Rzeszów - Sobota, 23.08.2025
Reklama

Kolejne opaski życia dla rzeszowskich seniorów

Dodano:

fot. Grzegorz Bukała / Urząd Miasta Rzeszowa
fot. Grzegorz Bukała / Urząd Miasta Rzeszowa
RZESZÓW. Już we wrześniu w Rzeszowie rozpocznie się kolejny nabór chętnych do otrzymania tzw. opaski życia, urządzenia elektronicznego w formie bransoletki, działającego podobnie jak telefon komórkowy. Takie urządzenia trafią do 158 rzeszowskich seniorów.

Miasto rozpoczyna realizację programu osłonowego „Korpus Wsparcia Seniorów” na rok 2023. Trwa procedowanie umowy na świadczenie usługi, a chętni, którzy chcą otrzymać opaskę będą mogli zgłaszać się do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Rzeszowie już na początku września.

Opaska mierzy podstawowe parametry życiowe, umożliwia bezpośrednie połączenie z centrum opieki i służbami medycznymi, jest wyposażona w czujnik upadku i lokalizator GPS. Wygląda jak zegarek, ale ratuje życie.

Dla kogo przeznaczona jest opaska życia?

Opaska przeznaczona jest dla osób powyżej 65. roku życia, które ze względu na stan zdrowia mają problemy z samodzielnym funkcjonowaniem. Mogą być to zarówno seniorzy prowadzący samodzielne gospodarstwa domowe, jak i mieszkający z osobami bliskimi, które nie są w stanie zapewnić im wystarczającego wsparcia.
Reklama
Jak działa?

Osoba użytkująca opaskę bezpieczeństwa, kiedy poczuje się źle, wciska znajdujący się na opasce przycisk. Po odebraniu zgłoszenia przez ratownika medycznego z centrum teleopieki, ratownik medyczny podejmuje decyzję o sposobie udzielenia pomocy seniorowi.

-Pomoc może polegać na wsparciu emocjonalnym seniora, nawiązaniu kontaktu z osobą z najbliższego otoczenia albo wezwaniu służb medycznych do potrzebującej osoby- mówi Irena Marszałek-Czekierda, dyrektor MOPS w Rzeszowie.

Opaska wyposażona jest w jeden przycisk, jest łatwa w obsłudze, wodoodporna i działa przez 24 h/dobę przez 7 dni w tygodniu.

Opaski życia są elementem programu „Korpus Wsparcia Seniorów”, Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.  Realizatorem programu jest Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Rzeszowie.
To co bardzo ważnie, przyznanie pomocy w ramach programu osłonowego nie jest uzależnione od kryterium dochodowego i nie wymaga wydania decyzji administracyjnej.

W ubiegłym roku do rzeszowskich seniorów trafiło 119 takich opasek.

 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

41-latek spowodował kolizję i odjechał. Miał ponad 2 promile i zakaz prowadzenia pojazdów

RZESZÓW. Rzeszowscy policjanci zatrzymali mieszkańca Rzeszowa, który wsiadł za kierownicę mając ponad 2 promile alkoholu i dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów. 41-latkek spowodował kolizję i odjechał z miejsca zdarzenia.

Rzeszów

10 wypadków, 44 kolizje. Rzeszowscy policjanci podsumowali "majówkę"

RZESZÓW. Policjanci rzeszowskiej drogówki podsumowali działania „Majowy weekend”. W ciągu sześciu dni trwania akcji, mundurowi odnotowali 10 wypadków i 44 kolizje drogowe. Wyeliminowali z ruchu 6 nietrzeźwych kierujących.

Rzeszów

Podpisano umowę z wykonawcą PCLA. Ma być gotowe jesienią 2026 roku

RZESZÓW. Dziś w ratuszu podpisano umowę z firmą Mirbud, która wybuduje Podkarpackie Centrum Lekkiej Atletyki za kwotę 194 mln zł. Inwestycja ma być gotowa w październiku 2026 roku.

Rzeszów

Wielka impreza na rzeszowskim Rynku z okazji "Dnia osób z niepełnosprawnościami"

RZESZÓW. Barwny korowód, występy zespołów, warsztaty, zawody i wiele więcej atrakcji przygotowano z okazji tegorocznych obchodów „Dnia osób z niepełnosprawnościami” w Rzeszowie. Wydarzenie organizuje stowarzyszenie „For You”.

Rzeszów

Komunikacja miejska. Nowe przystanki na żądanie

RZESZÓW. Od 1 maja lista przystanków na żądanie w Rzeszowie zwiększy się o 116 kolejnych (w tym 8 poza miastem). Dla 12 przystanków przywrócony zostanie status przystanku „stałego”.

Rzeszów

Szkoła Podstawowa nr 12 w Rzeszowie odnowiona

RZESZÓW. W budynku Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 2 przy ul. Lwowskiej w Rzeszowie odnowione zostały sale lekcyjne, świetlica oraz inne pomieszczenia. Renowacja była możliwa dzięki środkom przekazanym miastu przesz Fundację Leroy Merlin.

Rzeszów

Rozbudowa stadionu na os. Przybyszówka. Powstaną m.in. zadaszone trybuny

RZESZÓW. Miasto ogłosiło przetarg na rozbudowę boiska piłkarskiego przy ul. Stadionowej w Rzeszowie. Powstaną m.in. dwie zadaszone trybuny. Zadanie będzie realizowane w ramach RBO.

Rzeszów

Więcej policjantów na drogach. Ruszyły działania "Majowy weekend 2024"

PODKARPACIE. Policjanci rozpoczęli działania związane z długim weekendem majowym. Na drogach regionu będzie więcej policyjnych patroli. Mundurowi zadbają m.in. o płynność ruchu i bezpieczeństwo podróżujących. Tegoroczna akcja potrwa do 6 maja.  

Reklama