Rzeszów - Środa, 07.05.2025
Reklama

Odsunięcie wprowadzenia obligatoryjnego KSEF

Dodano:

fot. Shutterstock
fot. Shutterstock
KSEF, czyli Krajowy System e-Faktur miał wejść obowiązkowo od 1 lipca 2024 r. Termin ten został jednak przesunięty w czasie, chociaż nie wiemy jeszcze konkretnie, kiedy konieczne będzie rozliczanie faktur wyłącznie w taki sposób. Powodem są błędy, które zostaną dokładnie wykryte i usunięte poprzez zlecony zewnętrzny audyt informatyczny.
 
Nowe zasady korygowania faktur in minus 

Warto przypomnieć o nowych zasadach korygowania faktur in minus. W ramach pakietu SLIM VAT 1 wprowadzono zmiany związane z okresem rozliczeniowym dotyczących faktury korygującej. Wcześniej sprzedawca ewidencjonował in minus w sytuacji, jeśli uzyskał potwierdzenie odbioru. Od stycznia 2021 r. obowiązują już inne zasady. Przepisy wskazują, że podatnik może rozliczać korekty in minus w dacie wystawiania lub otrzymania faktury, ale pod warunkiem że korekta jest wystawiona w KSEF, a nabywca zgodzi się na otrzymywanie rozliczeń przez ten system. Wraz ze wdrożeniem KSEF na stałe obowiązkowo, oczywistym jest, że zgoda nie będzie już konieczna. Niezbędne jednak będzie zamieszczenie odpowiedniego NIP-u nabywcy na dokumencie. W przeciwnym razie faktura korygująca może nie pojawić się w systemie.
 
KSEF bez not korygujących 

Jeśli chodzi o KSEF, różnica w wystawianiu faktur dotyczy także not korygujących. Faktury wystawione przez KSEF, nie będą mogły być korygowane notą korygującą bez wyjątków. Możliwe jest jedynie korygowanie ich fakturą wystawioną przez sprzedawcę. Co więcej, już od lipca tego roku planowano całkowitą likwidację możliwości wystawiania noty korygujących w jakikolwiek sposób przez nabywców. Za proces korygowania błędów będzie odpowiedzialny dostawca. Przepisy te będą się odnosić też do faktur wystawianych poza systemem.
 
Reklama
Nawet jeśli zajdzie niewielka pomyłka i popełni się drobny błąd na fakturze, nie będzie można poprawić go już notą korygującą - mówi księgowy z biura rachunkowego Partner Gospodarczy.

W takiej sytuacji niezbędne będzie uzyskanie faktury korygującej od dostawcy. Przykładowo jeśli kupujący towar otrzyma fakturę z błędnymi danymi, musi zgłosić to do sprzedawcy, a ten jest zobowiązany wystawić fakturę korygującą. Co więcej, gdy nabywca otrzyma już skorygowany dokument, musi uwzględnić go w JPK, pomimo tego, że faktura nie zmniejsza wysokości podstawy opodatkowania - tłumaczy.

 
Od kiedy pojawi się KSEF? 

KSEF pojawił się już w 2022 roku i od tego czasu można dobrowolnie korzystać z systemu wystawiania faktur. Nie jest to jednak jeszcze konieczne, a decyzja należy do przedsiębiorców. Planowano wprowadzenie KSEF na pełną skalę w lipcu 2024 r. Odtąd wszyscy mieli rozliczać się wyłącznie za pośrednictwem systemu. W wyniku błędów zdecydowano o przesunięciu tego terminu.
 
Jak powiedział Minister Finansów, Andrzej Domański: Zdiagnozowaliśmy błędy, które uniemożliwiają wprowadzenie obligatoryjnego KSeF w zakładanym terminie. Dlatego podjąłem decyzję o przeprowadzeniu zewnętrznego audytu informatycznego i przesunięciu terminu wdrożenia obowiązkowego KSeF. System nie wejdzie w życie w 2024 r. Wyniki audytu będą podstawą do wskazania nowego terminu.
 
Konkretna data jeszcze nie jest znana, jednak szacuje się, że KSEF może być wprowadzony obligatoryjnie dopiero w przyszłym roku.


 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Artykuł sponsorowany

Agent celny – co robi i jak nim zostać?

Czym zajmuje się agent celny? Jak nim zostać? Gdzie można podjąć pracę po ukończeniu nauki? Ile zarabia się w tym zawodzie?

Artykuł sponsorowany

Podkarpackie TARGI ŚLUBNE 18 i 19 września w G2A ARENA w Jasionce koło Rzeszowa

Planujesz ślub i wesele? Przyjdź na XVI Podkarpackie Targi Ślubne, które odbędą się 18 i 19 września (sobota, niedziela) w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym G2A Arena w Jasionce k. Rzeszowa.

Artykuł sponsorowany

Zyskaj do 37 tys. złotych dofinansowania z programu Czyste Powietrze dzięki pomocy PGNiG!

Nawet do 37 tys. złotych dofinansowania można uzyskać na wymianę starych i nieefektywnych pieców, aby zastąpić je nowoczesnymi urządzeniami spełniającymi wyśrubowane ekologiczne normy oraz przeprowadzić termomodernizację budynku.

Artykuł sponsorowany

Co powinieneś wiedzieć przed zakupem mieszkania od dewelopera?

Zakup mieszkania jest marzeniem i celem wielu osób. Nic dziwnego, że ludzie oszczędzają pieniądze i decydują się na wzięcie kredytu, żeby kupić mieszkania na rynku pierwotnym. Przed podjęciem decyzji warto jednak zdać...

Artykuł sponsorowany

Wyjazdowa Akademia Instalatora w Rzeszowie i Olsztynie

W sierpniu pracownicy firmy TECH Sterowniki kolejny raz poprowadzą darmowe, specjalistyczne szkolenia dla instalatorów w terenie.

Artykuł sponsorowany

Pożyczki pozabankowe - jakie są ich zalety i wady?

Pożyczki od firm pozabankowych często okazują się dobrą alternatywą dla tradycyjnych pożyczek udzielanych w bankach. Chwilówka to propozycja dla osób, którym zależy na szybkiej gotówce. Jakie są główne zalety chwilówek?

Artykuł sponsorowany

Za sprawą nowoczesnego designu, świetnych osiągów i nowatorskich rozwiązań w kabinie Kia EV6 na nowo definiuje elektromobilność

Nowa Kia EV6 zapewnia duży zasięg, bezemisyjną jazdę, ultraszybkie ładowanie prądem o napięciu 800 V i nowatorską stylistykę w segmencie crossoverów i SUV-ów.

Reklama