Reklama

Aktualności / Rzeszów

Ile zapłacimy za parking podziemny przy dworcu PKP? Jest regulamin

Dodano: 24.01.2024 r.

Ile zapłacimy za parking podziemny przy dworcu PKP? Jest regulamin - Aktualności Rzeszów

fot. ViC / RESinet.pl

RZESZÓW. Rzeszowscy radni jednomyślnie przyjęli uchwałę dotyczącą regulaminu, jaki będzie obowiązywał w parkingu podziemnym Rzeszowskiego Centrum Komunikacyjnego. Postój za pierwsze 15 minut będzie bezpłatny.

Podczas wtorkowej sesji Rady Miasta Rzeszowa, radni przyjęli projekt uchwały dotyczący wprowadzenia regulaminu korzystania z parkingu podziemnego Rzeszowskiego Centrum Komunikacyjnego, którego zarządcą jest Zarząd Transportu Miejskiego w Rzeszowie. Regulamin określa m.in. zasady korzystania z parkingu, zasady ruchu i postoju oraz cennik.

Ile zapłacimy za parking podziemny RCK?

 

fot. ViC / RESinet.pl

Postój trwający nie dłużej niż 15 minut będzie bezpłatny. Za kolejne minuty parkowania naliczana będzie opłata wg cennika poniżej:
  • od 16 do 30 minuty postoju - 2,00 zł;
  • od 31 do 60 minuty postoju – 4,00 zł;
  • w drugiej godzinie postoju – 7,00 zł;
  • w trzeciej godzinie postoju – 8,00 zł;
  • od czwartej do szóstej godziny postoju – 18,00 zł;
  • od siódmej do dwunastej godziny postoju - 36,00 zł;
  • od trzynastej do dwudziestej czwartej godziny postoju - 60,00 zł;
  • za każdą rozpoczętą kolejną dobę - 95,00 zł.

Te kwoty będą obowiązywać od 1 kwietnia 2024 r. Do tego czasu, ceny będą obniżone. Przez pierwsze tygodnie funkcjonowania parkingu, pierwsza godzina postoju będzie bezpłatna. Za drugą zapłacimy 1 zł, a za każdą kolejną rozpoczętą godzinę oplata będzie wynosić jak w cenniku regularnym. Obniżone ceny mają charakter promocyjny i stanowią „formę zachęty”  dla mieszkańców do skorzystania z nowego parkingu. Niższe stawki za parkowanie będą obowiązywać tylko do 31 marca 2024 r. Po tym terminie zacznie obowiązywać regularny cennik.

Maksymalny czas postoju na parkingu podziemnym RCK wynosi 14 dni. Po przekroczeniu tego okresu, zarządca parkingu powiadomi Straż Miejską „w celu podjęcia stosownej interwencji”.

Nawet 1000 pojazdów w ciągu godziny?


fot. Grzegorz Bukała / Urząd Miasta Rzeszowa

Parking podziemny RCK dysponuje 103 miejscami postojowymi, w tym 30 miejsc typu „kiss & ride” oraz stanowiska dla taksówek. Jednak jak zapewniał przedstawiciel ratusza prezentujący projekt uchwały „do 15 minut, wszystkie miejsca są bezpłatne”. Jego zdaniem, jeśli będzie odpowiednia rotacja samochodów, parking w ciągu 60 minut może przyjąć nawet 1000 pojazdów. „Mogę powiedzieć równie dobrze 1000 miejsc. Dlaczego? Dlatego, że pojemność tego parkingu to jest dokładnie 100 miejsc i każdy, kto wjedzie i opuści parking w ciągu 15 minut, nie zapłaci za niego nic. Więc tych miejsc w ciągu godziny może być naprawdę 1000”.

Kiedy otwarcie Rzeszowskiego Centrum Komunikacyjnego?


fot. ViC / RESinet.pl
 
Podczas dyskusji nad projektem uchwały dotyczącej wprowadzenia regulaminu parkingu podziemnego RCK, ze strony Grzegorza Koryla (Klub Radnych Prawa i Sprawiedliwości) padło pytanie odnośnie daty otwarcia parkingu. Radny nie doczekał się jednak odpowiedzi od przedstawiciela Urzędu Miasta, który prezentował uchwałę.  

Wiemy jednak, że termin uruchomienia parkingu poznamy po uprawomocnieniu podjętego wczoraj dokumentu. Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Podkarpackiego. Otwarcia parkingu należy się zatem spodziewać w lutym.

Rzeszowskie Centrum Komunikacyjne

Rzeszowskie Centrum Komunikacyjne to duża inwestycja skłądająca się z trzech elementów. Pierwszy z nich to  przebudowa placu przed głównym dworcem kolejowym. Najważniejszym elementem tej części było wybudowanie parkingu podziemnego. Jest w nim ponad 100 miejsc postojowych dla samochodów osobowych, w tym także dla taksówek. Są tam także miejsca krótkiego postoju Kiss&Ride oraz postoju długoterminowego. W ramach tego zadania od nowa zaaranżowany został plac przed dworcem. Ułożona została tam nowa nawierzchnia, pojawiły się ławki, fontanna. Zamontowane zostały tam także nowoczesne, przeszkolone wiaty,

Drugim elementem RCK, za który odpowiada miasto, jest przebudowa układu komunikacyjnego. Inwestycja objęła przebudowę jezdni ul. Grottgera i plac Kilińskiego na odcinku ok. 340 m, przebudowę jezdni ul. Asnyka na odcinku ok. 60 m, przebudowę jezdni ul. Bardowskiego na odcinku ok. 170 m wraz z przebudową ul. Batorego na odcinku ok.50 m. Na skrzyżowaniu ulic Asnyka i Grottgera powstało rondo oraz ścieżki rowerowe. Wybudowano nowe i przebudowano istniejące chodniki oraz oświetlenie. Inwestycja objęła także przebudowę pętli autobusowej przy ul. Bardowskiego, która pełni funkcję niewielkiego dworca autobusowego komunikacji lokalnej.

Dodatkowym elementem, który miasto realizuje  samodzielnie, poza inwestycją RCK, jest rozbudowa układu dróg rowerowych i połączenie ich z tym, który powstał w ramach centrum komunikacyjnego. Drogi powstają wzdłuż ul. Asnyka i będą prowadziły do ul. Sobieskiego. Podobne zadanie jest realizowane na ul. Fredry i ul. Batorego.

Koszt tych dwóch elementów Rzeszowskiego Centrum Komunikacyjnego, za które odpowiedzialne jest miasto, to ponad 50 mln zł.

Po stronie PKP S.A. pozostaje ostatni etap inwestycji, tj. modernizacja budynku dworca.


 
Reklama

Tagi

Podziel się z innymi

Reklama

Wasze komentarze

Pozostalo znaków:
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się
Dodaj komentarz

Portal resinet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i wypowiedzi zamieszczanych przez internautów. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Reklama

Pozostałe aktualności

4 wypadki, 8 osób rannych. Rzeszowska policja podsumowała weekend  - Aktualności Rzeszów

4 wypadki, 8 osób rannych. Rzeszowska policja podsumowała weekend

RZESZÓW. Rzeszowscy policjanci podsumowali miniony weekend na drogach miasta i okolic. Doszło do czterech wypadków, w kt&oacut...

Wiemy, kto wybuduje nową strefę wypoczynku na osiedlu Drabinanka - Aktualności Rzeszów

Wiemy, kto wybuduje nową strefę wypoczynku na osiedlu Drabinanka

RZESZÓW. Arkadia - taką nazwę będzie miała nowa strefa wypoczynku i rekreacji na rzeszowskim osiedlu Drabinianka. Wybuduje ją firma D...

W sobotę Dzień Ziemi na osiedlu Miłocin - Aktualności Rzeszów

W sobotę Dzień Ziemi na osiedlu Miłocin

RZESZÓW. W najbliższą sobotę, 13 kwietnia na rzeszowskim osiedlu Miłocin odbędzie się Dzień Ziemi połączony z Dniem Otwartym Zespołu ...

Zwłoki kobiety w rejonie ul. Lubelskiej  - Aktualności Rzeszów

Zwłoki kobiety w rejonie ul. Lubelskiej

RZESZÓW. Przy ul. Lubelskiej w Rzeszowie znaleziono zwłoki kobiety. Policja ustala przyczyny jej śmierci....

Ponad 42 mln zł na kulturę w Rzeszowie - Aktualności Rzeszów

Ponad 42 mln zł na kulturę w Rzeszowie

RZESZÓW. W tegorocznym budżecie Rzeszowa zarezerwowano ponad 42 mln zł na kulturę. Za te pieniądze miasto planuje zrealizować aż 1500...

Reklama

Nowe na portalu

Reklama

Najczęściej czytane

Reklama

Wasze opinie

W Rzeszowie otwarto nowe miejsce dla seniorówAdam zRzeszowa: Adam Polanski Ty tak...
Port lotniczy Rzeszów-Jasionka otrzymał imię "Rodziny Ulmów"Adam Polanski: Konrad Fiołek alkoholik...
Port lotniczy Rzeszów-Jasionka otrzymał imię "Rodziny Ulmów"Adam Polanski: Konrad Fiołek alkoholik...
Port lotniczy Rzeszów-Jasionka otrzymał imię "Rodziny Ulmów"Adam Polanski: Konrad Fiołek alkoholik...
W Rzeszowie otwarto nowe miejsce dla seniorówAdam Polanski: Konrad Fiołek alkoholik...
Black Sabbath "The End of The End"tramwaj: Warto zobaczyć - świetny...
Reklama
Partnerzy: