Reklama

Aktualności Rzeszów

FOTO. Jak idą prace nad rozbudową komunalnej oczyszczalni ścieków? Znamy szczegóły!

Dodano: 16.03.2015

FOTO. Jak idą prace nad rozbudową komunalnej oczyszczalni ścieków? Znamy szczegóły! - Aktualności Rzeszów
Potężna koncepcja zakłada modernizację ciągu biologicznego komunalnej oczyszczalni ścieków działającej w rejonie ul. Ciepłowniczej 2. Inwestorem jest Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Rzeszowie.

Umowa z wykonawcą, tj. Inżynierią Rzeszów S.A, podpisana została 8 maja 2014 roku. Po przeprowadzeniu przetargu wartość robót oszacowano na ponad 44 mln zł brutto. Koszt całej inwestycji, łącznie z nadzorem Inżyniera Kontraktu i opracowaniem dokumentacji projektowej w ramach której realizowana jest przedmiotowa umowa, to natomiast około 45 mln zł. brutto. Dokumentacja projektowa przygotowana została przez Biuro Projektów Gospodarki Wodnej i Ściekowej BIPROWOD-WARSZAWA Sp. z o.o. Funkcję Inżyniera Kontraktu pełni natomiast ECM GROUP Polska S.A. Ponadto na inwestycję udało się pozyskać dofinansowanie z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Przyznana kwota wsparcia to ponad 20 mln zł.

Zakres projektu obejmuje m.in.: modernizację i rozbudowę komór biologicznych wraz z automatyzacją procesu oczyszczania ścieków, budowę nowej stacji dmuchaw, węzła koagulacji odcieków z odwadniania, pompowni osadu wstępnego oraz modernizację systemu sterowania i wizualizacji oczyszczalni ścieków. Roboty są systematycznie kontynuowane od kilku lat.

W grudniu minionego roku z powodzeniem przeprowadzono rozruch mechaniczny i technologiczny przebudowanego ciągu „B” (jednego z dwóch), wraz z obiektami towarzyszącymi takimi jak pompownia pośrednia ścieków i hala dmuchaw. W styczniu tego roku rozpoczęto natomiast prace wyburzeniowe i budowlane na ciągu „A”. Na koniec lutego zaawansowanie wykonywania robót było zgodne z harmonogramem. Oznacza to, że na komorach biologicznych zakończono już roboty wyburzeniowe i ziemne oraz zabetonowano płyty denne. Obecnie trwa natomiast zbrojenie i betonowanie ścian zewnętrznych, wewnętrznych i kierownic. Ponadto trwają także prace na węźle koagulacji odcieków z prasy oraz roboty wykończeniowe na pozostałych obiektach.

Rozpoczęcie rozruchu komór biologicznych ciągu „A” w harmonogramie prac przewidywane jest na 21 maja. Zgodnie z Kontraktem termin uzyskania efektu ekologicznego mija 20 czerwca. Jak informuje MPWiK „termin ten na dzień dzisiejszy nie jest zagrożony.”REKLAMA

Wcześniej, tj. w latach 2010 – 2013, przeprowadzono modernizację części mechanicznej oczyszczalni ścieków. W ramach prac wykonano przebudowę piaskowników, hali krat, zbiornika retencyjnego, osadników wstępnych i wtórnych na łączną kwotę prawie 12 mln zł brutto.

Konieczność podjęcia rozbudowy oczyszczalni ścieków wynikała ze zmiany wymogów w zakresie jakości odprowadzanych ścieków oczyszczonych do rzeki Wisłok. Poza tym, niezbędne okazuje się dostosowanie do przepisów Dyrektywy unijnej (91/271/EWG) i rozporządzenia Ministra Środowiska. Od wykonania rozbudowy oczyszczalni uzależnione zostało także przyznanie dofinansowania z Funduszu Spójności na rozbudowę sieci wodociągowych i kanalizacyjnych dla miasta Rzeszowa.

Na tym jednak inwestycji nie koniec. Jak informuje MPWiK „W latach 2016 – 2020 planowana jest budowa suszarni mechanicznej osadów ściekowych, w której osad będzie poddawany suszeniu do poziomu 65% – 93% suchej masy, celem dalszego przetwarzania m.in. w Instalacji termicznego przekształcania odpadów komunalnych z odzyskiem energii, budowanej przez PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A., Oddział Elektrociepłownia Rzeszów. Projektowana suszarnia będzie mogła przyjmować osady z gmin ościennych, spełniające odpowiednie kryteria ilościowe i jakościowe.”

Co więcej „przewiduje się także hermetyzację osadników wstępnych i zbiornika retencyjnego oraz modernizację dróg i placów na terenie oczyszczalni ścieków.” Wartość wyżej wymienionych zadań to prawie 40 mln zł brutto. Dalsze inwestycje także objęte zostaną dofinansowaniem z Funduszu Spójności. W najbliższej przyszłości na obszarze obiektu stworzona zostanie również instalacja fotowoltaiczna.
 
Fot. MPWiK
 
 
 
 

FOTO. Jak idą prace nad rozbudową komunalnej oczyszczalni ścieków? Znamy szczegóły! - Aktualności Rzeszów - zdj. 1

FOTO. Jak idą prace nad rozbudową komunalnej oczyszczalni ścieków? Znamy szczegóły! - Aktualności Rzeszów - zdj. 2

FOTO. Jak idą prace nad rozbudową komunalnej oczyszczalni ścieków? Znamy szczegóły! - Aktualności Rzeszów - zdj. 3

Tagi

Podziel się z innymi

Reklama

Wasze komentarze

Pozostalo znaków:
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się
Dodaj komentarz

Portal resinet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i wypowiedzi zamieszczanych przez internautów. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Pozostałe aktualności

Pierwszy w Polsce zakład Grupy WEISS otworzą w Rzeszowie. Firma inwestuje na terenie Parku „Rzeszów – Dworzysko” - Aktualności Rzeszów

Pierwszy w Polsce zakład Grupy WEISS otworzą w Rzeszowie. Firma inwestuje na terenie Parku „Rzeszów – Dworzysko”

RZESZÓW. Na terenie Parku firma wykupiła na swoją inwestycję działkę o powierzchni 2,2 ha. ...

Ul. Św. Rocha będzie rozbudowana. Droga ma być gotowa we wrześniu 2019 roku - Aktualności Rzeszów

Ul. Św. Rocha będzie rozbudowana. Droga ma być gotowa we wrześniu 2019 roku

RZESZÓW. Inwestycja wiąże się m.in. z rozbudową drogi o długości ok. 1,6 km. ...

Na os. Przybyszówka będzie nowa ulica. Nadano jej nazwę ul. ks. Józefa Czyża - Aktualności Rzeszów

Na os. Przybyszówka będzie nowa ulica. Nadano jej nazwę ul. ks. Józefa Czyża

RZESZÓW. Nowa ulica biegnie od ul. Krakowskiej, w kierunku północnym, a następnie północno-zachodnim do stadionu sporto...

Przewoził z Czech 120 gramów marihuany. Na rzeszowskim dworcu czekali już na niego policjanci - Aktualności Rzeszów

Przewoził z Czech 120 gramów marihuany. Na rzeszowskim dworcu czekali już na niego policjanci

RZESZÓW. Na podstawie materiału dowodowego policjanci przedstawili mu zarzuty. Grozi mu kara do 5 lat pozbawienia wolności. ...

24 i 25 maja al. Cieplińskiego wyłączona z ruchu. Odbędzie się 25-lecie 21 Brygady Strzelców Podhalańskich - Aktualności Rzeszów

24 i 25 maja al. Cieplińskiego wyłączona z ruchu. Odbędzie się 25-lecie 21 Brygady Strzelców Podhalańskich

RZESZÓW. 25-lecie 21 Brygady Strzelców Podhalańskich rozpocznie się 24 maja o godz. 18.00 mszą świętą przy ul. Reformackiej. ...

Nowe na portalu

Reklama

Najczęściej czytane

Reklama

Ankieta

Czy uważasz, że Pomnik Czynu Rewolucyjnego zniknie z przestrzeni miejskiej?

Tak

Nie

Trudno powiedzieć

Głosuj Zobacz wyniki
Reklama
Partnerzy: