Rzeszów - Sobota, 19.07.2025
Reklama

„Dzikie życie w wielkim mieście”. Ruszył wspólny zielony projekt Rzeszowa i Łucka

Dodano: /

Lisia Góra / fot. Archiwum RESinet.pl
Lisia Góra / fot. Archiwum RESinet.pl

RZESZÓW. Podczas wtorkowej konferencji prasowej w rzeszowskim ratuszu, przekazano szczegóły dotyczące projektu pn. „Dzikie życie w wielkim mieście: ochrona i promocja dzikiej przyrody i różnorodności biologicznej w Łucku i Rzeszowie”.

Ogólnym celem projektu jest wzmocnienie ochrony i promocji dzikiej przyrody i różnorodności biologicznej w Łucku i Rzeszowie poprzez wdrożenie transgranicznych rozwiązań w zakresie rewitalizacji obszarów przyrodniczych i podnoszenie świadomości ekologicznej.

W stolicy Podkarpacia projekt realizowany będzie przez Zarząd Zieleni Miejskiej w Rzeszowie oraz Wydział Klimatu i Środowiska Urzędu Miasta Rzeszowa.

Rzeszów oraz ukraińskie miasto pozyskały spore dofinansowanie unijne na realizację tego projektu. Wartość zadania po stronie Rzeszowa to około 197 920 Euro. 90% tej kwoty to środki z programu Interreg NEXT Polska –Ukraina 2021-2027

Realizacja projektu rozpoczęła się we wrześniu i potrwa dwa lata.

Reklama

Zadanie jakie Rzeszów będzie realizował w ramach tego projektu, obejmuje obszar rezerwatu Lisia Góra. "Będzie to wykonanie inwentaryzacji dendrologicznej rezerwatu, utworzenie programu związanego z ochroną rezerwatu, przeprowadzenie prac pielęgnacyjnych, odtworzenie ścieżki dydaktycznej na terenie rezerwatu – wymieniała podczas konferencji Aleksandra Wąsowicz Duch, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej w Rzeszowie.

W projekt zaangażowana jest również inna jednostka miejska - Wydział Klimatu i Środowiska Urzędu Miasta Rzeszowa. Po jego stronie będzie przeprowadzenie działań edukacyjno-informacyjnych kierowanych do różnych grup wiekowych: przedszkolaków, uczniów liceów oraz starszych mieszkańców miasta. Jednym z elementów tych działań będzie internetowy quiz na temat wiedzy o przyrodzie, w którym co tydzień będą losowane upominki.

Całą kampanię edukacyjną zwieńczy zielony piknik w Łucku.



Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Budowa nowej stacji paliw w Rzeszowie na finiszu [ZDJĘCIA]

RZESZÓW. Przy al. Armii Krajowej, w pobliżu skrzyżowania z al. Krzyżanowskiego, powstaje nowa stacja paliw Orlen. Inwestycja jest na końcowym etapie realizacji. Otwarcie zaplanowano na przełomie lipca i sierpnia.

Rzeszów

Rozpoczyna się betonowanie jezdni lewej estakady na Wisłokostradzie

RZESZÓW. W najbliższy poniedziałek rusza betonowanie jezdni lewej estakady na Wisłokostradzie. Proces potrwa około 80 godzin i będzie prowadzony w trybie ciągłym przez dwie 40-osobowe brygady. Na plac budowy trafi ponad 4,4...

Rzeszów

Zmiany w organizacji ruchu przy Dworcu PKP Rzeszów Główny

RZESZÓW. W dniach 21 lipca – 10 sierpnia 2025 r. na górnej płycie Rzeszowskiego Centrum Komunikacyjnego prowadzone będą prace związane z uszczelnianiem dylatacji parkingu podziemnego. Roboty wykonywane będą przez firmę Budimex w...

Rzeszów

Od 17 lipca koniec utrudnień na ul. Wieniawskiego

RZESZÓW. Od czwartku, 17 lipca 2025 kierowcy nie muszą już korzystać z objazdu, który funkcjonował przez kilka miesięcy na ul. Wieniawskiego.

Rzeszów

Remont przy Placu Dworcowym w Rzeszowie. Zmiana rozkładu jazdy 4 linii MPK

RZESZÓW. W związku z remontem w obrębie Placu Dworcowego, na blisko 3 tygodnie zmianie ulegną trasy przejazdów linii 0B oraz nocnych N1 – N3.

Rzeszów

Dodatkowe miliony na budowę łącznika ul. Krzyżanowskiego z Wieniawskiego [nowe zdjęcia z budowy]

RZESZÓW. Rzeszów otrzymał dotację z Ministerstwa Infrastruktury na dużą inwestycję drogową, która jest obecnie w trakcie realizacji. Chodzi o budowę drogi, która połączy ul. Krzyżanowskiego z ul. Wieniawskiego.

Rzeszów

Na rzeszowskim Nowym Mieście powstanie miasteczko ruchu drogowego

RZESZÓW. Młodsi mieszkańcy Rzeszowa zyskają kolejne miejsce, w którym będą mogli zdobywać wiedzę i doświadczenie niezbędne do bezpiecznego poruszania się po drogach.

Rzeszów

Historyczny rekord lotniska w Jasionce. Podsumowanie I półrocza 2025 r.

RZESZÓW/JASIONKA. To było rekordowe półrocze w historii Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka im. Rodziny Ulmów. Lotnisko obsłużyło największą dotychczas liczbę pasażerów, rozwija się w segmencie cargo e-commerce, a jednocześnie realizuje inwestycje infrastrukturalne.

Reklama