Reklama

Aktualności Rzeszów

Prezes RZGW „Wody Polskie” z apelem do Tadeusza Ferenca. W kwestii odmulenia zalewu bez zmian

Dodano: 12.10.2018

Prezes RZGW „Wody Polskie” z apelem do Tadeusza Ferenca. W kwestii odmulenia zalewu bez zmian - Aktualności Rzeszów

fot. RESinet.pl

RZESZÓW. Sytuacja na linii RZGW „Wody Polskie” – Władze Rzeszowa wydaje się nie należeć do najlepszych. Jakiś czas temu Ratusz przedstawił pismo, w którym Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Rzeszowie wyraża sprzeciw wobec działań związanych z odmuleniem zalewu. Dzisiaj do miasta przyjechał prezes RZGW, który jak sam mówi: „specjalnie dla pana (Tadeusza Ferenca - przyp.red.) przyjechałem do Rzeszowa”.

Na początku przypomnijmy jak wygląda sprawa odmulenia zalewu. 5 czerwca na spotkaniu z dziennikarzami poseł i kandydat na prezydenta miasta Rzeszowa Wojciech Buczak wraz z Małgorzatą Wajdą dyrektorką RZGW „Wody Polskie” w Rzeszowie mówili o przekazaniu 49 mln na odmulenie zalewu rzeszowskiego na całej długości.

4 października rzeszowskie władze podczas konferencji prasowej przedstawiły pismo Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Rzeszowie - Wojciecha Wdowika, który wniósł sprzeciw w stosunku do planowanych działań związanych z odmuleniem rzeszowskiego zalewu i zaznaczył, że aby rozpocząć inwestycje Wody Polskie muszą uzyskać decyzję o warunkach prowadzenia działań.

W odpowiedzi na wątpliwości miasta, Krzysztof Gwizdak, kierownik Zespołu Komunikacji Społecznej i Edukacji Ekologicznej informował że: „Doszło do pewnego niezrozumienia procedury. Wystąpiliśmy do RDOŚ w Rzeszowie o wyrażenie zgody na rozpoczęcie robót. Jeżeli w ciągu 30 dni dyrektor nie wyraziłby sprzeciwu, to od razu moglibyśmy tak wejść z robotami”. Po krótce Wody Polskie stwierdzają, że wszystko idzie zgodnie z planem i termin zakończenia (III kwartał 2022 r.) nie ulega zmianie.

Podczas dzisiejszej konferencji potwierdzono informacje, iż termin zakończenia nie ulega zmianie. Dodatkowo dowiedzieliśmy się, że prace związane z odmuleniem zalewu przeprowadzone zostaną w systemie „zaprojektuj, zbuduj” i aktualnie trwają postępowania administracyjne umożliwiające rozpoczęcie przetargu.REKLAMA

„W tym roku musimy przygotować materiały umożliwiające przeprowadzenie przetargu w systemie zaprojektuj, wybuduj. Są to głównie rzeczy dokumentacyjne. Musimy zrobić mapę dna zbiornika, aby znać aktualny poziom zamulenia” – mówiła podczas dzisiejszej konferencji Małgorzata Wajda, Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Rzeszowie.

Jednak to od czego rozpoczęła się konferencja dotyczyło odmulania zalewu w sposób pośredni. Głównym tematem wypowiedzi prezesa Wód Polskich, Przemysława Daca był prezydent Rzeszowa, Tadeusz Ferenc, a dokładniej rzecz ujmując, jego ataki na Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej.

„Moja wizyta nastąpiła na skutek ataku wykonanego na Wody Polskie przez prezydenta Ferenca, a więc panie prezydencie specjalnie dla panu tutaj przyjechałem, a to z takiego powodu, że wszędzie tam gdzie będą rozpowszechniane nieprawdziwe informacje i szkalowane Wody Polskie będę osobiście interweniował” – wyjaśniał Przemysław Daca.

„Wydając decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach inwestycji na rzeszowskim zbiorniku wodnym, zapomniał pan przewidzieć jednej podstawowej rzeczy, mianowicie to, że na zbiorniku ustanowiony jest program ochrony Natura 2000” – dodał prezes Wód Polskich.

Ponadto Przemysław Daca stwierdził, że prezydent Rzeszowa swoim atakiem wykorzystuje Wody Polskie do kampanii wyborczej. Rzecznik prasowy prezydenta Rzeszowa, Maciej Chłodnicki na powyższe oskarżenia odpowiada w następujący sposób: „Większej bzdury jeszcze w życiu nie słyszałem”.

„Myśmy wydali decyzję środowiskową, ta decyzja trafiła do SKO, oni stwierdzili, że wszystko było załatwione prawidłowo i decyzja ma klauzule natychmiastowej wykonalności. Domagamy się, aby wykonali swoją powinność”- dodaje rzecznik prezydenta Rzeszowa.
 

Tagi

Podziel się z innymi

Reklama

Wasze komentarze

Pozostalo znaków:
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się
Dodaj komentarz

12.10.2018 23:33:27

~zasia

Kraków ma swoje priorytety, wydatki, ma Wisłę. Dlatego

utrudniają jak mogą.
Długo się już czekało i jeszcze długo będzie , zanim centusie wysupłają odpowiednią kasę.

Portal resinet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i wypowiedzi zamieszczanych przez internautów. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Pozostałe aktualności

Tadeusz Ferenc wycofuje pomysł zamknięcia sklepów po północy - Aktualności Rzeszów

Tadeusz Ferenc wycofuje pomysł zamknięcia sklepów po północy

RZESZÓW. Pomysł wzbudzał kontrowersje, toteż prezydent Rzeszowa wycofał się z jego realizacji. ...

Co dalej z budową basenów solankowych w Rzeszowie? Temat komplikują roszczenia Jędrzejowiczów - Aktualności Rzeszów

Co dalej z budową basenów solankowych w Rzeszowie? Temat komplikują roszczenia Jędrzejowiczów

RZESZÓW. Ani Ratusz, ani Urząd Wojewódzki nie wiedzą o jakie działki dokładnie chodzi. ...

Dwie rzeszowskie inwestycje nagrodzone przez TopBuilder - Aktualności Rzeszów

Dwie rzeszowskie inwestycje nagrodzone przez TopBuilder

RZESZÓW. Finał XI Edycji Konkursu TopBuilder 2019 odbył się 21.03.2019 r. ...

Rzeszowska policja szuka świadków potrącenia 6-latka - Aktualności Rzeszów

Rzeszowska policja szuka świadków potrącenia 6-latka

RZESZÓW. Do zdarzenia doszło we wtorek 12 marca 2019 r. ok godz. 15 w Rzeszowie na ul. Pelczara, na wysokości bloku 35. ...

Uniwersytet Rzeszowski przejmie pieczę nad rezerwatem przyrody na Lisiej Górze - Aktualności Rzeszów

Uniwersytet Rzeszowski przejmie pieczę nad rezerwatem przyrody na Lisiej Górze

RZESZÓW. Projekt będzie realizowany we współpracy z Gminą Miasto Rzeszów. ...

Nowe na portalu

Reklama

Najczęściej czytane

Reklama

Ankieta

Jak często korzystasz z nowej wypożyczalni rowerów i skuterów blinkee.city?

Codziennie

Przynajmniej raz w tygodniu

Kilka razy w tygodniu

Nie korzystam z wypożyczalni

Głosuj Zobacz wyniki
Reklama
Partnerzy:
Drogi Użytkowniku!

Chcielibyśmy Państwa poinformować o tym, że w RESinet.pl szanujemy prywatność naszych Uzytkowników, a tym samym starannie zabezpieczamy Państwa dane osobowe. Szczegółowe informacje na temat tego, kto jest administratorem danych, w jaki sposób przetwarzamy dane osobowe oraz w jaki sposób wykorzystujemy piki cookie znajduj? się w naszej Polityce prywatności, z której dowiesz się między innymi o tzw. rozwi?zaniach opt-out, które umożliwiaj? określenie Twoich ustawień prywatności w trakcie korzystania z Internetu.

Ok, Rozumiem