Aktualności Rzeszów

Studenci pytali mieszkańców Rzeszowa czy jesteśmy ponurakami. Jakie wyniki?

Dodano: 11.12.2015

Aktualności Rzeszów | Studenci pytali mieszkańców Rzeszowa czy jesteśmy ponurakami. Jakie wyniki?
RZESZÓW. Na przełomie lutego i marca br. studenci WSPiA wyszli na ulicę Rzeszowa, aby zapytać mieszkańców, czy Polacy to ponury naród. Poznaliśmy wyniki badań.

Na początku grudnia studenci z Klubu Rozwoju Osobistego w WSPiA oraz ich opiekun dr Lech Zukowski zaprezentowali wyniki badań pod hasłem „Polacy Ponuracy”. W ankietach studenci zapytali, jak Polacy widzą siebie i innych, czy uważają siebie za ponurych, czy szczęśliwych. Zachęcali również badanych do zrobienia śmiesznej miny do zdjęcia.

Podczas akcji studenci Wyższej Szkoły Prawa i Administracji chcieli dowiedzieć się, jak Polacy widzą siebie i innych ludzi. Czy uważają samych siebie za ponurych, czy szczęśliwych? Chcieli także ustalić, jaka jest różnica między tym, jak sami oceniamy siebie i jak oceniają nas inni. Akcja badawcza była także pewną formą treningu dla studentów. Pokazała im m.in. jak współpracować z mediami, jak wygląda dynamika pracy w grupie oraz technikę prowadzenia wywiadów terenowych. Są to praktyczne umiejętności, które przydadzą się młodym ludziom w przyszłości – wyjaśnia dr Lech Żukowski, opiekun Klubu Rozwoju Osobistego w WSPiA.
 
Dodaje, że akcja badawcza była prowadzona w dość ponurym czasie. – Nasi ankieterzy pojawili się na ulicach Rzeszowa na przełomie lutego i marca. Założyliśmy, że ankietowani siebie samych będą oceniać pozytywniej, a u innych zauważą więcej cech negatywnych. Akcja Badawcza zawierała element eksperymentu, jakim było zdjęcie ze śmieszną miną. Dlatego drugim założeniem było to, że większość ankietowanych nie zgodzi się na ten eksperyment. Po analizie wyników wiemy, że założone tezy potwierdziły się – tłumaczy dr Lech Żukowski.

Badanie przeprowadzone przez studentów WSPiA odbyły się na terenie miasta Rzeszowa i okolic. Wzięło w nim udział 184 pełnoletnich osób. 104 kobiety i 80 mężczyzn.

Wyniki badań prezentujemy w całości.

Jesteśmy marudami

Analiza wyników jednoznacznie pokazuje, że aż 67% badanych twierdziło, że Polacy są ponurakami. Jednak samemu sobie cechę tą przypisało jedynie 23,2% badanych. Częściej jako marudne opisywały siebie kobiety (26,8%). Wśród mężczyzn było to jedynie 16% ankietowanych.
 
Jak tłumaczy dr Lech Żukowski, opiekun Klubu Rozwoju Osobistego w WSPiA uważamy siebie za pogodnych, ale większość polaków oceniamy jako marudy. Zauważyliśmy także, że zarówno w grupie „marud”, jak i „nie marud” występował efekt przypisywania innym osobom bardziej negatywnej postawy niż sobie samemu. Wyraźnie widać także, że w grupie marud tendencja ta była silniejsza. Aż 80% badanych z tej grupy twierdziło, że większość Polaków to też „marudy” – mówi dr Lech Żukowski z WSPiA.
 
Dodatkowo według badanych Polacy nie mają także dystansu do siebie. – Tak odpowiedziało nam 62,8% badanych. Jednocześnie 72% z tych osób oceniając siebie, stwierdziło, że sami mają taki dystans – mówi Magdalena Trzaska, z Klubu Rozwoju Osobistego w WSPiA. Co ciekawe, „ponuracy” częściej uważają, że sami posiadają dystans do siebie niż nie ponuracy. Różnica wskazań to 3% – wylicza Magda Trzaska.
 


REKLAMA

Jesteśmy szczęśliwi

Z badań wynika także, że w opinii ankietowanych większość Polaków jest nieszczęśliwa – tak odpowiedziało nam 61,6% osób. Jeśli jednak chodzi o samych ankietowanych, to uważają się oni za ludzi szczęśliwych (75% osób). Tu też widzimy ciekawą zależność. W grupie „marud” 66,7% badanych twierdziło, że większość Polaków nie jest szczęśliwa, a w grupie „nie marud” odsetek ten wynosił nico mniej, czyli 59%. Jako szczęśliwych określa się tylko połowa „marud” i aż 81% „nie marud” – tłumaczy Magdalena Stobierska, z Klubu Rozwoju Osobistego WSPiA.
 
Studenci prezentując wyniki badań, zwracali uwagę na to, że pogodne usposobienie wiąże się z lepszą oceną subiektywnego, jak i obiektywnego życia w naszym kraju.
 
– Na pytanie, czy Polska to dobry kraj do życia, pozytywne odpowiedzi uzyskaliśmy od połowy ankietowanych. Aż 70% osób uważało, że im samym żyje się dobrze w Polsce. Co ciekawe w tym przypadku zarówno „marudy” i „nie marudy” uważały podobnie – dodają studentki WSPiA.
 
Jednak optymiści

Podczas badania ankieterzy sprawdzili także czy rzeszowianie uważają się za: pesymistę realistę, czy optymistę. – Okazało się, że najmniej jest pesymistów, tylko 15% badanych. Swoją optymistyczną postawę zadeklarowało 44% badanych, a 41% określiło się jako realiści. Zgodnie z oczekiwaniami za optymistów uważa się najwięcej nie marud, a za pesymistów „marud”. Co ciekawe, marudy określają się częściej jako realiści niż osoby deklarujące pogodę ducha – zauważa dr Lech Żukowski.
 
Największym zaskoczeniem dla studentów było jednak to, że ponad połowa badanych (57%) odmówiła zrobienia śmiesznej miny do zdjęcia. Wpływu na tę decyzję nie miała deklaracja dotycząca własnego ponuractwa.
 
Badania „Polacy Ponuracy” były kolejnym takim przedsięwzięcie, działającego w Wyższej Szkole Prawa i Administracji Klub Rozwoju Osobistego. Wcześniej członkowie Klubu przeprowadzili m.in. badanie opinii społecznej na temat hymnu polskiej reprezentacji na EURO 2012. W specjalnych ankietach studenci pytali swoich kolegów o to, co sądzą na temat piosenki zespołu Jarzębina „Koko Euro Spoko”. Klub Rozwoju Osobistego był również organizatorem m.in. symulowanych rozmów o pracę, jedynek w Rzeszowie Żywej biblioteki czy konkursu „Mistrz mowy”.
 

Tagi

Podziel się z innymi

Wasze komentarze

Pozostalo znaków:
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się
Dodaj komentarz

Portal resinet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i wypowiedzi zamieszczanych przez internautów. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Pozostałe aktualności

Aktualności Rzeszów | Zakończono rozbudowę Alei Sikorskiego. Oficjalne otwarcie 19 grudnia

Zakończono rozbudowę Alei Sikorskiego. Oficjalne otwarcie 19 grudnia

RZESZÓW. Inwestycja została zrealizowana dzięki dofinansowaniu unijnemu. Łączny koszt prac to ok. 34 mln zł. ...

Aktualności Rzeszów | 23 grudnia otwarcie lodowiska w Millenium Hall

23 grudnia otwarcie lodowiska w Millenium Hall

RZESZÓW. Z lodowiska korzystać będzie można również w dni świąteczne....

Aktualności Rzeszów | Studentka z Rzeszowa mistrzynią świata w trójboju siłowym

Studentka z Rzeszowa mistrzynią świata w trójboju siłowym

RZESZÓW. Przed Anną kolejne wyzwania. Teraz uczestniczy w najbardziej prestiżowych zawodach organizowanych w Polsce, czyli Internatio...

Aktualności Rzeszów | Złodziej mazdy został złapany dzięki miejskiemu monitoringowi

Złodziej mazdy został złapany dzięki miejskiemu monitoringowi

RZESZÓW. Do kradzieży doszło w sobotę przed godz. 12 w jednym z rzeszowskich salonów samochodowych....

Aktualności Rzeszów | Teatr im. Wandy Siemaszkowej przesuwa premierę „Idioty". Spektakl odbędzie się 14 stycznia

Teatr im. Wandy Siemaszkowej przesuwa premierę „Idioty". Spektakl odbędzie się 14 stycznia

RZESZÓW. Nową datę premiery wyznaczono na 14 stycznia, godz. 18.00....

Nowe na portalu

REKLAMA

Najczęściej czytane

Rzeszów pod lupą

Fotorelacje z Rzeszowa

Zobacz inne fotorelacje

Wasze opinie

Ankieta

Czy uważasz, że strefa płatnego parkowania w centrum Rzeszowa to dobre rozwiązanie?

TAK

NIE

Nie mam zdania

Głosuj Zobacz wyniki
Partnerzy: