Rzeszów - Czwartek, 12.02.2026
Reklama

Na Podkarpaciu powstaje największa na świecie słowiańska osada

Dodano: 10.11.2025 r. / Redakcja

fot. Materiały prasowe
fot. Materiały prasowe

PODKARPACIE. W miejscowości Chyrowa w gminie Dukla powstaje największa na świecie rekonstrukcja osady słowiańskiej. Zakończył się już pierwszy etap budowy – otwarcie na początku grudnia.

W sercu Beskidu Niskiego powstaje miejsce, w którym historia ożywa. Jest to eksperyment archeologiczny i edukacyjny, mający na celu odtworzenie dawnych technik budownictwa, rzemiosła i życia codziennego wczesnośredniowiecznych Słowian. Całość budowana jest tradycyjnymi metodami – z drewna, gliny i kamienia, bez użycia współczesnych narzędzi.
Osada w Chyrowej ma w przyszłości pełnić funkcję żywego skansenu i ośrodka edukacyjnego, w którym odbywać się będą warsztaty, festyny i spotkania z rekonstruktorami. Projekt wpisuje się w rosnące zainteresowanie kulturą dawnych Słowian i turystyką historyczną.

„Chcemy, by każdy, kto odwiedzi Chyrową, mógł nie tylko zobaczyć historię, ale jej dotknąć – spróbować ulepić naczynie, rozpalić ogień czy uformować grot narzędzia” – podkreślają organizatorzy.

Uroczyste otwarcie z atrakcjami dla całych rodzin

Zakończono już pierwszy etap budowy osady. Uroczyste otwarcie osady odbędzie się 7 grudnia 2025 roku. Właściciele przygotowali wiele atrakcji dla całych rodzin. Odwiedzający będą mogli uczestniczyć w warsztatach rzemiosła dawnych epok – m.in. w wypalaniu w glinie, wykonywaniu narzędzi, ozdób i prostych przedmiotów codziennego użytku. Będzie to wyjątkowa okazja, by na własne oczy zobaczyć, jak żyli i pracowali nasi przodkowie.

Najmłodsi będą mogli wziąć udział w grach terenowych i zabawach edukacyjnych, a na zakończenie wydarzenia każda rodzina otrzyma symboliczne prezenty – nawiązujące do tradycji darów i gościnności dawnych Słowian.

Reklama

Wstęp na wydarzenie jest wolny, a całość ma charakter rodzinny i edukacyjny.

Wsparcie wyjątkowego projektu

„Planujemy odtworzyć model życia słowiańskiej społeczności żyjącej we wczesnym średniowieczu. Dzięki Waszemu wsparciu będziemy mogli stać się prawdziwymi rolnikami sprzed 1000 lat.” – mówią twórcy osady.

Aby projekt mógł się rozwijać i tętnić życiem przez cały rok, potrzebne jest wsparcie osób, którym bliska jest historia i kultura dawnych Słowian.

Jeśli chcesz pomóc w ukończeniu budowy i rozwoju tego miejsca – możesz to zrobić wpłacając dowolną kwotę na zrzutkę dostępną pod tym adresem: https://zrzutka.pl/j229aa

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Podkarpacia

Podkarpacie

Koronawirus na Podkarpaciu. Blisko 1200 zakażeń, 24 zgony [18.11.2021]

PODKARPACIE. Ministerstwo Zdrowia potwierdziło 1176 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w województwie podkarpackim. Kolejne 644 osoby wyzdrowiały. 

Podkarpacie

Trwa budowa kolei gondolowej i wieży widokowej nad Soliną

PODKARPACIE. Nad Soliną trwa budowa atrakcji turystycznej, w której już latem przyszłego roku będzie można spędzić bardzo wyjątkowo czas. Polskie Koleje Linowe budują kolej gondolową i wieżę widokową.

Podkarpacie

Podkarpacie gotowe na zimę

PODKARPACIE. O przygotowaniach do okresu zimowego w naszym województwie rozmawiali wczoraj członkowie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.

Podkarpacie

Koronawirus na Podkarpaciu. Duży wzrost liczby zakażeń i zgonów [17.11.2021]

PODKARPACIE. W porannym raporcie Ministerstwo Zdrowia potwierdziło 988 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w województwie podkarpackim (najwięcej od 10 kwietnia br.). 

Podkarpacie

Rozbito gang okradający pasażerów pociągów

Zatrzymano siedem osób, które zostały tymczasowo aresztowane.

Podkarpacie

300 laptopów dla uczniów podkarpackich szkół od Asseco

PODKARPACIE. Firma Asseco rusza z akcją charytatywną #AssecoDzieciom, w ramach której ufunduje 300 laptopów. Inicjatywa skierowana jest do dzieci i młodzieży z terenu Rzeszowa i woj. podkarpackiego.

Podkarpacie

Ruszyła 21. edycja Szlachetnej Paczki. Na wsparcie, jak co roku, czekają tysiące rodzin

​Otwarta jest już baza rodzin Szlachetnej Paczki. Od ub. soboty przez kolejne cztery tygodnie będzie można wybrać rodzinę, której chcemy pomóc. 

Podkarpacie

Koronawirus na Podkarpaciu. Ponad 700 zakażeń, zmarło 15 osób [16.11.2021]

PODKARPACIE. W porannym raporcie Ministerstwo Zdrowia potwierdziło 702 nowe przypadki zakażenia koronawirusem w województwie podkarpackim. Kolejnych 581 osób wyzdrowiało. 

Reklama