Rzeszów - Wtorek, 23.12.2025
Reklama

Kamienica przy ul. Grunwaldzkiej odzyskała dawny blask [ZDJĘCIA]

Dodano: 24.08.2022 r.

fot. RESinet.pl
fot. RESinet.pl
RZESZÓW. Zakończyła się rewitalizacja elewacji kamienicy przy ul. Grunwaldzkiej 24 w Rzeszowie. Budynek odzyskał dawny – XIX wieczny wygląd. Wykonawcą prac była przemyska firma Park-Bud.

- Bardzo się cieszę, że 152-letnia kamienica, będąca ważnym elementem architektury rzeszowskiego Starego Miasta odzyskuje swój blask – mówi Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.

Zbudowana w 1870 roku kamienica, znajduje się w reprezentacyjnej części miasta, u zbiegu ulic Grunwaldzkiej i Sobieskiego. Jej elewacja oraz dach zostały wyremontowane wspólnymi siłami przez zarządcę - Miejski Zarząd Budynków Mieszkalnych w Rzeszowie, wspólnotę mieszkańców, przy wsparciu ze strony miejskiego i wojewódzkiego konserwatorów zabytków.

We wtorek, 23 sierpnia odbyło się oficjalne odebranie remontu. – Prace zostały ocenione bardzo dobrze. Nie było żadnych zastrzeżeń ani uwag ze strony konserwatorów – mówi Łukasz Południak, kierownik Rejonu Obsługi Mieszkańców nr I rzeszowskiego MZBM.

Remont podzielony był na dwa etapy. Pierwszy zakończony w ubiegłym roku dotyczył elewacji i dachu od strony ulicy Grunwaldzkiej, drugi, właśnie zakończony, elewacji od strony ulicy Sobieskiego.
Reklama
Kamienica została wpisana do rejestru zabytków w kwietniu 2005 roku. - Remont elewacji i więźby dachowej to była żmudna i wymagająca najwyższego kunsztu praca. Trzeba było centymetr po centymetrze bardzo ostrożnie, delikatnymi narzędziami zdejmować kolejne warstwy elewacji nakładane na mury przy kolejnych remontach przez ostatnie kilkadziesiąt lat. Te warstwy skutecznie ukryły oryginalną, historyczną elewację – opowiada Łukasz Południak.

Podczas prac odkryto między innymi wnęki, które ktoś kiedyś zabudował cegłą dziurawką całkowicie zmieniając historyczny wygląd elewacji.

Wszystkie działania realizowane przy renowacji kamienicy nadzorowane były przez miejskiego i wojewódzkiego konserwatora zabytków i konserwatora rzeźby oraz dzieł sztuki. Zdaniem Romana Szczepanka, prezesa MZBM w Rzeszowie „efekt jest imponujący”.

Koszt rewitalizacji budynku przy ul. Grunwaldzkiej 14 wyniósł blisko 649 tysięcy złotych. 
 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Nowy teren rekreacyjny

Na os. Biała powstanie ogród kieszonkowy z boiskiem i tyrolką

RZESZÓW. Mieszkańcy rzeszowskiego osiedla Biała zyskają nowy teren rekreacyjny. W rejonie istniejącego placu zabaw, powstanie ogród kieszonkowy.

Rzeszów

Zwłoki kobiety przy ul. Lubelskiej. Policjanci ustalili jej tożsamość

RZESZÓW. Rzeszowskim policjantom udało się w końcu ustalić tożsamość kobiety, której zwłoki znaleziono w przy ul. Lubelskiej. Okazało się, że to 48-letnia obywatelka Ukrainy.

Rzeszów

Remonty remiz i nowy samochód dla OSP Rzeszów Zalesie

OSP Rzeszów Zalesie będzie miało nowy średni samochód ratowniczo-gaśniczy. Zakup pojazdu będzie sfinansowany ze środków z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu Rzeszowa.

Rzeszów

W Uniwersytecie Rzeszowskim otwarto Instytut Psychologii

RZESZÓW. W środę, 22 maja odbyło się uroczyste otwarcie Instytutu Psychologii w Uniwersytecie Rzeszowskim. Na kierunku Psychologia kształci się obecnie 76 studentów.

Rzeszów

Stały punkt kontroli autokarów przy hali Podpromie

RZESZÓW. W najbliższy poniedziałek, 27 maja 2024 r. w Rzeszowie rusza policyjny punkt kontroli autokarów. Funkcjonariusze będą kontrolować autokary i pojazdy przewożące dzieci i młodzież na wycieczki.

NOWA SPORTOWA ATRAKCJA

Jest umowa na budowę Fun Parku na os Baranówka

RZESZÓW. Inwestycja powstanie w ramach ostatniej edycji Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego. Jej koszt to nieco ponad 388 tys. zł.

PRZEKAZANO PLAC BUDOWY

Strabag rozpoczyna rozbudowę ulicy Wyspiańskiego

RZESZÓW. Już wkrótce ruszy budowa przedłużenia ul. Wyspiańskiego do projektowanej drogi KDZ na osiedlu Kotuli. Wykonawcy inwestycji, firmie Strabag, przekazano już plac budowy.

Ostrzeżenie Powiatowego Lekarza Weterynarii w Rzeszowie

Choroba zakaźna pszczół w Rzeszowie i sąsiednich gminach

RZESZÓW. Już wkrótce, na rzeszowskich osiedlach oraz w sąsiadujących z Rzeszowem gminach, pojawią się tabliczki informacyjne ostrzegające przed chorobą zakaźną pszczół o treści: ,, UWAGA! Obszar zapowietrzony - zgnilec amerykański pszczół”.

Reklama