą kolejową.

Nowa linia

Według wstępnych założeń nowa linia obejmie następujące miejscowości: Rzeszów – Dębica, Rzeszów- Przeworsk, Rzeszów-Kolbuszowa i Rzeszów –Strzyżów, Rzeszów-Port Lotniczy Jasionka.

„Przyjęto, że linia będzie kursować w godzinach szczytu komunikacyjnego co 30 min, poza szczytem co 60 min, w dni wolne od pracy co 120 min” – wyjaśnia Zbigniew Kozak, dyrektor Departamentu Dróg i Publicznego Transportu Zbiorowego.

W celu zwiększenia dostępności planuje się budowę lub przebudowę dróg dojazdowych i parkingów w systemie park&drive, chodników, stojaków na rowery, itp., które będą realizowane przy współpracy jednostek samorządowych (gmin) położonych na terenie funkcjonowania tej kolei. 

Finanse

Planuje się tez zakup nowoczesnego taboru oraz budowę zaplecza technicznego Rzeszów Staroniwa dla potrzeb bieżącego utrzymania taboru.

Aktualnie Województwo Podkarpackie uzyskało w trybie konkursowym dofinansowanie z UE w ramach POIiŚ w wysokości 117 mln do części projektu, który będzie realizować samodzielnie w zakresie zakupu taboru wraz z budową zaplecza technicznego. Wstępnie ustalony termin podpisania umowy to 11 maja br.REKLAMA

Konkurs na pozostałą cześć, dotyczącą infrastruktury przystankowej i budowy m.in. linii kolejowej do lotniska w Jasionce nie jest jeszcze rozstrzygnięty. Prośba o dofinansowanie tej części będzie skierowana do PKP PLK. 

Wartość całego projektu szacuje się na ponad 580 mln zł. Z chwilą podpisania umowy na dofinansowanie rozpoczną się prace projektowe. Zakłada się, że pierwsze pociągi rusza w 2021 roku.  

Przykład z zewnątrz i korzyści

„Pytanie czy podobne projekty były gdzieś realizowane?  Niestety nie tak kompleksowo. Z reguły były to cząstkowe realizacje. Najbardziej zbliżony zakres w części taborowo- zapleczowej realizowano w Łodzi” – informuje Zbigniew Kozak.

Stworzenie kolei aglomeracyjnej przyczyni się do wprowadzenia zintegrowanych  rozwiązań komunikacyjnych we współpracy z ZTM  Rzeszów i lokalnymi przewoźnikami samorządowymi w celu m.in. stworzenia wspólnego biletu, który honorowany byłyby zarówno w komunikacji miejskiej, jak i w pociągach.

Pomysł stworzenia Podkarpackiej Kolei Aglomeracyjnej wypłynął od władz województwa podkarpackiego.

Tagi

Podziel się z innymi

Reklama

Wasze komentarze

Pozostalo znaków:
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się
Dodaj komentarz

Portal resinet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i wypowiedzi zamieszczanych przez internautów. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Pozostałe aktualności

MTU i Lufthansa Technik kupiły działkę w Jasionce. Powstaną miejsca pracy nawet dla 800 osób - Aktualności Rzeszów

MTU i Lufthansa Technik kupiły działkę w Jasionce. Powstaną miejsca pracy nawet dla 800 osób

RZESZÓW. 16 marca br. w Urzędzie Gminy Trzebownisko odbył się przetarg na działkę położoną 600 metrów od portu lotniczego, o p...

Chciał wsiąść do samolotu z amunicją, na którą nie miał pozwolenia. Sprawą zajmie się rzeszowska Prokuratura - Aktualności Rzeszów

Chciał wsiąść do samolotu z amunicją, na którą nie miał pozwolenia. Sprawą zajmie się rzeszowska Prokuratura

RZESZÓW. Ustalono, że ob. Ukrainy posiada pozwolenie na broń wydane przez właściwe władze Ukrainy, ważne tylko na terytorium państwa ...

Z Blikiem w aplikacji Mobilet zapłacisz pół ceny za bilet MPK. Promocja potrwa do 1 lipca - Aktualności Rzeszów

Z Blikiem w aplikacji Mobilet zapłacisz pół ceny za bilet MPK. Promocja potrwa do 1 lipca

RZESZÓW. Promocja potrwa do 1 lipca lub do wyczerpania puli przeznaczonej na zwroty. ...

Aktywiści domagają  się utworzenia Turnickiego Parku Narodowego. Tym razem pojawią się w Rzeszowie - Aktualności Rzeszów

Aktywiści domagają się utworzenia Turnickiego Parku Narodowego. Tym razem pojawią się w Rzeszowie

RZESZÓW. Na obszarze planowanego parku narodowego (17,5 tys. ha) zaplanowano w 2018 roku wycinkę obejmującą ponad 67 tys. m3 drzew. ...

Studenci Politechniki Rzeszowskiej zdobyli 3 medale na zawodach lotniczych w Stanach Zjednoczonych - Aktualności Rzeszów

Studenci Politechniki Rzeszowskiej zdobyli 3 medale na zawodach lotniczych w Stanach Zjednoczonych

RZESZÓW. SAE Aero Design to seria największych zawodów dla studentów lotnictwa na świecie, współorganizowana prz...

Nowe na portalu

Reklama

Najczęściej czytane

Reklama

Ankieta

Czy uważasz, że strefa płatnego parkowania w centrum Rzeszowa to dobre rozwiązanie?

TAK

NIE

Nie mam zdania

Głosuj Zobacz wyniki
Reklama
Partnerzy: