Reklama

Aktualności Rzeszów

Kolejne problemy z obwodnicą południową miasta

Dodano: 15.01.2020

Kolejne problemy z obwodnicą południową miasta - Aktualności Rzeszów

fot. Materiały Urzędu Miasta w Rzeszowie

RZESZÓW. Pierwsza sprawa wiąże się z protestami mieszkańców, niezgadzającymi się na przebieg obwodnicy południowej, druga dotyczy odmowy udziału stowarzyszenia społecznej kontroli legalności administracji publicznej, zajmującego się oceną legalności działań administracyjnych, w postępowaniu dot. decyzji środowiskowej.

Miasto będzie miało problem z uzyskaniem decyzji środowiskowej, która jest niezbędna do rozpoczęcia przetargu na budowę obwodnicy południowej Rzeszowa. Jakiś czas temu informowaliśmy, że Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska wydała pozytywną opinię ws. budowy, a przetarg ma szanse ruszyć na przełomie maja i czerwca, teraz okazuje się, że cały ten proces może zostać przedłużony.

Protesty mieszkańców i odwołanie do SKO

Tym razem „kłody pod nogi” rzucają władzom miasta mieszkańcy i stowarzyszenie, zajmujące się oceną legalności działań administracji: „Opracowujemy decyzje środowiskową, ale kilkunastu mieszkańców wniosło swoje uwagi. Dodatkowo stowarzyszenie społecznej kontroli legalności administracji publicznej, których nie dopuściliśmy do postępowania w tej sprawie, zgłosili sprawę do samorządowego kolegium odwoławczego” – tłumaczy Maciej Chłodnicki, rzecznik prasowy prezydenta Miasta Rzeszów.

W pierwszym przypadku, problem dotyczy przebiegu obwodnicy, na który nie zgadzają się mieszańcy: „Mieszkańcy nie zgadzają się z przebiegiem, choć trasa od 1992 roku była zaakceptowana i jest w planie miejscowym województwa, potwierdzonym przez marszałka” – dodaje rzecznik prezydenta.REKLAMA

Sprawa, którą zgłosiło stowarzyszenie, trafiła do SKO w Rzeszowie 7 stycznia, w związku z czym, biorąc pod uwagę cały przebieg administracyjny, (miesiąc na zbadanie sprawy i dwa tygodnie na sformułowanie uzasadnienia), należy się spodziewać, że terminy rozpoczęcia przetargu na przełomie maja i czerwca mogą ulec zmianie. Dodajmy, że poza wydaniem decyzji środowiskowej ratusz przed rozpoczęciem przetargu, oprócz decyzji i pozytywnej opinii RDOŚ-u, musi posiadać pozwolenia wodnoprawnego od Wód Polskich oraz zezwolenia na realizację inwestycji.

Obwodnica południowa w teorii

Zakres planowanej inwestycji obejmuje stworzenie jezdni o długości 5728,50 m, mostu nad zalewem o długości 970 m (skonstruowanego jako dwie niezależne konstrukcje po jednej dla każdego kierunku ruchu o szerokości 2 x 15,44 m), mostu na rzece Strug o długości ok. 130 m, ciągu pieszo-rowerowego dwukierunkowego po obu stronach drogi oraz przejścia dla pieszych.

Na obwodnicy południowej mają znaleźć się zatoki autobusowe oraz połączenia z istniejącym układem komunikacyjnym (drogi zjazdowe i skrzyżowania).Inwestycja wiąże się również z rozbiórką kolidujących obiektów, których ilość wynosi 47, to m.in.  14 budynków mieszkalnych. Szacowany koszt inwestycji to ok. 400 mln zł.

 
Rafał Bolanowski (rafal.bolanowski@resinet.pl)
 

Reklama

Tagi

Podziel się z innymi

Reklama

Wasze komentarze

Pozostalo znaków:
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się
Dodaj komentarz

Portal resinet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i wypowiedzi zamieszczanych przez internautów. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Reklama

Pozostałe aktualności

Teatr im. Wandy Siemaszkowej szyje maseczki - Aktualności Rzeszów

Teatr im. Wandy Siemaszkowej szyje maseczki

RZESZÓW. Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie włączył się w akcję "Maseczki dla Łańcuta”. Krawcowe szyją maseczki z ma...

Specjalny lot z Włoch do Rzeszowa. Pasażerowie odbędą kwarantannę w Bieszczadach - Aktualności Rzeszów

Specjalny lot z Włoch do Rzeszowa. Pasażerowie odbędą kwarantannę w Bieszczadach

RZESZÓW. 7 kwietnia z Mediolanu i Rzymu do Rzeszowa przyleci 100-osobowa grupa Polaków....

Uderzył w radiowóz zabezpieczający miejsce wypadku. Odmówił badania alkomatem - Aktualności Rzeszów

Uderzył w radiowóz zabezpieczający miejsce wypadku. Odmówił badania alkomatem

Podczas zabezpieczenia przez Policjantów miejsca wypadku, do którego doszło w Rudnej Małej, w policyjny samochód uderzy...

4 sklepy LIDL w Rzeszowie czynne całodobowo - Aktualności Rzeszów

4 sklepy LIDL w Rzeszowie czynne całodobowo

RZESZÓW. Kolejne ułatwienia dla klientów sklepów sieci LIDL. ...

Zwierzaki z fundacji Felineus potrzebują pomocy - Aktualności Rzeszów

Zwierzaki z fundacji Felineus potrzebują pomocy

RZESZÓW. Fundacja dla bezdomnych zwierząt Felineus, zwraca się z prośbą o pomoc dla swoich podopiecznych. Potrzebna jest karma, żwire...

Reklama

Nowe na portalu

Reklama

Najczęściej czytane

Reklama

Ankieta

Jak często korzystasz z nowej wypożyczalni rowerów i skuterów blinkee.city?

Codziennie

Przynajmniej raz w tygodniu

Kilka razy w tygodniu

Nie korzystam z wypożyczalni

Głosuj Zobacz wyniki
Reklama
Partnerzy:
Drogi Użytkowniku!

Chcielibyśmy Państwa poinformować o tym, że w RESinet.pl szanujemy prywatność naszych Uzytkowników, a tym samym starannie zabezpieczamy Państwa dane osobowe. Szczegółowe informacje na temat tego, kto jest administratorem danych, w jaki sposób przetwarzamy dane osobowe oraz w jaki sposób wykorzystujemy piki cookie znajduj? się w naszej Polityce prywatności, z której dowiesz się między innymi o tzw. rozwi?zaniach opt-out, które umożliwiaj? określenie Twoich ustawień prywatności w trakcie korzystania z Internetu.

Ok, Rozumiem