Reklama

Aktualności / Rzeszów

Oto koncepcja nowego dworca PKS w Rzeszowie [WIZUALIZACJE]

Dodano: 13.10.2021 r.

Oto koncepcja nowego dworca PKS w Rzeszowie [WIZUALIZACJE] - Aktualności Rzeszów

Wizualizacja nowego dworca PKS w Rzeszowie / MWM Architekci

RZESZÓW. W środę (13.10) w hotelu Ambasadorskim w Rzeszowie, odbyła się prezentacja projektu nowego dworca PKS i zagospodarowania terenu wokół niego. Projekt przygotowała pracownia MWM Architekci, a zaprezentował go Maciej Łobos, współzałożyciel i prezes zarządu firmy. Wizualizacje pod treścią artykułu.

Temat zagospodarowania terenów pomiędzy ul. Grottgera, a torami kolejowym, gdzie znajduje się dworzec autobusowy PKS, już od wielu lat budzi wiele emocji. Na drodze do rewitalizacji tego obszaru stały m.in. nieuporządkowane sprawy własnościowe.

Teren o powierzchni ponad 140 arów, składa się z dwóch działek. Własnością PKS Rzeszów była dotychczas działka o powierzchni 60 arów, na której znajduje się plac manewrowy oraz budynek dworca. Pozostały teren (80 arów) należał do spółki PSK.

W zeszłym miesiącu, po rocznych negocjacjach z likwidatorami spółki PSK, władzom rzeszowskiego PKS udało się pozyskać na własność sąsiednie działki, co otworzyło nowe możliwości zagospodarowania całego terenu.

„W centrum miasta powstał ponad 1,5 hektarowy obszar, na którym można zrealizować nowoczesny dworzec, odpowiadający wyzwaniom czasu. Dworzec, na którym można nie tylko wsiąść do autobusu, ale również spędzić atrakcyjnie  i praktycznie czas, oczekując na autobus  – powiedział Piotr Klimczak, prezes zarządu PKS Rzeszów.

Opracowanie koncepcji nowego dworca PKS powierzono pracowni MWM Architekci z Rzeszowa. Zamierzeniem architektów, było stworzenie „nowoczesnego, wielofunkcyjnego zespołu usługowego, którego centralną częścią byłby nowy dworzec autobusowy integrujący komunikację miejską i przewoźników zewnętrznych”.

„Nasza propozycja obejmuje stworzenie kwartału spójnej, ścisłej, gęstej zabudowy na całych działkach PKS’u, nie budowanie dworca, tylko i wyłącznie, który jest obiektem parterowym , ma jakieś zadaszenie, a nad nim nic się nie dzieje. Dlatego, że to jest marnotrawstwo przestrzeni – mówił Maciej Łobos z MWM Architekci.REKLAMA

Wg projektu, od strony Placu Dworcowego i ul. Grottgera ma powstać 5-kondygnacyjny budynek „ogólnego przeznaczenia”. Na parterze zlokalizowane będą lokale o charakterze handlowym i usługowym. Na górnych kondygnacjach przewidziano otwarte przestrzenie, przeznaczone na mieszkania, biura i punkty usługowe.

„Założenie obejmuje stworzenie obiektu w pełni adaptowalnego, który funkcjonował będzie jako „nowy loft” – przestrzeń którą, tak jak dawne budynki przemysłowe, można dowolnie aranżować i dopasowywać do wymagań rynku, bez konieczności ingerowania w główną konstrukcję i systemy instalacyjne.” – informuje pracownia MWM Architekci.

Z założenia budynek jest tak zaprojektowany, aby w przyszłości możliwe były „dowolne adaptacje przestrzeni do potrzeb użytkowników, bez konieczności wykonania skomplikowanych robót budowlanych.”

Od strony północnej zaplanowano 3-kondygnacyjny garaż, który ma obsługiwać nowy budynek i przejąć miejsca parkingowe likwidowane w okolicach Dworca PKP. Znalazłoby się w nim miejsce dla ok.  400 samochodów. W głębi, za funkcjami handlowymi miałby znaleźć się nowy dworzec PKS oraz przystanki komunikacji miejskiej.

Podczas prezentacji, przedstawiono również koncepcję zagospodarowania dawnych magazynów kolejowych, zlokalizowanych wzdłuż torów. Wg założeń projektantów, mogłyby one spełniać funkcje publiczne. Znalazłoby się w nich miejsce na kasy biletowe, poczekalnię czy małą gastronomię.  Nie wykluczone, że powstałyby tam również przestrzenie o charakterze kulturalnym.
 
Wizualizacje nowego dworca PKS w Rzeszowie / źródło: MWM Architekci

Reklama

Tagi

Podziel się z innymi

Reklama

Wasze komentarze

Pozostalo znaków:
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się
Dodaj komentarz

Portal resinet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i wypowiedzi zamieszczanych przez internautów. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Reklama

Pozostałe aktualności

Jazda profilaktyczna. Sprawdź, gdzie zaparkuje autobus "Medyka" w październiku - Aktualności Rzeszów

Jazda profilaktyczna. Sprawdź, gdzie zaparkuje autobus "Medyka" w październiku

RZESZOW. W autobusie mieszkańcy mogą bezpłatnie wykonać badania profilaktyczne 40+....

Ul. Potockiego w Rzeszowie została przebudowana  - Aktualności Rzeszów

Ul. Potockiego w Rzeszowie została przebudowana

RZESZÓW.  Jezdnia została poszerzona do 6 metrów, wybudowany został szeroki na 2 m chodnik oraz kanalizacja deszczowa....

Kolejne udogodnienia dla pieszych i osób z niepełnosprawnościami na ul. Słowackiego - Aktualności Rzeszów

Kolejne udogodnienia dla pieszych i osób z niepełnosprawnościami na ul. Słowackiego

RZESZÓW. Zmieniono sposób parkowania samochodów, dzięki czemu na chodniku jest szerzej. Powstało również nowe mi...

W Rzeszowie rusza IX edycja akcji profilaktycznej "Rak a Zdrowie" - Aktualności Rzeszów

W Rzeszowie rusza IX edycja akcji profilaktycznej "Rak a Zdrowie"

RZESZÓW. Akcja rozpoczyna się 03.10.2022 r. i jest skierowana do mieszkanek Rzeszowa i powiatu rzeszowskiego....

Rozpoczęła się kolejna inwestycja związana z Podkarpacką Koleją Aglomeracyjną - Aktualności Rzeszów

Rozpoczęła się kolejna inwestycja związana z Podkarpacką Koleją Aglomeracyjną

RZESZÓW. W piątek, na terenie stacji kolejowej Rzeszów-Staroniwa odbyło się symboliczne wmurowanie kamienia węgielnego pod bud...

Reklama

Nowe na portalu

Reklama

Najczęściej czytane

Reklama

Wasze opinie

Dowiedz się, w której aptece kupisz swój lek. Ruszyła specjalna infolinia NFZprazykwantel sprzedam prazykwa: Lek przeciwgrzybiczy...
Gdzie w Rzeszowie można oddać przeterminowane leki? Lista aptekprazykwantel sprzedam prazykwa: Metformina cukrzyca...
Wypadek na A4. Ranny 8-letni chłopiecDawid Petrus: Proszę rodzinę dziecka...
Czołowe zderzenie busa z osobówką w Nowej DębieDawid Petrus: Proszę osobę poszkodowaną...
Dowiedz się, w której aptece kupisz swój lek. Ruszyła specjalna infolinia NFZprazykwantel sprzedam prazykwa: Alfadiol alfakalcydol...
Black Sabbath "The End of The End"tramwaj: Warto zobaczyć - świetny...
Reklama
Partnerzy: