Reklama

Aktualności Rzeszów

Loty Marka Kuchcińskiego. Marszałek Władysław Ortyl wydaje oświadczenie

Dodano: 08.08.2019

Loty Marka Kuchcińskiego. Marszałek Władysław Ortyl wydaje oświadczenie - Aktualności Rzeszów

fot. Samorząd Województwa Podkarpackiego/Michał Mielniczuk

RZESZÓW. Marszałek województwa podkarpackiego odnosi się do lotów rządowym samolotem z marszałkiem Sejmu Markiem Kuchcińskim.

Już od kilkunastu dni cała Polska żyje „rodzinnymi” lotami Marka Kuchcińskiego wykonywanymi rządowymi samolotami i helikopterem na trasie Warszawa-Rzeszów. Kiedy cała afera ujrzała światło dzienne, mowa była jedynie o rodzinie, teraz mówi się również o politykach z Prawa i Sprawiedliwości.

135 lotów na koszt podatnika

Wg. informacji podawanych przez Onet, od marca 2018 roku do maja 2019 roku, marszałek odbył 135 lotów na koszt podatników. Kosztowało to ok. 4 mln zł. Całą aferę nagłośniło końcem lipca Radio Zet. Z kolei „Rzeczpospolita” pisała, że mamy do czynienia jedynie z ostatnim okresem, starsze dokumenty miały zostać zniszczone.

Marek Kuchciński całą aferę tłumaczył „modelem pracy jaki przyjął”, przeprosił tych „którzy poczuli się urażeni” oraz dokonał kilku wpłat m.in. na modernizację Sił Zbrojnych, Klinikę Budzik oraz Caritas Polska. Sprawa jednak na samej rodzinie się nie kończy i wg informacji podawanych m.in. przez TVN24, z rządowych przelotów wraz z marszałkiem korzystali inny politycy PiS. Mowa m.in. o Krystynie Wróblewskiej i Stanisławie Piotrowiczu, Zdzisławie i Annie Krasnodębskich.

Oświadczenie marszałka

Do lotów z Markiem Kuchcińskim otwarcie przyznał się również marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl. W sprawie wydał stosowne oświadczenie, w którym czytamy, że spotkania z marszałkiem Sejmu odbywały się wielokrotnie i dotyczyły spraw służbowych.

„W związku z pojawiającymi się informacjami o mojej podróży rządowym samolotem z marszałkiem Markiem Kuchcińskim chciałem potwierdzić, że istotnie taki lot się odbył. Z panem Markiem Kuchcińskim spotykamy się wielokrotnie w sprawach służbowych, również wówczas byliśmy umówieni na taką rozmowę.  Ponieważ wiedział że mam w planach służbową podróż do Warszawy, zaprosił mnie na pokład rządowego samolotu. Była to jedyna podróż jaką odbyłem z marszałkiem Markiem Kuchcińskim rządowym samolotem. Tego dnia w Warszawie zgodnie z ustalonym wcześniej kalendarzem miałem kilka spotkań w Kancelarii Prezydenta, spotkałem się m.in. z ministrem Pawłem Muchą. Praktyka rozmów o istotnych kwestiach Podkarpacia podczas podróży nie jest niczym nowym. Zdarzało się, że z racji napiętego kalendarza, jechałem w celach służbowych z marszałkiem Markiem Kuchcińskim samochodem służbowym” – czytamy w oświadczeniu.REKLAMA

CIS i spotkanie w siedzibie PiS

Centrum Informacyjne Sejmu podało także wykaz lotów (opublikowany 5 sierpnia), który zawiera jedynie 85 lotów, spośród których znaczną większość stanowią te na trasie Warszawa-Rzeszów. Pozostałe loty ujawniali m.in. dziennikarze Radia Zet.

Cała sprawa ma rzecz jasne poważne odbicie w wewnętrznych strukturach Prawa i Sprawiedliwości. W środę odbyło się spotkanie w siedzibie partii. Według informacji podanych przez Fakt24, spotkanie miało dotyczyć zbliżających się wyborów, możemy jedynie przypuszczać, że był to jedynie pretekst do dyskusji o skandalu jaki wywołały loty Marka Kuchcińskiego.

Dodajmy, że cała ta afera ma kilka plusów. Szef KPRM, Michał Dworczyk informował o zmianach jakie zostaną dokonane w zarządzaniu podróżami rządowym samolotem. Wiąże się to z tym, iż osoby przebywające na pokładzie będą musiały ponosić koszty podróży, o ile rzecz jasna nie należą do oficjalnej delegacji. 

Jak podaje „Rzeczpospolita” całą sprawą ma się zając również prokuratura. Jednak nie należałoby póki co brać takiej informacji za pewną.


 
Rafał Bolanowski (rafal.bolanowski@resinet.pl)
 

Reklama

Tagi

Podziel się z innymi

Reklama

Wasze komentarze

Pozostalo znaków:
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się
Dodaj komentarz

Portal resinet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i wypowiedzi zamieszczanych przez internautów. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Reklama

Pozostałe aktualności

Powraca temat możliwej zabudowy w okolicach ul. Daliowej i ul. Lawendowej na Zalesiu - Aktualności Rzeszów

Powraca temat możliwej zabudowy w okolicach ul. Daliowej i ul. Lawendowej na Zalesiu

RZESZÓW. Radni Platformy Obywatelskiej chcą zamiany terenu. ...

I runda Totolotek Pucharu Polski. Resovia jedzie do Krakowa, Stal powalczy z Pogonią Szczecin - Aktualności Rzeszów

I runda Totolotek Pucharu Polski. Resovia jedzie do Krakowa, Stal powalczy z Pogonią Szczecin

RZESZÓW. 20 sierpnia poznaliśmy wyniki losowania I rundy Totolotek Pucharu Polski.  ...

Bezpłatny trening dla dzieci z mistrzynią świata w kickboxingu - Aktualności Rzeszów

Bezpłatny trening dla dzieci z mistrzynią świata w kickboxingu

RZESZÓW. Aby wziąć w nich udział wystarczy wysłać zgłoszenie na adres redakcja@pro-familia.pl. ...

Wraca temat podcieni Galerii Rzeszów - Aktualności Rzeszów

Wraca temat podcieni Galerii Rzeszów

RZESZÓW. O wynikach debaty będziemy informować tuż po sesji Rady Miasta 27 sierpnia. ...

Reklama

Nowe na portalu

Reklama

Najczęściej czytane

Reklama

Ankieta

Jak często korzystasz z nowej wypożyczalni rowerów i skuterów blinkee.city?

Codziennie

Przynajmniej raz w tygodniu

Kilka razy w tygodniu

Nie korzystam z wypożyczalni

Głosuj Zobacz wyniki
Reklama
Partnerzy:
Drogi Użytkowniku!

Chcielibyśmy Państwa poinformować o tym, że w RESinet.pl szanujemy prywatność naszych Uzytkowników, a tym samym starannie zabezpieczamy Państwa dane osobowe. Szczegółowe informacje na temat tego, kto jest administratorem danych, w jaki sposób przetwarzamy dane osobowe oraz w jaki sposób wykorzystujemy piki cookie znajduj? się w naszej Polityce prywatności, z której dowiesz się między innymi o tzw. rozwi?zaniach opt-out, które umożliwiaj? określenie Twoich ustawień prywatności w trakcie korzystania z Internetu.

Ok, Rozumiem