Reklama

Aktualności Rzeszów

Kongres 590. Poruszono temat PKA i nowego ośrodka badawczo-rozwojowego

Dodano: 08.10.2019

Kongres 590. Poruszono temat PKA  i nowego ośrodka badawczo-rozwojowego - Aktualności Rzeszów

fot. Samorząd Województwa Podkarpackiego/D. Kozik

RZESZÓW. Jeszcze przed oficjalnym rozpoczęciem Kongresu 590 została podpisana umowa na kolejową inwestycję dla Podkarpacia za ponad 300 mln złotych. Chodzi o Podmiejską Kolej Aglomeracyjną i budowę nowej linii kolejowej do lotniska w Jasionce. Przedstawiono także plany dotyczące rozbudowy Ośrodka Badawczo-Rozwojowego w Europie Future Food 4.0.
 
Umowę na PKA podpisali wicemarszałek Ewa Draus oraz prezes PKP PLK Ireneusz Merchel. To projekt dotyczący modernizacji infrastruktury kolejowej w ramach Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej. Wartość przedsięwzięcia to ponad 301 mln złotych. Projekt realizowany jest przez samorząd województwa podkarpackiego wraz z PKP PLK i dotyczybudowy oraz modernizacji linii kolejowych oraz infrastruktury przystankowej. Zadanie uzyskało dofinansowanie z Centrum Unijnych Projektów Transportowych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.
 
„Dzisiejszy dzień jest szczególny, gdyż w sposób formalny rozpoczynamy budowę PKA na Podkarpaciu. Kolej aglomeracyjna będzie łączyła wiele miejscowości ze stolicą regionu. Najważniejsza będzie budowa 5-cio kilometrowego odcinka linii do lotniska w Jasionce. W ramach projektu powstaną także tzw. mijanki i system nowoczesnego sterowania ruchem kolejowym, który zwiększy bezpieczeństwo na przejazdach kolejowych i zapewni płynniejszy ruch” – mówił prezes PKP PLK Ireneusz Merchel.
 
Jak zapowiedział prezes Merchel linie zostaną zmodernizowane do prędkości 120 km/h. Ireneusz Merchel dodał również, że w miniony piątek został już ogłoszony przetarg na realizację tego zadania. W ramach inwestycji wybudowane zostaną także dodatkowe przystanki kolejowe, mijanki dla pociągów, obiekty inżynierskie. Powstaną także parkingi w systemie park and drive, które wyposażone będą w stojaki rowerowe. W projekcie oprócz PKP PLK bierze także udział 16 gmin z terenu województwa podkarpackiego, z którymi umowy zostały już podpisane w urzędzie marszałkowskim 24 września.
 


REKLAMA

Kongres 590 to przede wszystkim okazja do mówienia o innowacyjności polskiej gospodarki. I właśnie temu poświęcony był briefing prasowy dotyczący rozbudowy jednego z najbardziej innowacyjnych Ośrodków Badawczo-Rozwojowych w Europie – Future Food 4.0, firmy Olimp Laboratories.

W briefingu udział wzięli: Jerzy Kwieciński – Minister Inwestycji i Rozwoju, Minister Finansów, Władysław Ortyl – Marszałek Województwa Podkarpackiego, Paweł Kolczyński wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu oraz Stanisław Jedliński – Prezes Olimp Laboratories Sp. z o.o. W 2015 roku firma oddała Ośrodek Badawczo-Rozwojowy jedne z najbardziej innowacyjnych w Europie w branży suplementów diety i farmaceutyków. W ostatnich 10 latach grupa kapitałowa Olimp Nutrifarm zainwestowała w nowe technologie i rozwój 315 mln złotych.
 
„Cieszę się, że takie inwestycje podnoszą poziom innowacyjności Podkarpacia i Polski. Gratuluję . Miarą sukcesu firm jest to jak skutecznie umieją aplikować o środki unijne z programów krajowych, konkurując na tym polu z wieloma świetnymi przedsiębiorstwami” – mówił w czasie briefingu marszałek Władysław Ortyl.

Reklama
Źródło: Samorząd Województwa Podkarpackiego

Tagi

Podziel się z innymi

Reklama

Wasze komentarze

Pozostalo znaków:
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się
Dodaj komentarz

Portal resinet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i wypowiedzi zamieszczanych przez internautów. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Reklama

Pozostałe aktualności

Projekt uchwały PiS ws. korków w mieście wykreślony. Tadeusz Ferenc: „W każdym dużym mieście są korki” - Aktualności Rzeszów

Projekt uchwały PiS ws. korków w mieście wykreślony. Tadeusz Ferenc: „W każdym dużym mieście są korki”

RZESZÓW. Choć radny Marcin Fijołek próbował ratować projekt uchwały, punkt został wykreślony z porządku obrad sesji Rady Miast...

Rozbudowa Zespołu Szkolno-Przedszkolnego Nr 3 ruszy początkiem przyszłego roku - Aktualności Rzeszów

Rozbudowa Zespołu Szkolno-Przedszkolnego Nr 3 ruszy początkiem przyszłego roku

RZESZÓW. Prace wycenione na 8 mln zł mają ruszyć na początku przyszłego roku. ...

Nowa twarz w Radzie Miasta Rzeszowa - Aktualności Rzeszów

Nowa twarz w Radzie Miasta Rzeszowa

RZESZÓW. Wiceprzewodniczący Rady Miasta Rzeszowa dostał mandat do Sejmu....

Połączenie ul. Wierzbowej z ul. Kopisto będzie realizowane w przyszłym roku - Aktualności Rzeszów

Połączenie ul. Wierzbowej z ul. Kopisto będzie realizowane w przyszłym roku

RZESZÓW. Aktualnie MZD zajmuje się projektem całej inwestycji. ...

Kojarzysz starszego pana grające na akordeonie na ulicach Rzeszowa? Jest petycja o upamiętnienie jego postaci - Aktualności Rzeszów

Kojarzysz starszego pana grające na akordeonie na ulicach Rzeszowa? Jest petycja o upamiętnienie jego postaci

RZESZÓW. Ponad 5 tyś osób poparło petycje w sprawie upamiętnienia postaci pana Józefa. ...

Reklama

Nowe na portalu

Reklama

Najczęściej czytane

Reklama

Ankieta

Jak często korzystasz z nowej wypożyczalni rowerów i skuterów blinkee.city?

Codziennie

Przynajmniej raz w tygodniu

Kilka razy w tygodniu

Nie korzystam z wypożyczalni

Głosuj Zobacz wyniki
Reklama
Partnerzy:
Drogi Użytkowniku!

Chcielibyśmy Państwa poinformować o tym, że w RESinet.pl szanujemy prywatność naszych Uzytkowników, a tym samym starannie zabezpieczamy Państwa dane osobowe. Szczegółowe informacje na temat tego, kto jest administratorem danych, w jaki sposób przetwarzamy dane osobowe oraz w jaki sposób wykorzystujemy piki cookie znajduj? się w naszej Polityce prywatności, z której dowiesz się między innymi o tzw. rozwi?zaniach opt-out, które umożliwiaj? określenie Twoich ustawień prywatności w trakcie korzystania z Internetu.

Ok, Rozumiem