Rzeszów - Środa, 14.05.2025
Reklama

Spada zużycie węgla kamiennego na Podkarpaciu. Wzrasta pobór gazu ziemnego i energii elektrycznej

Dodano:

fot. Pixabay
fot. Pixabay
PODKARPACIE. Na Podkarpaciu spadło zużycie węgla kamiennego. Wzrosło natomiast zużycie gazu ziemnego i energii elektrycznej. Największy spadek w zużyciu węgla kamiennego zanotowały przede wszystkim elektrownie i elektrociepłownie.

W 2018 roku na Podkarpaciu ogólne zużycie węgla kamiennego wyniosło 1,2 mln ton. Najwięcej węgla kamiennego zużył sektor drobnych odbiorców – 668 tys. ton, w tym gospodarstwa domowe – 563 tys. ton. Elektrownie i elektrociepłownie zużyły 260 tys. ton, a przemysł i budownictwo 95 tys. ton.

W 2018 roku zużycie węgla kamiennego na Podkarpaciu było o 42 tys. ton mniejsze niż w 2017 roku. Spadek zużycia wystąpił m.in. w elektrowniach i elektrociepłowniach (o 22 tys. ton), w sektorze drobnych odbiorców (o 10 tys. ton), w tym w gospodarstwach domowych o 8 tys. ton oraz w przemyśle i budownictwie (o 6 tys. ton). Pod względem wielkości zużycia węgla kamiennego Podkarpacie uplasowało się na 13. miejscu wśród województw.

Zużycie gazu ziemnego na Podkarpaciu w 2018 roku wyniosło 35,7 tys. TJ (teradżuli,1 teradżul to 1 miliard kilodżuli). Sektor drobnych odbiorców zużył 13,7 tys. TJ w tym gospodarstwa domowe 8,7 tys.TJ, elektrownie i elektrociepłownie 11,3 tys. TJ, przemysł i budownictwo 10,3 tys. TJ.
Reklama
W 2018 roku, w porównaniu z 2017 rokiem, zużycie gazu ziemnego na Podkarpaciu było o 1,5 tys. TJ większe. Więcej gazu ziemnego zużył m.in. przemysł i budownictwo (o 938 TJ) i sektor drobnych odbiorców (o 852 TJ). Mniej gazu natomiast zużyły elektrownie i elektrociepłownie (o 360 TJ).Gospodarstwa domowe, wchodzące w skład sektora drobnych odbiorców również zużyły w 2018 roku mniej gazu niż w 2017 roku (o 167 TJ). Podkarpacie zajęło 8. miejsce wśród województw pod względem zużycia gazu ziemnego

W 2018 roku w województwie podkarpackim zużyto 5,6 tys. GWh (gigawatogodzin, 1 GWh to 1 mln kilowatogodzin). Sektor drobnych odbiorców zużył 3,0 tys. GWh, w tym gospodarstwa domowe 1,2 tys. GWh, przemysł i budownictwo 2,3 tys. GWh.

W 2018 roku na Podkarpaciu ogólnie zużyto o 174 GWh więcej energii elektrycznej niż w 2017 roku. Przemysł i budownictwo zużyły o 127 GWh energii elektrycznej więcej w porównaniu z 2017 rokiem. Większe zużycie zanotował także m.in. sektor drobnych odbiorców (o 37 GWh) w tym gospodarstwa domowe o 4 GWh więcej. Pod względem zużycia energii elektrycznej województwo podkarpackie uplasowało się na 11. miejscu
 

Źródło: Urząd Statystyczny w Rzeszowie
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Podkarpacia

Podkarpacie

Nowy most w Mielcu oddany do użytku

PODKARPACIE.  Inwestycja o wartości blisko 44 mln zł jest już otwarta dla kierowców. Mieszkańcy Mielca zyskali drugi most na Wisłoce.

Podkarpacie

Podkarpacki Urząd Wojewódzki wznowił bezpośrednią obsługę klientów

RZESZÓW. Klienci są obsługiwani bezpośrednio, po uprzednim telefonicznym lub mailowym ustaleniu terminu wizyty.

Podkarpacie

Rozstrzygnięto przetarg na projekt i budowę S19 Rzeszów Płd. - Babica

PODKARPACIE. W ramach inwestycji powstanie, m.in. blisko 2-kilometrowy tunel.

Podkarpacie

Utrudnienia na A4. Zablokowany pas w kierunku Korczowej [AKTUALIZACJA]

PODKARPACIE. Kierujący oplem vivaro uderzył w barierę ochroną. 

Podkarpacie

Prezydent Andrzej Duda odwiedził Podkarpacie

PODKARPACIE. W piątek prezydent gościł w Bieszczadzkim Oddziale Straży Granicznej, a w sobotę spotkał się ze strażakami OSP w Bukowsku.

Podkarpacie

Wstrzymano ruch kolejowy na odcinku Nisko - Rudnik nad Sanem [AKTUALIZACJA]

Ciężarówka uszkodziła sieć trakcyjną. Trwa usuwanie awarii. 

Podkarpacie

Koronawirus. Zmarły dwie osoby. Brak nowych przypadków na Podkarpaciu

PODKARPACIE. W weekend w województwie podkarpackim potwierdzono tylko 1 nowy przypadek zakażenia koronawirusem. Niestety dwie kolejne osoby zmarły.
 

Podkarpacie

Przejście graniczne w Medyce otwarte dla pieszych

PODKARPACIE. Piesi mogą przekraczać granicę z Ukrainą na przejściu w Medyce. W dalszym ciągu nie ma tu możliwości przekroczenia granicy środkami transportu.

Reklama