Aktualności Rzeszów

Rzeszowska Diagnoza Społeczna 2017. Znamy wyniki badań

Dodano: 05.12.2017

Aktualności Rzeszów | Rzeszowska Diagnoza Społeczna 2017. Znamy wyniki badań

fot. Archiwum RESinet.pl

RZESZÓW. Na Uniwersytecie Rzeszowskim zaprezentowano wyniki kolejnej Rzeszowskiej Diagnozy Społecznej 2017. Poznaliśmy poszczególne zestawienia wyników. Przypomnijmy, że od ostatniej Diagnozy minęły 2 lata.

W badaniach uczestniczyło 618 dorosłych mieszkańców Rzeszowa, których wylosowano z bazy ewidencji ludności dostarczonej Uniwersytetowi przez Urząd Miasta Rzeszowa.

Dane zostały zebrane przez studentów II roku socjologii UR, natomiast treść kwestionariusza została opracowana we współpracy z Urzędem Miasta Rzeszowa, tak aby badanie pomogło władzom miasta dostosować kolejne inwestycje do potrzeb mieszkańców. Piecze nad wynikami trzymał Instytut Socjologii UR. Twórcami Diagnozy Społecznej są: dr Hubert Kotarski, dr Krzysztof Malicki oraz dr Krzysztof Piróg.

Pierwszym zaprezentowanym wykresem był stosunek mieszkańców Rzeszowa wobec Pomnika Czynu Rewolucyjnego, o którym mówi się coraz głośniej ze względu na opinie IPN-u. Według badań ok. 20%* mieszkańców nie chce zmieniać niczego w pomniku. 53% respondentów deklarowało, że zna jego nazwę, 37% wie co upamiętnia monument, natomiast 81% ankietowanych oświadczyła, że pomnik upamiętnia „czyn rewolucyjny”, nie zagłębiając się w historię.

Kolejną kwestią, która zainteresowała socjologów Uniwersytetu Rzeszowskiego była ocena działań Policji. Z przeprowadzonych badań wynika, że ok. 40% osób ocenia ilość patroli na dzielnicach jako wystarczającą, a 13% nie odpowiada sposób w jaki rzeszowska Policja pracuje. Mieszkańcy Rzeszowa najbardziej obawiają się włamań i naruszeń mienia, z kolei aż 14% ankietowanych boi się wychodzić w nocy z domu.

Diagnoza społeczna wskazała, że większość mieszkańców Rzeszowa bardzo dobrze ocenia jakość swojego życia w stolicy Podkarpacia. Tylko 0,5% określa jakość życia jako bardzo złą. Ankieta pokazuje, że to kobiety i osoby po 56 roku życia najlepiej oceniają komfort życia w Rzeszowie, również osoby lepiej wykształcone starają się nie narzekać i pozytywnie postrzegają jakość swojego życia w mieście.REKLAMA

Modelowym jadłospisem rzeszowian są produkty zbożowe, mięso, wędliny oraz drób. ¼ ankietowanych spożywa słodycze i tylko 4% mieszkańców codziennie spożywa alkohol. Jeżeli jesteśmy już przy jadłospisie, to warto wspomnieć o wynikach badań BMI, które są częścią Diagnozy. Wynika z nich, że połowa rzeszowian ma prawidłową wagę, natomiast 1/3 ma nadwagę a 2,1% ankietowanych czuje się niedożywiona.

Ciekawą pozycją były badania, w których należało dokończyć stwierdzenie „Rzeszów to miasto…”. Wśród ankietowanych, aż 90% wskazało odpowiedz: zadbane. Często pojawiały się słowo tj.: bezpieczne, dobrze zarządzane oraz z dobrymi warunkami do uprawiania sportu i rekreacji.

Jeżeli chodzi o parkingi i buspasy, to zdecydowanie buspasy wywierają pozytywniejsze wrażenie na mieszkańcach, niż parkingi, a w zasadzie ich mała ilość, która znacznie utrudnia funkcjonowanie obywateli Rzeszowa.

Najciekawsze wyniki przedstawiały ankiety o zaufaniu do Rzeszowskich polityków oraz o ich rozpoznawalności. Otóż największym zaufaniem wśród polityków cieszy się Tadeusz Ferenc, druga lokatę w tej kategorii zajmuje Marta Niewczas, natomiast na ostatnim stopniu podium jest przewodniczący Rady Miasta Rzeszowa Andrzej Dec. Ostatnią lokatę wśród wymienionych polityków zajmuje Robert Homicki. Bardzo ciekawie wygląda kwestia rozpoznawalności rzeszowskich polityków. Wyniki badan pokazują, że jeżeli chodzi o rozpoznawalność, to prezydent Ferenc nie ma sobie równych, jedynie 2,3% ankietowanych nie zna prezydenta.

Prezentowane wyniki badań są jedynie wierzchołkiem góry lodowej. Cała praca wykonana zarówno przez Instytut Socjologii jak i jego studentów zostanie opublikowana w postaci książki, która ukaże się wiosną 2018 roku.

„Na pewno w książce dane prezentowane będą w bardziej szczegółowy sposób. Mamy dość interesujące badania tego co rzeszowianie myślą o innych rzeszowianach” - dr Krzysztof Piróg, jeden z twórców Rzeszowskiej Diagnozy Społecznej.
 

Tagi

Podziel się z innymi

Wasze komentarze

Pozostalo znaków:
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się
Dodaj komentarz

Portal resinet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i wypowiedzi zamieszczanych przez internautów. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Pozostałe aktualności

Aktualności Rzeszów | 19 grudnia otwarcie Świątecznego Miasteczka na rzeszowskim Rynku

19 grudnia otwarcie Świątecznego Miasteczka na rzeszowskim Rynku

RZESZÓW. Dla mieszkańców Rzeszowa i odwiedzających będzie to miejsce spotkań wśród cudownej scenerii choinek, ozd&oacut...

Aktualności Rzeszów | Czekoladowe atrakcje dla najmłodszych w Milenium Hall

Czekoladowe atrakcje dla najmłodszych w Milenium Hall

RZESZÓW. W ramach akcji „Odkryj magię oczekiwania na Święta” Milka organizuje kampanie aż w 9 miastach Polski. ...

Aktualności Rzeszów | Rzeszów zajął trzecie miejsce w plebiscycie „Kocham To Miasto – Miasto Roku 2017”

Rzeszów zajął trzecie miejsce w plebiscycie „Kocham To Miasto – Miasto Roku 2017”

RZESZÓW. Głosujący podkreślili, że Rzeszów jest miastem sprzyjającym rozwojowi, nowoczesnym, atrakcyjnym i mającym wiele do za...

Aktualności Rzeszów | Boiska sportowe w opuszczonych halach. Nierealne marzenie czy pieśń przyszłości?

Boiska sportowe w opuszczonych halach. Nierealne marzenie czy pieśń przyszłości?

RZESZÓW. Duński Game Streetmekka jest świetnym przykładem, że tego typu inwestycja może się udać. ...

Aktualności Rzeszów | Rzeszowski Szpital Pro-Familia najbezpieczniejszą placówką w regionie

Rzeszowski Szpital Pro-Familia najbezpieczniejszą placówką w regionie

RZESZÓW. Szpital Specjalistyczny Pro-Familia zdobył 893 punkty, zajmując 2. miejsce w skali kraju oraz 1. na Podkarpaciu. ...

Nowe na portalu

REKLAMA

Najczęściej czytane

Rzeszów pod lupą

Fotorelacje z Rzeszowa

Zobacz inne fotorelacje

Wasze opinie

Ankieta

Czy uważasz, że strefa płatnego parkowania w centrum Rzeszowa to dobre rozwiązanie?

TAK

NIE

Nie mam zdania

Głosuj Zobacz wyniki
Partnerzy: