Rzeszów - Niedziela, 11.05.2025
Reklama

Jubileusz rzeszowskiego Zespołu Szkół Specjalnych im. UNICEF

Dodano: /

fot. Grzegorz Bukała / Urząd Miasta Rzeszowa
fot. Grzegorz Bukała / Urząd Miasta Rzeszowa

RZESZÓW. Dzieci i młodzież wymagające specjalistycznej pomocy oraz indywidualnego wsparcia znajdują je w Zespole Szkół Specjalnych im. UNICEF. Placówka otacza opieką kolejne pokolenia już od 80 lat.

Szkoła działa od 1945 r. Początkowo mieściła się w Szkole Podstawowej przy ulicy Grunwaldzkiej i uczyło się w niej 20 uczniów. Od tamtej pory kilkukrotnie zmieniała siedzibę, strukturę, formy i metody pracy, ale niezmienna pozostała misja Zespołu „Dobro dziecka nade wszystko”.

Obecnie, w 84 oddziałach, ma pod skrzydłami 399 uczniów z niepełnosprawnością intelektualną, niepełnosprawnościami sprzężonymi oraz zaburzeniami ze spektrum autyzmu . Uczy ich 167 nauczycieli w budynku przy Ofiar Katynia 1.

W skład Zespołu Szkół Specjalnych im. UNICEF wchodzą: Przedszkole Specjalne Nr 30, Szkoła Podstawowa Specjalna Nr 20, Branżowa Szkoła Specjalna I Stopnia Nr 2 (zawody: kucharz, ogrodnik, stolarz, pracownik pomocniczy obsługi hotelowej), Szkoła Specjalna Przysposabiająca do Pracy, Ośrodek Rewalidacyjno-Wychowawczy, Zespół Pozalekcyjnych Zajęć Wychowawczych w Szpitalu Miejskim w Rzeszowie.

Reklama

Placówka obejmuje opieką dzieci i młodzież wymagającą specjalistycznej pomocy oraz indywidualnego wsparcia w wieku od 3. do 25. roku życia. Prowadzi zajęcia w ramach wczesnego wspomagania rozwoju dziecka oraz realizuje Program kompleksowego wsparcia dla rodzin „Za życiem”, pełniąc funkcję Wiodącego Ośrodka Koordynacyjno-Rehabilitacyjno-Opiekuńczego.

„Mów dziecku, że jest dobre, że umie, że potrafi” (Janusz Korczak) to motto, które ukierunkowuje pracę Zespołu. Szkoła nieustannie dąży, aby być placówką na miarę XXI w. – atrakcyjną dla uczniów, wyposażoną w nowoczesne pomoce i sprzęt, przygotowującą uczniów do maksymalnej samodzielności i pełnienia ról w społeczeństwie. Oprócz obowiązkowych zajęć edukacyjnych posiada bogatą ofertę zajęć rewalidacyjnych (m.in. terapia logopedyczna, komunikacja alternatywna, terapia autyzmu, psychologiczna, pedagogiczna, ręki, tyflopedagogiczna, surdopedagogiczna, terapia metodą Tomatisa oraz Warnkego, terapia metodą EEG Biofeedback, Trening Umiejętności Społecznych, sensoplastyka, muzykoterapia, hortiterapia).

Obchody pięknego jubileuszu szkoły rozpoczęły się w czwartek i zakończą się dziś. Ich ostatnim akcentem jest piątkowa konferencja „Autyzm w szkole i w życiu – jak tworzyć wspierające środowisko” w Instytucie Teologiczno-Pastoralnym im. św. Józefa Sebastiana Pelczara w Rzeszowie.


Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Rozbudowa IX LO w Rzeszowie. Wybrano wykonawcę

RZESZÓW. Blisko 28 mln zł będzie kosztować rozbudowa IX Liceum Ogólnokształcącego przy ul. Elizy Orzeszkowej w Rzeszowie. Powstanie nowe skrzydło szkoły, w którym znajdą się hala sportowa oraz sale lekcyjne. Istniejący budynek...

Rzeszów

Dotacje na usunięcie azbestu w Rzeszowie. Rusza nowy nabór wniosków

RZESZÓW. Od 3 marca 2025 r. będzie można składać wnioski o uzyskanie dotacji na usunięcie azbestu z budynków oraz odbiór odpadów azbestowych zalegających na posesjach.

Rzeszów

1 marca rusza nowa linia MPK

RZESZÓW. 1 marca 2025 r. uruchomiona zostanie nowa linia autobusowa nr 60. Na razie na okres próbny.

Rzeszów

W ogrodzie kieszonkowym na os. Nowe Miasto montują ogromne urządzenie zabawowe

RZESZÓW. W nowopowstającym parku kieszonkowym na osiedlu Nowe Miasto, trwa montaż sporych rozmiarów urządzenia zabawowego, które transportowane było z zagranicy. To ostatni etap prac przewidzianych do realizacji w ramach tej zielonej inwestycji.

Rzeszów

W marcu rozpocznie się odbetonowywanie części Rzeszowa

RZESZÓW. W ramach odbetonowywania stolicy Podkarpacia, przebudowane zostaną cztery przestrzenie pomiędzy blokami mieszkalnymi. Powstanie też kilkadziesiąt ogrodów deszczowych, duży park kieszonkowy, a przy dziewięciu szkołach asfaltowe boiska zostaną zastąpione trawiastymi.

Rzeszów

Rusza bezpośrednie połączenie kolejowe Rzeszowa z Bieszczadami

RZESZÓW. W sobotę, 22 lutego z dworca kolejowego w Rzeszowie, wyruszy pierwszy, bezpośredni pociąg do Ustrzyk Dolnych.

Rzeszów

Zatrucie czadem w Budach Głogowskich. Cztery osoby, w tym troje dzieci w szpitalu

BUDY GŁOGOWSKIE. Troje dzieci i jedna osoba dorosła trafiły do szpitala z objawami zatrucia czadem. Strażacy apelują o regularne przeglądy urządzeń grzewczych i stosowanie czujników tlenku węgla.

Rzeszów

Pierwsze w tym roku spotkanie Prezydenta Rzeszowa z mieszkańcami

RZESZÓW. Wracają spotkania Prezydenta Rzeszowa z mieszkańcami. Pierwsze z nich odbędzie z przedstawicielami osiedli: Dąbrowskiego, Piastów i Grota Roweckiego.

Reklama