Reklama

Aktualności / Rzeszów

Blisko czterogodzinna debata nt. Raportu o stanie miasta Rzeszów

Dodano: 19.06.2019 r.

Blisko czterogodzinna debata nt. Raportu o stanie miasta Rzeszów - Aktualności Rzeszów

fot. RESinet.pl

RZESZÓW. Rada Miasta Rzeszowa przyznała prezydentowi Rzeszowa wotum zaufania na podstawie Raportu o stanie miasta Rzeszów. Taka procedura to nowość w samorządzie. Radni Rozwoju Rzeszowa chwalili raport, natomiast Prawo i Sprawiedliwość wypunktowało braki.

Przygotowaniem Raportu o stanie miasta zajmowano się po raz pierwszy. Po nowelizacji ustawy o samorządzie gminnym, dokument ma stanowić podsumowanie pracy wykonanej w poprzednim roku. Zwieńczeniem prac jest głosowanie nad przyznaniem wotum zaufania dla rządzącego. W debacie na temat Raportu udział mogą wziąć również obywatele miasta, o ile wcześniej złożą pisemne zgłoszenie, które zostanie poparte podpisami nie mniej niż 20 osób.

Jeżeli radni nie zdecydowaliby się na przyznanie wotum dla prezydenta/wójta itd. w ciągu dwóch kolejnych lat, to rada może podjąć uchwałę o przeprowadzeniu referendum w sprawie odwołania ze stanowiska.

Raport o stanie miasta Rzeszowa

W prezentowanym Raporcie (cały raport dostępny TUTAJ) przedstawiono m.in. wzrost mieszkańców, coraz to większe granice miasta, strefę aktywności gospodarczej, najważniejsze inwestycje (m.in. budowa basenów otwartych ROSIR-u oraz rozbudowa Dworca Lokalnego), strategie rozwoju miasta oraz transport i komunikacje w mieście. Warto dodać, że za przygotowanie dokumentu odpowiedzialny był Ratusz.

Po jego prezentacji, do mównicy podszedł radny Marcin Fijołek, szef klubu radnych PiS. W swojej wypowiedzi nawiązywał do nieudanych inwestycjach, hasła określającego Rzeszów mianem „Stolicy Innowacji”, które zdaniem radnego nie ma przełożenia na rzeczywistość. Następne wspomniał o problemach miasta z transportem, rowerem miejskim, żłobkami, przedszkolami, ładem przestrzennym oraz gospodarką opadami.

„Przyznam, że jestem zawiedziony tą formą w jakiej Raport został przedstawiony. Dlaczego? Dlatego, że Raport nie odpowiada na kluczowe wyzwania, kluczowe aspekty funkcjonowania naszego miasta” – wyjaśniał Marcin Fijołek.

W opozycji do stanowiska radnego Prawa i Sprawiedliwości wystąpił Konrad Fijołek wice przewodniczący Rady Miasta z Rozwoju Rzeszowa, który powyższą wypowiedz określił jako „zaklinanie rzeczywistości”. Przychylne zdanie w sprawie Raportu miał również Andrzej Dec, przewodniczący Rady Miasta Rzeszowa, wyliczając, że „Rzeszów jest miastem świetnym do życia”, „mamy wiele sukcesów, liczba pieniędzy na głowę mieszkańca ciągle plasuje nas na czołówce”, „mamy niezadłużony szpital, co jest wyjątkiem”.REKLAMA

Propozycje zmian

Ponadto Andrzej Dec z Platformy Obywatelskiej był za uruchomieniem w mieście parkingu Park&Ride na obrzeżach miasta, aby podróżni wjeżdżający do miasta mogli zostawiać samochody na jego obrzeżach i dalszą cześć podróży kontynuować komunikacją miejską. Wśród propozycji pojawiła się również sugestia związana z krótszymi trasami MPK-ów.

O zagospodarowaniu przestrzeni miasta mówił Robert Kultys z PiS: „Bardzo często inwestycje nie mają odzwierciedlenia do tego co jest wokół”. Ponadto wspomniał o terenach nad Wisłokiem w rejonie ul. Podwisłocze: „Ten teren może być wizytówką”. Dodatkowo radny Waldemar Kotula, również z Prawa i Sprawiedliwości wspominał o środkach własnych dla rad osiedli.

Na mównicę wszedł również radny Jerzy Jęczmienionka, który podobnie jak Marcin Fijołek w sposób krytyczny podeszli do zarządzania miastem, wytykając miastu m.in. mała ilość żłobków. Po wystąpieniach radnych głos zabrał prezydent Rzeszowa: „Wasze wypowiedzi będę analizował. Były to wypowiedzi nienawistne. Odnośnie dwóch panów radnych traktuje je jako mowę nienawiści”.

Następnie przystąpiono do głosowania nad przyznaniem prezydentowi wotum zaufania. 18 radnych opowiedziało się za przyznaniem, natomiast 7 radnych z Prawa i Sprawiedliwości było przeciw. Ostatecznie wotum zostało przyznane a Tadeusz Ferenc po głosowaniu podziękował radnym za decyzję. Debata odnośnie Raportu o stanie miasta trwała blisko cztery godziny.
 
 

Reklama

Tagi

Podziel się z innymi

Reklama

Wasze komentarze

Pozostalo znaków:
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się
Dodaj komentarz

Portal resinet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i wypowiedzi zamieszczanych przez internautów. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Reklama

Pozostałe aktualności

W Rzeszowie powstaje nowy park - Aktualności Rzeszów

W Rzeszowie powstaje nowy park

​RZESZÓW. Strefa relaksu, warzywnik, ogród tematyczny, street workout – to część atrakcji, jakie docelowo znajdą s...

Wolne miejsca na szczepienia przeciwko Covid-19 w Rzeszowie - Aktualności Rzeszów

Wolne miejsca na szczepienia przeciwko Covid-19 w Rzeszowie

RZESZÓW. Od czwartku 8 kwietnia do soboty 10 kwietnia, punkt szczepień CM Medyk mieszczący się w centrum handlowym Full - Market przy...

Na Zalesiu powstanie kameralna galeria handlowa [WIZUALIZACJE]  - Aktualności Rzeszów

Na Zalesiu powstanie kameralna galeria handlowa [WIZUALIZACJE]

RZESZÓW. Jeszcze w tym roku w Rzeszowie otwarta zostanie nowa galeria handlowa. Obiekt o powierzchni 1400 m2 powstanie na osiedlu Zal...

Kolejne "gazowce" Autosan dotarły do Rzeszowa - Aktualności Rzeszów

Kolejne "gazowce" Autosan dotarły do Rzeszowa

RZESZÓW. Już wkrótce na ulice Rzeszowa wyjadą kolejne autobusy na gaz od firmy Autosan....

Na Placu Farnym i przy ul. Chmaja powstaną ogrody kieszonkowe [WIZUALIZACJE] - Aktualności Rzeszów

Na Placu Farnym i przy ul. Chmaja powstaną ogrody kieszonkowe [WIZUALIZACJE]

RZESZÓW. Na przełomie czerwca i lipca w Rzeszowie powstaną dwa nowe tzw. ogrody kieszonkowe. Zarząd Zieleni Miejskiej ma już gotowe p...

Reklama

Nowe na portalu

Reklama

Najczęściej czytane

Reklama

Wasze opinie

Dowiedz się, w której aptece kupisz swój lek. Ruszyła specjalna infolinia NFZprazykwantel sprzedam prazykwa: Chlorochina koronawirus...
Policyjna eskorta chorej kobiety do szpitalaAndrzej Nowak: Dobrze - tylko czy to...
Koronawirus na Podkarpaciu. Spadek liczby zakażeń, brak zgonów [1.02.2021]prazykwantel sprzedam prazykwa: Kolchicyna sprzedam...
Dowiedz się, w której aptece kupisz swój lek. Ruszyła specjalna infolinia NFZprazykwantel sprzedam prazykwa: Kolchicyna sprzedam...
Dowiedz się, w której aptece kupisz swój lek. Ruszyła specjalna infolinia NFZprazykwantel sprzedam prazykwa: Iwermektyna pasożyty...
Black Sabbath "The End of The End"tramwaj: Warto zobaczyć - świetny...

Ankieta

Jak często korzystasz z nowej wypożyczalni rowerów i skuterów blinkee.city?

Codziennie

Przynajmniej raz w tygodniu

Kilka razy w tygodniu

Nie korzystam z wypożyczalni

Głosuj Zobacz wyniki
Reklama
Partnerzy:
Drogi Użytkowniku!

Chcielibyśmy Państwa poinformować o tym, że w RESinet.pl szanujemy prywatność naszych Uzytkowników, a tym samym starannie zabezpieczamy Państwa dane osobowe. Szczegółowe informacje na temat tego, kto jest administratorem danych, w jaki sposób przetwarzamy dane osobowe oraz w jaki sposób wykorzystujemy piki cookie znajduj? się w naszej Polityce prywatności, z której dowiesz się między innymi o tzw. rozwi?zaniach opt-out, które umożliwiaj? określenie Twoich ustawień prywatności w trakcie korzystania z Internetu.

Ok, Rozumiem