Reklama

Aktualności / Podkarpacie

Kolejny krok w kierunku budowy S19 Babica - Jawornik

Dodano: 20.12.2022 r.

Kolejny krok w kierunku budowy S19 Babica - Jawornik - Aktualności Podkarpacie

fot. GDDKiA Oddział w Rzeszowie

PODKARPACIE. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrada złożyła do Wojewody Podkarpackiego wniosek o wydanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) dla drogi ekspresowej S19 między węzłem Babica a Jawornikiem. Roboty budowlane mają się rozpocząć w drugiej połowie 2023 roku.
 
Przetarg na realizację inwestycji rozstrzygnięto na początku listopada 2021 r. Spośród ośmiu ofert jakie wpłynęły, wybrano ofertę firmy Intercor z Zawiercia na kwotę nieco ponad 1,25 mld zł.
 
Zadaniem wykonawcy będzie zaprojektowanie i wybudowanie odcinka drogi ekspresowej o długości 11,6 km, o przekroju dwujezdniowym z dwoma pasami ruchu w obu kierunkach (plus pas awaryjny). Inwestycja zakłada również budowę węzła drogowego w rejonie Strzyżowa i Czudca oraz Miejsca Obsługi Podróżnych Jawornik (w kierunku Rzeszowa).
 
Wśród koniecznych do wybudowania obiektów inżynierskich jest m.in. osiem estakad na bardzo wysokich podporach (największa o długości ponad 1-kilometra stanie na filarach o wysokości ok. 80 m). Powstanie również pięć wiaduktów oraz cztery przejścia dla zwierząt. Nowa droga będzie wyposażona w urządzenia BRD oraz ochrony środowiska. Wykonawca przebuduje i rozbuduje kolidujące drogi poprzeczne, a także infrastrukturę techniczna oraz cieki i urządzenia melioracyjne.
 
 
W miejscowości Jawornik powstanie łącznik z drogą krajową nr 19. Jest on wynikiem etapowania budowy S19 między Babicą a Domaradzem i podziałem na dwa odcinki realizacyjne: Babica - Jawornik (z tymczasowym łącznikiem S19 z DK19) oraz Jawornik - Domaradz. Docelowo, po wybudowaniu tego drugiego odcinka, droga ekspresowa S19 nie będzie łączyła się z DK19 w Jaworniku. W śladzie tymczasowego łącznika będzie droga gminna służąca (m.in. służbom ratowniczym) jako wjazd awaryjny na S19 przez MOP Jawornik.
 
Zgodnie z umową, inwestycja ma być gotowa we wrześniu 2026 roku.
 
Droga ekspresowa S19 to element międzynarodowego szlaku Via Carpatia, łączącego Europę Północną i Południową. W Polsce trasa ta będzie miała ponad 700 km długości i przebiegać będzie przez województwa podlaskie, warmińsko-mazurskie, mazowieckie, lubelskie i podkarpackie. Na Podkarpaciu będzie miała docelowo długość ok. 169 km.
 
Do tej pory do użytku oddano 81,8 km drogi, 72,9 km jest w trakcie realizacji, natomiast w przygotowaniu pozostaje 11,6 km.


 
Reklama

Tagi

Podziel się z innymi

Reklama

Wasze komentarze

Pozostalo znaków:
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się
Dodaj komentarz

Portal resinet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i wypowiedzi zamieszczanych przez internautów. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Reklama

Pozostałe aktualności

Wiosenna akcja szczepienia lisów na Podkarpaciu - Aktualności Podkarpacie

Wiosenna akcja szczepienia lisów na Podkarpaciu

PODKARPACIE. W dniach od 18 do 26 kwietnia 2024 r. na terenie województwa podkarpackiego odbędzie się wiosenna akcji szczepienia lis&...

Budimex wyremontuje odcinek DW 988 Czudec - Zaborów - Aktualności Podkarpacie

Budimex wyremontuje odcinek DW 988 Czudec - Zaborów

PODKARPACIE. 54 mln zł będzie kosztowała rozbudowa fragmentu drogi wojewódzkiej nr 988 na odcinku Czudec – Zaborów. Inwe...

Alert IMGW! W środę silny wiatr na Podkarpaciu - Aktualności Podkarpacie

Alert IMGW! W środę silny wiatr na Podkarpaciu

PODKARPACIE. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia w związku z prognozowanym, silnym wiatrem w połu...

Wypadek w Białobrzegach. Dwie osoby trafiły do szpitala - Aktualności Podkarpacie

Wypadek w Białobrzegach. Dwie osoby trafiły do szpitala

PODKARPACIE. Dwie osoby zostały ranne w wypadku, do którego doszło w piątek w Białobrzegach, w powiecie łańcuckim. Zderzyły się dwa s...

Tragiczny wypadek na DW871 w Grębowie. Nie żyje 24-letni mężczyzna - Aktualności Podkarpacie

Tragiczny wypadek na DW871 w Grębowie. Nie żyje 24-letni mężczyzna

PODKARPACIE. Tarnobrzescy policjanci pod nadzorem prokuratora wyjaśniają szczegółowe okoliczności tragicznego wypadku, do któr...

Reklama

Nowe na portalu

Reklama

Najczęściej czytane

Reklama

Wasze opinie

W Rzeszowie otwarto nowe miejsce dla seniorówAdam zRzeszowa: Adam Polanski Ty tak...
Port lotniczy Rzeszów-Jasionka otrzymał imię "Rodziny Ulmów"Adam Polanski: Konrad Fiołek alkoholik...
Port lotniczy Rzeszów-Jasionka otrzymał imię "Rodziny Ulmów"Adam Polanski: Konrad Fiołek alkoholik...
Port lotniczy Rzeszów-Jasionka otrzymał imię "Rodziny Ulmów"Adam Polanski: Konrad Fiołek alkoholik...
W Rzeszowie otwarto nowe miejsce dla seniorówAdam Polanski: Konrad Fiołek alkoholik...
Black Sabbath "The End of The End"tramwaj: Warto zobaczyć - świetny...
Reklama
Partnerzy: