Reklama

Aktualności

Stopa cukrzycowa – czy wiesz, jak jej zapobiec?

Dodano: 02.01.2020 r.

Cukrzyca jest bardzo poważną chorobą, która dotyka około 3 milionów Polaków. Często zdarza się, że pacjenci bagatelizują zalecenia lekarza i leczenie ograniczają jedynie do przyjmowania leków – nie zawsze w sposób odpowiedni. Zapominają, że równie ważna jest właściwa dieta i aktywność fizyczna. Cukrzyca nieodpowiednio leczona może doprowadzić do groźnych powikłań, w tym do tzw. stopy cukrzycowej. Jak zapobiec tej przypadłości?
 

Co to jest stopa cukrzycowa?

 

Bardzo często w przebiegu cukrzycy, na skutek długotrwałego podwyższonego poziomu glukozy we krwi dochodzi do choroby sercowo-naczyniowej. Uszkodzenia naczyń krwionośnych w nerkach zaburzają równowagę wodno-elektrolitową w organizmie. Dochodzi do osłabienia krążenia i obniżenia ciśnienia tętniczego krwi, głównie w kończynach. Jeśli towarzyszy temu równoczesne uszkodzenie nerwów kończyny dolnej, dochodzi do tzw. zespołu stopy cukrzycowej. Objawia się to owrzodzeniem tkanek głębokich oraz osłabieniem struktury kości i stawów. W konsekwencji następuje deformacja stopy, która uniemożliwia chodzenie. Uszkodzenie nerwów powoduje, że pacjent podczas powstawania stopy cukrzycowej nie odczuwa żadnych dolegliwości bólowych, więc drobne i większe skaleczenia mogą przez dłuższy czas pozostać przez niego niezauważone. W ten sposób szybko może dojść również do zakażenia. Niedokrwienie kończyny powoduje upośledzenie procesu gojenia, w wyniku czego w krótkim czasie może dojść do utraty kończyny.
 

Objawy stopy cukrzycowej

 

Pierwszym odczuwalnym objawem powikłania cukrzycy jest zaobserwowanie mrowienia i drętwienia w kończynach, a następnie osłabienie czucia (w szczególności na dotyk, czy zmianę temperatury otoczenia). Można również zaobserwować zmiany w wyglądzie naskórka – staje się on cienki, szorstki i podatny na pęknięcia. Łatwo dochodzi do ran i owrzodzeń, które goją się bardzo długo lub wcale. Z czasem pojawia się deformacja paznokci i kości. Kiedy wystąpią wrzody w kolorze ciemnobrązowym, żółtym lub czarnym, oznacza to, że doszło do martwicy tkanek.
 

Leczenie stopy cukrzycowej

 

Leczenie jest trudne, kosztowne i długotrwałe. Powinno być prowadzone w wyspecjalizowanych ośrodkach, pod opieką wielu specjalistów – diabetologa, ortopedy, chirurga naczyniowego, dermatologa oraz rehabilitanta. Pacjent powinien mieć fachowo skracane paznokcie i usuwane odciski oraz nosić obuwie ortopedyczne z odpowiednio dobranymi wkładkami. W leczeniu drobnych skaleczeń i ran powinny być stosowane specjalne preparaty zawierające srebro, tlenowe komory hiperbaryczne oraz opatrunki z podciśnieniem. Jeśli wystąpi owrzodzenie i nie jest ono głębokie, stosuje się drenaż rany, by usunąć treść ropną, a następnie antybiotykoterapię. Jeśli jednak doszło do martwicy tkanek głębokich, niezbędna jest amputacja kończyny.
 

Jak zapobiec stopie cukrzycowej?

 

Ponieważ stopa cukrzycowa pojawia się w następstwie podwyższonego stężenia glukozy we krwi, profilaktyka polega głównie na utrzymaniu odpowiedniego poziomu cukru podczas choroby oraz prawidłowego ciśnienia tętniczego krwi i stężenia cholesterolu. Oprócz regularnego stosowania leków bardzo ważna jest aktywność fizyczna, która poprawia krążenie i pracę trzustki oraz odpowiednia dieta, pozwalająca utrzymać niski poziom cukru we krwi. W artykule pt.: „Dieta przy cukrzycy typu 2 – podstawowe zasady tworzenia jadłospisu” można znaleźć szczegóły dotyczące komponowania jadłospisu i jego skuteczności w walce z chorobą. Aby uniknąć powikłań, diabetyk powinien dbać o higienę osobistą, szczególnie stóp – codziennie dokładnie je obserwować, natłuszczać i nosić odpowiednie obuwie oraz skarpetki bawełniane, bez szwów. Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia otarć i skaleczeń, nie powinno się zakładać obuwia na gołe stopy, ani ciasno wiązać sznurowadeł.
 

W profilaktyce stopy cukrzycowej kluczowym elementem jest odpowiednia dieta, mająca na celu obniżenie stężenia poziomu glukozy we krwi. Bardzo pomocne mogą okazać się również gotowe preparaty Fresubin, dedykowane specjalnie dla diabetyków. Więcej przydatnych informacji znaleźć można na stronie zywieniemaznaczenie.pl.

Podziel się z innymi

Wasze komentarze

Pozostalo znaków:
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się
Dodaj komentarz

Portal resinet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i wypowiedzi zamieszczanych przez internautów. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Pozostałe aktualności

Wypadek w Lubeni. 3 osoby, w tym dziecko trafiły do szpitala

RZESZÓW. Zdaniem policji, przyczyną zdarzenia było niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze....

Dodano: Wczoraj | Komentarze: 0

Wybrano nowego przewodniczącego Rady Miasta Rzeszowa

RZESZÓW. Waldemar Szumny został nowym przewodniczącym Rady Miasta Rzeszowa. Zastąpił na tym stanowisku Andrzeja Deca, który pełnił tę funkcję trzykrotnie....

Dodano: Wczoraj | Komentarze: 0

23-latek groził śmiercią kierującej taxi na aplikację

RZESZÓW. Zarzut kierowania gróźb karalnych usłyszał 23-letni mieszkaniec powiatu rzeszowskiego, który nie chciał zapłacić za kurs kobiecie kierującej pojazdem na aplikację. Mężczy...

Dodano: Wczoraj | Komentarze: 0

Ostrzeżenie IMGW. Burze z gradem na Podkarpaciu

PODKARPACIE. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie I stopnia, z związku z burzami jakie prognozowane są na Podkarpaciu. Alert dotyczy 22 powiatów....

Dodano: 06.05.2024 | Komentarze: 0

10 wypadków, 44 kolizje. Rzeszowscy policjanci podsumowali "majówkę"

RZESZÓW. Policjanci rzeszowskiej drogówki podsumowali działania „Majowy weekend”. W ciągu sześciu dni trwania akcji, mundurowi odnotowali 10 wypadków i 44 kolizje drog...

Dodano: 06.05.2024 | Komentarze: 0

Fotorelacje z Rzeszowa

Zobacz inne fotorelacje
Reklama

Wasze opinie

Zderzenie trzech pojazdów w Tyczynie. Osiem osób rannychDawid Petrus: Proszę osoby poszkodowane...
W Rzeszowie otwarto nowe miejsce dla seniorówAdam zRzeszowa: Adam Polanski Ty tak...
Port lotniczy Rzeszów-Jasionka otrzymał imię "Rodziny Ulmów"Adam Polanski: Konrad Fiołek alkoholik...
Port lotniczy Rzeszów-Jasionka otrzymał imię "Rodziny Ulmów"Adam Polanski: Konrad Fiołek alkoholik...
Port lotniczy Rzeszów-Jasionka otrzymał imię "Rodziny Ulmów"Adam Polanski: Konrad Fiołek alkoholik...
Black Sabbath "The End of The End"tramwaj: Warto zobaczyć - świetny...
Reklama
Reklama
Partnerzy: