Rzeszów - Piątek, 16.05.2025
Reklama

Otwarto w pełni skomputeryzowaną bibliotekę. Inwestycja kosztowała blisko 23 mln zł

Dodano:

fot. Samorząd Województwa Podkarpackiego
fot. Samorząd Województwa Podkarpackiego
MIELEC. Prezydent Mielca Jacek Wiśniewski i reprezentujący marszałka Wojciech Magnowski dokonali symbolicznego otwarcia nowoczesnej biblioteki w Mielcu. Modernizacja mieleckiej biblioteki kosztowała łącznie z wyposażeniem blisko 23 mln.

Inwestorem był samorząd miasta. Budowę budynku przy ul. Kusocińskiego rozpoczęto jeszcze za czasów śp. prezydenta Daniela Kozdęby. Wcześniej długie lata o budowę nowego gmachu dla mieleckich księgozbiorów zabiegał ówczesny dyrektor Samorządowego Centrum Kultury Jacek Tejchma.

Modernizacja polegała na budowie zupełnie nowej bryły z większą liczbą pomieszczeń i nowoczesnym wyposażeniem dzięki, któremu m.in. książkę będzie można zwrócić o każdej porze nie tylko dnia ale i nocy.

„Bardzo się cieszę, że otwieramy obiekt dla czytelników na miarę XXI wieku. Dziękuję wszystkim, którzy pracowali przy jego powstaniu” - powiedział prezydent Mielca Jacek Wiśniewski.

Modernizacja mieleckiej biblioteki kosztowała łącznie z wyposażeniem blisko 23 mln z czego dofinansowanie w ramach RPO to prawie 6 mln. Biblioteka funkcjonowała w mieleckim domu kultury od 1953 roku jako zakładowa, natomiast dokładnie w tym  miejscu od 1974. W 1986 roku nadano jej imię Janusza Miessnera. Od 1992 roku przejął ją samorząd miasta. Stan budynku, o którym mielczanie mówili "żółta biblioteka" był od kilkunastu lat fatalny, stąd decyzja o jego generalnej przebudowie.

W nowym obiekcie wszystkie procesy biblioteczne będą w pełni skomputeryzowane. Oznacza to, że obsługa wypożyczalni odbywać się będzie przy pomocy karty bibliotecznej, a pożyczane książki rejestrowane będą na osobistym koncie bibliotecznym czytelnika. Katalogi dostępne będą on-line. Do dyspozycji przez 24 godziny na dobę czynna będzie tzw. wrzutnia na książki, dzięki której posiadacze kart bibliotecznych będą mogli zwrócić książki o każdej porze, także poza godzinami pracy biblioteki.
Reklama
W odnowionej siedzibie na parterze pojawi się przestrzeń wystawiennicza. Obok wystaw bibliotecznych będą  tam mogli prezentować swoje prace mieleccy twórcy. Galeria posłuży też do prezentacji prac dzieci i młodzieży. Na parterze zlokalizowano także wypożyczalnię literatury pięknej, która połączona jest z działem wydawnictw popularno-naukowych. Część księgozbioru dla dorosłych znajduje się na I piętrze.

Na parterze obok galerii otworzył swoje podwoje nowy dział: Centrum Wiedzy o Mielcu i Regionie, gdzie dostępne będą materiały związane z historią i współczesnością naszego regionu. Na pierwszym piętrze znalazła swoje miejsce sala audiowizualna, której do tej pory nie było w przestrzeni mieleckiej biblioteki. Sala mieszcząca 50 osób w pełni wyposażona została w sprzęt audio i daje możliwości organizowania kameralnych spotkań autorskich, konkursów recytatorskich i innych akcji charakterystycznych dla działalności biblioteki.

Na poziomie I ulokowano także księgozbiór dla najmłodszych czytelników. Oczekiwaną zmianą jest rozdzielenie działów dziecięcego i młodzieżowego. Dział literatury dla młodzieży, czyli strefa nastolatka, znajduje się na II piętrze. Na tym samym piętrze znajdziemy także wypożyczalnię multimedialną. Na razie w zbiorach znajdują się jedynie audiobooki, lecz w planach jest poszerzenie oferty o kolejne propozycje.

Czytelnia umiejscowiona na II piętrze połączona jest z tarasem, na którym w letnie dni czytelnicy będą mogli robić przegląd prasy i czytać książki na świeżym powietrzu. Wszystkie pomieszczenia biblioteki będą dostępne dla niepełnosprawnych. Do ich dyspozycji są dwie windy. Biblioteka będzie dłużej dostępna dla użytkowników, gdyż można będzie z niej korzystać od 8 do 20 od wtorku do soboty. W niedzielne popołudnia (od godz. 14 do 20) będzie można uczestniczyć w spotkaniach i wystawach na terenie obiektu.

Źródło: Samorząd Województwa Podkarpackiego
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Podkarpacia

Podkarpacie

W weekend wzmożony ruch pojazdów wojskowych na trasie Rzeszów - Nowa Dęba

PODKARPACIE. W nocy z soboty na niedzielę (22 na 23 października br.) z Rzeszowa na poligon w Nowej Dębie wyruszy kolumna pojazdów wojskowych. 

Podkarpacie

Zamówił kilka ton cukru, stracił kilka tysięcy złotych

PODKARPACIE. Mieszkaniec powiatu kolbuszowskiego padł ofiarą oszusta.

Podkarpacie

Dwa śmiertelne wypadki na Podkarpaciu

PODKARPACIE. W Gwoźnicy Górnej zginął 81-letni motorowerzysta, z kolei w Czudcu renault śmiertelnie potrąciło 64-letnią pieszą.

Podkarpacie

Wypadek w Samoklęskach. Traktor rozpadł się na dwie części, 3 osoby ranne

PODKARPACIE. Policjanci wyjaśniają szczegółowe okoliczności tego zdarzenia.

Podkarpacie

Podkarpaccy policjanci kontrolowali pieszych. Ujawnili 250 wykroczeń

PODKARPACIE. Przechodzenie przez jezdnię w miejscu niedozwolonym, to najczęstsze wykroczenie jakiego dopuszczali się piesi podczas wczorajszych działań podkarpackiej policji pod hasłem „Widoczny pieszy”.

Podkarpacie

34-latka miała blisko 4 promile. Wiozła autem trzy osoby, w tym dwoje dzieci

PODKARPACIE. 34-letnia mieszkanka gminy Ostrów w powiecie ropczycko-sędziszowskim odpowie za narażenie na niebezpieczeństwo utraty życia i zdrowia oraz kierowanie w stanie nietrzeźwości.

Podkarpacie

Zderzenie ciężarówki z seatem na DK9 w Chmielowie. 3 osoby trafiły do szpitala

PODKARPACIE. Droga w miejscu wypadku jest całkowicie zablokowana. Utrudnienia mogą potrwać do godz. 12:00.

Podkarpacie

Jest umowa na realizację odcinka S19 Dukla - Barwinek

PODKARPACIE. Inwestycję zrealizuje firma Polaqua za kwotę ponad 1,5 mld zł. Będzie to jeden z trudniejszych odcinków S19 pod względem budowy geologicznej i uwarunkowań środowiskowych.

Reklama