Reklama

Aktualności Rzeszów

Spalarnia PGE działa na pełnych obrotach. Ceny za odpady wciąż nieustalone

Dodano: 16.11.2018

Spalarnia PGE działa na pełnych obrotach. Ceny za odpady wciąż nieustalone - Aktualności Rzeszów

fot. PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A.

RZESZÓW. Od 26 października Instalacja Termicznego Przetwarzania z Odzyskiem Energii w Elektrociepłowni Rzeszów pracuje pełną wydajnością. Ratusz wciąż nie dogadał się PGE odnośnie ceny za dostarczone odpady.

Pierwotnie inwestycja przy ul. Ciepłowniczej miała być zakończona 22 czerwca br., a 1 lipca br. miała ona pracować na pełnych obrotach. Sprawy jednak się skomplikowały, bowiem terminów nie dotrzymał wykonawca – włoskie konsorcjum firm Aster Resovia, w skład którego wchodziły dwie firmy: Astaldi i TM.E. Termomeccanica Ecologia. Na budowę ITPOE wydano ok. 285 mln zł.

„Pozwolenie na użytkowanie zostało wydane z dniem 26 października. Z kolei 29 października Sejmik Województwa Podkarpackiego podjął uchwałę dotyczącą wykonania Planu Gospodarki Odpadami dla Województwa Podkarpackiego 2022. W przedmiotowy plan wpisano ITPOE jako Regionalną Instalację Przetwarzania  Odpadów Komunalnych dla Regionu Centralnego. Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Podkarpackiego, tj. licząc od 23 listopada” – informuje Sandra Apanasionek, rzecznik prasowy PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A.

Odpady mieszkańców Rzeszowa, zamiast trafiać na wysypisko – co wykluczają regulacje prawne Unii Europejskiej – zaczną być wykorzystywane jako paliwo do wytworzenia energii elektrycznej i ciepła dla miasta. Ilość wytworzonego ciepła będzie proporcjonalna do zapotrzebowania na ciepłą wodę użytkową przez mieszkańców Rzeszowa, korzystających z sieci ciepłowniczej. W spalarni umieszczona jest jedna linia technologiczna zdolna przetworzyć 100 tys. ton odpadów rocznie.REKLAMA

Chociaż problem z zakończeniem prac PGE ma z głowy, wciąż spółka i Ratusz nie mogą dojść do porozumienia jeżeli chodzi o cenę za dostarczenie opłat. Przypominamy, że w kwietniu br. miasto proponowało 225 zł netto za tonę, natomiast PGE zaoferowało 280 zł netto za tonę. Jak sytuacja wygląda dzisiaj?

„Poziom opłaty za tonę odpadów dostarczanych do ITPOE został skalkulowany na kwotę 280 zł. Ta stawka będzie obowiązywać w bieżącym i przyszłym roku. W porównaniu z innymi instalacjami przetwarzającymi zmieszane odpady komunalne w regionie, gdzie stawki mieszczą się w przedziale 280-350 zł netto, stawka ustalona przez PGE znajduje się w dolnej granicy tego przedziału i jest atrakcyjna dla kontrahentów” – wyjaśnia Sandra Apanasionek.

Maciej Chłodnicki, rzecznik prasowy prezydenta Rzeszowa informuje, że już od paru miesięcy żadnego spotkania negocjacyjnego nie było oraz dodaje: "na początku PGE[przyp.red.] proponowało 380 zł, później 340 zł a teraz 280 zł. Uważamy, że mogą oni jeszcze obniżyć tą kwotę".

Tagi

Podziel się z innymi

Reklama

Wasze komentarze

Pozostalo znaków:
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się
Dodaj komentarz

16.11.2018 14:03:29

~Andrzej Nowak

Brawo Panie Tadeuszu - nie popuszczać - jak budowali

to wiedzieli jakie stawki są i skoro rozpoczęli inwestycje to na pewno mieli zysk przy stawce 225zł - a teraz szukają głupich - co to w ogóle znaczy ze sobie "skalkulowali" - nawet nigdy nie powiedzieli ze 225zł byłoby nieopłacalne czy choćby na granicy opłacalności - wniosek - nawet za 225 będą mięć dobry zysk

Portal resinet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i wypowiedzi zamieszczanych przez internautów. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Pozostałe aktualności

Co dalej z przyszłym deptakiem przy ul. Mickiewicza? Remont ul. Grunwaldzkiej jeszcze w tym roku - Aktualności Rzeszów

Co dalej z przyszłym deptakiem przy ul. Mickiewicza? Remont ul. Grunwaldzkiej jeszcze w tym roku

RZESZÓW. Sprawę komplikuje konserwator zabytków, co z kolei do przebudowy przybliża ul. Grunwaldzką. ...

Radni PiS chcą całorocznej wypożyczalni rowerów miejskich - Aktualności Rzeszów

Radni PiS chcą całorocznej wypożyczalni rowerów miejskich

RZESZÓW. Radni proponują m.in. zintegrowanie jej z kartą miejską oraz całorocznego funkcjonowania. ...

250 tys. zł za wykonanie przejścia dla pieszych w rejonie C.H. Nowy Świat - Aktualności Rzeszów

250 tys. zł za wykonanie przejścia dla pieszych w rejonie C.H. Nowy Świat

RZESZÓW. Aktualnie na ul. Krakowskiej znajduje się oznakowane przejście dla pieszych. ...

Początek rekrutacji na Uniwersytet Rzeszowski już 13 maja. Przygotowano ponad 9 tys. miejsc - Aktualności Rzeszów

Początek rekrutacji na Uniwersytet Rzeszowski już 13 maja. Przygotowano ponad 9 tys. miejsc

RZESZÓW. Uniwersytet Rzeszowski przygotował 6131 miejsc na studiach stacjonarnych i 3190 na studiach niestacjonarnych. ...

Jedna z rzeszowskich szkół podpisała umowę z Elektrociepłownią PGE przy ul. Ciepłowniczej - Aktualności Rzeszów

Jedna z rzeszowskich szkół podpisała umowę z Elektrociepłownią PGE przy ul. Ciepłowniczej

RZESZÓW. ZSEo jako jedyna szkoła w Rzeszowie kształci w zawodzie technik energetyk oraz technik systemów i urządzeń energetyki...

Nowe na portalu

Reklama

Najczęściej czytane

Reklama

Ankieta

Jak często korzystasz z nowej wypożyczalni rowerów i skuterów blinkee.city?

Codziennie

Przynajmniej raz w tygodniu

Kilka razy w tygodniu

Nie korzystam z wypożyczalni

Głosuj Zobacz wyniki
Reklama
Partnerzy:
Drogi Użytkowniku!

Chcielibyśmy Państwa poinformować o tym, że w RESinet.pl szanujemy prywatność naszych Uzytkowników, a tym samym starannie zabezpieczamy Państwa dane osobowe. Szczegółowe informacje na temat tego, kto jest administratorem danych, w jaki sposób przetwarzamy dane osobowe oraz w jaki sposób wykorzystujemy piki cookie znajduj? się w naszej Polityce prywatności, z której dowiesz się między innymi o tzw. rozwi?zaniach opt-out, które umożliwiaj? określenie Twoich ustawień prywatności w trakcie korzystania z Internetu.

Ok, Rozumiem