Reklama

Aktualności Rzeszów

Podmiejska Kolej Aglomeracyjna za 588 mln zł. Podpisano już pierwsze umowy

Dodano: 21.05.2018

Podmiejska Kolej Aglomeracyjna za 588 mln zł. Podpisano już pierwsze umowy - Aktualności Rzeszów

fot. Archiwum RESinet.pl

RZESZÓW. Podkarpacie otrzyma blisko 117 mln zł na rozwój Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej. W przyszłości możliwe jest kolejne dofinansowanie, które może sięgnąć 200 mln zł. Projekt budowy obejmuje dwa zadania. Województwo przewiduje zakup 10 pociągów.

Przemysław Gorgol, p.o. dyrektora Centrum Unijnych Projektów Transportowych oraz marszałek Władysław Ortyl podpisali 21 maja pierwszą umowę na dofinansowanie projektu.

Jeden projekt, dwa zadania

Zadanie „Budowa Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej – PKA: Zakup taboru wraz z budową zaplecza technicznego” oszacowano na kwotę ok. 287 mln zł. Dofinansowanie, o którym mowa, obejmuje właśnie to zadanie i wynosi 117 mln zł z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

„Trasa na których pojawią się nowe pociągi, liczą około 160 kilometrów tylko w jedną stronę. To podobna odległość, jaką dzieli Rzeszów od Krakowa, Lublina, Kielc, a nawet Lwowa” – stwierdził Witold Słowik, wiceminister Inwestycji i Rozwoju.

Kolejne zadanie „Budowa Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej – PKA: Budowa i modernizacja linii kolejowych oraz infrastruktury przystankowej” wyniesie województwo ok. 300 mln zł. Wiadomo, że dofinansowanie na ten etap budowy będzie również pochodzić z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. W sprawie tego zadania wciąż trwają rozmowy, jedna podczas konferencji prasowej Witold Słowik poinformował, że dofinansowanie może sięgnąć nawet 200 mln zł.REKLAMA

Nowe trasy i pociągi

Dofinansowany projekt obejmuje zakup 10 pociągów (8 elektrycznych i 2 spalinowych) dla obsługi połączeń pasażerskich na trasach:
 
  • Rzeszów Główny – Dębica
  • Rzeszów Główny – Przeworsk
  • Rzeszów Główny – Kolbuszowa
  • Rzeszów Główny – Port Lotniczy Rzeszów Jasionka
  • Rzeszów Główny – Strzyżów n/Wisłokiem

„Rozwój Podkarpackiej kolei jest dla nas priorytetem. Dzięki temu projektowi, podróżowanie pociągiem do Rzeszowa będzie konkurencją dla jazdy samochodem. Myślimy również o podobnych działaniach w odleglejszych częściach Podkarpacia, w szczególności o Bieszczadach” – mówił Władysław Ortyl, marszałek województwa podkarpackiego.

Poza zakupem nowych pociągów, województwo podkarpackie zaplanowało szereg działań inwestycyjnych związanych z budową zaplecza technicznego dla taboru kolejowego, który powstanie na stacji Rzeszów Staroniwa.

Tagi

Podziel się z innymi

Reklama

Wasze komentarze

Pozostalo znaków:
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się
Dodaj komentarz

Portal resinet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i wypowiedzi zamieszczanych przez internautów. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Pozostałe aktualności

Wojciech Buczak wytyka prezydentowi Ferencowi podpisanie deklaracji w sprawie uchodźców - Aktualności Rzeszów

Wojciech Buczak wytyka prezydentowi Ferencowi podpisanie deklaracji w sprawie uchodźców

RZESZÓW. Buczak boi się o bezpieczeństwo, a Ferenc z kolei zapewnia, że chce przyjąć jedynie chrześcijan. ...

18,7 mln zł na poszerzenie oferty multimedialnej Podziemnej Trasy Turystycznej. Powstanie m.in. skwer kultury - Aktualności Rzeszów

18,7 mln zł na poszerzenie oferty multimedialnej Podziemnej Trasy Turystycznej. Powstanie m.in. skwer kultury

RZESZÓW. Stworzona zostanie aranżacja holu, ekspozycja multimedialnej Podziemnej Trasy Turystycznej w Rzeszowie oraz tzw. skwer kultu...

Wmurowano akt erekcyjny pod budowę Jednostki Ratowniczej-Gaśniczej nr 3. Obiekt znajdzie się na Dworzysku - Aktualności Rzeszów

Wmurowano akt erekcyjny pod budowę Jednostki Ratowniczej-Gaśniczej nr 3. Obiekt znajdzie się na Dworzysku

RZESZÓW. Wykonawca robót będzie firma Baudziedzic, która zrealizuje główną część inwestycji za kwotę 14 919 883,...

Zatrzymano 78-latka podejrzanego o dopuszczenie się czynności seksualnych względem małoletnich poniżej 15 roku życia - Aktualności Rzeszów

Zatrzymano 78-latka podejrzanego o dopuszczenie się czynności seksualnych względem małoletnich poniżej 15 roku życia

RZESZÓW. Sprawcy za zarzucane mu przestępstwa grozi kara pozbawienia wolności od 2 do 12 lat. ...

Burza wokół ul. 3 Maja. Najpierw temat podniósł poseł Buczak, dzień później radni PiS - Aktualności Rzeszów

Burza wokół ul. 3 Maja. Najpierw temat podniósł poseł Buczak, dzień później radni PiS

RZESZÓW. Radni PiS chcieli, aby miasto wygospodarowało 20 tyś zł na opracowanie ekspertyzy inwestycji. ...

Nowe na portalu

Reklama

Najczęściej czytane

Reklama

Ankieta

Jak często korzystasz z nowej wypożyczalni rowerów i skuterów blinkee.city?

Codziennie

Przynajmniej raz w tygodniu

Kilka razy w tygodniu

Nie korzystam z wypożyczalni

Głosuj Zobacz wyniki
Reklama
Partnerzy:

Drogi Użytkowniku!
Chcielibyśmy Państwa poinformować o tym, że w RESinet.pl szanujemy prywatność naszych Uzytkowników, a tym samym starannie zabezpieczamy Państwa dane osobowe. Szczegółowe informacje na temat tego, kto jest administratorem danych, w jaki sposób przetwarzamy dane osobowe oraz w jaki sposób wykorzystujemy piki cookie znajdują się w naszej Polityce prywatności, z której dowiesz się między innymi o tzw. rozwiązaniach opt-out, które umożliwiają określenie Twoich ustawień prywatności w trakcie korzystania z Internetu.

Ok, Rozumiem