Rzeszów - Czwartek, 01.05.2025
Reklama

Klątwa, czulent i „dmuchawa”, czyli Rzeszów śladami żydowskiej historii. Rusza specjalna trasa turystyczna

Dodano:

fot. Archiwum RESinet.pl
fot. Archiwum RESinet.pl
RZESZÓW. Podkarpacka Regionalna Organizacja Turystyczna przygotowała nową, ciekawą propozycję spędzenia czasu w Rzeszowie dla mieszkańców i turystów. Ze spacerownikiem rzeszowskim mamy szanse poznać m.in. kto podlegał karze klątwy oraz co to jest czulent. 

Podkarpacka Regionalna Organizacja Turystyczna stworzyła trasę do samodzielnej organizacji w formie spacerownika pod nazwą „Dziedzictwo Rzeszowskich Żydów”. Wędrując od punktu do punktu dowiesz się, dlaczego jedna z kamienic w rynku nazywana była „dmuchawą”, kto podlegał karze klątwy w Sądzie Rabinackim, gdzie zlokalizowano i jak działała koszerna jadłodajnia, co to czulent i lateks orazco łączy Rzeszów z amerykańskim westernem.

Wszystkie ciekawostki zostały wybrane tak, aby zaciekawić i wciągnąć do pogłębiania wiedzy o pozornie znanych już miejscach w Rzeszowie.  Punkty spacerownika skupiają uwagę na przeszłości zapomnianej już kultury żydowskiej. Dlaczego? Bo warto przypomnieć o tym, że w 1869 r. Żydzi stanowili 54,5% ogółu mieszkańców miasta. Na przełomie XIX i XX w. stolica województwa podkarpackiego nazywana była „Galicyjską Jerozolimą”, a nawet żartobliwie „Mojżeszowem”. W 1899 r. na Rynku tylko ratusz nie był własnością żydowską.
Reklama
Istnieją dwie opcje korzystania ze spracerownika. Pierwsza z nich dotyczy samodzielnej podróży, należy wtedy  zabrać  spacerownik   w  formie  papierowej  z  wybranego   punktu   informacji  turystycznej   w Rzeszowie. Takie punkty znajdziemy przy ul. Rynek 26 oraz Grunwaldzka 2. Możemy to zrobić również za pośrednictwem TEJ strony internetowej. Trasa rozpoczyna się przy studni w Rynku. 
 
Druga opcja wiąże się z przechadzką wraz z przewodnikiem. W trzy kolejne niedziele sierpnia czyli już niebawem, można wyruszyć trasą razem z przewodnikiem. Podkarpacka Regionalna Organizacja Turystyczna w ramach promocji trasy zaplanowała  trzy  dedykowane  spacery  (11,  18  i  25  sierpnia  w  niedziele,  godz.  14:00)  połączone z degustacją zakąsek kuchni żydowskiej. Liczba miejsc na spacerach jest ograniczona. O udziale zadecyduje kolejność zgłoszeń. Zapisy przyjmowane są pod numerem tel. 17 852 00 09.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Budowa Wisłokostrady idzie pełną parą

RZESZÓW. Prace przy realizacji jednej z największych inwestycji drogowych ostatnich lat w Rzeszowie idą pełną parą. Nie wykluczone, że budowę Wisłokostrady uda się zakończyć jeszcze w tym roku.

Rzeszów

Wzrosły ceny mieszkań w Rzeszowie. Ile zapłacimy za metr kwadratowy?

RZESZÓW. Od początku roku ceny nowych mieszkań w stolicy Podkarpacia wzrosły o 2 % - tak wynika z danych platformy BIG DATA RynekPierwotny.pl.

Rzeszów

W powiecie rzeszowskim otwarto dwa nowe mosty

W Rudnej Małej pod Rzeszowem odbudowano dwa mosty drogowe, znajdujące się w ciągu drogi powiatowej Nr 1377R.

Rzeszów

Komunikacja miejska w okresie Świąt Wielkanocnych

RZESZÓW. Zarząd Transportu Miejskiego przedstawił harmonogram kursowania autobusów w okresie Świąt Wielkanocnych.

Rzeszów

Biblioteka Nowa ma być wizytówką Rzeszowa i całego Podkarpacia. Rusza konkurs architektoniczny

RZESZÓW. W Rzeszowie powstanie nowoczesna bilbioteka, wzorowana na najlepszych tego typu obiektach z całego świata. Będzie kulturalną wizytówką, nie tylko stolicy regionu, ale również całego Podkarpacia. Jej projekt zostanie wybrany w drodze...

Rzeszów

Ponad 80 tys. pasażerów. Kolejny dobry wynik lotniska w Jasionce

RZESZÓW/JASIONKA. 81 792 pasażerów skorzystało z oferty podrzeszowskiego lotniska w marcu br. To o ponad 21% więcej, niż w analogicznym miesiącu w ubiegłym roku.

Rzeszów

Dzieje się na budowie połączenia al. Krzyżanowskiego z ul. Wieniawskiego [ZDJĘCIA]

RZESZÓW. We wschodniej części Rzeszowa trwa budowa drogi, która lepiej skomunikuje osiedla Słocina i Zalesie z centrum miasta.

Rzeszów

Ruszyła sprzedaż cegieł z dawnego stadionu Resovii

RZESZÓW. Rozpoczęła się sprzedaż cegieł pochodzących z wyburzonego stadionu przy ul. Wyspiańskiego 22. Za najtańszą zapłacimy 110 zł.

Reklama