Rzeszów - Środa, 21.05.2025
Reklama

50-latek z objawami zatrucia czadem trafił do szpitala. Policja apeluje o ostrożność

Dodano:

fot. KMP Rzeszów
fot. KMP Rzeszów
RZESZÓW. 50-letni mężczyzna zemdlał podczas kąpieli. Z objawami zatrucia tlenkiem węgla trafił do szpitala. Pomocy medycznej potrzebowała również jego żona.
 
Do zdarzenia doszło w minioną niedzielę. Do dyżurnego rzeszowskiej komendy wpłynęła informacja o zaczadzeniu mężczyzny. Zajmujący się sprawą policjanci z oddziału prezencji ustalili, że 50-letni mężczyzna zemdlał w łazience, w trakcie kąpieli. Z objawami zatrucia tlenkiem węgla został zabrany do szpitala. W domu obecna była również jego żona, która także wymagała hospitalizacji. Na szczęście ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.
 
Jak informuje policja, prawdopodobnym źródłem tlenku węgla był piecyk gazowy znajdujący się w łazience, a przyczyną zasłabnięcia mężczyzny najprawdopodobniej była przysłonięta kratka wentylacyjna.
 
Policja apeluje o ostrożność!
 
Czad, czyli tlenek węgla, jest śmiertelnie niebezpieczny. Nie bez powodów nazywany jest cichym zabójcą. Nie ma bowiem zapachu, smaku, nie powoduje łzawienia oczu czy uczucia swędzenia. W zależności od jego stężenia może powodować zawroty i ból głowy, utratę przytomności, a nawet śmierć.
 
Zagrożenie zatrucia tlenkiem węgla wzrasta w okresie grzewczym zwłaszcza w domach i mieszkaniach, w których urządzenia oraz przewody kominowe i wentylacyjne są wadliwe lub nieprawidłowo użytkowane.
 
Policjanci przypominają kilka podstawowych zasad beszpieczeństwa, które mogą zminimalizować ryzyko zatrucia tlenkiem węgla:
 
  • w domu lub czmiekaniu można zamontować czujnik tlenku węgla. Dla zwiększenia bezpieczeństwa dodatkowe czujki warto umieścić w każdym pomieszczeniu, zwłaszcza w tej części domu lub mieszkania, w której śpi Twoja rodzina,
  • nie należy bagatelizować takich objawów jak: duszności, bóle i zawroty głowy, nudności, wymioty, oszołomienie, osłabienie, przyśpieszenie czynności serca i oddychania, gdyż mogą być sygnałem, że ulegamy zatruciu czadem; w takiej sytuacji należy natychmiast przewietrzyć pomieszczenie, w którym się znajdujemy i zasięgnąć porady lekarskiej,
  • należy pamiętac o dokonywaniu okresowych przeglądów instalacji wentylacyjnej i przewodów kominowych oraz ich czyszczenia,
  • należy uchylić okno w mieszkaniu, gdy korzystamy z jakiegokolwiek źródła ognia (pieca gazowego z otwartą komorą spalania, kuchenki gazowej lub węglowej),
  • nie zasłaniać kratek wentylacyjnych i otworów nawiewnych,
  • przy instalacji urządzeń i systemów grzewczych korzystać z usług wykwalifikowanej osoby,
  • użytkować sprawne technicznie urządzenia, w których odbywa się proces spalania (zgodnie z instrukcją producenta kontrolować stan techniczny urządzeń grzewczych),
  • w przypadku wymiany okien na nowe, sprawdzić poprawność działania wentylacji, ponieważ nowe okna są najczęściej o wiele bardziej szczelne w stosunku do wcześniej stosowanych w budynku i mogą pogarszać wentylację,
  • systematycznie sprawdzać ciąg powietrza, np. poprzez przykładanie kartki papieru do otworu, bądź kratki wentylacyjnej; jeśli nic nie zakłóca wentylacji, kartka powinna przywrzeć do otworu,
  • należy często wietrzyć pomieszczenia, takie jak kuchnie czy łazienki, które są wyposażone w termy gazowe, a najlepiej zapewnić nawet niewielkie rozszczelnienie okien

 
Reklama
Źródło: KMP Rzeszów
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

"Pola nadziei" - czwarta edycja akcji na rzecz podopiecznych Fundacji Podkarpackie Hospicjum dla Dzieci

RZESZÓW. 10 października odbędzie się inauguracja czwartej edycji inicjatywy pod hasłem „Pola Nadziei” organizowanej przez Fundację Podkarpackie Hospicjum dla Dzieci. W tegoroczną akcję włączyło się już 90 placówek oświatowych.

Rzeszów

Tragiczny wypadek na A4 koło Rzeszowa. Nie żyją dwie osoby, kilkanaście rannych

RZESZÓW. Bus przewożący osoby z niepełnosprawnością dachował po zderzeniu z samochodem osobowym. W wypadku zginęły dwie osoby, siedem trafiło do szpitali. Utrudnienia na autostradzie mogą potrwać kilka godzin.

Rzeszów

Poranne wypadki z udziałem pieszych w Rzeszowie

RZESZÓW. Dwie kobiety zostały poszkodowane w dwóch wypadkach, do których doszło dziś rano na ulicach Rzeszowa. Na ul. Rejtana kierujący fiatem potrącił 59-letnią kobietę, a na ul. Hanasiewicza kierująca chevroletem potrąciła 48-latkę....

Rzeszów

Akademia 50+. Rekrutacja na kolejny rok akademicki

RZESZÓW. To już trzynasta edycja Akademii 50+ działającej przy Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. W nowym roku akademickim na słuchaczy czeka wiele ciekawych propozycji.

Rzeszów

Seniorzy otrzymali kolejne "opaski życia"

RZESZÓW. Kolejnych 158 seniorów otrzymało „opaski życia”. Urządzenia przekazano w ramach programu ,,Korpus Wsparcia Seniorów’’ który realizuje Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Rzeszowie.

Rzeszów

"This is Slovakia" - wystawa z okazji 30-lecia powstania Republiki Słowackiej

RZESZÓW. W Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie otwarto wystawę „Did you know? This is Slovakia”. Ekspozycja została przygotowana z okazji 30-lecia powstania Republiki Słowackiej.

Rzeszów

Rusza rozbudowa ul. Wołyńskiej na osiedlu Kotuli

​RZESZÓW. Inwestycję zrealizuje firma Strabag, która jest już na placu budowy.

Rzeszów

Dzień bez samochodu. Bezpłatna komunikacja miejska

RZESZÓW. W Rzeszowie jak i w wielu innych polskich i europejskich miastach trwa Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu. Jest to kampania Komisji Europejskiej podnosząca świadomość na temat zrównoważonej mobilności miejskiej.

Reklama