Rzeszów - Piątek, 13.03.2026
Reklama

Na Podkarpaciu powstanie nowa obwodnica. Podpisano umowę [video-wizualizacja]

Dodano: 31.10.2025 r. / Redakcja

fot. GDDKiA Oddział w Rzeszowie
fot. GDDKiA Oddział w Rzeszowie

PODKARPACIE. Jest umowa z wykonawcą obwodnicy Pilzna. To jedna z trzech nowych obwodnic, jakie powstaną w ciągu DK73. Nowa trasa ma być gotowa w 2029 r.

30 października 2025 r. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała umowę z Przedsiębiorstwem Drogowo-Mostowym z Dębicy, które zaprojektuje i wybuduje obwodnice Pilzna. Koszt inwestycji to blisko 88 mln zł.

Umowa zakłada realizację wszystkich prac i uzyskanie pozwolenia na użytkowanie w ciągu 35 miesięcy. - Pierwsze 17 miesięcy to czas przeznaczony na wykonanie projektu i uzyskanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID). Prace budowlane powinny zająć do 18 miesięcy. Do czasu realizacji robót budowlanych nie wlicza się okresów zimowych (od 1 grudnia do 31 marca) – wyjaśnia Joanna Rarus z biura prasowego GDDKiA.

Obwodnica Pilzna będzie miała 2,6 kilometra. Jej początek zlokalizowany będzie na skrzyżowaniu DK94 z DK73 w Pilźnie (ul. Lwowska), gdzie powstanie rondo. Nowa droga przekroczy rzekę Dulcza, omijając Pilzno od wschodu. Na końcowym odcinku włączy się poprzez rondo do istniejącej DK73 w Strzegocicach.

Reklama

Obwodnica będzie drogą klasy GP o przekroju 1x2, czyli po jednym pasie w każdym kierunku. Powstanie również infrastruktura towarzysząca: odwodnienie, oświetlenie, urządzenia ochrony środowiska, urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego.

W ramach zadania wybudowane zostaną jezdnie dodatkowe (równoległe do trasy głównej) obsługujące tereny przyległe do obwodnicy, chodniki, ścieżki rowerowe oraz system zarządzania ruchem. Powstanie również most na Dulczy, a także przejścia dla zwierząt, ekrany akustyczne i przeciwolśnieniowe oraz zbiorniki retencyjne.

Obwodnica Pilzna to jedna z trzech nowych obwodnic, które powstaną w ciągu DK73. Razem z obwodnicami Jasła oraz Brzostku i Kołaczyc zmienią przebieg i wygląd drogi krajowej nr 73. Wraz z przygotowywaną przebudową istniejącego odcinka pomiędzy Pilznem a Brzostkiem, inwestycje te spowodują, że kierowcy zyskają finalnie ok. 35 km wygodnej i bezpiecznej trasy, w dwóch trzecich poprowadzonej nowym śladem. Pozwoli to nie tylko wyprowadzić ruch, jaki koncentruje się w tych miastach, ale przede wszystkim poprawić przepustowość i bezpieczeństwo na całym ciągu DK73.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Podkarpacia

Podkarpacie

Koronawirus na Podkarpaciu. Ponad 800 zakażeń, 30 zgonów [16.12.2021]

PODKARPACIE. Ministerstwo Zdrowia potwierdziło dziś 823 nowe przypadki zakażenia COVID-19. Ostatniej doby odnotowano 30 zgonów w wyniku zakażenia koronawirusem, z czego 25 osób miało choroby współistniejące.

Podkarpacie

Ponad 800 nowych zakażeń koronawirusem na Podkarpaciu. Zmarło 20 osób [15.12.2021]

PODKARPACIE. Ministerstwo Zdrowia potwierdziło dziś 804 nowe przypadki zakażenia COVID-19. Kolejnych 397 osób wyzdrowiało. Zmarło 20 osób.

Podkarpacie

Od 15 grudnia nowe obostrzenia. Limity osób w miejscach publicznych i zamknięte kluby

KRAJ/PODKARPACIE. Od 15 grudnia będą obowiązywać nowe limity osób w transporcie, restauracjach, kinach i teatrach. Kluby nocne i dyskoteki, za wyjątkiem nocy sylwestrowej, będą zamknięte. 

Podkarpacie

Koronawirus na Podkarpaciu. Blisko 700 zakażeń, 15 zgonów [14.12.2021]

PODKARPACIE. Ministerstwo Zdrowia potwierdziło dziś 692 nowe przypadki zakażenia COVID-19. Kolejne 762 osoby wyzdrowiały. Zmarło 15 osób.

Podkarpacie

Kolejne inwestycje przeciwpowodziowe na Podkarpaciu

PODKARPACIE. Zakończyła się budowa ponad 7,5 km wału przeciwpowodziowego rzeki Trześnikówki. Dzięki inwestycji, mieszkańcy gminy Gorzyce i miasta Tarnobrzega zyskali skuteczniejszą ochronę przeciwpowodziową.

Podkarpacie

Wypadek pod Przeworskiem. 3 osoby trafiły do szpitala

PODKARPACIE.Auto z czterema osobami uderzyło w skarpę. 

Podkarpacie

Koronawirus. Nowy raport zakażeń na Podkarpaciu [13.12.2021]

PODKARPACIE. Ministerstwo Zdrowia potwierdziło dziś 305 nowych przypadków zakażenia COVID-19. Kolejnych 925 osób wyzdrowiało. Zmarła 1 osoba.

Podkarpacie

Sytuacja epidemiczna na Podkarpaciu. "Poważna, ale stabilna"

PODKARPACIE. Wojewoda Podkarpacki Ewa Leniart na wczorajszej konferencji przedstawiła aktualną sytuację epidemiczną w naszym województwie. Za nami szczyt obecnej fali zakażeń koronawirusem.

Reklama