Reklama

Aktualności Rzeszów

Podpisano umowę na budowę nowej strażnicy. Znajdzie się na terenie Dworzyska

Dodano: 05.09.2018

Podpisano umowę na budowę nowej strażnicy. Znajdzie się na terenie Dworzyska - Aktualności Rzeszów

fot. Komenda Miejska PSP

RZESZÓW. 4 września 2018 roku w siedzibie Komendy Miejskiej odbyło się spotkanie, które miało na celu podpisanie umowy z wykonawcą robót na budowę Jednostki Ratowniczej-Gaśniczej nr 3, która zlokalizowana będzie na terenie specjalistycznej strefy ekonomicznej „Rzeszów-Dworzysko”.

W najbliższych latach w Rzeszowie powstanie Jednostka Ratowniczo – Gaśnicza nr 3 Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej. Umowa została podpisana pomiędzy stronami: Komendantem Miejskim PSP w Rzeszowie a Wiceprezesem Zarządu firmy Baudziedzic, wykonawcą inwestycji.

Koszt wykonania inwestycji

Środki na realizację zadania pochodzą z budżetu państwa, przy czym z budżetu Wojewody Podkarpackiego zabezpieczono kwotę w wysokości 3,2 mln zł. Pozostałą część środków tj. 8,9 mln zł uzupełniono z rezerwy celowej budżetu państwa w ramach „Programu modernizacji Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Biura Ochrony Rządu w latach 2017-2020”. Łączna kwota przeznaczona na budowę strażnicy wynosiła 12,2 mln zł.

Realizacja zadania rozpoczęła się już w wrześniu 2017 r., kiedy to ze środków pochodzących od Prezydenta Miasta Rzeszowa wykonana została dokumentacja projektowa za kwotę 288 tyś zł. Następnie na początku 2018 r. uzyskano pozwolenie na budowę. Dokumentację projektową wykonał firma Demiurg z Poznania, która także będzie pełniła nadzór autorski w trakcie realizacji inwestycji.

W efekcie finalnym udało się zgromadzić odpowiednią kwotę a środki pochodzą od niżej wymienionych podmiotów:
 
 • Rezerwa celowa z budżetu Państwa - 8 964 300 zł
 • Budżet Wojewody Podkarpackiego - 3 277 000 zł
 • Budżet Prezydenta Miasta Rzeszowa - 1 200 000 zł
 • Dotacja KG PSP - 800 000 zł
 • Budżet Marszałka Województwa 500 000 zł
 • Budżet Starosty Rzeszowskiego - 200 000 zł

Przetargi

W kwietniu ogłoszony został pierwszy przetarg. Niestety w wyniku przeprowadzonej procedury przetargowej nie został wyłoniony wykonawca powyższej inwestycji z uwagi na fakt, iż złożona oferta przekraczała swoją ceną przygotowane na ten cel środki o ponad 3,6 mln zł. Komendant Miejski PSP w Rzeszowie zwrócił się do samorządów miasta Rzeszowa oraz powiatu rzeszowskiego z prośbą o wsparcie finansowe na lata 2018 – 2020. 

Rada Powiatu Rzeszowskiego na posiedzeniu w dniu 15.06.2018 przyznała środki na realizację inwestycji w wysokości 100 tys. zł, natomiast Rada Miasta Rzeszowa na posiedzeniu 26.06.2018r przyznała 1,2 mln zł. Do rozstrzygnięcia przetargu w dalszym ciągu brakowało niecałe 2,3 mln zł w związku, z czym przetarg musiał zostać unieważniony.

Biorąc pod uwagę powyższe okoliczności oraz pilną potrzebę rozpoczęcia realizacji budowy jednostki ratowniczo - gaśniczej zakres planowanej inwestycji został ograniczony do budowy budynku głównego wraz z niezbędną infrastrukturą, i na ten zakres w dniu 10 lipca został ponownie ogłoszony przetarg.REKLAMA

W wyniku kolejnej procedury przetargowej wyłoniony został wykonawca robót firma Baudziedzic z siedzibą w Rudnej Małej, który zrealizuje główną część inwestycji za kwotę 14 919 883,75 zł.

Harmonogram inwestycji przedstawia się następująco:
 
 • 2017 r. - wykonanie koncepcji programowo przestrzennej, wykonanie projektu budowlanego i technicznego
 • 2018 r. - uzyskanie zezwolenia na budowę oraz rozpoczęcie robót budowlanych,
 • 2019 r. - roboty budowlane i wykończeniowe,
 • 2020 r. - roboty wykończeniowe, zagospodarowanie terenu i pierwsze wyposażenie obiektu.

Prezentacja obiektu

Będzie to nowoczesny budynek, składający się m.in. z części administracyjno-biurowej, podziału bojowego, hali garażowej, części magazynowo- warsztatowej, stacji obsługi ODO przeznaczonej do prowadzenia przeglądów i konserwacji sprzętu ochrony dróg oddechowych i ubrań ochrony chemicznej, myjni samochodów pożarniczych, sali szkoleniowej przeznaczonej na potrzeby Komendy Miejskiej PSP.

W budynku znajdzie się również sala edukacyjna OGNIK sprzyjająca kształtowaniu postaw i nawyków bezpiecznego zachowania wśród dzieci i młodzieży oraz komora dymowa niezbędna do szkolenia strażaków z jednostek Państwowej Straży Pożarnej i Ochotniczych Straży Pożarnych.

Hala garażowa zaprojektowana została na 12 stanowisk przeznaczonych na samochody ratowniczo – gaśnicze, samochody specjalne, łodzie, kontenery, przyczepy oraz inny sprzęt ratowniczy. Dodatkowo przewidziano 4 stanowiska garażowe pełniące funkcje pomocnicze.

Atuty umiejscowienia jednostki

Przewiduje się, że w nowej JRG będzie służyło kilkudziesięciu strażaków, w tym od 9 do 16 w systemie zmianowym oraz dwie lub trzy osoby w systemie codziennym – ośmiogodzinnym. W przypadku podwyższonej gotowości bojowej obiekt może stanowić placówkę dyżurną dla 24 funkcjonariuszy w systemie 24 godziny służby i 24 godziny odpoczynku, spełniając przy tym wysokie wymogi stawiane współczesnym jednostkom tego typu.

Umiejscowienie nowobudowanej jednostki w strefie Rzeszów - Dworzysko spowoduje znaczne skrócenie czasów dojazdu do zdarzeń w północno-zachodniej części miasta i powiatu, poprawę zabezpieczenia stref przemysłowych oraz międzynarodowego lotniska Rzeszów-Jasionka. Planowane zlokalizowanie bazy sprzętu specjalistycznego przeznaczonego do działań związanych z ratownictwem technicznym i drogowym znacząco skróci czas dysponowania sił i środków do zdarzeń na autostradzie i nowobudowanej drodze ekspresowej.

Tagi

Podziel się z innymi

Reklama

Wasze komentarze

Pozostalo znaków:
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się
Dodaj komentarz

Portal resinet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i wypowiedzi zamieszczanych przez internautów. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Pozostałe aktualności

Wojewódzki Konserwator Zabytków nie zgadza się na wymianę nawierzchni ul. Mickiewicza - Aktualności Rzeszów

Wojewódzki Konserwator Zabytków nie zgadza się na wymianę nawierzchni ul. Mickiewicza

RZESZÓW. O poszerzeniu rzeszowskiego deptaka o ul. Mickiewicza Ratusz zdecydował w ubiegłym roku. ...

Łącznikiem ul. Lubelskiej z ul. Warszawską pojedziemy w maju? - Aktualności Rzeszów

Łącznikiem ul. Lubelskiej z ul. Warszawską pojedziemy w maju?

RZESZÓW. Dyrektor MZD informuje, że inwestycja może być gotowa już w maju. ...

Znamy lokalizację rzeszowskich przystanków Podkarpackiej Kolei Aglomeracyjnej - Aktualności Rzeszów

Znamy lokalizację rzeszowskich przystanków Podkarpackiej Kolei Aglomeracyjnej

RZESZÓW. Poznaliśmy pięć przystanków, które na pewno powstaną w przestrzeni miejskiej miasta. ...

Asseco Resovia ponownie przerywa zwycięską serie Zaksy Kędzierzyn Koźle - Aktualności Rzeszów

Asseco Resovia ponownie przerywa zwycięską serie Zaksy Kędzierzyn Koźle

RZESZÓW. MVP spotkania został Kawika Shoji. ...

Na Politechnice Rzeszowskiej odbędzie się seminarium o transporcie w Rzeszowie - Aktualności Rzeszów

Na Politechnice Rzeszowskiej odbędzie się seminarium o transporcie w Rzeszowie

RZESZÓW. Seminarium odbędzie się 27 lutego o godzinie 16 w budynku Wydziału Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury PRz. ...

Nowe na portalu

Reklama

Najczęściej czytane

Reklama

Ankieta

Jak często korzystasz z nowej wypożyczalni rowerów i skuterów blinkee.city?

Codziennie

Przynajmniej raz w tygodniu

Kilka razy w tygodniu

Nie korzystam z wypożyczalni

Głosuj Zobacz wyniki
Reklama
Partnerzy:

Drogi Użytkowniku!
Chcielibyśmy Państwa poinformować o tym, że w RESinet.pl szanujemy prywatność naszych Uzytkowników, a tym samym starannie zabezpieczamy Państwa dane osobowe. Szczegółowe informacje na temat tego, kto jest administratorem danych, w jaki sposób przetwarzamy dane osobowe oraz w jaki sposób wykorzystujemy piki cookie znajdują się w naszej Polityce prywatności, z której dowiesz się między innymi o tzw. rozwiązaniach opt-out, które umożliwiają określenie Twoich ustawień prywatności w trakcie korzystania z Internetu.

Ok, Rozumiem