Reklama

Aktualności Rzeszów

Długość obwodnicy południowej sięgnie 5,7 km długości. 47 obiektów pójdzie pod rozbiórkę

Dodano: 14.06.2019

Długość obwodnicy południowej sięgnie 5,7 km długości. 47 obiektów pójdzie pod rozbiórkę  - Aktualności Rzeszów

fot. Materiały Urzędu Miasta w Rzeszowie

RZESZÓW. O przebieg obwodnicy południowej pytał w interpelacji jeden z radnych Miasta Rzeszów. W odpowiedzi czytamy, że Ratusz preferuje rozwiązanie z wykorzystaniem wyspy pośrodku zbiornika rzeki Wisłoki  oraz budową dwóch mostów.

Pytanie do Ratusza dotyczące budowy obwodnicy południowej, mającej połączyć al. Sikorskiego z ul. Podkarpacką, skierował Marcin Fijołek, szef klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości. W odpowiedzi czytamy, że rozważano kilka alternatywnych przebiegów drogi, w tym taki który omija zalew na rzece Wisłok, jednak tego typu propozycje ingerują w strefę ochrony ujęcia wód dla Rzeszowa oraz kolidują z zabudowaniami na os. Zwięczyca i Budziwój.

Dwa warianty

„Przebieg przedmiotowej drogi został wytyczony w sposób możliwie najmniej ingerujący w działki zabudowane i ich funkcje, przy zachowaniu funkcjonalności inwestycji i możliwości kontynuacji przedsięwzięcia w kierunku północno-wschodnim” – informuje w odpowiedzi na interpelacje zastępca prezydenta Rzeszowa, Marek Ustrobiński.

Po analizie inwestycji, miasto przedstawiło dwa warianty lokalizacyjne inwestycji, które różną się jedynie początkowym przebiegiem od strony ul. Podkarpackiej. Mowa o terenach znajdujących się przed terenami zbiornika wodnego rzeki Wisłok.

„Warianty W1 i W2 różnią się przebiegiem na odcinku początkowym, do skrzyżowania z ul. Jana Pawła II, co obejmuje w głównej mierze przebieg inwestycji przez teren zbiornika na Wisłoku. Wynika z tego nieznaczna różnica w długości poszczególnych wariantów oraz różnica w ilości obiektów inżynierskich z uwagi na konieczność przekroczenia cieku Paryja przez wariant W2” – dodaje Marek Ustrobiński.

Wariant preferowany W1, według dokumentów planistycznych, przebiega poprzez obszary planowane jako tereny komunikacji. Projektowane zajęcie terenu pod przedsięwzięcie jest zatem zgodne z ustaleniami tego dokumentu. Początkowo wariant biegnie śladem ulicy Wetlińskiej, natomiast nowy przebieg ul. Wetlińskiej zaplanowano po południowej stronie drogi wojewódzkiej – ma ona jednocześnie stanowić drogę zbiorczą dla terenów zabudowanych.REKLAMA

Następnie inwestycja w wariancie W1 przekracza Wisłok z wykorzystaniem wyspy pośrodku zbiornika, po czym wkracza na tereny zabudowane osiedla Budziwój, gdzie przecina lokalne drogi i tereny zabudowane, znajdujące się w obrębie korytarza przewidzianego na realizację drogi. Za terenem zabudowanym wariant przecina dolinę rzeki Strug, która w miejscu przekroczenia ma charakter meandrujący, zbliżony do naturalnego. Za Strugiem droga kieruje się na wschód w stronę terenów zabudowanych osiedla Biała, do ul. Sikorskiego, gdzie ma swój koniec.

Szczegóły techniczne

Zakres planowanej inwestycji obejmuje stworzenie drogi dwujezdniowej, czteropasmowej o długości 5728,50 m, most nad zalewem o długości 970 m, skonstruowany jako dwie niezależne konstrukcje po jednej dla każdego kierunku ruchu o szerokości 2 x 15,44 m, most na rzece Strug o długości ok. 130 m, ciągi pieszo-rowerowe dwukierunkowe po obu stronach drogi i przejścia dla pieszych.

Na obwodnicy południowej mają znaleźć się zatoki autobusowe oraz połączenia z istniejącym układem komunikacyjnym (drogi zjazdowe i skrzyżowania).

Inwestycja wiąże się również z rozbiórka kolidujących obiektów, których ilość wynosi 47, to m.in.  14 budynków mieszkalnych, 5 niezamieszkałych oraz jeden zamieszkały nie przez właściciela(członka rodziny – dozgonne zamieszkiwanie).

Reklama

Tagi

Podziel się z innymi

Reklama

Wasze komentarze

Pozostalo znaków:
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się
Dodaj komentarz

17.06.2019 11:35:51

~Andrzej Nowak

Portal resinet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i wypowiedzi zamieszczanych przez internautów. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Reklama

Pozostałe aktualności

PO chce upublicznienia wniosków o ustalenie lokalizacji inwestycji i pozwoleń na budowę - Aktualności Rzeszów

PO chce upublicznienia wniosków o ustalenie lokalizacji inwestycji i pozwoleń na budowę

RZESZÓW. „Udział mieszkańców w planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym jest w naszym mieście zdecydowanie zbyt mały&...

Kolizja i szarpanina na Al. Rejtana. Jeden z kierowców był pijany i nie miał uprawnień  - Aktualności Rzeszów

Kolizja i szarpanina na Al. Rejtana. Jeden z kierowców był pijany i nie miał uprawnień

RZESZÓW. Alkomat wskazał w jego organizmie 2,8 promila. ...

Rzeszów będzie miał nowe miasto partnerskie? - Aktualności Rzeszów

Rzeszów będzie miał nowe miasto partnerskie?

RZESZÓW. Aktualnie miasto Rzeszów prowadzi współpracę partnerską z 14 miastami. ...

Inwestycje drogowe na os. Słocina. W przyszłości będzie nowa linia autobusów miejskich - Aktualności Rzeszów

Inwestycje drogowe na os. Słocina. W przyszłości będzie nowa linia autobusów miejskich

RZESZÓW. Dodatkowa linia MPK ma usprawnić komunikację pomiędzy os. Słocina i Zalesiem. ...

Światowy Dzień Wcześniaka. Specjalna oferta dla maluchów i ich rodziców - Aktualności Rzeszów

Światowy Dzień Wcześniaka. Specjalna oferta dla maluchów i ich rodziców

RZESZÓW. Spotkanie odbędzie się 16 listopada o godzinie 11:00 w budynku Szpitala Specjalistycznego Pro-Familia.  ...

Reklama

Nowe na portalu

Reklama

Najczęściej czytane

Reklama

Ankieta

Jak często korzystasz z nowej wypożyczalni rowerów i skuterów blinkee.city?

Codziennie

Przynajmniej raz w tygodniu

Kilka razy w tygodniu

Nie korzystam z wypożyczalni

Głosuj Zobacz wyniki
Reklama
Partnerzy:
Drogi Użytkowniku!

Chcielibyśmy Państwa poinformować o tym, że w RESinet.pl szanujemy prywatność naszych Uzytkowników, a tym samym starannie zabezpieczamy Państwa dane osobowe. Szczegółowe informacje na temat tego, kto jest administratorem danych, w jaki sposób przetwarzamy dane osobowe oraz w jaki sposób wykorzystujemy piki cookie znajduj? się w naszej Polityce prywatności, z której dowiesz się między innymi o tzw. rozwi?zaniach opt-out, które umożliwiaj? określenie Twoich ustawień prywatności w trakcie korzystania z Internetu.

Ok, Rozumiem