Reklama

Aktualności Rzeszów

Rzeszów jest w dobrej kondycji finansowej

Dodano: 12.04.2016

Rzeszów jest w dobrej kondycji finansowej - Aktualności Rzeszów

Fot. RESinet.pl. Zdjęcie: Victor

RZESZÓW. Fitch Ratings potwierdził międzynarodowe długoterminowe ratingi Rzeszowa. Sytuacja miasta jest stabilna.

Ratingi Miasta odzwierciedlają dobre zarządzanie strategiczne i finansowe oraz rozwijającą się gospodarkę Rzeszowa. Czynniki te, w połączeniu z dobrymi wynikami operacyjnymi, zapewniają miastu wysoką zdolność do finansowania inwestycji ze środków własnych.

Optymistyczna prognoza na przyszłe lata

Ratingi biorą również pod uwagę rosnące zadłużenie Rzeszowa oraz niskie zadłużenie spółek miejskich. Scenariusz bazowy Fitch zakłada, że w latach 2016-2018 miasto utrzyma dobre wyniki operacyjne - nadwyżka operacyjna będzie stanowić około 9% dochodów operacyjnych, tj. będzie ona wyższa od średniej z lat 2012-2014 wynoszącej 6,6%. Będzie temu sprzyjać także dalszy dynamiczny wzrost dochodów z podatków w związku z prognozowanym wzrostem gospodarki lokalnej i rozwijającą się w mieście bazą podatkową.

Korzystna polityka władz miasta

Zdaniem Fitch dotychczasowe działania władz miasta na rzecz jego rozwoju są czynnikiem wspierającym rating. Władze Rzeszowa aktywnie działają na rzecz tworzenia dobrych warunków dla rozwoju przedsiębiorczości i pozyskiwania inwestorów. Miasto stale podejmuje działania mające na celu zwiększanie efektywności świadczenia usług publicznych, kładąc nacisk na racjonalizację wydatków i ograniczanie kosztów. Miasto z powodzeniem pozyskiwało wysokie dotacje unijne oraz z budżetu państwa na rozwój infrastruktury i Fitch spodziewa się, że będzie to miało miejsce również w ramach perspektywy budżetowej UE na lata 2014-2020.

Miliard złotych wydatków Rzeszowa

Fitch prognozuje, że w latach 2016-2018 wydatki majątkowe Rzeszowa mogą wynieść łącznie 1 mld zł w związku z przygotowaniami miasta do realizacji inwestycji w ramach perspektywy finansowej UE na lata 2014-2020. Prawie 80% wydatków majątkowych będzie finansowanych z dochodów majątkowych oraz z nadwyżki bieżącej miasta, a pozostała część będzie finansowana długiem.REKLAMA

Zadłużenie będzie stabilne

Fitch spodziewa się, że w 2016 roku zadłużenie Miasta pozostanie stabilne, na poziomie około 75% dochodów bieżących. Od 2017 roku może ono zacząć ponownie rosnąć ze względu na realizację inwestycji. W 2018r. pozostanie ono nadal umiarkowane, stanowiąc 83% dochodów bieżących (w 2015r.: 74% czyli 643mln zł). Pomimo wzrostu długu, wskaźniki obsługi i spłaty zadłużenia pozostaną bezpieczne. Fitch pozytywnie ocenia politykę kredytową miasta. Większość zadłużenia Rzeszowa zostało zaciągnięte w Europejskim Banku Inwestycyjnym i charakteryzuje je stosunkowo niski koszt finansowania, długi okres spłaty oraz równomierne rozłożenie spłat kapitału. Miasto podpisało nową umowę z EBI na 400 mln zł do wykorzystania w latach 2016- 2022, co pozwoli miastu utrzymać bezpieczne wskaźniki obsługi długu.

Dynamiczny rozwój gospodarczy

Rzeszów, liczący około 185,000 mieszkańców, jest centrum gospodarczym południowowschodniej Polski oraz ważnym ośrodkiem kulturalnym oraz akademickim (ponad 56.000 studentów). Gospodarka Rzeszowa rozwijała się bardzo dynamicznie w ostatnich latach, powyżej średniej krajowej, co zaowocowało szybszym wzrostem dochodów podatkowych Rzeszowa niż w innych miastach grupy porównawczej. Wysokie dodatnie saldo migracji (2,3 na tysiąc mieszkańców w 2014r.) i wysoki przyrost naturalny (3,3 na tysiąc mieszkańców w 2014r.) wraz z dużą liczba studentów przyjeżdżających do Miasta, dowodzi atrakcyjności Rzeszowa dla jego mieszkańców.
 
 

Tagi

Podziel się z innymi

Reklama

Wasze komentarze

Pozostalo znaków:
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się
Dodaj komentarz

Portal resinet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i wypowiedzi zamieszczanych przez internautów. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Pozostałe aktualności

Rzeszów ósmym najbardziej zrównoważonym miastem w Polsce. Prym wiedzie Warszawa - Aktualności Rzeszów

Rzeszów ósmym najbardziej zrównoważonym miastem w Polsce. Prym wiedzie Warszawa

RZESZÓW. Najlepszy wynik w rankingu ogólnym osiągnęła Warszawa. ...

Rozpoczyna się przetarg dotyczący rozbudowy placu zabaw przy ul. Kustronia - Aktualności Rzeszów

Rozpoczyna się przetarg dotyczący rozbudowy placu zabaw przy ul. Kustronia

RZESZÓW. Celem inwestycji jest rozbudowa parku poprzez budowę terenu sportowo-rekreacyjnego, tak aby mogli z niego korzystać seniorzy...

W piątek z Rzeszowa wyruszy Ekstremalna Droga Krzyżowa. W piątej edycji uczestnicy wybiorą jedną z 13 tras - Aktualności Rzeszów

W piątek z Rzeszowa wyruszy Ekstremalna Droga Krzyżowa. W piątej edycji uczestnicy wybiorą jedną z 13 tras

RZESZÓW. Ponad 40 kilometrów nocą, w milczeniu. To droga, która przemienia i prowadzi do indywidualnego spotkania z Bog...

Nowi najemcy oraz nowe aranżacje stoisk w CH Plaza Rzeszów - Aktualności Rzeszów

Nowi najemcy oraz nowe aranżacje stoisk w CH Plaza Rzeszów

RZESZÓW. Wśród nowych stoisk pojawił się „Przystanek Zdrowie”, a odnowione stoiska czekają na klientów Quee...

Nowe na portalu

Reklama

Najczęściej czytane

Reklama

Ankieta

Czy uważasz, że strefa płatnego parkowania w centrum Rzeszowa to dobre rozwiązanie?

TAK

NIE

Nie mam zdania

Głosuj Zobacz wyniki
Reklama
Partnerzy: