Reklama

Aktualności Rzeszów

Autobus bez kierowcy już w przyszłym roku? Ratusz bada temat

Dodano: 12.07.2019

Autobus bez kierowcy już w przyszłym roku? Ratusz bada temat - Aktualności Rzeszów
RZESZÓW. Zastępca prezydenta odwiedził Lyon, gdzie funkcjonują w przestrzeni miejskiej autobusy autonomiczne. ”Wnioski są pozytywne, to jest w naszym zasięgu” – wyjaśniał Marek Ustrobiński. Pojazdy miały by przewozić pasażerów na linii Dworzec Lokalny - Dworzec Kolejowy.

Miasto innowacji w poszukiwaniu nowości dotarło do Lyonu, gdzie już od jakiegoś czasu autobusy autonomiczne funkcjonują i mają się dobrze. Celem wizyty był niejako rekonesans, a wnioski jakie płyną z wizyty zapowiada kolejny ciekawy projekt, jaki zostanie wdrożony w przestrzeni miejskiej Rzeszowa.

„Wizyta dotyczyła autobusów autonomicznych, które w Lyonie funkcjonują od kilku lat. Są to pojazdy 16-osobowe. Są to pojazdy elektryczne, autonomiczne, bez kierowcy, które przewożą pasażerów na stałej 1,5 km trasie” – stwierdza Marek Ustrobiński w rozmowie.

Wiemy również, że system mógłby być wdrożony już w przyszłym roku, a autobus zostałby uruchomiony na wahadle od Dworca Lokalnego do Dworca Kolejowego przejeżdżając m.in. przez ulicę Asnyka, Jabłońskiego oraz Grottgera. Nie wykluczone, że zatrzymywałby się jeszcze w okolicach domu handlowego Pionier, jednak jak słyszymy w Ratuszu „Jeszcze ustalimy szczegóły”.

Koszt jednego takiego autobusu, który może poruszać się bez kierowcy wraz z niezbędnym do obsługi systemem kosztuje około 4 mln zł. Póki co przed wdrożeniem ww. projektu w życie oddzielają miasto przepisy prawne. Chodzi m.in. o uchwałę Prawa o ruchu drogowym oraz o elektromobilności. W grę wchodzi również pozwolenie Policji.REKLAMA


Rzeszów problemami prawnymi nie pozostaje w walce samotnie, towarzyszy mu Politechnika Warszawska, która – jak informuje Marek Ustrobiński – „zajmuje się sprawami dopuszczenia takich pojazdów do ruchu w Polsce”.

„Dowiedzieliśmy się, że tego typu systemy funkcjonują w 18 państwach, m.in. w Chinach, Korei, Stanach Zjednoczonych oraz Francji. Bylibyśmy pierwszym krajem w Europie środkowo-wschodniej, który taki system wprowadzi. Wyniki są pozytywne. To jest w naszym zasięgu” – dodaje zastępca prezydenta.

Dodatkowo dowiadujemy się, że aktualnie miasto rozważa zlecenie opracowania tego projektu przez firmę zewnętrzną. Ta trasie systemu najprawdopodobniej nie będzie żadnych czujników. Cały system umieszczony zostanie wewnątrz pojazdu. Co ważne, wprowadzenie na ulice miasta takiego autobusu wiąże się z niedawną umową odnośnie sieci 5G jaką podpisało miasto
 


Rafał Bolanowski (rafal.bolanowski@resinet.pl)

Reklama

Tagi

Podziel się z innymi

Reklama

Wasze komentarze

Pozostalo znaków:
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się
Dodaj komentarz

15.07.2019 11:06:41

~Andrzej Nowak

Portal resinet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i wypowiedzi zamieszczanych przez internautów. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Reklama

Pozostałe aktualności

Czy Rzeszów zdobędzie tytuł „Świetlnej Stolicy Polski”? - Aktualności Rzeszów

Czy Rzeszów zdobędzie tytuł „Świetlnej Stolicy Polski”?

RZESZÓW. Oficjalne ogłoszenie zwycięzcy nastąpi do 18 stycznia 2020. ...

„Protest śmieciarek” w Rzeszowie [FOTO] - Aktualności Rzeszów

„Protest śmieciarek” w Rzeszowie [FOTO]

RZESZÓW. Ul. Cieplińskiego przejechał „protest śmieciarek”. ...

Youtuber „Kiszak” pobił na Olszynkach nietrzeźwego mężczyznę. Teraz stanie przed sądem - Aktualności Rzeszów

Youtuber „Kiszak” pobił na Olszynkach nietrzeźwego mężczyznę. Teraz stanie przed sądem

RZESZÓW. OMZRiK informuje, że Prokuratura w Rzeszowie zapowiedziała skierowanie do sądu aktu oskarżenia z powodu popełnienia przestęp...

Dzisiaj ma odbyć się planowany „protest śmieciarek” w rejonie ronda Dmowskiego - Aktualności Rzeszów

Dzisiaj ma odbyć się planowany „protest śmieciarek” w rejonie ronda Dmowskiego

RZESZÓW. Według nieoficjalnych informacji kierowcy mogą spodziewać się utrudnień już od godziny 13.00. ...

Rzeszowianin na podium Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o EU - Aktualności Rzeszów

Rzeszowianin na podium Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o EU

RZESZÓW. Tegoroczna edycja, jak co roku, swój finał miała miejsce w Słupsku. ...

Reklama

Nowe na portalu

Reklama

Najczęściej czytane

Reklama

Ankieta

Jak często korzystasz z nowej wypożyczalni rowerów i skuterów blinkee.city?

Codziennie

Przynajmniej raz w tygodniu

Kilka razy w tygodniu

Nie korzystam z wypożyczalni

Głosuj Zobacz wyniki
Reklama
Partnerzy:
Drogi Użytkowniku!

Chcielibyśmy Państwa poinformować o tym, że w RESinet.pl szanujemy prywatność naszych Uzytkowników, a tym samym starannie zabezpieczamy Państwa dane osobowe. Szczegółowe informacje na temat tego, kto jest administratorem danych, w jaki sposób przetwarzamy dane osobowe oraz w jaki sposób wykorzystujemy piki cookie znajduj? się w naszej Polityce prywatności, z której dowiesz się między innymi o tzw. rozwi?zaniach opt-out, które umożliwiaj? określenie Twoich ustawień prywatności w trakcie korzystania z Internetu.

Ok, Rozumiem