Reklama

Aktualności Rzeszów

Znamy plan obchodów 100. rocznicy odzyskania Niepodległości w Rzeszowie i na Podkarpaciu

Dodano: 06.11.2018

Znamy plan obchodów 100. rocznicy odzyskania Niepodległości w Rzeszowie i na Podkarpaciu - Aktualności Rzeszów

fot. Pixabay

RZESZÓW. Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart poinformowała o inicjatywach podjętych w związku z 100. rocznicą odzyskania. W Rzeszowie odbędzie się m.in. Noc Pamięci i Bieg Niepodległości.

Obchody Narodowego Święta Niepodległości organizowane są przez Wojewodę Podkarpackiego, Marszałka Województwa Podkarpackiego , Prezydenta Miasta Rzeszowa i Dowódcę 21 Brygady Strzelców Podhalańskich.

11 listopada – obchody Narodowego Święta Niepodległości w Rzeszowie

Uroczystości rozpoczną się Mszą Świętą w Kościele Farnym, następnie uczestnicy przejdą na Plac Farny przed Pomnikiem płk. Leopolda Lisa-Kuli. Dodatkowo w ramach ogólnopolskiej akcji „Niepodległa do hymnu”, 11 listopada 2018 roku w całej Polsce i w wielu miejscach na świecie w samo południe będzie śpiewany hymn państwowy.

Imprezy towarzyszące to m.in. Noc Pamięci, Bieg Niepodległości, organizowany przez wojewodę koncert „Polska Niepodległa”.  Po obchodach oficjalnych, w sali kolumnowej Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie odbędzie się koncert „Polska Niepodległa” (11 listopada o godz. 14.30).

„Zapraszamy do udziału w tych wyjątkowych uroczystościach wszystkich mieszkańców naszego województwa. Świętujmy wspólnie 100. rocznicę odzyskania Niepodległości” – mówiła wojewoda Ewa Leniart.

Inicjatywy realizowane w ramach programu Niepodległa

Odbędą się liczne koncert m. in. „Tryptyk Niepodległa” w Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w Rzeszowie czy dedykowane młodemu pokoleniu koncerty rapera Tadka Polkowskiego, w których będzie można wziąć udział w Stalowej Woli, Dębicy i Sanoku.

Pozostałe wydarzenia muzyczne to koncert „Polska Niepodległa” w wykonaniu Orkiestry Dętej z Markowej, który odbędzie się 9 listopada w Przemyślu, a także koncert Chóru i Orkiestry Kameralnej Nicolaus, który  będzie miał miejsce 11 listopada w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie.REKLAMA

„Noc pamięci”

10 listopada zaplanowano uroczyste zapalenie zniczy, złożenie wieńców i wiązanek kwiatów, apel pamięci i salwę honorową tak, by w dniu Narodowego Święta Niepodległości w miejscach pamięci płonęły symboliczne znicze.

W każdym miejscu pamięci wystawiony zostanie posterunek honorowy żołnierzy 21BSP, 3PBOT i harcerzy z pochodniami wraz z przedstawicielami szefów jednostek wojskowych, służb mundurowych, władz regionu, administracji rządowej i samorządowej, organizacji pozarządowych, harcerzy, dzieci i młodzież oraz mieszkańców województwa podkarpackiego.

Ławki Niepodległości na Podkarpaciu

Na Podkarpaciu  dotacje na budowę wraz z gotowym projektem multimedialnej ławki otrzymają: gmina Łańcut, gmina Miejsce Piastowe, gmina Zaleszany, powiat niżański, gmina Jedlicze, gmina Baranów Sandomierski, gmina Wielopole Skrzyńskie, gmina Rakszawa, gmina Zagórz, gmina Besko, gmina Trzebownisko (lokalizacja Łukawiec)  oraz gmina Hyżne.

Ławki Niepodległości powinny powstać do 31 grudnia 2018 r. Jest także możliwość, aby otrzymać od MON bezpłatną licencję na wykorzystanie projektu. Mogą to zrobić inne podmioty – instytucje publiczne, organizacje pozarządowe, osoby fizyczne lub prawe, jak również kościelna osoba prawna.

Piknik „Służymy Niepodległej w Przemyślu

Z inicjatywy Ministerstwa Obrony Narodowej 10 listopada br. w Przemyślu  odbędzie się piknik „Służymy Niepodległej”.  Wydarzenie to ma na celu podkreślenie odświętności roku jubileuszowego, którego mottem przewodnim jest 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Inicjatywa MON będzie mieć zasięg ogólnopolski (w 16 miastach odbędzie się jednocześnie wydarzenie plenerowe). Rozpoczęcie pikniku planowane jest na godzinę 13.00.

Tagi

Podziel się z innymi

Reklama

Wasze komentarze

Pozostalo znaków:
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się
Dodaj komentarz

Portal resinet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i wypowiedzi zamieszczanych przez internautów. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Pozostałe aktualności

Protest w Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie. Pracownicy są niezadowoleni z płac - Aktualności Rzeszów

Protest w Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie. Pracownicy są niezadowoleni z płac

RZESZÓW. Pracownicy manifestują swoje niezadowolenie z niskich płac nosząc żółte wstążki na znak ogólnopolskiego protes...

21 stycznia rozpoczną się konsultacje w sprawie zmiany granic Rzeszowa - Aktualności Rzeszów

21 stycznia rozpoczną się konsultacje w sprawie zmiany granic Rzeszowa

RZESZÓW. Decyzje o zmianie granic zapadną do końca lipca. ...

W sobotę uruchomią syreny alarmowe - Aktualności Rzeszów

W sobotę uruchomią syreny alarmowe

RZESZÓW. Syreny zabrzmią 19 stycznia o godzinie 12.00. ...

Poszukiwania 25-latka zakończone. Mężczyzna skontaktował się z rodziną  - Aktualności Rzeszów

Poszukiwania 25-latka zakończone. Mężczyzna skontaktował się z rodziną

RZESZÓW. O poszukiwaniach 25-latka informowaliśmy w środę.  ...

Podpisano umowę na odbiór śmieci w 2019 roku. Decyzja zapadła bez konsultacji z prezydentem - Aktualności Rzeszów

Podpisano umowę na odbiór śmieci w 2019 roku. Decyzja zapadła bez konsultacji z prezydentem

RZESZÓW. „Dyrektor MPGK podpisał umowę nie konsultując się z prezydentem” – informuje Maciej Chłodnicki, rzecznik p...

Nowe na portalu

Reklama

Najczęściej czytane

Reklama

Ankieta

Jak często korzystasz z nowej wypożyczalni rowerów i skuterów blinkee.city?

Codziennie

Przynajmniej raz w tygodniu

Kilka razy w tygodniu

Nie korzystam z wypożyczalni

Głosuj Zobacz wyniki
Reklama
Partnerzy:

Drogi Użytkowniku!
Chcielibyśmy Państwa poinformować o tym, że w RESinet.pl szanujemy prywatność naszych Uzytkowników, a tym samym starannie zabezpieczamy Państwa dane osobowe. Szczegółowe informacje na temat tego, kto jest administratorem danych, w jaki sposób przetwarzamy dane osobowe oraz w jaki sposób wykorzystujemy piki cookie znajdują się w naszej Polityce prywatności, z której dowiesz się między innymi o tzw. rozwiązaniach opt-out, które umożliwiają określenie Twoich ustawień prywatności w trakcie korzystania z Internetu.

Ok, Rozumiem