Rzeszów - Sobota, 17.05.2025
Reklama

Choroba zakaźna pszczół w Rzeszowie i sąsiednich gminach

Dodano: /

fot. Pixabay
fot. Pixabay

RZESZÓW. Już wkrótce, na rzeszowskich osiedlach oraz w sąsiadujących z Rzeszowem gminach, pojawią się tabliczki informacyjne ostrzegające przed chorobą zakaźną pszczół o treści: ,, UWAGA! Obszar zapowietrzony - zgnilec amerykański pszczół”.

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Rzeszowie wydał rozporządzenie dotyczące zwalczania zgnilca amerykańskiego pszczół na terenie powiatu rzeszowskiego. - Wydanie niniejszego rozporządzenia ma na celu zapobieżenie rozprzestrzenianiu się choroby wśród rodzin pszczelich oraz ograniczenie możliwości poniesienia finansowych strat gospodarczych w sektorze pszczelarskim – czytamy w uzasadnieniu rozporządzenia.

Za obszar występowania choroby pszczół uznaje się:

1. Rzeszowskie osiedla - Budziwój, Białą, Matysówkę, Zwięczycę, Drabiniankę, Zalesie, Słocinę, Zawiszy Czarnego, Dąbrowskiego, Staroniwę, Piastów, Grota-Roweckiego, Nowe Miasto, Paderewskiego, Kmity, Pułaskiego, Śródmieście, Mieszka I, Wilkowyję, F. Kotuli, Krakowską - Południe, Kr. Augusta, 1000-lecia, Wł. Andersa, Pobitno, Baranówkę, Staromieście, Załęże

2. Sąsiednie gminy: Malawę, Krasne, Kielnarową, Tyczyn, Chmielnik

Na wspomnianym wyżej obszarze już wkrótce pojawią się tablice ostrzegawcze o treści: ,,UWAGA! Obszar zapowietrzony - zgnilec amerykański pszczół”.

Reklama

Zgodnie z rozporządzeniem, zakazuje się na powyższym obszarze przemieszczania rodzin pszczelich, matek pszczelich, czerwia, pszczół, pni pszczelich, produktów pszczelich oraz sprzętu i narzędzi używanych do pracy w pasiece, przez które przenosi się choroba. Zabrania się również organizowania wystaw i targów z udziałem pszczół.

Na obszarze zapowietrzonym nakazuje się posiadaczom zwierząt zgłaszanie miejsc, w których przebywają gatunki wrażliwe na zgnilec amerykański pszczół Powiatowemu Lekarzowi Weterynarii w Rzeszowie oraz przegląd pasiek.

Czym jest zgnilec amerykański pszczół?

„Zgnilec amerykański pszczół jest zakaźną i wysoce zaraźliwą chorobą bakteryjną czerwiu pszczelego wywołaną przez Paenibacillus larvae. Drobnoustrój ten wytwarza formy przetrwalnikowe – endospory oporne na działanie czynników środowiska i powszechnie stosowane środki odkażające. Przetrwalniki występują w dużych ilościach w martwym czerwiu, miodzie, wewnętrznych ścianach ula i na plastrach pochodzących od chorych rodzin pszczelich. Głównym źródłem zakażenia jest chory i martwy czerw, miód i mleczko pszczele” – informuje Powiatowy Lekarz Weterynarii w Rzeszowie.


Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

PO chce upublicznienia wniosków o ustalenie lokalizacji inwestycji i pozwoleń na budowę

RZESZÓW. „Udział mieszkańców w planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym jest w naszym mieście zdecydowanie zbyt mały” – czytamy w  projekcie uchwały.

Rzeszów

Paczki nielegalnym tytoniem w garażu 67-latka z Rzeszowa

RZESZÓW. Wyroby nie miały polskich znaków akcyzy.

Rzeszów

Rzeszów będzie miał nowe miasto partnerskie?

RZESZÓW. Aktualnie miasto Rzeszów prowadzi współpracę partnerską z 14 miastami.

Rzeszów

Inwestycje drogowe na os. Słocina. W przyszłości będzie nowa linia autobusów miejskich

RZESZÓW. Dodatkowa linia MPK ma usprawnić komunikację pomiędzy os. Słocina i Zalesiem.

Rzeszów

Światowy Dzień Wcześniaka. Specjalna oferta dla maluchów i ich rodziców

RZESZÓW. Spotkanie odbędzie się 16 listopada o godzinie 11:00 w budynku Szpitala Specjalistycznego Pro-Familia. 

Rzeszów

Bezpłatne badania dla mężczyzn w Rzeszowie. W programie m.in. badania EKG i spirometria

RZESZÓW. W sobotę 16 listopada od godz. 9.00 do 13.00 w ZOZ nr 2 w Rzeszowie panowie będą mogli wykonać szereg bezpłatnych badań profilaktycznych.

Rzeszów

Ranking Europolis. Rzeszów na drugim miejscu wśród „Miast dla młodych”

RZESZÓW. Fundacja Schumana opublikowała Ranking Europolis. Zbadano atrakcyjność 66 polskich miast dla ich młodych mieszkańców. 

Reklama