Aktualności Rzeszów

Rzeszów jest w dobrej kondycji finansowej

Dodano: 12.04.2016

Aktualności Rzeszów | Rzeszów jest w dobrej kondycji finansowej

Fot. RESinet.pl. Zdjęcie: Victor

RZESZÓW. Fitch Ratings potwierdził międzynarodowe długoterminowe ratingi Rzeszowa. Sytuacja miasta jest stabilna.

Ratingi Miasta odzwierciedlają dobre zarządzanie strategiczne i finansowe oraz rozwijającą się gospodarkę Rzeszowa. Czynniki te, w połączeniu z dobrymi wynikami operacyjnymi, zapewniają miastu wysoką zdolność do finansowania inwestycji ze środków własnych.

Optymistyczna prognoza na przyszłe lata

Ratingi biorą również pod uwagę rosnące zadłużenie Rzeszowa oraz niskie zadłużenie spółek miejskich. Scenariusz bazowy Fitch zakłada, że w latach 2016-2018 miasto utrzyma dobre wyniki operacyjne - nadwyżka operacyjna będzie stanowić około 9% dochodów operacyjnych, tj. będzie ona wyższa od średniej z lat 2012-2014 wynoszącej 6,6%. Będzie temu sprzyjać także dalszy dynamiczny wzrost dochodów z podatków w związku z prognozowanym wzrostem gospodarki lokalnej i rozwijającą się w mieście bazą podatkową.

Korzystna polityka władz miasta

Zdaniem Fitch dotychczasowe działania władz miasta na rzecz jego rozwoju są czynnikiem wspierającym rating. Władze Rzeszowa aktywnie działają na rzecz tworzenia dobrych warunków dla rozwoju przedsiębiorczości i pozyskiwania inwestorów. Miasto stale podejmuje działania mające na celu zwiększanie efektywności świadczenia usług publicznych, kładąc nacisk na racjonalizację wydatków i ograniczanie kosztów. Miasto z powodzeniem pozyskiwało wysokie dotacje unijne oraz z budżetu państwa na rozwój infrastruktury i Fitch spodziewa się, że będzie to miało miejsce również w ramach perspektywy budżetowej UE na lata 2014-2020.

Miliard złotych wydatków Rzeszowa

Fitch prognozuje, że w latach 2016-2018 wydatki majątkowe Rzeszowa mogą wynieść łącznie 1 mld zł w związku z przygotowaniami miasta do realizacji inwestycji w ramach perspektywy finansowej UE na lata 2014-2020. Prawie 80% wydatków majątkowych będzie finansowanych z dochodów majątkowych oraz z nadwyżki bieżącej miasta, a pozostała część będzie finansowana długiem.REKLAMA

Zadłużenie będzie stabilne

Fitch spodziewa się, że w 2016 roku zadłużenie Miasta pozostanie stabilne, na poziomie około 75% dochodów bieżących. Od 2017 roku może ono zacząć ponownie rosnąć ze względu na realizację inwestycji. W 2018r. pozostanie ono nadal umiarkowane, stanowiąc 83% dochodów bieżących (w 2015r.: 74% czyli 643mln zł). Pomimo wzrostu długu, wskaźniki obsługi i spłaty zadłużenia pozostaną bezpieczne. Fitch pozytywnie ocenia politykę kredytową miasta. Większość zadłużenia Rzeszowa zostało zaciągnięte w Europejskim Banku Inwestycyjnym i charakteryzuje je stosunkowo niski koszt finansowania, długi okres spłaty oraz równomierne rozłożenie spłat kapitału. Miasto podpisało nową umowę z EBI na 400 mln zł do wykorzystania w latach 2016- 2022, co pozwoli miastu utrzymać bezpieczne wskaźniki obsługi długu.

Dynamiczny rozwój gospodarczy

Rzeszów, liczący około 185,000 mieszkańców, jest centrum gospodarczym południowowschodniej Polski oraz ważnym ośrodkiem kulturalnym oraz akademickim (ponad 56.000 studentów). Gospodarka Rzeszowa rozwijała się bardzo dynamicznie w ostatnich latach, powyżej średniej krajowej, co zaowocowało szybszym wzrostem dochodów podatkowych Rzeszowa niż w innych miastach grupy porównawczej. Wysokie dodatnie saldo migracji (2,3 na tysiąc mieszkańców w 2014r.) i wysoki przyrost naturalny (3,3 na tysiąc mieszkańców w 2014r.) wraz z dużą liczba studentów przyjeżdżających do Miasta, dowodzi atrakcyjności Rzeszowa dla jego mieszkańców.
 
 

Tagi

Podziel się z innymi

Wasze komentarze

Pozostalo znaków:
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się
Dodaj komentarz

Portal resinet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i wypowiedzi zamieszczanych przez internautów. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Pozostałe aktualności

Aktualności Rzeszów | Nikt nie chce wykonać remontu Mostu Lwowskiego. Przetarg unieważniono

Nikt nie chce wykonać remontu Mostu Lwowskiego. Przetarg unieważniono

RZESZÓW. Unieważniono przetarg, który miał wyłonić wykonawcę robót budowlanych na Moście Lwowskim.  ...

Aktualności Rzeszów | Zmiana czasu z zimowego na letni

Zmiana czasu z zimowego na letni

RZESZÓW. W nocy z 25 na 26 marca pośpimy godzinę krócej.  ...

Aktualności Rzeszów | W Rzeszowie rusza sezon biegowy. Pierwsze treningi już 1 kwietnia

W Rzeszowie rusza sezon biegowy. Pierwsze treningi już 1 kwietnia

RZESZÓW. Od początku przyszłego miesiąca odbywać się będą treningi BiegamBoLubie! To będzie już ósma edycja największej og&oac...

Aktualności Rzeszów | 83 kg tytoniu bez znaków akcyzy. Zatrzymano 79-letniego mieszkańca Rzeszowa

83 kg tytoniu bez znaków akcyzy. Zatrzymano 79-letniego mieszkańca Rzeszowa

RZESZÓW. Straty skarbu państwa wynikające z niezapłaconego podatku akcyzowego oszacowano w tym przypadku na 65 tys. zł.  ...

Aktualności Rzeszów | W rzeszowskich galeriach wypełnisz PIT

W rzeszowskich galeriach wypełnisz PIT

RZESZÓW. W centrach handlowych utworzone zostaną specjalne punkty, w których z pomocą pracowników urzędów skarbo...

Nowe na portalu

REKLAMA

Najczęściej czytane

Rzeszów pod lupą

Fotorelacje z Rzeszowa

Zobacz inne fotorelacje

Wasze opinie

Ankieta

Czy uważasz, że strefa płatnego parkowania w centrum Rzeszowa to dobre rozwiązanie?

TAK

NIE

Nie mam zdania

Głosuj Zobacz wyniki
Partnerzy: