Rzeszów - Czwartek, 15.05.2025
Reklama

Jubileusz rzeszowskiego Zespołu Szkół Specjalnych im. UNICEF

Dodano: /

fot. Grzegorz Bukała / Urząd Miasta Rzeszowa
fot. Grzegorz Bukała / Urząd Miasta Rzeszowa

RZESZÓW. Dzieci i młodzież wymagające specjalistycznej pomocy oraz indywidualnego wsparcia znajdują je w Zespole Szkół Specjalnych im. UNICEF. Placówka otacza opieką kolejne pokolenia już od 80 lat.

Szkoła działa od 1945 r. Początkowo mieściła się w Szkole Podstawowej przy ulicy Grunwaldzkiej i uczyło się w niej 20 uczniów. Od tamtej pory kilkukrotnie zmieniała siedzibę, strukturę, formy i metody pracy, ale niezmienna pozostała misja Zespołu „Dobro dziecka nade wszystko”.

Obecnie, w 84 oddziałach, ma pod skrzydłami 399 uczniów z niepełnosprawnością intelektualną, niepełnosprawnościami sprzężonymi oraz zaburzeniami ze spektrum autyzmu . Uczy ich 167 nauczycieli w budynku przy Ofiar Katynia 1.

W skład Zespołu Szkół Specjalnych im. UNICEF wchodzą: Przedszkole Specjalne Nr 30, Szkoła Podstawowa Specjalna Nr 20, Branżowa Szkoła Specjalna I Stopnia Nr 2 (zawody: kucharz, ogrodnik, stolarz, pracownik pomocniczy obsługi hotelowej), Szkoła Specjalna Przysposabiająca do Pracy, Ośrodek Rewalidacyjno-Wychowawczy, Zespół Pozalekcyjnych Zajęć Wychowawczych w Szpitalu Miejskim w Rzeszowie.

Reklama

Placówka obejmuje opieką dzieci i młodzież wymagającą specjalistycznej pomocy oraz indywidualnego wsparcia w wieku od 3. do 25. roku życia. Prowadzi zajęcia w ramach wczesnego wspomagania rozwoju dziecka oraz realizuje Program kompleksowego wsparcia dla rodzin „Za życiem”, pełniąc funkcję Wiodącego Ośrodka Koordynacyjno-Rehabilitacyjno-Opiekuńczego.

„Mów dziecku, że jest dobre, że umie, że potrafi” (Janusz Korczak) to motto, które ukierunkowuje pracę Zespołu. Szkoła nieustannie dąży, aby być placówką na miarę XXI w. – atrakcyjną dla uczniów, wyposażoną w nowoczesne pomoce i sprzęt, przygotowującą uczniów do maksymalnej samodzielności i pełnienia ról w społeczeństwie. Oprócz obowiązkowych zajęć edukacyjnych posiada bogatą ofertę zajęć rewalidacyjnych (m.in. terapia logopedyczna, komunikacja alternatywna, terapia autyzmu, psychologiczna, pedagogiczna, ręki, tyflopedagogiczna, surdopedagogiczna, terapia metodą Tomatisa oraz Warnkego, terapia metodą EEG Biofeedback, Trening Umiejętności Społecznych, sensoplastyka, muzykoterapia, hortiterapia).

Obchody pięknego jubileuszu szkoły rozpoczęły się w czwartek i zakończą się dziś. Ich ostatnim akcentem jest piątkowa konferencja „Autyzm w szkole i w życiu – jak tworzyć wspierające środowisko” w Instytucie Teologiczno-Pastoralnym im. św. Józefa Sebastiana Pelczara w Rzeszowie.


Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Przystanek Trasy Czerwonej Nitki w Rzeszowie. Zagrają Lao Che i Baranovski

RZESZÓW. Już 15 czerwca 2019 r. o godzenie 14:00 na Rynku w Rzeszowie odbędzie się kolejna edycja corocznego święta krwiodawstwa.

Rzeszów

VI edycja Kongresu Business Without Limits w czerwcu w G2A Arena

Kongres BWL odbędzie się w dniach 13-14 czerwca 2019 r. w G2A Arena Centrum Wystawienniczo-Kongresowym Województwa Podkarpackiego w Jasionce k. Rzeszowa. 

Rzeszów

Rozpoczęto kolejny etap modernizacji hipermarketu E. Leclerc

RZESZÓW. Hipermarket E.Leclerc w Rzeszowie wszedł w drugą fazę modernizacji swojego obiektu.

Rzeszów

Rzeszów wśród zwycięzców programu Lechstarter. Nad Wisłokiem powstanie Przestrzeń

Zakończyło się głosowanie w IV edycji programu Lechstarter. Rzeszów znalazł się wśród zwycięzców, co oznacza, że wkrótce nad Wisłokiem stanie specjalna instalacja.

Rzeszów

Na parkingu przy hali na Podpromiu uruchomiono punkt kontroli autokarów

Komenda Miejska Policji w Rzeszowie uruchomiła stały punkt kontroli autokarów wycieczkowych. Znajduje się on przy hali widowiskowo-sportowej na Podpromiu.

Rzeszów

Na ul. Cieplińskiego samochód potrącił pijanego pieszego. Mężczyzna trafił do szpitala

25-letni mężczyzna został potrącony przez samochód na ul. Cieplińskiego. Jak się okazało, był pijany. Ranny mężczyzna został przewieziony do szpitala.

Rzeszów

Prawie 1 milion zł dla WSIiZ na utrzymanie i rozwój potencjału badawczego

Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego ogłosił komunikaty o wysokości subwencji ze środków finansowych na utrzymanie i rozwój potencjału badawczego przyznanych na rok 2019.

Rzeszów

Uniwersytet Rzeszowski jednak nie zmieni logo

RZESZÓW. Rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego, prof. dr hab. Sylwester Czopek podjął decyzję o zachowaniu obecnie obowiązującego logo uczelni.

Reklama