Rzeszów - Piątek, 16.05.2025
Reklama

"Atrakcje na wakacje" w Rzeszowie. Aż 350 wydarzeń w sezonie letnim

Dodano:

fot. Grzegorz Bukała / Urząd Miasta Rzeszowa
fot. Grzegorz Bukała / Urząd Miasta Rzeszowa
RZESZÓW. Poznaliśmy szczegóły wakacyjnej oferty wydarzeń kulturalnych, rozrywkowych i sportowych w Rzeszowie w ramach akcji „Atrakcje na wakacje”. W tym roku przygotowano aż 350 propozycji dla mieszkańców i turystów.

Już po raz trzeci lato w Rzeszowie upłynie pod hasłem „Atrakcje na wakacje”. Miejskie instytucje oraz partnerzy i organizacje współpracujące z miastem przygotowały bardzo bogaty i urozmaicony program.
- To będzie wyjątkowy czas dla rzeszowian i naszych gości spoza miasta. Będziemy pracować dla was przez cały czas. Przez całe wakacje, codziennie będzie można spędzić wolny czas w ciekawy sposób. Zaplanowaliśmy 350 atrakcji, które zrealizują nasze instytucje, a także partnerzy i organizacje współpracujące z miastem. A już pierwsze dni czerwca pokazują, że rzeszowianie bardzo chętnie uczestniczą we wspólnej zabawie i piknikach. Serdecznie zapraszam na wszystkie wydarzenia – mówi Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.

FESTIWALE

Na miłośników dobrej muzyki będą czekać przede wszystkim duże festiwale. Najbliższy to Europejski Stadion Kultury, który odbędzie się w najbliższy weekend (23 – 25.06). W ramach wydarzenia przygotowano kilkadziesiąt bezpłatnych atrakcji, które będą obywały się w różnych częściach miasta. Głównym punktem festiwalu będzie tradycyjnie Koncert Główny w Parku Sybiraków, złożony z dwóch części: Koncertu Otwarcia oraz Koncertu Kolektywów. Koncert rozpocznie Daria ze Śląska – wschodząca gwiazda polskiej sceny muzycznej. Na rzeszowskiej scenie zobaczymy Justynę Steczkowską w duecie z łotewskim zespołem Brainstorm, tajemniczą grupę BOKKA, która wystąpi z estońskim multiinstrumentalistą - Andresem Kõpperem, o pseudonimie artystycznym NOËP, Sarę James w kolektywie z ukraińską reprezentantką Eurowizji Junor 2021 Oleną Usenko oraz duet Smolik//Kev Fox, który wystąpi z raperką Aliną Pash pochodzącą z Ukrainy.

W lipcu odbędą się: Toast Urodzinowy dla Tomasza Stańko, festiwal Letnie Brzmienia i XIX Światowy Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych. - Zjadą do nas zespoły z całego świata. 14 lipca zaplanowaliśmy otwarcie festiwalu i barwny korowód. 17 lipca odbędzie się koncert galowy w hali na Podpromiu – mówi Marcin Dziedzic, dyrektor Estrady Rzeszowskiej.

28-29 lipca na rzeszowskich bulwarach odbędzie się natomiast Re: Rzeszów Festiwal, podczas którego wystąpią m.in.  Jann, Grzegorz Hyży, Rubens, Błażej Król, Sorry Boys, T. Love, dr Misio i Agnieszka Chylińska. 25-26 sierpnia na terenie miasteczka akademickiego Politechniki Rzeszowskiej ostatni z dużych tegorocznych festiwali – Rockowa Noc. W line-upie, m.in. Vader, Frontside, Nocny Kochanek i WaluśKraksaKryzys.
Reklama
Rzeszowskie Piwnice przygotowały m.in. plenerowe pokazy filmowe na skwerze kultury, czyli strefie przy fortepianie, nad wejściem do podziemnej trasy turystycznej. Ona także będzie czynna przez całe lato. Odbędą się także kolejne spacery historyczne po Rzeszowie, z cyklu „Oko na miasto”. Najbliższy rozpocznie się 4 lipca  o godz. 18 w rejonie zamku, przy pomniku Jana Pakosławica. 

Rzeszowski Dom Kultury przygotował m.in. półkolonie dla dzieci, które odbędą się w jego 12 filiach.

- To mnóstwo atrakcji, wycieczek i zorganizowanych zajęć dla uczestników. Przy okazji, wspólnie z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej będziemy także uczyć, jak należy się zachować, kiedy widzimy, że komuś obok dzieje się krzywda. Wraca także kurs języka i kultury amerykańskiej, który zorganizujemy wspólnie z gośćmi z naszego partnerskiego miasta – Buffalo. Będziemy obecni z piknikami rodzinnymi i kinem plenerowym na osiedlach. A na bulwarach będzie więcej potańcówek miejskich, na najbliższa zapraszamy 8 lipca – mówi Marzena Styga-Durak, dyrektor RDK.

Teatr Maska zaprasza w drugiej połowie sierpnia na spektakle „Pradawne Drzewo” oraz „Księżycowe Opowieści”, czyli jego najnowsze produkcje. W Biurze Wystaw Artystycznych zaplanowano m.in. kilka wystaw oraz warsztaty plastyczne dla dzieci i młodzieży, które odbędą się w każdą drugą i czwartą sobotę lipca i sierpnia. Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa zaprosi m.in. na wystawę zdjęć z Nowego Jorku i warsztaty w ramach „Letniej akademii fotografii”, które poprowadzi Mariusz Forecki, wybitny fotograf, dokumentalista.

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna przygotowała 60 wydarzeń w 15 różnych miejscach. Będą to spotkania z wartościową literaturą oraz wyjątkowymi gośćmi, którzy do Rzeszowa przyjadą w ramach trzeciego już cyklu „Ogrodów literackich”. Z kolei Muzeum Dobranocek to m.in. konkursy plastyczne, spotkania z bohaterami bajek – zarówno dla grup zorganizowanych, jak i uczestników indywidualnych. Na koniec wakacji uczestnicy zajęć zbudują z klocków lego Bolka i Lolka, którzy w tym roku obchodzą swoje 60. Urodziny. 

W organizację wydarzeń włączą się także organizacje i stowarzyszenia, które otrzymały od miasta dotacje na ten cel. W tym roku Rzeszów przeznaczył na nie 1,2 mln zł.

Kalendarz imprez wraz z informacjami na ich temat będzie dostępny na stronie internetowej www.erzeszow.pl. Aktualności mieszkańcy znajdą także na kanałach social mediowych Rzeszowa oraz instytucji organizujących poszczególne wydarzenia.

 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Rekordowy maj w Jasionce. Prawie 100 tys. pasażerów

RZESZÓW/JASIONKA. W ostatnim czasie port lotniczy Rzeszów-Jasionka przyzwyczaił nas już do bicia kolejnych rekordów. Nowy padł w maju. W poprzednim miesiącu podrzeszowskie lotnisko obsłużyło ponad 96 tysięcy pasażerów. Jest to wynik aż...

Rzeszów

Przebudowa ul. Grunwaldzkiej zakończy się wcześniej niż planowano [ZDJĘCIA]

RZESZÓW. Już w sierpniu ma zakończyć się przebudowa rzeszowskiego deptaka – ul. Grunwaldzkiej. Pierwotnie miał być to koniec września. Prace są już zaawansowane.

Rzeszów

MPWiK Rzeszów zakupiło pierwszego „elektryka”

RZESZÓW. Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Rzeszowie zakupiło swój pierwszy w pełni elektryczny samochód marki Citroen e-Berlingo Van. Pojazd już wkrótce wyjedzie na ulice Rzeszowa.

Rzeszów

Nowa atrakcja w parku na osiedlu Kmity. Powstanie strefa relaksu

RZESZÓW. W parku na osiedlu Kmity będzie więcej atrakcji. Jeszcze w tym roku powstanie tam strefa relaksu. Doposażony zostanie również tamtejszy plac zabaw. Zadanie zostanie zrealizowane w ramach Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego.

Rzeszów

Miał prawie 2,7 promila i pojechał na stację po piwo. Ujęli go świadkowie

RZESZÓW. 60-letni mieszkaniec powiatu rzeszowskiego, mając prawie 2,7 promila alkoholu w organizmie, zdecydował się wsiąść za kierownicę i pojechać po piwo na stację benzynową.

Rzeszów

Trwa budowa nowego żłobka w Rzeszowie: Prace przebiegają zgodnie z harmonogramem

RZESZÓW. Nowy żłobek powstaje przy ul. Jachowicza na osiedlu Drabinianka, w sąsiedztwie szkoły i przedszkola. Znajdzie się w nim miejsce dla 190 maluchów. Budowa ma się zakończyć jesienią 2025 roku.

Lotnisko przyjazne rodzinie

Udogodnienia dla rodzin z dziećmi na lotnisku w Jasionce, m.in. pierwszeństwo w kolejce

RZESZÓW/JASIONKA. W ramach programu pn. „Lotnisko przyjazne rodzinie”, podrzeszowskie lotnisko wprowadziło szereg udogodnień dla rodzin z dziećmi. To m.in. multimedialny plac zabaw, specjalne miejsca parkingowe czy obowiązujące w tym sezonie pierwszeństwo w...

Rzeszów

Bernardyni chcą przekazać słynny pomnik rodzinom Żołnierzy Niezłomnych. Ratusz reaguje

RZESZÓW. Miasto złożyło wniosek w Wojewódzkim Urzędzie Ochrony Zabytków o wpisanie Pomnika Czynu Rewolucyjnego do rejestru zabytków. To reakcja na decyzję Zakonu Bernardynów o przekazanie pomnika Stowarzyszeniu Rodzin Żołnierzy Niezłomnych Podkarpacia”.

Reklama