Rzeszów - Piątek, 16.05.2025
Reklama

Przedstawiciele państw połączonych Via Carpatią spotkali się w Łańcucie. Poruszono temat sieci TEN-T

Dodano:

fot. Samorząd Województwa Podkarpackiego/Michał Mielniczuk
fot. Samorząd Województwa Podkarpackiego/Michał Mielniczuk
ŁAŃCUT. Reprezentanci państw połączonych korytarzem Via Carpatia, podpisali dziś w Łańcucie wniosek o włączenie szlaku do Transeuropejskiej Sieci Transportowej (TEN-T). Podczas międzynarodowej konferencji podpisana została także deklaracja „Łańcut III”.

W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele władz państwowych, samorządowych, a także korpusu dyplomatycznego Białorusi, Bułgarii, Chorwacji, Węgier, Litwy, Rumunii, Słowacji, Turcji i Ukrainy oraz Komisji Europejskiej.

„Jeśli chcemy się dalej rozwijać to najważniejszym fundamentem jest infrastruktura - drogi i kolej. Dzisiaj współpraca zapoczątkowana przez Lecha Kaczyńskiego wchodzi w nowy wymiar. Ta część Europy, jeśli będzie się dobrze rozwijała, umocni naszą wspólną rolę w Unii Europejskiej”  - powiedział marszałek Marek Kuchciński.

Sieć TEN-T i nowi członkowie

Oprócz podpisania wniosku o włączenie drogi do sieci TEN-T uroczyście włączono do projektu dwa nowe kraje: „To nasza wspólna szansa na pierwsze w historii połączenie naszych państw i regionów. Nowe państwa czyli Białoruś i Chorwacja jeszcze bardziej urzeczywistnią ideę trójmorza. Wkrótce dołączą do nas kolejne kraje jak Łotwa i Estonia” – zapowiedział minister Andrzej Adamczyk.

Transeuropejska Sieć Transportowa – TEN-T jest instrumentem służącym koordynacji oraz zapewnieniu spójności i komplementarności inwestycji infrastrukturalnych. W jej skład wchodzą szlaki drogowe, kolejowe, lotnicze, morskie oraz rzeczne stanowiące najważniejsze połączenia z punktu widzenia rozwoju Unii Europejskiej, a także punktowe elementy infrastruktury w postaci portów morskich, lotniczych, śródlądowych i terminali drogowo-kolejowych.

Celem rozwijania sieci TEN-T jest zapewnienie spójności terytorialnej UE i usprawnienie swobodnego przepływu osób oraz towarów. Efektywnie funkcjonujący w ramach Unii system transportowy ma przyczyniać się do poprawy działania jednolitego rynku wewnętrznego, stymulować wzrost gospodarczy regionu, a także podnosić konkurencyjność poszczególnych państw członkowskich.

Deklaracja Łańcucka III
Reklama
Podpisana w trakcie konferencji Deklaracja Łańcucka III, zakłada wzmocnienie współpracy w zakresie transportu w Europie Środkowej i Południowej. Deklaracja przewiduje kontynuację rozwoju trasy Via Carpatia oraz przystąpienia do tej inicjatywy nowych członków.
Z inicjatywą utworzenia szlaku drogowego, łączącego Litwę, Polskę, Słowację i Węgry na wschodniej granicy Unii Europejskiej wystąpiła Polska. W tej sprawie 27 października 2006 r. w Łańcucie odbyła się międzynarodowa konferencja - "Jedna droga - cztery kraje" z udziałem m.in. Prezydenta RP, ministrów transportu Polski, Słowacji, Litwy i Węgier, a także przedstawicieli wysokiego szczebla rządowego i samorządowego z ww. krajów oraz Komisji Europejskiej.

Podczas spotkania podpisana została przez cztery kraje Deklaracja Łańcucka w sprawie rozszerzenia Transeuropejskiej Sieci Transportowej poprzez utworzenie najkrótszego szlaku drogowego na osi Północ-Południe łączącego Litwę, Polskę, Słowację i Węgry.
Sygnatariusze porozumienia zobowiązali się m.in. do tego, że podejmą wszelkie możliwe działania w celu utworzenia szlaku drogowego Kowno- Białystok – Lublin – Rzeszów – Preszów – Koszyce – Miszkolc – Debreczyn. W 2010 roku do inicjatywy tej przyłączyły się trzy nowe kraje: Rumunia, Bułgaria i Grecja. Rok później marszałkowie województw: lubelskiego, mazowieckiego, podkarpackiego, podlaskiego i świętokrzyskiego podpisali w tej sprawie wspólne stanowisko, a w 2015 roku starania o Via Carpatia rozpoczęły wspólnie z województwem podkarpackim regiony ze Słowacji i Węgier.

Na terenie Polski Via Carpatia przebiega szlakiem: S61 na odcinku granica państwa – Augustów – Ełk, S16 na odcinku Ełk – Knyszyn oraz S19 Knyszyn – Dobrzyniewo Duże - Choroszcz - Siemiatycze - S12 (Lublin Rudnik), S12 (Lublin Sławinek) - Nisko - A4 (Rzeszów Wschód), A4 (Rzeszów Zachód) - Barwinek - granica państwa. Długość polskiej części szlaku liczy łącznie 1533 km (wraz z odnogami w kierunku portów bałtyckich i granicy z Ukrainą, tj. drogami S12 i S17).

Źródło: Samorząd Województwa Podkarpackiego
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Podkarpacia

Podkarpacie

Koronawirus. 590 nowych przypadków na Podkarpaciu [25.11.2020]

PODKARPACIE. Zmarło 36 osób, w tym 33 z chorobami współistniejącymi.

Podkarpacie

30 punktów drive-thru na Podkarpaciu. Najwięcej testuje się w Rzeszowie

PODKARPACIE. W ciągu ostatniego tygodnia w województwie podkarpackim łącznie pobrano 6113 wymazów.

Podkarpacie

Pożar w sortowni śmieci pod Jasłem

PODKARPACIE. Przez 6 godzin gaszono pożar hali w sortowni śmieci w Wolicy. W akcji udział wzięło 28 zastępów straży pożarnej. W pożarze nikt nie ucierpiał.

Podkarpacie

Pędził autostradą A4 blisko 250 km/h. Był pod wpływem

PODKARPACIE. 23-letni kierowca bmw jechał łańcuckim odcinkiem autostrady A4 blisko 250 km/h. Co więcej, mężczyzna miał prawie 2 promile alkoholu i prawdopodobnie był pod wpływem narkotyków.

Podkarpacie

Koronawirus. Ponad 1200 ozdrowieńców. Nowe zakażenia i zgony [23.11.2020]

PODKARPACIE. W ciągu ostatniej doby koronawirusa potwierdzono u 540 mieszkańców Podkarpacia. Kolejne 1209 osób wyzdrowiało, 13 zmarło.  

Podkarpacie

Budowa 400-metrowego mostu na Sanie prawie na półmetku

PODKARPACIE. Postępują prace przy budowie nowego mostu na rzece San, który powstaje w ramach budowy odcinka S19 Zdziary – Rudnik nad Sanem. Zaawansowanie prac wynosi obecnie ok. 40 %. Cała inwestycja ma...

Podkarpacie

Tragiczny wypadek w powiecie stalowowolskim. Nie żyje 48-letni pieszy

PODKARPACIE. Do wypadku doszło Rzeczycy Okrągłej. Kierujący samochodem osobowym śmiertelnie potrącił pieszego.

Podkarpacie

W Tyczynie powstaje mural autorstwa Rafała Roskowińskigo, pioniera street art'u w Polsce

TYCZYN. Wielkoformatowe dzieło upamiętni piosenkarkę Katarzynę Sobaczyk, która urodziła się w Tyczynie.
 

Reklama