Reklama

Aktualności Rzeszów

Jaka przyszłość czeka absolwentów publicznych uczelni w Rzeszowie? Najwięcej zarobimy po Politechnice Rzeszowskiej

Dodano: 17.07.2019

Jaka przyszłość czeka absolwentów publicznych uczelni w Rzeszowie? Najwięcej zarobimy po Politechnice Rzeszowskiej - Aktualności Rzeszów

fot. Pixabay

RZESZÓW. Najlepiej zarabiają absolwenci kierunków technicznych i ścisłych. Przedmioty humanistyczne jak również zarobki po ukończeniu studiów nie szokują. System ELA pokazuje, że spośród dwóch publicznych uczelni w Rzeszowie, bardziej opłaca się studiować na Politechnice Rzeszowskiej.

System ELA (Ekonomiczne Losy Absolwentów) daje możliwość poznania zawodowych losów absolwentów danej uczelni, tzn. ile osób i jak szybko znalazło pracę, ile te osoby zarabiają oraz czy kontynuują naukę. Do tej pory analizie zostały poddane ekonomiczne losy 1,5 mln absolwentów polskich szkół wyższych. Zestawienie obejmuje studia stacjonarne i niestacjonarne I i II stopnia, a także jednolite studia magisterskie z lat 2014-2017.

Zarobki po Polibudzie

Dane z ELA pokazują, że najlepiej zarabiają osoby, które ukończyły w Politechnice Rzeszowskiej "Zarządzanie i inżynierię produkcji" na niestacjonarnych studiach II stopnia osiągając średnie wynagrodzenie na poziomie 5025 zł brutto. Kolejne miejsca zajmują absolwenci PRz, którzy ukończyli "Mechanikę i budowę maszyn" na I i II stopniu – odpowiednio 4 779 zł brutto i 4 748 zł. Na czwartym miejscu uplasowali się informatycy po Politechnice z zarobkami 4 400 zł.

Absolwenci najlepiej opłacanych kierunków technicznych Politechniki Rzeszowskiej zarabiają statystycznie o 30% więcej niż absolwenci innych podkarpackich uczelni. Dodatkowo system ELA bada także szanse na zdobycie pracy po zakończeniu edukacji. Najmniejsze ryzyko bycia bezrobotnym po ukończeniu studiów w Politechnice Rzeszowskiej dotyczy kierunków "Zarządzania i inżynieria produkcji", "Architektura" oraz "Inżynieria chemiczna i procesowa".REKLAMA

Zatrudnienie po Uniwerku

W 2017 roku na 55 kierunkach działających na Uniwersytecie Rzeszowskim liczba absolwentów studiów i stopnia wyniosła 2530, z czego 67% to kobiety, a ich średnie zarobki brutto wynosiły 1851 zł. Dodatkowo po uzyskaniu stopnia licencjata na dalsze studia zdecydowało się 41% absolwentów, natomiast prace znalazło 29%. Przeciętnie po studiach I stopnia na UR pozostało 4,8% absolwentów.

Najlepszą średnią zarobków brutto po studiach pierwszego stopnia mogą cieszyć się absolwenci nauk technicznych – 2128 zł, kolejno plasują się nauki o zdrowiu – 2002 zł oraz nauki społeczne, gdzie średnie zarobki wynoszą 1850 zł. Nagorzej wypadają nauki biologiczne – 1055 zł oraz plastyczne – 1500 zł.

Przyjrzyjmy się teraz jak zmienia się sytuacja po studiach II stopnia. Średnia podwyżka wynosi ok. 400 zł i jeżeli chodzi o to jakie nauki osiągają najlepsze wyniki to nie ma zaskoczenia. Na pierwszym miejscu wciąż pozostają przedmioty techniczne – 2799 zł, kolejno nauki o zdrowiu – 2592 zł oraz dziedzina z największa podwyżką względem studiów pierwszego stopnia, czyli nauki o kulturze fizycznej – 2362 (Po studiach pierwszego stopnia 1621 zł brutto).
 

Reklama

Tagi

Podziel się z innymi

Reklama

Wasze komentarze

Pozostalo znaków:
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się
Dodaj komentarz

Portal resinet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i wypowiedzi zamieszczanych przez internautów. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Reklama

Pozostałe aktualności

Czy Rzeszów zdobędzie tytuł „Świetlnej Stolicy Polski”? - Aktualności Rzeszów

Czy Rzeszów zdobędzie tytuł „Świetlnej Stolicy Polski”?

RZESZÓW. Oficjalne ogłoszenie zwycięzcy nastąpi do 18 stycznia 2020. ...

„Protest śmieciarek” w Rzeszowie [FOTO] - Aktualności Rzeszów

„Protest śmieciarek” w Rzeszowie [FOTO]

RZESZÓW. Ul. Cieplińskiego przejechał „protest śmieciarek”. ...

Youtuber „Kiszak” pobił na Olszynkach nietrzeźwego mężczyznę. Teraz stanie przed sądem - Aktualności Rzeszów

Youtuber „Kiszak” pobił na Olszynkach nietrzeźwego mężczyznę. Teraz stanie przed sądem

RZESZÓW. OMZRiK informuje, że Prokuratura w Rzeszowie zapowiedziała skierowanie do sądu aktu oskarżenia z powodu popełnienia przestęp...

Dzisiaj ma odbyć się planowany „protest śmieciarek” w rejonie ronda Dmowskiego - Aktualności Rzeszów

Dzisiaj ma odbyć się planowany „protest śmieciarek” w rejonie ronda Dmowskiego

RZESZÓW. Według nieoficjalnych informacji kierowcy mogą spodziewać się utrudnień już od godziny 13.00. ...

Rzeszowianin na podium Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o EU - Aktualności Rzeszów

Rzeszowianin na podium Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o EU

RZESZÓW. Tegoroczna edycja, jak co roku, swój finał miała miejsce w Słupsku. ...

Reklama

Nowe na portalu

Reklama

Najczęściej czytane

Reklama

Ankieta

Jak często korzystasz z nowej wypożyczalni rowerów i skuterów blinkee.city?

Codziennie

Przynajmniej raz w tygodniu

Kilka razy w tygodniu

Nie korzystam z wypożyczalni

Głosuj Zobacz wyniki
Reklama
Partnerzy:
Drogi Użytkowniku!

Chcielibyśmy Państwa poinformować o tym, że w RESinet.pl szanujemy prywatność naszych Uzytkowników, a tym samym starannie zabezpieczamy Państwa dane osobowe. Szczegółowe informacje na temat tego, kto jest administratorem danych, w jaki sposób przetwarzamy dane osobowe oraz w jaki sposób wykorzystujemy piki cookie znajduj? się w naszej Polityce prywatności, z której dowiesz się między innymi o tzw. rozwi?zaniach opt-out, które umożliwiaj? określenie Twoich ustawień prywatności w trakcie korzystania z Internetu.

Ok, Rozumiem