Reklama

Aktualności / Rzeszów

Dziecięcy Uniwersytet Techniczny w Rzeszowie rozpoczął nowy semestr

Dodano: 07.11.2022 r.

Dziecięcy Uniwersytet Techniczny w Rzeszowie rozpoczął nowy semestr  - Aktualności Rzeszów

fot. Materiały prasowe

RZESZÓW. 300  małych studentów wzięło udział w sobotnim wykładzie inaugurującym nowy  semestr Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego. Jest to już 27. semestr DUT w Rzeszowie i pierwszy w całości stacjonarny od momentu rozpoczęcia pandemii. Zajęcia dla dzieci w wielu 7 – 12 lat organizuje Fundacja Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza.

- Od ponad dwóch lat w Rzeszowie realizowaliśmy Dziecięcy Uniwersytet Techniczny tylko w formie zdalnej. Teraz w końcu wróciliśmy do zajęć w formie stacjonarnej. Rozdaliśmy wyprawki, indeksy i zaprosiliśmy Studentów DUT do kolejnego semestru. Mamy nadzieję, że to już tak pozostanie – mówi Łukasz Szuba Dyrektor Fundacji Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza.

Uczestnicy pierwszego wykładu zatytułowanego „Dlaczego żarówka świeci a prąd kopie?” przekonali się, że elektryczność jest wszędzie wokół nas, dlatego też jej brak znacznie utrudniłby nam codzienne funkcjonowanie. Dzięki przeprowadzonym doświadczeniom i pokazom studenci mogli zobaczyć, że również ludzie są całkiem niezłym przewodnikiem prądu, ale także dowiedzieli się kilku elektrycznych ciekawostek m.in. jak za pomocą prądu można oszukać kompas, czy każda woda jest dobrym przewodnikiem prądu oraz czy ogórek kiszony może „zaświecić”. Mimo, że eksperymenty momentami wprowadzały atmosferę „wysokiego napięcia”, prowadzący zadbał o bezpieczeństwo przypominając przy tym, że z prądem nie należy żartować. Wykład poprowadził dr Witold Zawadzki, na co dzień pracujący w Instytucie Fizyki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, pasjonujący się od lat w popularyzowaniu nauki.

Tradycyjnie przed rozpoczęciem zajęć każdy student Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego otrzymał indeks oraz specjalną wyprawkę DUT. Osoby zapisane na warsztaty  otrzymają dodatkowo „Zestaw Naukowca”, dzięki któremu dzieci będą mogły samodzielnie eksperymentować w domu, przy pomocy otrzymanej w zestawie instrukcji i materiałów.

Dziecięcy Uniwersytet Techniczny działa również w czterech Filiach - Ustrzykach Dolnych, Mielcu, Jaśle i Dębicy.  Zajęcia Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego dzięki swojej formie od lat cieszą się zainteresowaniem i zaangażowaniem swoich studentów. Wykłady interaktywne i warsztaty, w których dzieci własnoręcznie tworzą, doświadczają i eksperymentują sprawiają, że nauka staje się prostsza i przyjemniejsza, a dzięki temu ich motywacja do pogłębiania danego tematu znacznie wzrasta.

W semestrze zimowym DUT w Rzeszowie, dla każdego uczestnika zaplanowane zostały jeszcze 3 wykłady stacjonarne oraz 2 warsztaty stacjonarne (prowadzone w małych, 20 osobowych grupach). Zajęcia odbywają się w Uniwersytecie Rzeszowskim w Centrum Innowacji i Transferu Wiedzy Techniczno-Przyrodniczej. W wykładach uczestniczy łącznie 300 osób, natomiast warsztaty przeznaczone są dla 120 osób.

 
Reklama

Tagi

Podziel się z innymi

Reklama

Wasze komentarze

Pozostalo znaków:
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się
Dodaj komentarz

Portal resinet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i wypowiedzi zamieszczanych przez internautów. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Reklama

Pozostałe aktualności

Połączenie ulic Krzyżanowskiego i Wieniawskiego. Miasto ogłosiło przetarg - Aktualności Rzeszów

Połączenie ulic Krzyżanowskiego i Wieniawskiego. Miasto ogłosiło przetarg

RZESZÓW. 1,4 kilometra ma mieć nowa droga, który połączy ulice Krzyżanowskiego i Wieniawskiego. Miasto ogłosiło przetarg na re...

Kontrole kierowców taksówek na aplikację w Rzeszowie. Ujawniono 10 wykroczeń - Aktualności Rzeszów

Kontrole kierowców taksówek na aplikację w Rzeszowie. Ujawniono 10 wykroczeń

RZESZOW. Rzeszowscy policjanci wraz z funkcjonariuszami KAS oraz BOSG po raz kolejny przeprowadzili kontrole pojazdów oferujących usł...

Ruszył przetarg na budowę strefy wypoczynku i rekreacji na os. Staromieście - Aktualności Rzeszów

Ruszył przetarg na budowę strefy wypoczynku i rekreacji na os. Staromieście

RZESZÓW. W rejonie ulic Lubicz i Staromiejskiej, powstanie duża strefa wypoczynku i rekreacji. Przetarg na poszukiwanie wykonawcy tej...

Nowości na stacji Rzeszów Główny - Aktualności Rzeszów

Nowości na stacji Rzeszów Główny

RZESZÓW. Na stacji Rzeszów Główny wprowadzono dodatkowe ułatwienia dla podróżnych. PKP Polskie Linie Kolejowe S....

W Rzeszowie powstało Centrum Operacji Bezpieczeństwa  - Aktualności Rzeszów

W Rzeszowie powstało Centrum Operacji Bezpieczeństwa

RZESZÓW. Centrum Operacji Bezpieczeństwa, z angielskiego Security Operations Center (SOC),  ma chronić miasto m.in. przed incyde...

Reklama

Nowe na portalu

Reklama

Najczęściej czytane

Reklama

Wasze opinie

Reklama
Partnerzy: