Reklama

Aktualności Rzeszów

Rzeszowska Diagnoza Społeczna 2017. Znamy wyniki badań

Dodano: 05.12.2017

Rzeszowska Diagnoza Społeczna 2017. Znamy wyniki badań - Aktualności Rzeszów

fot. Archiwum RESinet.pl

RZESZÓW. Na Uniwersytecie Rzeszowskim zaprezentowano wyniki kolejnej Rzeszowskiej Diagnozy Społecznej 2017. Poznaliśmy poszczególne zestawienia wyników. Przypomnijmy, że od ostatniej Diagnozy minęły 2 lata.

W badaniach uczestniczyło 618 dorosłych mieszkańców Rzeszowa, których wylosowano z bazy ewidencji ludności dostarczonej Uniwersytetowi przez Urząd Miasta Rzeszowa.

Dane zostały zebrane przez studentów II roku socjologii UR, natomiast treść kwestionariusza została opracowana we współpracy z Urzędem Miasta Rzeszowa, tak aby badanie pomogło władzom miasta dostosować kolejne inwestycje do potrzeb mieszkańców. Piecze nad wynikami trzymał Instytut Socjologii UR. Twórcami Diagnozy Społecznej są: dr Hubert Kotarski, dr Krzysztof Malicki oraz dr Krzysztof Piróg.

Pierwszym zaprezentowanym wykresem był stosunek mieszkańców Rzeszowa wobec Pomnika Czynu Rewolucyjnego, o którym mówi się coraz głośniej ze względu na opinie IPN-u. Według badań ok. 20%* mieszkańców nie chce zmieniać niczego w pomniku. 53% respondentów deklarowało, że zna jego nazwę, 37% wie co upamiętnia monument, natomiast 81% ankietowanych oświadczyła, że pomnik upamiętnia „czyn rewolucyjny”, nie zagłębiając się w historię.

Kolejną kwestią, która zainteresowała socjologów Uniwersytetu Rzeszowskiego była ocena działań Policji. Z przeprowadzonych badań wynika, że ok. 40% osób ocenia ilość patroli na dzielnicach jako wystarczającą, a 13% nie odpowiada sposób w jaki rzeszowska Policja pracuje. Mieszkańcy Rzeszowa najbardziej obawiają się włamań i naruszeń mienia, z kolei aż 14% ankietowanych boi się wychodzić w nocy z domu.

Diagnoza społeczna wskazała, że większość mieszkańców Rzeszowa bardzo dobrze ocenia jakość swojego życia w stolicy Podkarpacia. Tylko 0,5% określa jakość życia jako bardzo złą. Ankieta pokazuje, że to kobiety i osoby po 56 roku życia najlepiej oceniają komfort życia w Rzeszowie, również osoby lepiej wykształcone starają się nie narzekać i pozytywnie postrzegają jakość swojego życia w mieście.REKLAMA

Modelowym jadłospisem rzeszowian są produkty zbożowe, mięso, wędliny oraz drób. ¼ ankietowanych spożywa słodycze i tylko 4% mieszkańców codziennie spożywa alkohol. Jeżeli jesteśmy już przy jadłospisie, to warto wspomnieć o wynikach badań BMI, które są częścią Diagnozy. Wynika z nich, że połowa rzeszowian ma prawidłową wagę, natomiast 1/3 ma nadwagę a 2,1% ankietowanych czuje się niedożywiona.

Ciekawą pozycją były badania, w których należało dokończyć stwierdzenie „Rzeszów to miasto…”. Wśród ankietowanych, aż 90% wskazało odpowiedz: zadbane. Często pojawiały się słowo tj.: bezpieczne, dobrze zarządzane oraz z dobrymi warunkami do uprawiania sportu i rekreacji.

Jeżeli chodzi o parkingi i buspasy, to zdecydowanie buspasy wywierają pozytywniejsze wrażenie na mieszkańcach, niż parkingi, a w zasadzie ich mała ilość, która znacznie utrudnia funkcjonowanie obywateli Rzeszowa.

Najciekawsze wyniki przedstawiały ankiety o zaufaniu do Rzeszowskich polityków oraz o ich rozpoznawalności. Otóż największym zaufaniem wśród polityków cieszy się Tadeusz Ferenc, druga lokatę w tej kategorii zajmuje Marta Niewczas, natomiast na ostatnim stopniu podium jest przewodniczący Rady Miasta Rzeszowa Andrzej Dec. Ostatnią lokatę wśród wymienionych polityków zajmuje Robert Homicki. Bardzo ciekawie wygląda kwestia rozpoznawalności rzeszowskich polityków. Wyniki badan pokazują, że jeżeli chodzi o rozpoznawalność, to prezydent Ferenc nie ma sobie równych, jedynie 2,3% ankietowanych nie zna prezydenta.

Prezentowane wyniki badań są jedynie wierzchołkiem góry lodowej. Cała praca wykonana zarówno przez Instytut Socjologii jak i jego studentów zostanie opublikowana w postaci książki, która ukaże się wiosną 2018 roku.

„Na pewno w książce dane prezentowane będą w bardziej szczegółowy sposób. Mamy dość interesujące badania tego co rzeszowianie myślą o innych rzeszowianach” - dr Krzysztof Piróg, jeden z twórców Rzeszowskiej Diagnozy Społecznej.
 

Tagi

Podziel się z innymi

Reklama

Wasze komentarze

Pozostalo znaków:
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się
Dodaj komentarz

Portal resinet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i wypowiedzi zamieszczanych przez internautów. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Pozostałe aktualności

Wojciech Buczak wytyka prezydentowi Ferencowi podpisanie deklaracji w sprawie uchodźców - Aktualności Rzeszów

Wojciech Buczak wytyka prezydentowi Ferencowi podpisanie deklaracji w sprawie uchodźców

RZESZÓW. Buczak boi się o bezpieczeństwo, a Ferenc z kolei zapewnia, że chce przyjąć jedynie chrześcijan. ...

18,7 mln zł na poszerzenie oferty multimedialnej Podziemnej Trasy Turystycznej. Powstanie m.in. skwer kultury - Aktualności Rzeszów

18,7 mln zł na poszerzenie oferty multimedialnej Podziemnej Trasy Turystycznej. Powstanie m.in. skwer kultury

RZESZÓW. Stworzona zostanie aranżacja holu, ekspozycja multimedialnej Podziemnej Trasy Turystycznej w Rzeszowie oraz tzw. skwer kultu...

Wmurowano akt erekcyjny pod budowę Jednostki Ratowniczej-Gaśniczej nr 3. Obiekt znajdzie się na Dworzysku - Aktualności Rzeszów

Wmurowano akt erekcyjny pod budowę Jednostki Ratowniczej-Gaśniczej nr 3. Obiekt znajdzie się na Dworzysku

RZESZÓW. Wykonawca robót będzie firma Baudziedzic, która zrealizuje główną część inwestycji za kwotę 14 919 883,...

Zatrzymano 78-latka podejrzanego o dopuszczenie się czynności seksualnych względem małoletnich poniżej 15 roku życia - Aktualności Rzeszów

Zatrzymano 78-latka podejrzanego o dopuszczenie się czynności seksualnych względem małoletnich poniżej 15 roku życia

RZESZÓW. Sprawcy za zarzucane mu przestępstwa grozi kara pozbawienia wolności od 2 do 12 lat. ...

Burza wokół ul. 3 Maja. Najpierw temat podniósł poseł Buczak, dzień później radni PiS - Aktualności Rzeszów

Burza wokół ul. 3 Maja. Najpierw temat podniósł poseł Buczak, dzień później radni PiS

RZESZÓW. Radni PiS chcieli, aby miasto wygospodarowało 20 tyś zł na opracowanie ekspertyzy inwestycji. ...

Nowe na portalu

Reklama

Najczęściej czytane

Reklama

Ankieta

Jak często korzystasz z nowej wypożyczalni rowerów i skuterów blinkee.city?

Codziennie

Przynajmniej raz w tygodniu

Kilka razy w tygodniu

Nie korzystam z wypożyczalni

Głosuj Zobacz wyniki
Reklama
Partnerzy:

Drogi Użytkowniku!
Chcielibyśmy Państwa poinformować o tym, że w RESinet.pl szanujemy prywatność naszych Uzytkowników, a tym samym starannie zabezpieczamy Państwa dane osobowe. Szczegółowe informacje na temat tego, kto jest administratorem danych, w jaki sposób przetwarzamy dane osobowe oraz w jaki sposób wykorzystujemy piki cookie znajdują się w naszej Polityce prywatności, z której dowiesz się między innymi o tzw. rozwiązaniach opt-out, które umożliwiają określenie Twoich ustawień prywatności w trakcie korzystania z Internetu.

Ok, Rozumiem