Reklama

Aktualności Rzeszów

Podsumowujemy pierwszą debatę prezydencką w Rzeszowie

Dodano: 28.09.2018

Podsumowujemy pierwszą debatę prezydencką w Rzeszowie - Aktualności Rzeszów

fot. RESinet.pl

RZESZÓW. W poniedziałek odbyła się pierwsza debata prezydencka w Rzeszowie. Dowiedzieliśmy się m.in. o planach kandydatów względem obwodnicy południowej i lokalizacji budowy wieżowców. Ponadto kandydaci przedstawili swoją wizję Rzeszowa za 5 lat.

Przebieg debaty, która odbyła się w Hotelu Prezydenckim przy ul. Kopisto, podzielono na cztery rundy, a w każdej z nich zadawano trzy pytania. Kandydaci na odpowiedź mieli 90 sekund, a debatę zakończyło 2 minutowe podsumowanie przez każdego z nich.

W debacie uczestniczył Tadeusz Ferenc, obecny prezydent Rzeszowa; Maciej Masłowski, kandydat z ramienia Kukiz’15 oraz Wojciech Buczak, kandydat Prawa i Sprawiedliwości. Po każdej rundzie każdy z kandydatów miał prawo zadać wybranemu konkurentowi jedno pytanie.

I runda
POLITYKA PRZESTRZENNA I ZAGOSPODAROWANIE PRZESTRZENNE

Runda pierwsza rozpoczęła się od pytania: „Czy w Rzeszowie są tereny - a jeśli tak, to proszę o ich wskazanie - które nie powinny być zabudowywane obiektami powyżej 18 kondygnacji?”. Na pytanie jako pierwszy odpowiedział Wojciech Buczak, który takie tereny wskazał na obu brzegach Wisłoka. Maciej Masłowski stwierdził, że taka zabudowa nie powinna być możliwa w centrum miasta i na brzegach Wisłoka. Tadeusz Ferenc stwierdził, że: „O tym powinni przede wszystkim decydować architekci i urbaniści.”

Drugie pytanie dotyczyło poszerzania granic Rzeszowa oraz najlepszego kierunku powiększenia miasta. Maciej Masłowski stwierdził, że miasto poszerza się za wolno. Poseł nie wskazał wyraźnie kierunku, jednak wielokrotnie w swojej wypowiedzi odnosił się do Trzebowniska. Tadeusz Ferenc swoją wypowiedź ograniczył do wyliczenia aktualnych osiągnięć miasta w tej dziedzinie. Wojciech Buczak stwierdził że: „nie chodzi o to, aby celem było powiększania granic Rzeszowa, celem powinno być mądre poszerzanie granic z jakąś wizją na przyszłość w porozumieniu z sąsiadami” oraz wskazał kierunek północny.

Trzecie pytanie dotyczyło oprotestowywania inwestycji oraz konsultacji z mieszkańcami odnośnie podejmowanych przedsięwzięć i czy wobec niektórych należałoby zastosować referendum. Tadeusz Ferenc oznajmił, że pełniąc obowiązki prezydenta należy podejmować decyzję po konsultacjach i brać za nie odpowiedzialność. Wojciech Buczak w odniesieniu do wystąpienia prezydenta Rzeszowa stwierdził, że przez taki tok myślenia powoduje, że w mieście nie ma takiego rozwoju jaki mógłby być. Jako przykład przytoczył drogę południową. Maciej Masłowski na pytanie odpowiedział w następujący sposób: „Dobrym prezydentem jest ten, który rządzi silną ręką. O pewne kwestie możemy pytać poprzez aplikację mobilną lub Punktach Obsługi Mieszkańców”.

II Runda
KULTURA I EDUKACJA

Drugą rundę otworzyło pytanie odnośnie Zamku Lubomirskich oraz zamierzeń kandydatów w sprawie jego odzyskania oraz użytkowania, w przypadku udanego przejęcia. Kandydat PiS uważa, że Zamek powinien służyć kulturze i można by tam ulokować małe placówki kulturalne, jak np. Muzeum Dobranocek oraz galerie fotografii. Wśród pomysłów Buczaka pojawił się również hotel oraz wynajęcie pomieszczeń pod małą gastronomię. Poseł Masłowski zauważa, że aby przejęcie Zamku doszło do skutku musi być dialog pomiędzy samorządem i rządem, a obiekt nadaje się idealnie na placówkę kulturalną. Prezydent Rzeszowa odniósł się do stwierdzenia, że aktualnie Urząd Marszałkowski wycofał się z wcześniejszych zobowiązań wobec przejęcia obiektu. „Kiedy był Pan na wysokich stanowiskach w UM nie pchnął Pan sprawy do przodu” – stwierdził Ferenc w stronę Buczaka.

Drugie pytanie dotyczyło zamierzeń kandydatów odnośnie zachęcenia młodzieży do studiowania w Rzeszowie i pozostania w nim. Jako pierwszy głos w sprawie zabrał Tadeusz Ferenc, który stwierdził, że podstawą rozwoju są uczelnie i szkoły. Jako przykład podał działania finansowe miasta względem uczelni. Kandydat Kukiz’15 jest zdania, że podstawą do utrzymania studentów w Rzeszowie jest budowa biurowców klasy A, w których znaleźli by szybko pracę na dobrych warunkach. Poseł Buczak stwierdził, że: „liczba studentów w Rzeszowie spadła, m.in. dlatego że nie ma w Rzeszowie np. domu kultury studenckiej. Drugi temat to domy akademickie, ale też i taka drobna rzecz jak ulgi komunikacyjne”.

Ostatnie pytanie rundy związane było z pomysłami na organizację podobnych wydarzeń jak Europejski Stadion Kultury. W tej dziedzinie pierwszego do odpowiedzi wywołano Macieja Masłowskiego, który zauważył, że w mieście potrzebna jest impreza na miarę Orange Warsaw Festival lub Open’er Festival. Wojciech Buczak uważa, że Rzeszów powinien zostać Polską stolicą bluesa, a obecnie organizowane imprezy w tym klimacie w mieście mogłyby być zorganizowane z większym rozmachem. Tadeusz Ferenc wyjaśniał: „W sumie w Rzeszowie organizowanych jest 2 tys. imprez, na Wschód Kultury przychodzi ok. 50 tys. osób. Ciągle trzeba szukać czegoś nowego i podejmujemy decyzję, że będzie Festiwal im. Tomasza Stańki, konkurs o złotą trąbkę oraz festiwale tańca”.III runda

KOMUNIKACJA I TRANSPORT PUBLICZNY

Rundę rozpoczęło pytanie o obwodnice południową, a mianowicie kiedy powstanie oraz jaki będzie jej przebieg. Tadeusz Ferenc stwierdził, że obwodnica już by powstawała, gdyby nie protesty ekologów i mieszkańców. Jeżeli natomiast chodzi o przebieg, to prezydent Rzeszowa opowiedział się za koncepcją z 1992 roku. Poseł ruchu Kukiz’15 uważa, że droga powinna zostać wybudowana jak najtaniej i z jak najmniejszą ilością wysiedleń. Ponadto Masłowski uważa, że aby inwestycja doszła do skutku potrzebna jest dobra współpraca. Wojciech Buczak stwierdził, że droga „w nowej kadencji będzie wybudowana. Droga zaprojektowana 27 lat temu to nieporozumienie”.REKLAMA

Kolejne pytanie dotyczyło innowacyjnych pomysłów na transport oraz jak za pięć lat będzie wyglądała komunikacja w mieście. Jako pierwszy do odpowiedzi wytypowany został kandydat PiS, który stwierdził, że w przyszłości mieszkańcy będą jeździć większą ilością autobusów elektrycznych. Buczak odniósł się również do kolejki nadziemnej: „nie jestem przeciwnikiem budowy kolejki”, jednak niezbędnym czynnikiem do realizacji inwestycji wg. niego jest wykonanie poważnej analizy. Tadeusz Ferenc stwierdził, że to żal patrząc na świat, iż w Rzeszowie pociągi jeżdżą jak 100 lat temu. Wskazał potrzebę budowy kolejki nadziemnej oraz zachęcał, aby patrzeć na to co się dzieje w świecie. Maciej Masłowski na pytanie odpowiedział następująco: „Na pewno autobusy elektryczne i kolejka jednoszynowa nadziemna. Chciałbym w Rzeszowie wprowadzić to co we Wrocławiu, czyli miejską wypożyczalnię samochodów elektrycznych”.

Trzecie pytanie dotyczyło ograniczenia ruchu samochodowego w centrum Rzeszowa wzorem innych dużych europejskich miast. Poseł Buczak uważa, że ruch w centrum miasta nie jest konieczny oraz wskazał potrzebę budowy w mieście parkingów wielopoziomowych. Maciej Masłowski postępował by w tym temacie w zgodzie z mieszkańcami, gdyż jego zdaniem to oni powinni o tym zdecydować. Prezydent Rzeszowa zaznaczył, że „miasto się zmienia i do tych zmian należy się dostosowywać. Ulica, która będzie przymknięta to ul. Mickiewicza, będziemy już przebudowywać, również odcinek od ul. Kościuszki do ul. Matejki. Będą kolejne kroki, żeby wyprowadzać ruch z centrum miasta. Jestem zwolennikiem wyprowadzenia ruchu z centrum miasta”.

IV runda
POLITYKA I GOSPODARKA

Debatę w rej rundzie rozpoczęło pytanie o przyszłe działania kandydatów, aby do miasta przybywali inwestorzy zatrudniający więcej niż 100 osób (zatrudniających absolwentów rzeszowskich uczelni). Jako pierwszy na pytanie odpowiedział Tadeusz Ferenc. Mówił on o dotychczasowych osiągnięciach miasta w tej dziedzinie oraz o działaniach miasta, które mają na celu otwieranie kierunków w szkołach, aby odpowiednia pod te firmy szkolić młodzież. Maciej Masłowski jest zwolennikiem partnerstw publiczno-prywatnych oraz budowania budynków klasy A, a jako przykład udanych działań w tym obszarze wskazywał miasto Wrocław. Poseł Buczak uważa, że należy „stworzyć idealne warunki dla inwestorów zewnętrznych, takich których jeszcze nie ma. Utworzymy Centrum Obsługi Przedsiębiorców, dla tych poszukujących w Rzeszowie miejsca do inwestowania”.

Drugie pytanie dotyczyło oceny obecnego rządu oraz współpracy z nim. Poseł Masłowski stwierdził, że nie ocenia rządów, choć nie przepada za rozdawnictwem pieniędzy. Ponadto uważa, iż nieważne kto będzie rządził, ponieważ za każdym można się dogadać. Tadeusz Ferenc informował o ilości podpisanych umów oraz o otrzymanych dotacjach. Swoją współpracę z rządem ocenił bardzo dobrze, jednak zaznaczył, że ze wszystkimi rządami współprace ocenia podobnie. Wojciech Buczak na pytanie odpowiedział następująco: „Jak oceniam rząd? Znakomicie. Są efekty trzech lat rządów też dla Rzeszowa i Podkarpacia. Ten rząd jest i będzie jeszcze kolejną kadencję, także to bardzo dobrze wróży dla przyszłości Rzeszowa”.

Ostatnie pytanie debaty nawiązywało do hasła Rzeszów – Stolica Innowacji. Zadaniem kandydatów było określenie działań jakie wykonają, aby hasło trwale przylgnęło do stolicy Podkarpacia. Pytano również czy slogan należałoby zmienić oraz jak kandydaci wyobrażają sobie miasto za 5 lat. Wojciech Buczak uważa, że miasto powinno popracować nad wyraźniejszym odzwierciedleniem hasła w rzeczywistości. Dodatkowo stwierdził, że w przyszłości mieszkańcy powinni poczuć, że wszystko co dzieje się w mieście, dzieje się z myślą o nich. Maciej Masłowski chciałby, aby Rzeszów przekroczył liczbę 200 tys. mieszkańców. Kandydat hasła by nie zmieniał, jednak starałby się ugruntować hasło. Zasadnicza część debaty zakończyła wypowiedź obecnego prezydenta Rzeszowa: „Wskaźniki gospodarcze i wiele innych czynników mówią o tym, że w Rzeszowie są one wyższe niż średnie krajowe. Widzę kolejne drogi, osiedla mieszkaniowe, nowych mieszkańców. Widzę, że uczelnie będą się rozwijać a ludzie będą dobrze zarabiać. Z całą pewnością miasto będzie pięknie ukwiecone, gdyż jest to element bardzo ważny. Będzie miasto czyste i bezpieczne tak jak w tej chwili”.


Tagi

Podziel się z innymi

Reklama

Wasze komentarze

Pozostalo znaków:
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się
Dodaj komentarz

Portal resinet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i wypowiedzi zamieszczanych przez internautów. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Pozostałe aktualności

Oferta na budowę prawoskrętu z ul. Słowackiego w ul. Szopena wciąż za wysoka - Aktualności Rzeszów

Oferta na budowę prawoskrętu z ul. Słowackiego w ul. Szopena wciąż za wysoka

RZESZÓW. Ratusz chce wydać 1,2 mln zł, wykonawca ponownie wystartował z ofertą 2,4 mln zł. ...

Bracia kierowali tym samym motocyklem. Obydwaj byli pijani - Aktualności Rzeszów

Bracia kierowali tym samym motocyklem. Obydwaj byli pijani

RZESZÓW. Obaj mężczyźni odpowiedzą za jazdę w stanie nietrzeźwości, dodatkowo młodszy z nich odpowie za złamanie zakazu prowadzenia p...

Ciemne chmury zbierają się nad dyrektorką Teatru Maska. Czyżby zemsta za spektakl #chybanieja? - Aktualności Rzeszów

Ciemne chmury zbierają się nad dyrektorką Teatru Maska. Czyżby zemsta za spektakl #chybanieja?

RZESZÓW. Ratusz przeprowadza kontrole finansową w Teatrze Maska. ...

PKP rozpoczęło przebudowę stacji Rzeszów Główny. Demontaż kładki w lipcu - Aktualności Rzeszów

PKP rozpoczęło przebudowę stacji Rzeszów Główny. Demontaż kładki w lipcu

RZESZÓW. W lipcu wykonawca planuje demontaż dwóch pierwszych przęseł kładki od strony ul. Kochanowskiego. ...

Zarząd Województwa Podkarpackiego z wotum zaufania i absolutorium - Aktualności Rzeszów

Zarząd Województwa Podkarpackiego z wotum zaufania i absolutorium

RZESZÓW, PODKARPACIE. Budżet Podkarpacia został wykonany w 95,3% planu. ...

Nowe na portalu

Reklama

Najczęściej czytane

Reklama

Ankieta

Jak często korzystasz z nowej wypożyczalni rowerów i skuterów blinkee.city?

Codziennie

Przynajmniej raz w tygodniu

Kilka razy w tygodniu

Nie korzystam z wypożyczalni

Głosuj Zobacz wyniki
Reklama
Partnerzy:
Drogi Użytkowniku!

Chcielibyśmy Państwa poinformować o tym, że w RESinet.pl szanujemy prywatność naszych Uzytkowników, a tym samym starannie zabezpieczamy Państwa dane osobowe. Szczegółowe informacje na temat tego, kto jest administratorem danych, w jaki sposób przetwarzamy dane osobowe oraz w jaki sposób wykorzystujemy piki cookie znajduj? się w naszej Polityce prywatności, z której dowiesz się między innymi o tzw. rozwi?zaniach opt-out, które umożliwiaj? określenie Twoich ustawień prywatności w trakcie korzystania z Internetu.

Ok, Rozumiem