Aktualności Rzeszów

FOTO. Jak idą prace nad rozbudową komunalnej oczyszczalni ścieków? Znamy szczegóły!

Dodano: 16.03.2015

Aktualności Rzeszów | FOTO. Jak idą prace nad rozbudową komunalnej oczyszczalni ścieków? Znamy szczegóły!
Potężna koncepcja zakłada modernizację ciągu biologicznego komunalnej oczyszczalni ścieków działającej w rejonie ul. Ciepłowniczej 2. Inwestorem jest Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Rzeszowie.

Umowa z wykonawcą, tj. Inżynierią Rzeszów S.A, podpisana została 8 maja 2014 roku. Po przeprowadzeniu przetargu wartość robót oszacowano na ponad 44 mln zł brutto. Koszt całej inwestycji, łącznie z nadzorem Inżyniera Kontraktu i opracowaniem dokumentacji projektowej w ramach której realizowana jest przedmiotowa umowa, to natomiast około 45 mln zł. brutto. Dokumentacja projektowa przygotowana została przez Biuro Projektów Gospodarki Wodnej i Ściekowej BIPROWOD-WARSZAWA Sp. z o.o. Funkcję Inżyniera Kontraktu pełni natomiast ECM GROUP Polska S.A. Ponadto na inwestycję udało się pozyskać dofinansowanie z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Przyznana kwota wsparcia to ponad 20 mln zł.

Zakres projektu obejmuje m.in.: modernizację i rozbudowę komór biologicznych wraz z automatyzacją procesu oczyszczania ścieków, budowę nowej stacji dmuchaw, węzła koagulacji odcieków z odwadniania, pompowni osadu wstępnego oraz modernizację systemu sterowania i wizualizacji oczyszczalni ścieków. Roboty są systematycznie kontynuowane od kilku lat.

W grudniu minionego roku z powodzeniem przeprowadzono rozruch mechaniczny i technologiczny przebudowanego ciągu „B” (jednego z dwóch), wraz z obiektami towarzyszącymi takimi jak pompownia pośrednia ścieków i hala dmuchaw. W styczniu tego roku rozpoczęto natomiast prace wyburzeniowe i budowlane na ciągu „A”. Na koniec lutego zaawansowanie wykonywania robót było zgodne z harmonogramem. Oznacza to, że na komorach biologicznych zakończono już roboty wyburzeniowe i ziemne oraz zabetonowano płyty denne. Obecnie trwa natomiast zbrojenie i betonowanie ścian zewnętrznych, wewnętrznych i kierownic. Ponadto trwają także prace na węźle koagulacji odcieków z prasy oraz roboty wykończeniowe na pozostałych obiektach.

Rozpoczęcie rozruchu komór biologicznych ciągu „A” w harmonogramie prac przewidywane jest na 21 maja. Zgodnie z Kontraktem termin uzyskania efektu ekologicznego mija 20 czerwca. Jak informuje MPWiK „termin ten na dzień dzisiejszy nie jest zagrożony.”REKLAMA

Wcześniej, tj. w latach 2010 – 2013, przeprowadzono modernizację części mechanicznej oczyszczalni ścieków. W ramach prac wykonano przebudowę piaskowników, hali krat, zbiornika retencyjnego, osadników wstępnych i wtórnych na łączną kwotę prawie 12 mln zł brutto.

Konieczność podjęcia rozbudowy oczyszczalni ścieków wynikała ze zmiany wymogów w zakresie jakości odprowadzanych ścieków oczyszczonych do rzeki Wisłok. Poza tym, niezbędne okazuje się dostosowanie do przepisów Dyrektywy unijnej (91/271/EWG) i rozporządzenia Ministra Środowiska. Od wykonania rozbudowy oczyszczalni uzależnione zostało także przyznanie dofinansowania z Funduszu Spójności na rozbudowę sieci wodociągowych i kanalizacyjnych dla miasta Rzeszowa.

Na tym jednak inwestycji nie koniec. Jak informuje MPWiK „W latach 2016 – 2020 planowana jest budowa suszarni mechanicznej osadów ściekowych, w której osad będzie poddawany suszeniu do poziomu 65% – 93% suchej masy, celem dalszego przetwarzania m.in. w Instalacji termicznego przekształcania odpadów komunalnych z odzyskiem energii, budowanej przez PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A., Oddział Elektrociepłownia Rzeszów. Projektowana suszarnia będzie mogła przyjmować osady z gmin ościennych, spełniające odpowiednie kryteria ilościowe i jakościowe.”

Co więcej „przewiduje się także hermetyzację osadników wstępnych i zbiornika retencyjnego oraz modernizację dróg i placów na terenie oczyszczalni ścieków.” Wartość wyżej wymienionych zadań to prawie 40 mln zł brutto. Dalsze inwestycje także objęte zostaną dofinansowaniem z Funduszu Spójności. W najbliższej przyszłości na obszarze obiektu stworzona zostanie również instalacja fotowoltaiczna.
 
Fot. MPWiK
 
 
 
 Tagi

Podziel się z innymi

Wasze komentarze

Pozostalo znaków:
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się
Dodaj komentarz

Portal resinet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i wypowiedzi zamieszczanych przez internautów. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Pozostałe aktualności

Aktualności Rzeszów | Rusza lodowisko na Rynku. Wśród atrakcji: Mannequin Challenge, mini igrzyska zimowe, dyskoteka na lodzie

Rusza lodowisko na Rynku. Wśród atrakcji: Mannequin Challenge, mini igrzyska zimowe, dyskoteka na lodzie

RZESZÓW. O godz. 12:00 nastąpi oficjalne otwarcie lodowiska w Miasteczku Świątecznym na rzeszowskim Rynku. Dla gości ślizgawki przygotowano liczne zabawy, animacje i konkursy....

Dodano: Wczoraj | Komentarze: 1

Aktualności Rzeszów | 9 i 10 grudnia objazdy dla linii nr 7, 12 i 21

9 i 10 grudnia objazdy dla linii nr 7, 12 i 21

RZESZÓW. W związku z całkowitym zamknięciem remontowanej ul. Jana Pawła II w piątek i sobotę,  Zarząd Transportu Miejskiego w Rzeszowie wydłużył godziny objazdów autobusów li...

Dodano: Wczoraj | Komentarze: 0

Aktualności Rzeszów | CWK podsumowało półroczną działalność i zdradziło plany na przyszłość

CWK podsumowało półroczną działalność i zdradziło plany na przyszłość

RZESZÓW. Do tej pory odbyło się ponad 50 wydarzeń. W przyszłości możliwe koncerty, bale i wydarzenia sportowe....

Dodano: Wczoraj | Komentarze: 0

Aktualności Rzeszów | Ruszają zapisy na ferie zimowe w Rzeszowskim Domu Kultury

Ruszają zapisy na ferie zimowe w Rzeszowskim Domu Kultury

RZESZÓW. Wolnych jest aż 840 miejsc wypoczynkowych w Rzeszowskim Domu Kultury w ramach feryjnych półkolonii. Zapisy prowadzone będą od 16 grudnia....

Dodano: Wczoraj | Komentarze: 0

Aktualności Rzeszów | Finał Szlachetnej Paczki. W sobotę rozdanie podarunków rodzinom z Rzeszowa

Finał Szlachetnej Paczki. W sobotę rozdanie podarunków rodzinom z Rzeszowa

RZESZÓW. 10 grudnia odbędzie się finał projektu Szlachetnej Paczki w całej Polsce, w tym w również w naszym mieście....

Dodano: Wczoraj | Komentarze: 0

Nowe na portalu

REKLAMA

Najczęściej czytane

Rzeszów pod lupą

Fotorelacje z Rzeszowa

Zobacz inne fotorelacje

Wasze opinie

Rzeszów Dawniej i Dziś na panoramachJacek: Jakas kupa pod podanym...
Koniec lotów z Rzeszowa do Paryża. Powód?Lord: To było w 100% pewne...
Oferta Nest Banku: konto za 0 zł + lokata na 4 procentPiotr Bogusz: Dość ciekawie to wygląda....
Jak zaoszczędzić na częściach do auta?rafał polak: Polecam wam sklep iparts.pl...
Cierń Bogatramwaj: dzięki za podanie czasu...

Ankieta

Czy uważasz, że strefa płatnego parkowania w centrum Rzeszowa to dobre rozwiązanie?

TAK

NIE

Nie mam zdania

Głosuj Zobacz wyniki
Partnerzy: