Rzeszów - Środa, 21.05.2025
Reklama

Naukowcy zapytają mieszkańców, jak żyje im się w Rzeszowie

Dodano:

fot. Archiwum RESinet.pl
fot. Archiwum RESinet.pl
RZESZÓW Rusza wspólny projekt Urząd Miasta Rzeszowa i Uniwersytetu Rzeszowskiego. Jego celem będzie poznanie opinii mieszkańców na temat jakości życia w Rzeszowie. Wyniki badań mają pomóc jeszcze mocniej dopasować działania miasta do potrzeb i oczekiwań rzeszowian.

Porozumienie między miastem i uczelnią zostało podpisane w piątek. Projekt „Obserwatorium Miasta - platforma współpracy środowiska akademickiego z otoczeniem” będzie realizowany przez zespół naukowców z Kolegium Nauk Społecznych Uniwersytetu Rzeszowskiego, w ramach programu „Nauka dla Społeczeństwa”, finansowanego z środków Ministra Edukacji i Nauki. Jednym z jego głównych elementów będą badania socjologiczne, skoncentrowane na poznaniu opinii mieszkańców na temat wybranych aspektów jakości życia w mieście.

- Badania realizowane będą wśród kilku grup respondentów: rodziców uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych, uczniów szkół ponadpodstawowych i seniorów. W sześciu miastach – Rzeszowie i Krośnie w województwie podkarpackim, Lublinie i Białej Podlaskiej – w województwie lubelskim oraz Białymstoku i Suwałkach – w województwie podlaskim. W każdym z sześciu miast badaniem objęci zostaną również studenci, uczelni mających w nich swoje siedziby. Kluczową wartością projektu jest możliwość wdrożenia wyników badań naukowych w formie instrumentów stymulujących kształtowanie postaw wobec miasta jego mieszkańców – wyjaśnia dr Hubert Kotarski, prodziekan Kolegium Nauk Społecznych Uniwersytetu Rzeszowskiego.
Reklama
Prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek podkreśla, że badania znakomicie wpisują się w filozofię nowoczesnego zarządzania miastem, którą realizuje w Rzeszowie. – Polega ona na włączeniu w tworzenie miasta osób, które mamy tutaj na miejscu. Wiodące ośrodki na całym świecie korzystają z wiedzy lokalnych naukowców, starają się jak najszerzej włączać mieszkańców w planowanie i podejmowanie decyzji. Poprzez badania mieszkańcy będą mogli wyrazić swoją opinię na temat jakości życia w Rzeszowie, a my przekonamy się, w których aspektach możemy zrobić jeszcze więcej, aby mieszkańcom żyło się lepiej – przekonuje prezydent Konrad Fijołek.

Prof. dr hab. Sylwester Czopek, rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego zapewnia, że badania będą miastu przydatne. - Podpisanie tego porozumienia to kontynuacja wieloletniej współpracy uniwersytetu z miastem, efekty naszych działań naukowych pojawiają się jako źródło wiedzy dla prezydenta i służb miejskich. Dla nas to bardzo ważne, bo pokazuje oddziaływanie uczelni na otoczenie. Mogę zagwarantować, że te badania zostaną wykonane na bardzo wysokim poziomie – mówi profesor Czopek.

Na bazie uzyskanych wyników badań planowany jest również cykl warsztatów – seminariów, których celem będzie stworzenie eksperckiego „Modelu postaw mieszkańców wobec miasta”. Projekt jest kontynuacją badań pod nazwą „Rzeszowska Diagnoza Społeczna”, które przeprowadzono do tej pory w 2015, 2017 i 2019 roku.

 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Od 18 marca zmiany w rozkładzie kilku głównych linii komunikacji miejskiej. Linia 53 zawieszona

RZESZÓW. Zarząd Transportu Miejskiego poinformował o zmianach w kursowaniu części linii autobusowych, jakie zaczną obowiązywać od 18 marca. 

Rzeszów

Rzeszowskie restauracje dowożą lekarzom "darmowe" jedzenie

RZESZÓW. Dzięki platformie organizującej zbiórki trzy organizacje postanowiły pomóc pracownikom służb medycznych w kraju, dostarczając im posiłki. W akcji udział biorą również restauracje i szpitale z Rzeszowa.

Rzeszów

ZTM wprowadza ograniczenia kontaktu

RZESZÓW. ZTM wprowadza zakaz bezpośredniego kontaktu z klientem. POP-y zamknięte.

Rzeszów

Podkarpacki Urząd Wojewódzki. Obsługa klientów zamknięta do odwołania

RZESZÓW. Podobnie jak Urząd Miasta Rzeszowa oraz podległe mu jednostki, również Podkarpacki Urząd Wojewódzki w Rzeszowie od 16 marca zamyka do odwołania obsługę klientów.

Rzeszów

Urząd Miasta Rzeszowa oraz podległe mu jednostki zaprzestają bezpośredniej obsługi mieszkańców

RZESZÓW. Od 16.03.2020 r. do odwołania Urząd Miasta Rzeszowa oraz Jednostki Organizacyjne Miasta Rzeszowa nie prowadzą obsługi polegającej na bezpośrednim kontakcie z klientem.

Rzeszów

Loty na lotnisku w Jasionce wstrzymane

Podrzeszowskie lotnisko wstrzymuje loty na co najmniej 14 dni.

Rzeszów

Nieodpłatna pomoc prawna na terenie Rzeszowa tylko na odległość

RZESZÓW. Dyżury prowadzone będą wyłącznie za pośrednictwem środków komunikowania się na odległość, tj. za pośrednictwem telefonu lub e-maila.

Rzeszów

Rzeszowskie galerie handlowe działają w ograniczonym zakresie

RZESZÓW. W galeriach handlowych działają jedynie: apteki, sklepy spożywcze, drogerie i pralnie.

Reklama