Reklama

Aktualności Rzeszów

Ponad miliard złotych w przyszłorocznym budżecie Rzeszowa. Na co miasto wyda pieniądze?

Dodano: 24.11.2015

Ponad miliard złotych w przyszłorocznym budżecie Rzeszowa. Na co miasto wyda pieniądze? - Aktualności Rzeszów

fot. Archiwum RESinet.pl

RZESZÓW. Na 2016 rok budżet miasta po stronie wydatków określono na wysokości ponad miliarda złotych. Poniżej wykaz najważniejszych sektorów, na które zostaną przeznaczone przyszłoroczne środki pieniężne.

Miasto nie zamierza próżnować w zakresie realizacji zadań własnych. Największa pula finansowa zostanie przekazana na sferę transportu. Sporo pieniędzy ma być także zainwestowanych w kulturę, oświatę i wychowanie oraz ochronę zdrowia. Nie zabraknie też środków na wsparcie obiektów i instytucji sportowych.

Zestawienie sektorów, w ramach których planowane są największe wydatki:

TRANSPORT

Inwestycje w tej dziedzinie będą kosztowały prawie 249 mln zł. Środki pójdą na lokalną komunikację zbiorową, drogi publiczne oraz wewnętrzne i infrastrukturę telekomunikacyjną. Bieżące wydatki to przede wszystkim odpłatność za planowane na przyszły rok usługi przewozowe w ramach publicznego transportu w Rzeszowie. Ponadto z tej puli finansowej zakupione zostaną bilety papierowe, karty plastikowe biletu elektronicznego, opłacone będą też oświetlenia dworca i wszelkich urządzeń informacji pasażerskiej. Dodatkowo przewidziano także opłaty za monitoring.

W ramach utrzymania dróg z kolei, przekazane będą stosowne fundusze na utrzymanie tras krajowych, wojewódzkich, powiatowych oraz obiektów mostowych. Dzięki temu możliwe będzie zachowanie chodników, ulic oraz ekranów dźwiękochłonnych czy sygnalizacji świetlnych w należytym stanie. Sporo pieniędzy pójdzie też na utrzymanie systemu sterowania ruchem, w ramach którego planowane są prace konserwatorskie oraz zmiany mające usprawnić ciągi dróg i skrzyżowań. Z zakresu infrastruktury telekomunikacyjnej natomiast zaplanowano środki na wydatki związane z asystą techniczną oraz konserwacją sieci szerokopasmowej aglomeracji rzeszowskiej ResMAN. Dodatkowo trzeba będzie zainwestować w Inteligentne Systemy Transportu w tym System Zarządzania Transportem Publicznym, System Informacji Pasażerskiej, System Elektronicznego Poboru Opłat oraz System E-bilet.

OŚWIATA I WYCHOWANIE

Na cel rozwoju edukacji w naszym mieście lokalne władze przeznaczą powyżej 340 mln zł. Te pieniądze pójdą na szkoły podstawowe, przedszkola, gimnazja, licea ogólnokształcące, szkoły zawodowe, placówki artystyczne, centra kształcenia ustawicznego oraz praktycznego a także specjalne oddziały szkolne.

Generalnie na terenie Rzeszowa działa 25 podstawówek, w których naukę pobiera ponad 11 tys. uczniów w prawie 500 oddziałach. W nich zatrudnionych jest natomiast ponad tysiąc pracowników. Stolica Podkarpacia dysponuje również dwiema szkołami podstawowymi o profilu specjalnym, w których edukuje się ponad 80 uczniów. Punktów przedszkolnych jest ponad 40, z kolei gimnazjów 16. Młodzież rzeszowska może także uczęszczać do 11 liceów ogólnokształcących oraz 12 szkół zawodowych. Prężnie działają również trzy zespoły szkól artystycznych – Zespół Szkół Muzycznych Nr 1, Zespół Szkół Muzycznych nr 2 oraz Zespół Szkół Plastycznych. Na te wszystkie ośrodki oświatowe rozdysponowana zostanie wyżej przybliżona kwota pieniężna. Miasto przewidziało też pewne fundusze na cel organizacji transportu i opieki nad dziećmi niepełnosprawnymi. Zagwarantowany będzie dojazd do szkół uczniów klas I-IV, których odległość od szkoły do domu przekracza 3 km oraz uczniów klas V –VI, którzy muszą pokonywać ponad 4-kilometrową trasę.REKLAMA

OCHRONA ZDROWIA

Na pomoc mieszkańcom w zakresie ochrony zdrowia przewidziano kwotę prawie 16,5 mln zł. W ramach zaplanowanych środków pieniężnych sporo pójdzie na wsparcie szpitali oraz ogólne lecznictwo ambulatoryjne. Dodatkowo realizowane będą programy polityki zdrowotnej, w tym profilaktyki raka piersi oraz jelita grubego, wykrywania i leczenia cukrzycy typu II, wykrywania zakażeń HCV, szczepień ochronnych przeciw grypie, badań przesiewowych w kierunku wczesnego wykrywania i leczenia powikłań ocznych cukrzycy a także badań przesiewowych postaw somatycznych uczniów w szkołach podstawowych. Powyższe działania będą finansowane z  Miejskiego Programu Promocji Zdrowia i Profilaktyki. Osobną dziedziną, na którą również wydzielono stosowne fundusze jest zwalczanie narkomanii oraz przeciwdziałanie alkoholizmowi.

POMOC SPOŁECZNA

Wsparcie w tej sferze wyniesie w 2016 roku niemal 75 mln zł. Za te pieniądze ma zostać udzielona pomoc placówkom opiekuńczo-wychowawczym, domom pomocy społecznej oraz rodzinom zastępczym. Będą także fundusze na rozmaite zadania w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie oraz dodatki mieszkaniowe.

GOSPORKADKA KOMUNALNA I OCHRONA ŚRODOWISKA

Gospodarka ściekowa, ochrona wód, gospodarka odpadami, oczyszczanie miast i wsi, utrzymanie zieleni w mieście oraz wsparcie schroniska dla zwierząt oraz oświetlenie ulic, placów i dróg kosztować będzie w nowym roku około 99 mln zł.

KULTURA

Na propagowanie i rozpowszechnianie szerokiej działalności kulturalnej w stolicy Podkarpacia przeznaczono z budżetu 2016 kwotę ponad 29 mln zł. Taka suma pójdzie na teatry, galerie i biura wystaw artystycznych, domy i ośrodki kultury, świetlice oraz kluby, biblioteki, muzea, filharmonię, orkiestry, chóry i kapele a także ochronę zabytków i opiekę nad zabytkami.

KULTURA FIZYCZNA

Na sport miasto szykuje wydatki w wysokości powyżej 20 mln zł. Środki te mają być przeznaczone na szereg różnorodnych zadań realizowanych w zakresie kultury fizycznej, na obiekty sportowe oraz instytucje sportowe.
 

Tagi

Podziel się z innymi

Reklama

Wasze komentarze

Pozostalo znaków:
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się
Dodaj komentarz

Portal resinet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i wypowiedzi zamieszczanych przez internautów. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Pozostałe aktualności

MTU i Lufthansa Technik kupiły działkę w Jasionce. Powstaną miejsca pracy nawet dla 800 osób - Aktualności Rzeszów

MTU i Lufthansa Technik kupiły działkę w Jasionce. Powstaną miejsca pracy nawet dla 800 osób

RZESZÓW. 16 marca br. w Urzędzie Gminy Trzebownisko odbył się przetarg na działkę położoną 600 metrów od portu lotniczego, o p...

Chciał wsiąść do samolotu z amunicją, na którą nie miał pozwolenia. Sprawą zajmie się rzeszowska Prokuratura - Aktualności Rzeszów

Chciał wsiąść do samolotu z amunicją, na którą nie miał pozwolenia. Sprawą zajmie się rzeszowska Prokuratura

RZESZÓW. Ustalono, że ob. Ukrainy posiada pozwolenie na broń wydane przez właściwe władze Ukrainy, ważne tylko na terytorium państwa ...

Z Blikiem w aplikacji Mobilet zapłacisz pół ceny za bilet MPK. Promocja potrwa do 1 lipca - Aktualności Rzeszów

Z Blikiem w aplikacji Mobilet zapłacisz pół ceny za bilet MPK. Promocja potrwa do 1 lipca

RZESZÓW. Promocja potrwa do 1 lipca lub do wyczerpania puli przeznaczonej na zwroty. ...

Aktywiści domagają  się utworzenia Turnickiego Parku Narodowego. Tym razem pojawią się w Rzeszowie - Aktualności Rzeszów

Aktywiści domagają się utworzenia Turnickiego Parku Narodowego. Tym razem pojawią się w Rzeszowie

RZESZÓW. Na obszarze planowanego parku narodowego (17,5 tys. ha) zaplanowano w 2018 roku wycinkę obejmującą ponad 67 tys. m3 drzew. ...

Studenci Politechniki Rzeszowskiej zdobyli 3 medale na zawodach lotniczych w Stanach Zjednoczonych - Aktualności Rzeszów

Studenci Politechniki Rzeszowskiej zdobyli 3 medale na zawodach lotniczych w Stanach Zjednoczonych

RZESZÓW. SAE Aero Design to seria największych zawodów dla studentów lotnictwa na świecie, współorganizowana prz...

Nowe na portalu

Reklama

Najczęściej czytane

Reklama

Ankieta

Czy uważasz, że strefa płatnego parkowania w centrum Rzeszowa to dobre rozwiązanie?

TAK

NIE

Nie mam zdania

Głosuj Zobacz wyniki
Reklama
Partnerzy: