Rzeszów - Sobota, 24.05.2025
Reklama

50-latek z objawami zatrucia czadem trafił do szpitala. Policja apeluje o ostrożność

Dodano:

fot. KMP Rzeszów
fot. KMP Rzeszów
RZESZÓW. 50-letni mężczyzna zemdlał podczas kąpieli. Z objawami zatrucia tlenkiem węgla trafił do szpitala. Pomocy medycznej potrzebowała również jego żona.
 
Do zdarzenia doszło w minioną niedzielę. Do dyżurnego rzeszowskiej komendy wpłynęła informacja o zaczadzeniu mężczyzny. Zajmujący się sprawą policjanci z oddziału prezencji ustalili, że 50-letni mężczyzna zemdlał w łazience, w trakcie kąpieli. Z objawami zatrucia tlenkiem węgla został zabrany do szpitala. W domu obecna była również jego żona, która także wymagała hospitalizacji. Na szczęście ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.
 
Jak informuje policja, prawdopodobnym źródłem tlenku węgla był piecyk gazowy znajdujący się w łazience, a przyczyną zasłabnięcia mężczyzny najprawdopodobniej była przysłonięta kratka wentylacyjna.
 
Policja apeluje o ostrożność!
 
Czad, czyli tlenek węgla, jest śmiertelnie niebezpieczny. Nie bez powodów nazywany jest cichym zabójcą. Nie ma bowiem zapachu, smaku, nie powoduje łzawienia oczu czy uczucia swędzenia. W zależności od jego stężenia może powodować zawroty i ból głowy, utratę przytomności, a nawet śmierć.
 
Zagrożenie zatrucia tlenkiem węgla wzrasta w okresie grzewczym zwłaszcza w domach i mieszkaniach, w których urządzenia oraz przewody kominowe i wentylacyjne są wadliwe lub nieprawidłowo użytkowane.
 
Policjanci przypominają kilka podstawowych zasad beszpieczeństwa, które mogą zminimalizować ryzyko zatrucia tlenkiem węgla:
 
  • w domu lub czmiekaniu można zamontować czujnik tlenku węgla. Dla zwiększenia bezpieczeństwa dodatkowe czujki warto umieścić w każdym pomieszczeniu, zwłaszcza w tej części domu lub mieszkania, w której śpi Twoja rodzina,
  • nie należy bagatelizować takich objawów jak: duszności, bóle i zawroty głowy, nudności, wymioty, oszołomienie, osłabienie, przyśpieszenie czynności serca i oddychania, gdyż mogą być sygnałem, że ulegamy zatruciu czadem; w takiej sytuacji należy natychmiast przewietrzyć pomieszczenie, w którym się znajdujemy i zasięgnąć porady lekarskiej,
  • należy pamiętac o dokonywaniu okresowych przeglądów instalacji wentylacyjnej i przewodów kominowych oraz ich czyszczenia,
  • należy uchylić okno w mieszkaniu, gdy korzystamy z jakiegokolwiek źródła ognia (pieca gazowego z otwartą komorą spalania, kuchenki gazowej lub węglowej),
  • nie zasłaniać kratek wentylacyjnych i otworów nawiewnych,
  • przy instalacji urządzeń i systemów grzewczych korzystać z usług wykwalifikowanej osoby,
  • użytkować sprawne technicznie urządzenia, w których odbywa się proces spalania (zgodnie z instrukcją producenta kontrolować stan techniczny urządzeń grzewczych),
  • w przypadku wymiany okien na nowe, sprawdzić poprawność działania wentylacji, ponieważ nowe okna są najczęściej o wiele bardziej szczelne w stosunku do wcześniej stosowanych w budynku i mogą pogarszać wentylację,
  • systematycznie sprawdzać ciąg powietrza, np. poprzez przykładanie kartki papieru do otworu, bądź kratki wentylacyjnej; jeśli nic nie zakłóca wentylacji, kartka powinna przywrzeć do otworu,
  • należy często wietrzyć pomieszczenia, takie jak kuchnie czy łazienki, które są wyposażone w termy gazowe, a najlepiej zapewnić nawet niewielkie rozszczelnienie okien

 
Reklama
Źródło: KMP Rzeszów
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

MOPS w Rzeszowie pomoże osobom objętym kwarantanną

RZESZÓW. Uruchomiono dwa numeru do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Rzeszowie, pod które mogą dzwonić osoby potencjalnie zarażone koronawirusem.

Rzeszów

Kuria Diecezjalna w Rzeszowie nie zamknie kościołów i nie odwoła mszy

RZESZÓW. Znamy stanowisko ws. szerzącej się pandemii koronawirusa Kurii Diecezjalnej w Rzeszowie. 

Rzeszów

Nowa organizacja dojść na perony stacji Rzeszów Główny. Demontują konstrukcje kładki nad torami

RZESZÓW. Od 11 marca na stacji Rzeszów Główny wprowadzono nową organizację dojść do peronów. Podróżni skorzystają z dodatkowego tymczasowego przejścia zamiast kładki.

Rzeszów

Miasto zamyka Punkty Obsługi Mieszkańców w galeriach handlowych

RZESZÓW. Punkty Obsługi Mieszkańców Urzędu Miasta Rzeszowa mieszczące się w galeriach handlowych oraz Punkt Informacyjny UM Rzeszowa w hipermarkecie bi 1 od 12 marca 2020 r. są nieczynne do odwołania.

Rzeszów

Specjalny telefoniczny dyżur ekspercki rzeszowskiego oddziału ZUS

Telefoniczny dyżur ekspercki odbędzie się w czwartek 12.03.2020. Eksperci będą odpowiadać na pytania w godz. 11:00 – 13:00 pod numerem telefonu 17 858 61 85.

Rzeszów

Komunikat ZTM: Od 13 marca zmiany w komunikacji miejskiej w Rzeszowie

RZESZÓW. ZTM poinformowało o zawieszeniu kursów oznaczonych literką „s”.

Rzeszów

Gmach Sądu Okręgowego powstanie na os. Drabinianka

RZESZÓW. Radni przyjęli projekt uchwały mówiący o przyszłej lokalizacji Sądu Okręgowego. Za lokalizacją przy ul. Zielonej i ul. Granicznej było 24 radnych.

Rzeszów

Niecodzienne rozstrzygnięcie ws. zabezpieczenia terenów zielonych wzdłuż Wisłoka

RZESZÓW. Radni Rozwoju Rzeszowa nie wzięli udziału w głosowaniu nad przyjęciem planu zagospodarowania terenów wzdłuż Wisłoka. „Za” byli radni Prawa i Sprawiedliwości oraz Platformy Obywatelskiej.

Reklama