Reklama

Aktualności / Rzeszów

Oto koncepcja nowego dworca PKS w Rzeszowie [WIZUALIZACJE]

Dodano: 13.10.2021 r.

Oto koncepcja nowego dworca PKS w Rzeszowie [WIZUALIZACJE] - Aktualności Rzeszów

Wizualizacja nowego dworca PKS w Rzeszowie / MWM Architekci

RZESZÓW. W środę (13.10) w hotelu Ambasadorskim w Rzeszowie, odbyła się prezentacja projektu nowego dworca PKS i zagospodarowania terenu wokół niego. Projekt przygotowała pracownia MWM Architekci, a zaprezentował go Maciej Łobos, współzałożyciel i prezes zarządu firmy. Wizualizacje pod treścią artykułu.

Temat zagospodarowania terenów pomiędzy ul. Grottgera, a torami kolejowym, gdzie znajduje się dworzec autobusowy PKS, już od wielu lat budzi wiele emocji. Na drodze do rewitalizacji tego obszaru stały m.in. nieuporządkowane sprawy własnościowe.

Teren o powierzchni ponad 140 arów, składa się z dwóch działek. Własnością PKS Rzeszów była dotychczas działka o powierzchni 60 arów, na której znajduje się plac manewrowy oraz budynek dworca. Pozostały teren (80 arów) należał do spółki PSK.

W zeszłym miesiącu, po rocznych negocjacjach z likwidatorami spółki PSK, władzom rzeszowskiego PKS udało się pozyskać na własność sąsiednie działki, co otworzyło nowe możliwości zagospodarowania całego terenu.

„W centrum miasta powstał ponad 1,5 hektarowy obszar, na którym można zrealizować nowoczesny dworzec, odpowiadający wyzwaniom czasu. Dworzec, na którym można nie tylko wsiąść do autobusu, ale również spędzić atrakcyjnie  i praktycznie czas, oczekując na autobus  – powiedział Piotr Klimczak, prezes zarządu PKS Rzeszów.

Opracowanie koncepcji nowego dworca PKS powierzono pracowni MWM Architekci z Rzeszowa. Zamierzeniem architektów, było stworzenie „nowoczesnego, wielofunkcyjnego zespołu usługowego, którego centralną częścią byłby nowy dworzec autobusowy integrujący komunikację miejską i przewoźników zewnętrznych”.

„Nasza propozycja obejmuje stworzenie kwartału spójnej, ścisłej, gęstej zabudowy na całych działkach PKS’u, nie budowanie dworca, tylko i wyłącznie, który jest obiektem parterowym , ma jakieś zadaszenie, a nad nim nic się nie dzieje. Dlatego, że to jest marnotrawstwo przestrzeni – mówił Maciej Łobos z MWM Architekci.

Wg projektu, od strony Placu Dworcowego i ul. Grottgera ma powstać 5-kondygnacyjny budynek „ogólnego przeznaczenia”. Na parterze zlokalizowane będą lokale o charakterze handlowym i usługowym. Na górnych kondygnacjach przewidziano otwarte przestrzenie, przeznaczone na mieszkania, biura i punkty usługowe.

„Założenie obejmuje stworzenie obiektu w pełni adaptowalnego, który funkcjonował będzie jako „nowy loft” – przestrzeń którą, tak jak dawne budynki przemysłowe, można dowolnie aranżować i dopasowywać do wymagań rynku, bez konieczności ingerowania w główną konstrukcję i systemy instalacyjne.” – informuje pracownia MWM Architekci.

Z założenia budynek jest tak zaprojektowany, aby w przyszłości możliwe były „dowolne adaptacje przestrzeni do potrzeb użytkowników, bez konieczności wykonania skomplikowanych robót budowlanych.”

Od strony północnej zaplanowano 3-kondygnacyjny garaż, który ma obsługiwać nowy budynek i przejąć miejsca parkingowe likwidowane w okolicach Dworca PKP. Znalazłoby się w nim miejsce dla ok.  400 samochodów. W głębi, za funkcjami handlowymi miałby znaleźć się nowy dworzec PKS oraz przystanki komunikacji miejskiej.

Podczas prezentacji, przedstawiono również koncepcję zagospodarowania dawnych magazynów kolejowych, zlokalizowanych wzdłuż torów. Wg założeń projektantów, mogłyby one spełniać funkcje publiczne. Znalazłoby się w nich miejsce na kasy biletowe, poczekalnię czy małą gastronomię.  Nie wykluczone, że powstałyby tam również przestrzenie o charakterze kulturalnym.
 
Wizualizacje nowego dworca PKS w Rzeszowie / źródło: MWM Architekci
Reklama

Tagi

Podziel się z innymi

Reklama

Wasze komentarze

Pozostalo znaków:
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się
Dodaj komentarz

Portal resinet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i wypowiedzi zamieszczanych przez internautów. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Reklama

Pozostałe aktualności

FOTRELACJA. Święto Wojsk Obrony Terytorialnej w Rzeszowie - Aktualności Rzeszów

FOTRELACJA. Święto Wojsk Obrony Terytorialnej w Rzeszowie

 RZESZÓW. W sobotę Rzeszowie odbyły się oficjalne uroczystości z okazji 6-lecia Wojsk Obrony Terytorialnej z udziałem Prezydenta...

Wino, jedzenie, muzyka i fireshow. Carpathian Wine Fest na pożegnanie lata - Aktualności Rzeszów

Wino, jedzenie, muzyka i fireshow. Carpathian Wine Fest na pożegnanie lata

RZESZÓW. Już w ten weekend miłośnicy czerwonego trunku będą mieli okazję ponownie spotkać się na świeżym powietrzu w fosie rzeszowski...

Przebudowa ul. Warszawskiej. W piątek rusza układanie nawierzchni, możliwe utrudnienia - Aktualności Rzeszów

Przebudowa ul. Warszawskiej. W piątek rusza układanie nawierzchni, możliwe utrudnienia

RZESZÓW. Firma Strabag rozpoczyna układanie nawierzchni na zachodniej części przebudowywanej obecnie ul. Warszawskiej a także na odci...

Święto WOT w Rzeszowie. Defilada, piknik wojskowy i utrudnienia w ruchu - Aktualności Rzeszów

Święto WOT w Rzeszowie. Defilada, piknik wojskowy i utrudnienia w ruchu

RZESZÓW. W najbliższą sobotę Rzeszowie odbędą się oficjalne uroczystości z okazji 6-lecia Wojsk Obrony Terytorialnej. Na ten dzień za...

W weekend zmiany tras autobusów komunikacji miejskiej - Aktualności Rzeszów

W weekend zmiany tras autobusów komunikacji miejskiej

RZESZOW. W najbliższy weekend w Rzeszowie obchodzone będą dwa duże święta: wojskowe i biegowe. W związku z tym, niektóre ulice w mieś...

Reklama

Nowe na portalu

Reklama

Najczęściej czytane

Reklama

Wasze opinie

Poranne wypadki z udziałem pieszych w RzeszowieDawid Petrus: Proszę osobę poszkodowaną...
6 firm zainteresowanych budową PCLA w RzeszowieAnna Nowak: Bardzo dobre wieści....
Pod Rzeszowem powstaje duży ośrodek sportowy Anna Nowak: Zapowiada się na prawdę...
1 osoba ranna w zderzeniu dwóch samochodów na al. Armii KrajowejDawid Petrus: Proszę osobę poszkodowaną...
Black Sabbath "The End of The End"tramwaj: Warto zobaczyć - świetny...
Reklama
Partnerzy: