Reklama

Aktualności Rzeszów

Uniwersytet Rzeszowski i SoftSystem tworzą pierwszy Podkarpacki Biobank

Dodano: 12.09.2017

Uniwersytet Rzeszowski i SoftSystem tworzą pierwszy Podkarpacki Biobank - Aktualności Rzeszów

fot. Jadwiga Zydron / UR

RZESZÓW. Tygodnik Time w 2009 roku uznał biobankowanie za jedną z najbardziej znaczących idei zmieniających świat. Biobanki cieszą się ogromną popularnością wśród naukowców i stanowić będą o przyszłości medycyny i badań diagnostycznych. Uniwersytet Rzeszowski i firma SoftSystem tworzą pierwszy Podkarpacki Biobank.

Biobanking w ogólnym skrócie zajmuje się pozyskiwaniem ludzkiego materiału biologicznego. Jego nadrzędnym zadaniem jest wprowadzenie wspólnych standardów dotyczących pobierania próbek, przechowywanie materiały biologicznego oraz udostępnianie go podmiotom zewnętrznym, w tym ośrodkom naukowo-badawczym, firmom diagnostycznym i farmaceutycznym. Podkarpacki biobank został włączony do europejskiej sieci BBMRI-ERIC (Biobanking and Biomolecular Resources Research Infrastructure).

Budowa Podkarpackiego Biobanku ma służyć badaniom populacyjnym prowadzonym na obszarze województwa Podkarpackiego oraz ma dotyczyć chorób autoimmunizacyjnych i nowotworowych. Wszelki materiał biologiczny (osocze, krew, DNA) będzie wykorzystywany do prowadzenia prac naukowych w badaniach praktycznych i teoretycznych. Oto lista przykładowych usług, jakie świadczone są na tym rynku:
  • gromadzenie, testowanie, przetwarzanie, przechowywanie i dystrybucję komórek krwiotwórczych krwi pępowinowej,
  • przechowywanie i dystrybucję tkanek i komórek popłodu (pępowina, owodnia, łożysko),
  • przetwarzanie, przechowywanie i dystrybucję komórek krwiotwórczych ze szpiku i krwi obwodowej,
  • gromadzenie, przetwarzanie, przechowywanie i dystrybucję: tkanek powłok - skóry pełnej z tkanką podskórną, skóry pełnej, naskórka z częścią skóry właściwej, keratynocytów i fibroblastów, błony owodniowej, komórek mezenchymalnych ze zdemarkowanej tkanki tłuszczowej,  galarety Whartona.

Podkarpacki Biobank powstał dzięki spotkaniu na Uniwersytecie Rzeszowskim Pana Dyrektora Aleksandra Dańdy reprezentującego Departament Nauki w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego a Panem Dziekanem Wydziału Medycznego dr hab. Arturem Mazurem, prof. UR.


REKLAMA


Firma SoftSystem będąca współtwórcą projektu odpowiedzialna jest za dostarczenie odpowiedniego oprogramowania medycznego w postaci trzymodułowego systemu do obsługi Banku Tkanek i Komórek UR wraz z odpowiednim sprzętem odpowiedzialnym za profesjonalną rejestracje preparatów komórkowo-tkankowych.

Pracę przygotowawcze maja zostać zakończone w połowie przyszłego roku. Przykłady biobankingu z innych krajów pokazują, że w dłuższej perspektywie czasu inwestycja jest krokiem milowym w rozwoju medycyny.

 

Tagi

Podziel się z innymi

Reklama

Wasze komentarze

Pozostalo znaków:
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się
Dodaj komentarz

Portal resinet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i wypowiedzi zamieszczanych przez internautów. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Pozostałe aktualności

Pomnik Piłsudskiego na Placu Wolności? Niekoniecznie. Drobna zmiana przerodziła się w dyskusje ideową - Aktualności Rzeszów

Pomnik Piłsudskiego na Placu Wolności? Niekoniecznie. Drobna zmiana przerodziła się w dyskusje ideową

RZESZÓW. Podczas obrad nad uchwałą, radni skierowali temat pod obrady komisji. ...

Rozpoczął się okres wakacji szkolnych. Zmianie ulegną kursy autobusów miejskich - Aktualności Rzeszów

Rozpoczął się okres wakacji szkolnych. Zmianie ulegną kursy autobusów miejskich

RZESZÓW. Znikną kursy oznaczone literą „s”. ...

Pierwsza premiera Rzeszowskiego Teatru Muzycznego „Olimpia”. Wydarzenie odbędzie się 24 czerwca - Aktualności Rzeszów

Pierwsza premiera Rzeszowskiego Teatru Muzycznego „Olimpia”. Wydarzenie odbędzie się 24 czerwca

RZESZÓW. Bezpłatne zaproszenia można odebrać na portierni Wydziału Muzyki. ...

Poseł Buczak z prośbą do szefa MSWiA. Chodzi o pozytywne zaopiniowanie poszerzenia Rzeszowa - Aktualności Rzeszów

Poseł Buczak z prośbą do szefa MSWiA. Chodzi o pozytywne zaopiniowanie poszerzenia Rzeszowa

RZESZÓW. 21 czerwca na terenie Ogrodów Bernardyńskich odbyła się konferencja prasowa posła Wojciecha Buczaka. ...

Powstała nowa prospołeczna inicjatywa Regio Resovia. Projekt dotyczy promocji Powiatu Rzeszowskiego  - Aktualności Rzeszów

Powstała nowa prospołeczna inicjatywa Regio Resovia. Projekt dotyczy promocji Powiatu Rzeszowskiego

RZESZÓW. Projekt powstał z unicjatywy Starosty Rzeszowskiego oraz Stowarzyszenia Samorządów Terytorialnych „Aglomeracja ...

Nowe na portalu

Reklama

Najczęściej czytane

Reklama

Ankieta

Czy uważasz, że Pomnik Czynu Rewolucyjnego zniknie z przestrzeni miejskiej?

Tak

Nie

Trudno powiedzieć

Głosuj Zobacz wyniki
Reklama
Partnerzy:

Drogi Użytkowniku!
Chcielibyśmy Państwa poinformować o tym, że w RESinet.pl szanujemy prywatność naszych Uzytkowników, a tym samym starannie zabezpieczamy Państwa dane osobowe. Szczegółowe informacje na temat tego, kto jest administratorem danych, w jaki sposób przetwarzamy dane osobowe oraz w jaki sposób wykorzystujemy piki cookie znajdują się w naszej Polityce prywatności, z której dowiesz się między innymi o tzw. rozwiązaniach opt-out, które umożliwiają określenie Twoich ustawień prywatności w trakcie korzystania z Internetu.

Ok, Rozumiem