Aktualności Rzeszów

FOTO. Jak idą prace nad rozbudową komunalnej oczyszczalni ścieków? Znamy szczegóły!

Dodano: 16.03.2015

Aktualności Rzeszów | FOTO. Jak idą prace nad rozbudową komunalnej oczyszczalni ścieków? Znamy szczegóły!
Potężna koncepcja zakłada modernizację ciągu biologicznego komunalnej oczyszczalni ścieków działającej w rejonie ul. Ciepłowniczej 2. Inwestorem jest Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Rzeszowie.

Umowa z wykonawcą, tj. Inżynierią Rzeszów S.A, podpisana została 8 maja 2014 roku. Po przeprowadzeniu przetargu wartość robót oszacowano na ponad 44 mln zł brutto. Koszt całej inwestycji, łącznie z nadzorem Inżyniera Kontraktu i opracowaniem dokumentacji projektowej w ramach której realizowana jest przedmiotowa umowa, to natomiast około 45 mln zł. brutto. Dokumentacja projektowa przygotowana została przez Biuro Projektów Gospodarki Wodnej i Ściekowej BIPROWOD-WARSZAWA Sp. z o.o. Funkcję Inżyniera Kontraktu pełni natomiast ECM GROUP Polska S.A. Ponadto na inwestycję udało się pozyskać dofinansowanie z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Przyznana kwota wsparcia to ponad 20 mln zł.

Zakres projektu obejmuje m.in.: modernizację i rozbudowę komór biologicznych wraz z automatyzacją procesu oczyszczania ścieków, budowę nowej stacji dmuchaw, węzła koagulacji odcieków z odwadniania, pompowni osadu wstępnego oraz modernizację systemu sterowania i wizualizacji oczyszczalni ścieków. Roboty są systematycznie kontynuowane od kilku lat.

W grudniu minionego roku z powodzeniem przeprowadzono rozruch mechaniczny i technologiczny przebudowanego ciągu „B” (jednego z dwóch), wraz z obiektami towarzyszącymi takimi jak pompownia pośrednia ścieków i hala dmuchaw. W styczniu tego roku rozpoczęto natomiast prace wyburzeniowe i budowlane na ciągu „A”. Na koniec lutego zaawansowanie wykonywania robót było zgodne z harmonogramem. Oznacza to, że na komorach biologicznych zakończono już roboty wyburzeniowe i ziemne oraz zabetonowano płyty denne. Obecnie trwa natomiast zbrojenie i betonowanie ścian zewnętrznych, wewnętrznych i kierownic. Ponadto trwają także prace na węźle koagulacji odcieków z prasy oraz roboty wykończeniowe na pozostałych obiektach.

Rozpoczęcie rozruchu komór biologicznych ciągu „A” w harmonogramie prac przewidywane jest na 21 maja. Zgodnie z Kontraktem termin uzyskania efektu ekologicznego mija 20 czerwca. Jak informuje MPWiK „termin ten na dzień dzisiejszy nie jest zagrożony.”REKLAMA

Wcześniej, tj. w latach 2010 – 2013, przeprowadzono modernizację części mechanicznej oczyszczalni ścieków. W ramach prac wykonano przebudowę piaskowników, hali krat, zbiornika retencyjnego, osadników wstępnych i wtórnych na łączną kwotę prawie 12 mln zł brutto.

Konieczność podjęcia rozbudowy oczyszczalni ścieków wynikała ze zmiany wymogów w zakresie jakości odprowadzanych ścieków oczyszczonych do rzeki Wisłok. Poza tym, niezbędne okazuje się dostosowanie do przepisów Dyrektywy unijnej (91/271/EWG) i rozporządzenia Ministra Środowiska. Od wykonania rozbudowy oczyszczalni uzależnione zostało także przyznanie dofinansowania z Funduszu Spójności na rozbudowę sieci wodociągowych i kanalizacyjnych dla miasta Rzeszowa.

Na tym jednak inwestycji nie koniec. Jak informuje MPWiK „W latach 2016 – 2020 planowana jest budowa suszarni mechanicznej osadów ściekowych, w której osad będzie poddawany suszeniu do poziomu 65% – 93% suchej masy, celem dalszego przetwarzania m.in. w Instalacji termicznego przekształcania odpadów komunalnych z odzyskiem energii, budowanej przez PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A., Oddział Elektrociepłownia Rzeszów. Projektowana suszarnia będzie mogła przyjmować osady z gmin ościennych, spełniające odpowiednie kryteria ilościowe i jakościowe.”

Co więcej „przewiduje się także hermetyzację osadników wstępnych i zbiornika retencyjnego oraz modernizację dróg i placów na terenie oczyszczalni ścieków.” Wartość wyżej wymienionych zadań to prawie 40 mln zł brutto. Dalsze inwestycje także objęte zostaną dofinansowaniem z Funduszu Spójności. W najbliższej przyszłości na obszarze obiektu stworzona zostanie również instalacja fotowoltaiczna.
 
Fot. MPWiK
 
 
 
 Tagi

Podziel się z innymi

Wasze komentarze

Pozostalo znaków:
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się
Dodaj komentarz

Portal resinet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i wypowiedzi zamieszczanych przez internautów. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Pozostałe aktualności

Aktualności Rzeszów | Kilka szkół do likwidacji, niektóre otrzymają nowe nazwy. Od września duże zmiany w rzeszowskiej oświacie

Kilka szkół do likwidacji, niektóre otrzymają nowe nazwy. Od września duże zmiany w rzeszowskiej oświacie

RZESZÓW. Podczas wczorajszej sesji Rady Miasta Rzeszowa rozmawiano m.in. o przeobrażeniach w zakresie funkcjonowania lokalnych szk&oa...

Aktualności Rzeszów | Droga Rzeszów-Tyczyn z dofinansowaniem. Kiedy ruszą prace?

Droga Rzeszów-Tyczyn z dofinansowaniem. Kiedy ruszą prace?

RZESZÓW. Podpisano umowę na dofinansowanie rozbudowy drogi wojewódzkiej nr 878. Inwestycja jest coraz bliżej realizacji. &nbs...

Aktualności Rzeszów | Następne gigantyczne inwestycje w rzeszowskiej oczyszczalni ścieków

Następne gigantyczne inwestycje w rzeszowskiej oczyszczalni ścieków

RZESZÓW. Budowa suszarni mechanicznej osadów oraz modernizacja obiektów oczyszczalni ścieków będzie kosztowała o...

Aktualności Rzeszów | Wielkie Badanie Wzroku. Może w nim wziąć udział każdy mieszkaniec Rzeszowa

Wielkie Badanie Wzroku. Może w nim wziąć udział każdy mieszkaniec Rzeszowa

RZESZÓW. Dane statystyczne pokazują, że co trzeci Polak nigdy nie odwiedził okulisty. W celach profilaktycznych organizowana jest akc...

Aktualności Rzeszów | Miasto wspomoże finansowo Stal Rzeszów

Miasto wspomoże finansowo Stal Rzeszów

RZESZÓW. Który klub lepszy, ten uzyska dofinansowanie. Wsparcie pieniężne dla Stali.  ...

Nowe na portalu

REKLAMA

Najczęściej czytane

Rzeszów pod lupą

Fotorelacje z Rzeszowa

Zobacz inne fotorelacje

Wasze opinie

Ankieta

Czy uważasz, że strefa płatnego parkowania w centrum Rzeszowa to dobre rozwiązanie?

TAK

NIE

Nie mam zdania

Głosuj Zobacz wyniki
Partnerzy: