Reklama

Aktualności Rzeszów

Prezes RZGW „Wody Polskie” z apelem do Tadeusza Ferenca. W kwestii odmulenia zalewu bez zmian

Dodano: 12.10.2018

Prezes RZGW „Wody Polskie” z apelem do Tadeusza Ferenca. W kwestii odmulenia zalewu bez zmian - Aktualności Rzeszów

fot. RESinet.pl

RZESZÓW. Sytuacja na linii RZGW „Wody Polskie” – Władze Rzeszowa wydaje się nie należeć do najlepszych. Jakiś czas temu Ratusz przedstawił pismo, w którym Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Rzeszowie wyraża sprzeciw wobec działań związanych z odmuleniem zalewu. Dzisiaj do miasta przyjechał prezes RZGW, który jak sam mówi: „specjalnie dla pana (Tadeusza Ferenca - przyp.red.) przyjechałem do Rzeszowa”.

Na początku przypomnijmy jak wygląda sprawa odmulenia zalewu. 5 czerwca na spotkaniu z dziennikarzami poseł i kandydat na prezydenta miasta Rzeszowa Wojciech Buczak wraz z Małgorzatą Wajdą dyrektorką RZGW „Wody Polskie” w Rzeszowie mówili o przekazaniu 49 mln na odmulenie zalewu rzeszowskiego na całej długości.

4 października rzeszowskie władze podczas konferencji prasowej przedstawiły pismo Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Rzeszowie - Wojciecha Wdowika, który wniósł sprzeciw w stosunku do planowanych działań związanych z odmuleniem rzeszowskiego zalewu i zaznaczył, że aby rozpocząć inwestycje Wody Polskie muszą uzyskać decyzję o warunkach prowadzenia działań.

W odpowiedzi na wątpliwości miasta, Krzysztof Gwizdak, kierownik Zespołu Komunikacji Społecznej i Edukacji Ekologicznej informował że: „Doszło do pewnego niezrozumienia procedury. Wystąpiliśmy do RDOŚ w Rzeszowie o wyrażenie zgody na rozpoczęcie robót. Jeżeli w ciągu 30 dni dyrektor nie wyraziłby sprzeciwu, to od razu moglibyśmy tak wejść z robotami”. Po krótce Wody Polskie stwierdzają, że wszystko idzie zgodnie z planem i termin zakończenia (III kwartał 2022 r.) nie ulega zmianie.

Podczas dzisiejszej konferencji potwierdzono informacje, iż termin zakończenia nie ulega zmianie. Dodatkowo dowiedzieliśmy się, że prace związane z odmuleniem zalewu przeprowadzone zostaną w systemie „zaprojektuj, zbuduj” i aktualnie trwają postępowania administracyjne umożliwiające rozpoczęcie przetargu.REKLAMA

„W tym roku musimy przygotować materiały umożliwiające przeprowadzenie przetargu w systemie zaprojektuj, wybuduj. Są to głównie rzeczy dokumentacyjne. Musimy zrobić mapę dna zbiornika, aby znać aktualny poziom zamulenia” – mówiła podczas dzisiejszej konferencji Małgorzata Wajda, Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Rzeszowie.

Jednak to od czego rozpoczęła się konferencja dotyczyło odmulania zalewu w sposób pośredni. Głównym tematem wypowiedzi prezesa Wód Polskich, Przemysława Daca był prezydent Rzeszowa, Tadeusz Ferenc, a dokładniej rzecz ujmując, jego ataki na Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej.

„Moja wizyta nastąpiła na skutek ataku wykonanego na Wody Polskie przez prezydenta Ferenca, a więc panie prezydencie specjalnie dla panu tutaj przyjechałem, a to z takiego powodu, że wszędzie tam gdzie będą rozpowszechniane nieprawdziwe informacje i szkalowane Wody Polskie będę osobiście interweniował” – wyjaśniał Przemysław Daca.

„Wydając decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach inwestycji na rzeszowskim zbiorniku wodnym, zapomniał pan przewidzieć jednej podstawowej rzeczy, mianowicie to, że na zbiorniku ustanowiony jest program ochrony Natura 2000” – dodał prezes Wód Polskich.

Ponadto Przemysław Daca stwierdził, że prezydent Rzeszowa swoim atakiem wykorzystuje Wody Polskie do kampanii wyborczej. Rzecznik prasowy prezydenta Rzeszowa, Maciej Chłodnicki na powyższe oskarżenia odpowiada w następujący sposób: „Większej bzdury jeszcze w życiu nie słyszałem”.

„Myśmy wydali decyzję środowiskową, ta decyzja trafiła do SKO, oni stwierdzili, że wszystko było załatwione prawidłowo i decyzja ma klauzule natychmiastowej wykonalności. Domagamy się, aby wykonali swoją powinność”- dodaje rzecznik prezydenta Rzeszowa.
 

Tagi

Podziel się z innymi

Reklama

Wasze komentarze

Pozostalo znaków:
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się
Dodaj komentarz

12.10.2018 23:33:27

~zasia

Kraków ma swoje priorytety, wydatki, ma Wisłę. Dlatego

utrudniają jak mogą.
Długo się już czekało i jeszcze długo będzie , zanim centusie wysupłają odpowiednią kasę.

Portal resinet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i wypowiedzi zamieszczanych przez internautów. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Pozostałe aktualności

Podczas Kongresu 590 podpisano list intencyjny w sprawie budowy lokomotywy wodorowej - Aktualności Rzeszów

Podczas Kongresu 590 podpisano list intencyjny w sprawie budowy lokomotywy wodorowej

RZESZÓW. „Mam nadzieję, że w najbliższej przyszłości będziemy mogli zaprezentować efekt pracy naszych podmiotów” &...

Spalarnia PGE działa na pełnych obrotach. Ceny za odpady wciąż nieustalone - Aktualności Rzeszów

Spalarnia PGE działa na pełnych obrotach. Ceny za odpady wciąż nieustalone

RZESZÓW. Ratusz wciąż nie dogadał się PGE odnośnie ceny za dostarczone odpady. ...

Objazdy na al. Wyzwolenia dłużej niż zakładano - Aktualności Rzeszów

Objazdy na al. Wyzwolenia dłużej niż zakładano

RZESZÓW. Objazdy potrwają do 26 listopada.  ...

Uczestnicy nielegalnych wyścigów na Dworzysku sami zgłosili się do rzeszowskiej komendy - Aktualności Rzeszów

Uczestnicy nielegalnych wyścigów na Dworzysku sami zgłosili się do rzeszowskiej komendy

RZESZÓW. W środę po południu osoby uczestniczące w tym zdarzeniu zgłosiły się do rzeszowskiej komendy. ...

ZTM uruchamia nową linię. Dodatkowo zmianie ulega rozkład jazdy linii 16 - Aktualności Rzeszów

ZTM uruchamia nową linię. Dodatkowo zmianie ulega rozkład jazdy linii 16

RZESZÓW. Kolejna zmiana dotyczy uruchomienia nowej linia nr 58 kursującej od ul. Mikołajczyka w Rzeszowie do przystanku Hermanowa Cze...

Nowe na portalu

Reklama

Najczęściej czytane

Reklama

Ankieta

Jak często korzystasz z nowej wypożyczalni rowerów i skuterów blinkee.city?

Codziennie

Przynajmniej raz w tygodniu

Kilka razy w tygodniu

Nie korzystam z wypożyczalni

Głosuj Zobacz wyniki
Reklama
Partnerzy:

Drogi Użytkowniku!
Chcielibyśmy Państwa poinformować o tym, że w RESinet.pl szanujemy prywatność naszych Uzytkowników, a tym samym starannie zabezpieczamy Państwa dane osobowe. Szczegółowe informacje na temat tego, kto jest administratorem danych, w jaki sposób przetwarzamy dane osobowe oraz w jaki sposób wykorzystujemy piki cookie znajdują się w naszej Polityce prywatności, z której dowiesz się między innymi o tzw. rozwiązaniach opt-out, które umożliwiają określenie Twoich ustawień prywatności w trakcie korzystania z Internetu.

Ok, Rozumiem