Rzeszów - Poniedziałek, 22.06.2026
Reklama

Miasto zacieśnia współpracę z rzeszowskimi uczelniami

Dodano: 11.05.2022 r.

fot. Grzegorz Bukała / Urząd Miasta Rzeszowa
fot. Grzegorz Bukała / Urząd Miasta Rzeszowa
RZESZÓW. We wtorek, 10 maja 2022 r. prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek oraz rektorzy sześciu rzeszowskich uczelni, podpisali list intencyjny w sprawie „współpracy i wspólnego działania, w celu umocnienia pozycji Rzeszowa jako wiodącego ośrodka akademickiego na mapie Polski i Europy”. 

- Kiedy kilka miesięcy temu pojawiłem się w ratuszu jedne z pierwszych rozmów przeprowadziłem z rektorami rzeszowskich uczelni. Bardzo często podczas naszych rozmów padały stwierdzenia, że istnieje duża potrzeba promowania Rzeszowa jako dużego, nowoczesnego i rozwijającego się ośrodka akademickiego, który zapewnia wykształcenie na wysokim poziomie oraz miejsca pracy. Wiele już udało się zrobić. Mamy wiele sektorowych porozumień pomiędzy miastem Rzeszów a poszczególnymi wydziałami uczelni albo z poszczególnymi uczelniami w określonych obszarach. Na wielu płaszczyznach działa to dobrze. Ale pewne zintensyfikowanie działań jest potrzebne. Dlatego też powołałem w strukturach urzędu pełnomocnika do spraw kontaktu z wyższymi uczelniami. Tę funkcję pełni pani Marzena Furtak-Żebracka. Podczas naszych rozmów z rektorami wszyscy zgadzaliśmy się także, że potrzebna jest wspólna, nowoczesna formuła promocji ośrodka akademickiego. Dlatego też dziś wykonujemy kolejny ważny krok – podpisujemy porozumienie dotyczące wspólnej promocji Rzeszowa jako wiodącego miasta akademickiego – mówił Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa podczas wtorkowej uroczystości.

List intencyjny, oprócz prezydenta Rzeszowa, podpisali: prof. dr hab. inż. Piotr Koszelnik, rektor Politechniki Rzeszowskiej im. Ignacego Łukasiewicza, prof. dr hab. Sylwester Czopek, rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego, dr Bożena Sowa, prorektor WSPIA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej, dziekan Kolegium Zarządzania, dr Wergiliusz Gołąbek, rektor Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, dr Sylwia Pelc, rektor Wyższej Szkoły Inżynieryjno-Ekonomicznej z siedzibą w Rzeszowie i dr Małgorzata Dubis, prorektor Collegium Humanum Filii w Rzeszowie. Porozumienie zakłada m.in. prowadzenie działalności promocyjnej miasta przy współpracy z uczelniami, prowadzenie działalności promocyjnej szkół wyższych w Rzeszowie przy współpracy z miastem, stworzenie programu międzynarodowej promocji Rzeszowa.
Reklama
- To bardzo ważna inicjatywa i bardzo się z niej cieszę. Uważam, że uczelnie Rzeszowa mają olbrzymi potencjał, aby kształcić najlepszych absolwentów, którzy znajdą miejsce pracy u nas, ale nie tylko, ponieważ wiemy, że cieszą się zainteresowaniem także w kraju i poza jego granicami. Wierzę, że to zjednoczenie jeśli chodzi o promocję Rzeszowa jako ośrodka akademickiego, będzie wartością dodaną w stosunku do tego co robimy my indywidualnie jako uczelnie – powiedział po popisaniu listu intencyjnego prof. Piotr Koszelnik. – Podpisując tę umowę jednocześnie nakładamy na siebie pewne obowiązki. W naszym interesie  jest, by dostarczać, mówiąc językiem marketingowym, dobrego produktu naukowego, dydaktycznego, który przyciągnie młodych ludzi do uczelni rzeszowskich - dodał prof. Sylwester Czopek. – Mam nadzieję, że nasza wspólna praca przyczyni się do rozwoju miasta, regionu i naszych uczelni. Dziękuję za tę inicjatywę  - podziękowała dr Bożena Sowa. – Dziś Rzeszów, w związku z sytuacją na Ukrainie, stał się miastem rozpoznawalnym na całym świecie. Ale z drugiej strony istnieje pewne niebezpieczeństwo, które obserwujemy, jako uczelnia międzynarodowa. Mam na myśli potencjalnych studentów z zagranicy, którzy mają pewne wątpliwości czy dobrze jest przyjechać tutaj, ponieważ miasto jest blisko tego co się dzieje w Ukrainie. Jest to dla nas pewien problem. Dotyczy on nie tylko studentów ale także biznesu. Daję to pod rozwagę panu prezydentowi, by spróbować przeciwdziałać temu zjawisku – zwrócił uwagę dr Wergiliusz Gołąbek.

 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

39-letni Karol z Podkarpacia walczy o powrót do życia. Rodzina prosi o pomoc w sfinansowaniu rehabilitacji

PODKARPACIE. Jeszcze kilka miesięcy temu Karol był pełnym energii 39-latkiem — pasjonatem wędkarstwa, człowiekiem, który bezinteresownie pomagał innym. Dziś uczy się wszystkiego od nowa, jak małe dziecko. Po serii dramatycznych powikłań jego...

Rzeszów

43-letni kierowca uszkodził cztery auta na osiedlu Baranówka. Był pijany i poszukiwany

RZESZÓW. Prawie 2,4 promila alkoholu w organizmie, najprawdopodobniej brak uprawnień do kierowania i list gończy — z takim bagażem 43-latek wsiadł za kierownicę peugeota i na jednym z parkingów na osiedlu Baranówka...

Rzeszów

Nowa kładka połączy dwa brzegi Strugu. Co dzieje się na budowie? [ZDJĘCIA]

RZESZÓW. Na budowie kładki na osiedlu Drabinianka trwają intensywne prace. Obiekt połączy ulice Jachowicza i Koło. Zapewni dzieciom i rodzicom bezpieczne dojście do szkoły, przedszkola i żłobka przy ul. Kwiatkowskiego oraz ułatwi...

Rzeszów

Największe od lat zmiany w rzeszowskiej Plazie. Nowi najemcy, relokacje, powiększenia

RZESZÓW. W rzeszowskiej Plazie zmienia się oferta najemców. W ostatnich miesiącach centrum pozyskało nowe marki, część dotychczasowych sklepów przeniesiono lub powiększono, a kolejne otwarcia zaplanowano na lipiec i sierpień.

Rzeszów

Nowa kontrola bezpieczeństwa w Jasionce. Bez wyciągania elektroniki i limitu 100 ml płynów

RZESZÓW. Koniec z wyciąganiem laptopa z plecaka i limitem 100 ml płynów. Port Lotniczy Rzeszów-Jasionka uruchomił zmodernizowaną kontrolę bezpieczeństwa, wyposażoną w nowoczesne skanery, które znacznie usprawniają i przyspieszają odprawę pasażerów.

Rzeszów

Zmiana organizacji ruchu na Słocinie. Minironda zastąpiły sygnalizację świetlną [ZDJĘCIA, FILM]

RZESZÓW. W miniony weekend na dwóch skrzyżowaniach na osiedlu Słocina wprowadzono nową organizację ruchu. Wyłączono sygnalizację świetlną, a w jej miejsce zamontowano minironda. Zmiany mają usprawnić przejazd w tej części miasta.

Rzeszów

34 płody ludzkie w Lutoryżu. Policja zakończyła czynności, areszt dla podejrzanej

LUTORYŻ. Zakończyła się trwająca kilka dni operacja policji w Lutoryżu pod Rzeszowem, gdzie podczas prac ziemnych natrafiono na szczątki płodów ludzkich oraz odpady medyczne. W działania zaangażowanych było łącznie kilkuset funkcjonariuszy, a...

Reklama