Reklama

Aktualności

Kiedy żyrant nie musi spłacać kredytu?

Dodano: 19.03.2020 r.

Kiedy żyrant nie musi spłacać kredytu? - art. sposn.
Wnioskowanie o kredyt często wiąże się z jego zabezpieczeniem. Jedną z jego form jest poręczenie kredytu. Kiedy żyrant nie musi spłacać poręczonego zobowiązania? Jeśli kredytobiorca spłaci go na czas. Poręczyciel może także zrezygnować z poręczenia w trakcie okresu kredytowania. Należy jednak omówić ten pomysł z kredytobiorcą, ponieważ prawdopodobnie będzie on musiał wskazać w banku inne zabezpieczenie kredytu.
 

Kim jest poręczyciel?

 
Ubiegając się o kredyt gotówkowy online czy pożyczkę pozabankową, możemy być zobowiązani do jej zabezpieczenia. Jedną z form ochrony pieniędzy podczas transakcji finansowych jest poręczenie. Kim jest żyrant, którego należy wskazać podczas wnioskowania o dodatkowe pieniądze?
 
To osoba, która składając swój podpis na umowie, zobowiązuje się do spłaty zadłużenia za głównego pożyczkobiorcę, gdy ten nie będzie w stanie zrobić tego samodzielnie. Jego niedyspozycja może być spowodowana utratą pracy, czasową lub trwałą niezdolnością do niej czy nawet śmiercią. Poręczyciel staje się współwłaścicielem kredytu lub pożyczki, której umowę podpisał. Pożyczkodawca może więc kontaktować się również z nim w sprawie zadłużenia.
 
Kto może być poręczycielem? Musi to być osoba pełnoletnia. Bardzo ważnym warunkiem jest zachowanie przez nią pozytywnej zdolności kredytowej. Bank musi mieć pewność, że jest to osoba wypłacalna, która w razie potrzeby ureguluje płatność za pożyczkobiorcę. Musi to być również osoba świadoma zajmowanego stanowiska.
 

Kiedy żyrant może uniknąć spłaty zadłużenia?

 
Zgodnie z art. 876§1 Kodeksu cywilnego, który brzmi: „Przez umowę poręczenia poręczyciel zobowiązuje się względem wierzyciela wykonać zobowiązanie na wypadek, gdyby dłużnik zobowiązania nie wykonał”, żyrant odpowiada za poręczoną transakcję całym swoim majątkiem. Jeśli pożyczkodawca nie będzie spłacał zadłużenia, będzie musiał zrobić to poręczyciel. Istnieje jednak sytuacja, kiedy żyrant może uniknąć spłaty zadłużenia.
 
Jest to możliwe przede wszystkim wtedy, gdy dłużnik reguluje na czas płatności. Gdy zobowiązanie zostanie spłacone, umowa pożyczki (tym samym naszego poręczenia) przestaje obowiązywać.
 

Rezygnacja z poręczenia kredytu - kiedy może nastąpić?

 
Nie tylko kredytobiorcy mają swoje prawa. Ma je również żyrant. Może on np. wycofać się z poręczenia. Kiedy jest to możliwe? Wtedy, gdy kredytobiorca reguluje raty zobowiązania na czas i nie dopuszcza się zadłużenia. Musimy jednak pamiętać, że często w sytuacji rezygnacji z poręczenia kredytobiorca musi wskazać inną formę zabezpieczenia transakcji. Najczęściej wybieraną jest ubezpieczenie kredytu. Nie zobowiązuje ono osoby trzeciej do współdzielenia kredytu. Ubezpieczenie jest płatne. Stanowi jednak kompleksową ochronę w przypadku naszej niewypłacalności. Może być ona spowodowana:
 
  • chorobą;
  • niezdolnością do pracy;
  • utratą pracy;
  • śmiercią.
 
Warto wiedzieć, że umowę poręczenia możemy modyfikować. Jako żyranci możemy wyrazić zgodę na poręczenie tylko części długu lub części bez dodatkowych opłat (np. odsetek). Istnieje również możliwość wskazania maksymalnej kwoty poręczenia. Co ważne, żyrantem możemy być też tylko przez określony czas. Wszystko zależy od tego, w jakim stopniu chcemy odpowiadać za ewentualne zadłużenie powstałe na koncie kredytobiorcy. Warunki poręczenia powinny znaleźć się w jego umowie.
 

Poręczenie kredytu a zdolność kredytowa

 
Zanim zdecydujemy się poręczyć komuś kredyt, należy przeanalizować swoją sytuację finansową. Żyrowanie zobowiązania niekorzystnie wpływa na naszą zdolność kredytową. Obniża ją i sprawia, że stajemy się mniej wiarygodni w oczach pożyczkodawców. Jeśli w przyszłości sami zdecydujemy się sięgnąć po kredyt czy pożyczkę, nasz wniosek może zostać odrzucony. Żyrowanie kredytu oznacza posiadanie go. Nawet jeśli to nie my wzięliśmy kredyt, ale połączyliśmy wypłacalność osoby nam bliskiej, współdzielimy z nią zobowiązanie. Bank może mieć obawy, czy spłacimy w terminie dwa jednocześnie.
 
Jeśli chcemy zaciągnąć własny kredyt, powinniśmy przeanalizować naszą sytuację finansową, a także porozmawiać o tym z kredytobiorcą zobowiązania, które poręczyliśmy. Jeśli jest ono spłacane w terminie, możemy zrezygnować z poręczenia i sięgnąć po kredyt dla siebie. Możemy też poczekać, aż umowa poręczenia zostanie rozwiązania (poprzez spłatę zadłużenia) i wtedy złożyć wniosek o dodatkowe pieniądze.
 

Brak spłaty poręczonego kredytu

 
Obowiązkiem każdego żyranta jest spłata poręczonego kredytu w momencie, gdy nie może tego zrobić sam kredytobiorca. Co stanie się, jeśli zarówno on, jak i żyrant, nie ureguluje zobowiązania? Obu konsumentom zostaną naliczone dodatkowe opłaty. Trafią oni na listę dłużników, a ich wiarygodność finansowa spadnie. Windykator zacznie domagać się spłaty zobowiązania. Wobec kredytobiorców zostanie również wszczęte postępowanie komornicze. Komornik najpierw próbuje ściągnąć dług od kredytobiorcy, następnie od żyranta. Co w sytuacji, gdy egzekutor nie ma z czego ściągnąć zadłużenia?
 
Komornik wysyła do wierzyciela list „Wysłuchanie wierzyciela przed umorzeniem postępowania egzekucyjnego”. Kredytodawca ma 7 dni na to, aby zdecydować, co zrobi z powstałym na koncie klienta zadłużeniem. Jeśli nie wskaże on nowych sposobów na odzyskanie pieniędzy, egzekucja komornicza zostaje umorzona. Koszty egzekucji komorniczej ponosi wierzyciel.

Artykuł partnera

Podziel się z innymi

Wasze komentarze

Pozostalo znaków:
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się
Dodaj komentarz

Portal resinet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i wypowiedzi zamieszczanych przez internautów. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Pozostałe aktualności

Koronawirus na Podkarpaciu. Ponad 1200 zakażeń, 9 zgonów [18.01.2022]

PODKARPACIE. Najwięcej nowych przypadków odnotowano w powiecie rzeszowskim (161 osób) oraz w Rzeszowie (199 osób)....

Dodano: Wczoraj | Komentarze: 0

Inwestycja drogowa na osiedlu Drabinianka

RZESZÓW. Miasto wybrało wykonawcę dokumentacji projektowej dla rozbudowy ul. Jachowicza oraz budowy nowej drogi, która połączy ją z ul. Kwiatkowskiego....

Dodano: Wczoraj | Komentarze: 0

Transmisja online z uroczystości 668-lecia Lokacji Miasta Rzeszowa

RZESZÓW. Już 19 stycznia 2022 r. w Filharmonii Podkarpackiej odbędzie się uroczystość 668-lecia Lokacji Miasta Rzeszowa....

Dodano: Wczoraj | Komentarze: 0

Połamane drzewa, uszkodzone dachy. Ponad 100 interwencji strażaków

PODKARPACIE. To był pracowity poniedziałek dla podkarpackich strażaków. Silny wiatr łamał drzewa i zrywał dachy. Uszkodzeniu uległy m.in. dachy dwóch szkół oraz hali Podpromie. St...

Dodano: Wczoraj | Komentarze: 0

30. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Rzeszowie [PROGRAM]

RZESZÓW. Jubileuszowy 30. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbędzie się 30 stycznia 2022 roku. Na scenie rzeszowskiego rynku wystąpią m.in. Symptone, RSC, DOC. i Anika Dąbrowska....

Dodano: 17.01.2022 | Komentarze: 0

Fotorelacje z Rzeszowa

Zobacz inne fotorelacje
Reklama

Wasze opinie

Reklama

Ankieta

Jak często korzystasz z nowej wypożyczalni rowerów i skuterów blinkee.city?

Codziennie

Przynajmniej raz w tygodniu

Kilka razy w tygodniu

Nie korzystam z wypożyczalni

Głosuj Zobacz wyniki
Reklama
Partnerzy:
Drogi Użytkowniku!

Chcielibyśmy Państwa poinformować o tym, że w RESinet.pl szanujemy prywatność naszych Uzytkowników, a tym samym starannie zabezpieczamy Państwa dane osobowe. Szczegółowe informacje na temat tego, kto jest administratorem danych, w jaki sposób przetwarzamy dane osobowe oraz w jaki sposób wykorzystujemy piki cookie znajduj? się w naszej Polityce prywatności, z której dowiesz się między innymi o tzw. rozwi?zaniach opt-out, które umożliwiaj? określenie Twoich ustawień prywatności w trakcie korzystania z Internetu.

Ok, Rozumiem