Reklama

Aktualności / Rzeszów

Otylia Jędrzejczak na budowie basenu przy ul. Matuszczaka

Dodano: 02.02.2022 r.

Otylia Jędrzejczak na budowie basenu przy ul. Matuszczaka - Aktualności Rzeszów

fot. Grzegorz Bukała / Urząd Miasta Rzeszowa

RZESZÓW. Otylia Jędrzejczak, mistrzyni olimpijska i prezes Polskiego Związku Pływackiego odwiedziła budowę nowego basenu przy ul. Matuszczaka w Rzeszowie.

- Basen przy ul. Matuszczaka będzie obiektem nowoczesnym i wyjątkowym. Dzięki temu, że mamy świetne wsparcie Polskiego Związku Pływackiego liczymy, że pojawi się tu także ośrodek szkoleniowy i będziemy wspólnie organizować imprezy na światowym poziomie – mówił Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa podczas konferencji prasowej.

Budowa basenu przy ul. Matuszczaka to jedna z największych inwestycji, które trwają obecnie w Rzeszowie. We wtorek inwestycję oglądała wybitna pływaczka Otylia Jędrzejczak, która obecnie jest prezesem Polskiego Związku Pływackiego. - Ten obiekt spełni wszystkie wymogi skoków do wody na najwyższym poziomie. Skoki w Rzeszowie to 40 lat historii, a my na tę dyscyplinę także chcemy stawiać.Ten nowoczesny obiekt był bardzo potrzebny, bo teraz rzeszowscy zawodnicy muszą podróżować po Polsce, aby trenować w Łodzi czy Poznaniu. Stworzymy tu miejsce, gdzie będziemy szkolić dzieci i młodzież, ale także trenerów. Oprócz skoków będzie można tu ćwiczyć pływanie, a to w tej chwili trzecia pod względem popularności dyscyplina w Polsce – mówiła Otylia Jędrzejczak.

- Nauka pływania jest bardzo ważna, zarówno dla kształtowania mistrzów, jak i bezpieczeństwa w wodzie. Wierzę, że będziemy tu organizować Mistrzostwa Europy i Świata, że najlepsi zawodnicy do nas przyjadą. W czasach pandemii aktywność dzieci spada, trzeba im dawać alternatywy, mamy do tego doskonałe warunki tutaj w Rzeszowie. Są doskonali trenerzy, piękne tradycje tej dyscypliny, a teraz dodatkowo będzie jeszcze nowoczesny basen. Liczę, że na Igrzyskach Olimpijskich w 2024 roku będziemy się cieszyć z dobrych wyników naszych zawodników. Na otwarcie obiektów w Rzeszowie chętnie przyjadę -dodała prezes PZP.

- To będzie obiekt nowoczesny i wyjątkowy. Właśnie dzięki temu, że mamy świetne wsparcie Polskiego Związku Pływackiego i zrozumienie dla skoków do wody liczymy, że pojawi się w ślad za tym ośrodek szkoleniowy. I będziemy wspólnie organizować imprezy na światowym poziomie. Ten basen będzie także służył mieszkańcom, którzy nie trenują wyczynowo, ale oczywiście w pierwszej kolejności sportowcom. Będą mogły trenować tu także służby ratownicze, być może zainicjujemy powstanie tutaj sekcji piłki wodnej – mówił Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.

We wtorkowej konferencji brali udział także Grzegorz Lesiak, członek zarządu PZP i Przewodniczący Komitetu Technicznego Skoków do Wody przy PZP oraz Andrzej Kozdrański, trener kadry narodowej skoków do wody. - Nie ma drugiego takiego obiektu w Europie. Będzie tu zintegrowana sala dedykowana tylko do skoków i niecka także dostosowana do treningów tej dyscypliny. Do tego sucha pływalnia do skoków synchronicznych. Chcemy mieć olimpijczyków, dlatego jest potrzebna nam taka infrastruktura. W skokach do wody 60-70 proc. pracy treningowej wykonuje się na sali. To głównie akrobatyka.Dopiero potem wchodzi się do wody. Dodatkowym atutem tego miejsca będzie nowoczesny system spieniania wody. Dzięki niemu ćwicząc skoki zawodnik,  wpadając do wody, trafia na jej słup wypychany do góry, co niweluje dyskomfort i sprawia, że trudniej zrobić sobie krzywdę uderzając ciałem o powierzchnię – tłumaczył Lesiak. - Plany są takie, że w grudniu 2022 roku chcemy zorganizować tutaj  zimowe Mistrzostwa Polski. Chcemy także wystąpić z aplikacją o organizację Mistrzostw Europy Juniorów w 2023 roku. Mamy ambicje, aby wystąpić też o możliwość organizacji zawodów cyklu Pucharu Świata w 2024 roku – zdradził Grzegorz Lesiak.REKLAMA

- Na starym obiekcie przy ul. Matuszczaka trenowało około 80 zawodników. Dzisiaj jest ich znacznie mniej, bo w 2016 roku nasz obiekt został zamknięty, mogliśmy się przenieść na ROSiR, ale tam mamy tylko dwie trampoliny jednometrowe. Powoli dzieci więc rezygnowały z treningów. Taki stan trwa już 6 lat. Nowy obiekt rośnie coraz szybciej i jestem pewien, że bez problemu przeprowadzimy nabór nowych adeptów do naszej sekcji. Tym bardziej, że będziemy mieć basen z całym zapleczem do dyspozycji przez cały czas – dodał Andrzej Kozdrański.

Umowa na budowę basenu przy ul. Matuszczaka w Rzeszowie została podpisana 19 maja 2020 r. Inwestycję realizuje firma Texom z Krakowa. Koszt inwestycji to 25 730 832,48 zł. Szczegóły dotyczące trwającej budowy przedstawił podczas konferencji Dariusz Urbanik, zastępca prezydenta Rzeszowa odpowiedzialny za inwestycje.  - Przed nami jeszcze sporo robót żelbetowych, kończymy słupy pod konstrukcję stalową dachu, potem obudowa i przykrycie obiektu. Najwyższa wieża do skoków będzie miała 10 metrów, niższe 7, 5 i 3 metry. Głębokość basenu w miejscu, gdzie będą trenować skoczkowie to nawet 5 metrów, w pozostałych miejscach około 1,8 metra. Widownia pomieści 325 osób. Zaplanowaliśmy także halę sportową oraz tzw. suchy basen, jeden z najnowocześniejszych w Europie - mówił Urbanik.

 
Reklama

Tagi

Podziel się z innymi

Reklama

Wasze komentarze

Pozostalo znaków:
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się
Dodaj komentarz

Portal resinet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i wypowiedzi zamieszczanych przez internautów. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Reklama

Pozostałe aktualności

Rzeszów to MY. Oto kolejne pomysły mieszkańców na mikroinnowacje w mieście  - Aktualności Rzeszów

Rzeszów to MY. Oto kolejne pomysły mieszkańców na mikroinnowacje w mieście

RZESZÓW. Ogrody deszczowe, zielona wiata rowerowa i altana edukacyjna – to trzy mikroinnowacje zgłoszone przez mieszkańcó...

Kolejna akcja znakowania rowerów w Rzeszowie - Aktualności Rzeszów

Kolejna akcja znakowania rowerów w Rzeszowie

RZESZÓW. Najbliższa akcja znakowania rowerów odbędzie się 17 sierpnia. ...

W dniach 16 i 17 sierpnia zamknięte odcinki ul. Matysowskiej - Aktualności Rzeszów

W dniach 16 i 17 sierpnia zamknięte odcinki ul. Matysowskiej

RZESZÓW. Zaplanowany pierwotnie na 11 i 12 sierpnia ostatni etap prac przy rozbudowie ulicy Matysowskiej, został przesunięty na 16 i ...

Święto Wojska Polskiego i piknik wojskowy w Rzeszowie - Aktualności Rzeszów

Święto Wojska Polskiego i piknik wojskowy w Rzeszowie

RZESZÓW. Oprócz pokazu sprzętu wojskowego i poczęstunku żołnierską grochówką na uczestników pikniku czekać będzi...

W sobotę motoryzacyjne święto na Podpromiu i zbiórka charytatywna - Aktualności Rzeszów

W sobotę motoryzacyjne święto na Podpromiu i zbiórka charytatywna

RZESZÓW. 13 sierpnia na parkingu Podpromie odbędzie się piknik motoryzacyjny Super Car Weekend połączony ze zbiórką charytatyw...

Reklama

Nowe na portalu

Reklama

Najczęściej czytane

Reklama

Wasze opinie

Śmiertelne potrącenie rowerzysty na al. Armii KrajowejDawid Petrus: Proszę rodzinę osoby...
Zderzenie samochodu z żubrem w BieszczadachDawid Petrus: Proszę osobę poszkodowaną...
Czołowe zderzenie w Kraczkowej. Trzy osoby ranne Dawid Petrus: Proszę osoby poszkodowane...
Pomnik Wdzięczności Armii Radzieckiej zostanie przeniesiony?Stanisław Bomba: A więc dalej pozostanie...
Black Sabbath "The End of The End"tramwaj: Warto zobaczyć - świetny...
Reklama
Partnerzy: