Reklama

Aktualności Rzeszów

Wyjechali z Rzeszowa. Czego najbardziej im brak?

Dodano: 19.08.2016

Wyjechali z Rzeszowa. Czego najbardziej im brak? - Aktualności Rzeszów

fot. ViC / Archiwum RESinet.pl

RZESZÓW. Najczęściej stolicę Podkarpacia opuszczają ludzie młodzi, którzy wyjeżdżają do innych miejscowości w Polsce w celu podjęcia lepszej pracy zarobkowej bądź rozpoczęcia studiów. Niemniej jednak są takie „symbole” w Rzeszowie, których im brak niezależnie od tego, gdzie się osiedlą.

Kilka miesięcy temu zorganizowana została konferencja dotycząca diagnozy społecznej Rzeszowa, na której zaprezentowano wyniki badań przeprowadzonych w 2015 roku na próbie 800 dorosłych mieszkańców wylosowanych z bazy ewidencji ludności dostarczonej przez UM Rzeszów. Celem przeprowadzonego sondażu było sprawdzenie jak Rzeszów jest postrzegany przez mieszkańców.

Zgodnie z testami, dokładnie 55 proc. mieszkańców zamieszkuje Rzeszów od urodzenia. 45 proc. z kolei przybyło do stolicy innowacji, aby osiedlić się tu na stałe – głównie z powodu pracy, ale także na studia oraz dla partnerów. Ponad 70 proc. obecnych rzeszowian, którzy przeprowadzili się jakiś czas temu do miasta przybyło z innych miejscowości województwa podkarpackiego. Z deklaracji wynika, że ¾ mieszkańców nie planuje wyprowadzania się z Rzeszowa. Ci, którzy chcą nasze miasto opuścić twierdzą, że przyczyną przenosin jest lepsze zatrudnienie w innych regionach Polski.

Z diagnozy społecznej jednoznacznie wynika, że w opinii rzeszowian Rzeszów zmienił się zdecydowanie na lepsze. Większe są możliwości zaspokajania przez miasto potrzeb ludności. Ponadto coraz lepsza jest jakość obsługi przez instytucje i urzędy, poprawiły się standardy życia oraz miasto jest lepiej zarządzane. Bardzo pozytywna jest ocena stolicy Podkarpacia za zmiany mające miejsce w ciągu ostatnich 5 lat. Rzeszów jest uznawany za miasto zadbane, bezpieczne, estetyczne, ciągle rozwijające się, ogólnie dobre do życia, z szansami na przyszłość i innowacyjne.

Swój sondaż przeprowadził też serwis RESinet.pl, pytając byłych mieszkańców Rzeszowa, czego najbardziej im brak w nowych miejscach zamieszkania. Co znalazło się na liście?

STUDNIA

„Pamiętam jak w czasach licealnych wszystkie wypady rozpoczynały się od spotkania w jednym, stałym punkcie – pod studnią. Obecnie mieszkam w Warszawie i mimo że jestem tam już jakieś osiem lat, nadal przy umawianiu się z kimkolwiek ciężko jest wybrać charakterystyczne miejsce zbiórki. W Rzeszowie takiego problemu nie było”- mówi 29-letnia Kasia, która wyjechała z Rzeszowa na studia i pozostała w stolicy, podejmując tam pracę. Do Rzeszowa wraca regularnie, jak mówi – „odwiedzić nie tylko rodzinę i starych znajomych, ale i poczuć klimat tego miasta”. Zabytkowa rzeszowska studnia znajduje się w ścisłym centrum stolicy Podkarpacia, na Rynku. Prawdopodobnie powstała na przełomie wieków XVI i XVII. Niegdyś służyła, jako źródło wody pitnej dla mieszkańców. Jej początkowa głębokość wynosiła około 15 m. Obiekt odkryto zupełnie przypadkiem, podczas realizacji prac modernizacyjnych. Ze względu na oryginalność studni postanowiono ją odrestaurować i pozostawić.REKLAMA

SKATEPARK

„Jak skatepark rozkręcił się na dobre, akurat byłem w klasie maturalnej. Po maturze wyjechałem zagranicę i skateparku szkoda mi najbardziej. Tam, gdzie jestem teraz skatepark jest, ale za wejście muszę zapłacić. W Rzeszowie takiego problemu nie było, bo korzystanie z obiektu było darmowe. Po wyjeździe z Rzeszowa hobby które rozwijałem od początku nauki w technikum niestety zaniedbałem.” – wspomina Jacek. Rzeszowski skatepark uchodzi za jedną z największych budowli tego rodzaju w Polsce. Powstał dzięki zaangażowaniu lokalnej młodzieży. Usytuowany w rejonie hali sportowej Podpromie ma powierzchnie ponad 2300 metrów kwadratowych. Wyposażony został m.in. w platformę otoczoną bankiem z grinboxami, falą oraz poręczą, platformę otoczoną bankiem z murkami półokrągłymi oraz poręczą, platformę stanowiąca przedłużenie otwartego bowl’a, trzypoziomową z manual padami zróżnicowanymi wielkością oraz bowl: otwarty z wulkanem i manual padem oraz zamknięty dwupoziomowy.

KOPIEC

Olga: „Na kopcu moje LO zawsze potrafiło zorganizować ognisko czy imprezę, nawet mimo porastających ten teren chaszczy. To miejsce klimatyczne”. Niedawno, podczas jednego ze spotkań radnych podjęto decyzję o ustanowieniu planu zagospodarowania przestrzennego dla zaniedbanego póki co Kopca Konfederatów Barskich. Ta decyzja to zielone światło do inwestowania w ten teren. Jest pomysł, aby miejsce mogło zostać tak zagospodarowane, by stanowiło następną wyróżniającą miasto wizytówkę. Radni widzą kopiec jako rekreacyjne tereny zielone, które mogłyby zostać „udostępnione” mieszkańcom – na spacery z dziećmi, odpoczynek na estetycznych ławeczkach czy podziwianie panoramy Rzeszowa.

FONTANNA NA PLANTACH

„Pamiętam jak ze znajomymi spędzaliśmy każdą wolną chwilę na fontannie na plantach. Była wtedy jeszcze pełna wody, wokoło były tłumy. To miejsce tętniło życiem. Nie wiem jak tam jest teraz, bo rzadko odwiedzam bulwary kiedy jestem w Rzeszowie” – mówi Kacper. Planty, bez względu na upływ czasu to miejsce wyjątkowo chętnie odwiedzane przez rzeszowian. To tereny rekreacyjne, które grupują mieszkańców w każdym wieku – zarówno młodzież, jak i osoby starsze czy całe rodziny z dziećmi. W sezonie wakacyjnym organizowane są tam atrakcje dla najmłodszych, w tym m.in. kursująca alejkami parku ciuchcia. Miasto w bulwary również systematycznie inwestuje, poszerzając obecne i tworząc nowe ścieżki rowerowe, alejki dla pieszych czy place zabaw. Niedawno zrodził się również pomysł stworzenia schludnego szaletu.

A czego Wam byłoby najbardziej brak opuszczając Rzeszów?

 

Podziel się z innymi

Reklama

Wasze komentarze

Pozostalo znaków:
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się
Dodaj komentarz

19.08.2016 11:34:25

~Paweł Wacnik

Po przeprowadzce do Krakowa brakuje mi równych, rzeszowskich

dróg ;)

Portal resinet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i wypowiedzi zamieszczanych przez internautów. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Pozostałe aktualności

Kolejne zatrzymania w sprawie wyłudzeń w ARiMR. Delegatura CBA z Rzeszowa zatrzymała 8 osób - Aktualności Rzeszów

Kolejne zatrzymania w sprawie wyłudzeń w ARiMR. Delegatura CBA z Rzeszowa zatrzymała 8 osób

RZESZÓW. Po dzisiejszych zatrzymaniach kwota unijnych wyłudzeń może się zwiększyć do 20 mln złotych. ...

Startują zapisy na letni wypoczynek w RDK. 1950 miejsc w 13 filiach na terenie całego miasta - Aktualności Rzeszów

Startują zapisy na letni wypoczynek w RDK. 1950 miejsc w 13 filiach na terenie całego miasta

RZESZÓW. Zapisy od 28 maja do 15 czerwca 2018 roku dla rodzin z Rzeszowa oraz od 11 czerwca do 15 czerwca 2018 roku dla rodzin spoza ...

Trwa remont ul. Lwowskiej. Występują duże utrudnienia w ruchu - Aktualności Rzeszów

Trwa remont ul. Lwowskiej. Występują duże utrudnienia w ruchu

RZESZÓW. Przypomnijmy, że zadaniem wykonawcy jest wymiana powierzchni asfaltowej oraz regulacja włazów studzienek na odcinku o...

Zmiany w regulaminie odbioru śmieci w Rzeszowie. Będzie dodatkowa frakcja  - Aktualności Rzeszów

Zmiany w regulaminie odbioru śmieci w Rzeszowie. Będzie dodatkowa frakcja

RZESZÓW. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska, Rzeszów był niejako zobowiązany nowe przepisy przyjąć. ...

„Walczymy, aby ludzie płacili mniej”- Tadeusz Ferenc rzuca rękawice PGE - Aktualności Rzeszów

„Walczymy, aby ludzie płacili mniej”- Tadeusz Ferenc rzuca rękawice PGE

RZESZÓW. Prezydent mocno sprzeciwia się nie tylko cenom za odpady, ale również i za energie elektryczną. ...

Nowe na portalu

Reklama

Najczęściej czytane

Reklama

Ankieta

Czy uważasz, że Pomnik Czynu Rewolucyjnego zniknie z przestrzeni miejskiej?

Tak

Nie

Trudno powiedzieć

Głosuj Zobacz wyniki
Reklama
Partnerzy: