Reklama

Aktualności / Rzeszów

Długość obwodnicy południowej sięgnie 5,7 km długości. 47 obiektów pójdzie pod rozbiórkę

Dodano: 14.06.2019 r.

Długość obwodnicy południowej sięgnie 5,7 km długości. 47 obiektów pójdzie pod rozbiórkę  - Aktualności Rzeszów

fot. Materiały Urzędu Miasta w Rzeszowie

RZESZÓW. O przebieg obwodnicy południowej pytał w interpelacji jeden z radnych Miasta Rzeszów. W odpowiedzi czytamy, że Ratusz preferuje rozwiązanie z wykorzystaniem wyspy pośrodku zbiornika rzeki Wisłoki  oraz budową dwóch mostów.

Pytanie do Ratusza dotyczące budowy obwodnicy południowej, mającej połączyć al. Sikorskiego z ul. Podkarpacką, skierował Marcin Fijołek, szef klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości. W odpowiedzi czytamy, że rozważano kilka alternatywnych przebiegów drogi, w tym taki który omija zalew na rzece Wisłok, jednak tego typu propozycje ingerują w strefę ochrony ujęcia wód dla Rzeszowa oraz kolidują z zabudowaniami na os. Zwięczyca i Budziwój.

Dwa warianty

„Przebieg przedmiotowej drogi został wytyczony w sposób możliwie najmniej ingerujący w działki zabudowane i ich funkcje, przy zachowaniu funkcjonalności inwestycji i możliwości kontynuacji przedsięwzięcia w kierunku północno-wschodnim” – informuje w odpowiedzi na interpelacje zastępca prezydenta Rzeszowa, Marek Ustrobiński.

Po analizie inwestycji, miasto przedstawiło dwa warianty lokalizacyjne inwestycji, które różną się jedynie początkowym przebiegiem od strony ul. Podkarpackiej. Mowa o terenach znajdujących się przed terenami zbiornika wodnego rzeki Wisłok.

„Warianty W1 i W2 różnią się przebiegiem na odcinku początkowym, do skrzyżowania z ul. Jana Pawła II, co obejmuje w głównej mierze przebieg inwestycji przez teren zbiornika na Wisłoku. Wynika z tego nieznaczna różnica w długości poszczególnych wariantów oraz różnica w ilości obiektów inżynierskich z uwagi na konieczność przekroczenia cieku Paryja przez wariant W2” – dodaje Marek Ustrobiński.

Wariant preferowany W1, według dokumentów planistycznych, przebiega poprzez obszary planowane jako tereny komunikacji. Projektowane zajęcie terenu pod przedsięwzięcie jest zatem zgodne z ustaleniami tego dokumentu. Początkowo wariant biegnie śladem ulicy Wetlińskiej, natomiast nowy przebieg ul. Wetlińskiej zaplanowano po południowej stronie drogi wojewódzkiej – ma ona jednocześnie stanowić drogę zbiorczą dla terenów zabudowanych.

Następnie inwestycja w wariancie W1 przekracza Wisłok z wykorzystaniem wyspy pośrodku zbiornika, po czym wkracza na tereny zabudowane osiedla Budziwój, gdzie przecina lokalne drogi i tereny zabudowane, znajdujące się w obrębie korytarza przewidzianego na realizację drogi. Za terenem zabudowanym wariant przecina dolinę rzeki Strug, która w miejscu przekroczenia ma charakter meandrujący, zbliżony do naturalnego. Za Strugiem droga kieruje się na wschód w stronę terenów zabudowanych osiedla Biała, do ul. Sikorskiego, gdzie ma swój koniec.

Szczegóły techniczne

Zakres planowanej inwestycji obejmuje stworzenie drogi dwujezdniowej, czteropasmowej o długości 5728,50 m, most nad zalewem o długości 970 m, skonstruowany jako dwie niezależne konstrukcje po jednej dla każdego kierunku ruchu o szerokości 2 x 15,44 m, most na rzece Strug o długości ok. 130 m, ciągi pieszo-rowerowe dwukierunkowe po obu stronach drogi i przejścia dla pieszych.

Na obwodnicy południowej mają znaleźć się zatoki autobusowe oraz połączenia z istniejącym układem komunikacyjnym (drogi zjazdowe i skrzyżowania).

Inwestycja wiąże się również z rozbiórka kolidujących obiektów, których ilość wynosi 47, to m.in.  14 budynków mieszkalnych, 5 niezamieszkałych oraz jeden zamieszkały nie przez właściciela(członka rodziny – dozgonne zamieszkiwanie).
Reklama

Tagi

Podziel się z innymi

Reklama

Wasze komentarze

Pozostalo znaków:
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się
Dodaj komentarz

Portal resinet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i wypowiedzi zamieszczanych przez internautów. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Reklama

Pozostałe aktualności

Zwłoki kobiety przy ul. Lubelskiej. Policja prosi o pomoc w identyfikacji - Aktualności Rzeszów

Zwłoki kobiety przy ul. Lubelskiej. Policja prosi o pomoc w identyfikacji

RZESZÓW. Policjanci Wydziału Kryminalnego KMP w Rzeszowie prowadzą czynności identyfikacyjne zwłok nieznanej kobiety. Jej ciało znala...

Jest ZRID dla rozbudowy S19 Sokołów Małopolski - Jasionka - Aktualności Rzeszów

Jest ZRID dla rozbudowy S19 Sokołów Małopolski - Jasionka

PODKARPACIE. Firma Strabag, która wybuduje drugą jezdnię drogi ekspresowej S19 na odcinku S19 Sokołów Małopolski – Jasio...

Zderzenie trzech pojazdów w Tyczynie. Osiem osób rannych - Aktualności Rzeszów

Zderzenie trzech pojazdów w Tyczynie. Osiem osób rannych

TYCZYN. Osiem osób zostało rannych we wczorajszym wypadku na DW 878 w Tyczynie. Pięć z nich wymagało hospitalizacji. Na miejscu zdarz...

Ważny krok w kierunku budowy Podkarpackiego Centrum Medycyny Dziecięcej - Aktualności Rzeszów

Ważny krok w kierunku budowy Podkarpackiego Centrum Medycyny Dziecięcej

RZESZÓW. Jest pozytywna opinia o celowości inwestycji dla Podkarpackiego Centrum Medycyny Dziecięcej. Decyzja MZ otwiera drogę do roz...

Pierwszy kwartał 2024 roku najlepszy w historii lotniska w Jasionce - Aktualności Rzeszów

Pierwszy kwartał 2024 roku najlepszy w historii lotniska w Jasionce

RZESZÓW/JASIONKA. Port lotniczy Rzeszów Jasionka odnotował kolejny rekord. Podrzeszowskie lotnisko obsłużyło ponad 190 tysięcy...

Reklama

Nowe na portalu

Reklama

Najczęściej czytane

Reklama

Wasze opinie

Zderzenie trzech pojazdów w Tyczynie. Osiem osób rannychDawid Petrus: Proszę osoby poszkodowane...
W Rzeszowie otwarto nowe miejsce dla seniorówAdam zRzeszowa: Adam Polanski Ty tak...
Port lotniczy Rzeszów-Jasionka otrzymał imię "Rodziny Ulmów"Adam Polanski: Konrad Fiołek alkoholik...
Port lotniczy Rzeszów-Jasionka otrzymał imię "Rodziny Ulmów"Adam Polanski: Konrad Fiołek alkoholik...
Port lotniczy Rzeszów-Jasionka otrzymał imię "Rodziny Ulmów"Adam Polanski: Konrad Fiołek alkoholik...
Black Sabbath "The End of The End"tramwaj: Warto zobaczyć - świetny...
Reklama
Partnerzy: