Reklama

Aktualności / Rzeszów

PiS o inwestycjach w Rzeszowie. Nie obyło się bez „przytyku” w stronę władz miasta

Dodano: 05.09.2019 r.

PiS o inwestycjach w Rzeszowie. Nie obyło się bez „przytyku” w stronę władz miasta - Aktualności Rzeszów

fot. RESinet.pl

RZESZÓW. PiS zorganizowało konferencję, podczas której mówiono o spalarni PGE, jej możliwej rozbudowie, inwestycjach w rzeszowską służbę zdrowia oraz o przyszłych inwestycjach. Poruszono m.in. temat obwodnicy południowej.

Na konferencji prasowej w siedzibie Prawa i Sprawiedliwości przy ul. Hetmańskiej obecny był poseł Andrzej Szlachta, Krystyna Wróblewska oraz europoseł Stanisław Ożóg. Tematem spotkania były „duże środki finansowe na inwestycje w Rzeszowie w latach 2015-2020”. Politycy mówili o środkach finansowych jakie powędrowały do Rzeszowa. Jako pierwszy, głos zabrał były prezydent Rzeszowa.

Rozbudowa spalarni PGE

„Kilka tygodni temu w Rzeszowie był przewodniczący Platformy Obywatelskiej, Grzegorz Schetyna i w obecności pana prezydenta padło stwierdzenie ze strony władz miasta Rzeszowa, że musi nastąpić zmiana władzy, dlatego że Rzeszów otrzymuje za mało środków finansowych. Dlatego chcemy przedstawić te inwestycje, które miały inne źródła finansowania niż budżet miasta Rzeszowa” – wyjaśniał Andrzej Szlachta, zdradzając jednocześnie determinant organizowanej konferencji.

W dalszej części wypowiedzi poseł przeszedł do konkretów, a mianowicie do spalarni odpadów jaka powstała przy ul. Ciepłowniczej. Mowa była o tym, że dotychczas jest to najdroższa i zarazem największa inwestycja zrealizowana dzięki PiS-owi na terenie miasta.
Ponadto zapowiedziano przyszłą rozbudowę istniejącego obiektu.

„Po rozmowach z dyrektorem Gilewiczem [Grzegorz Gilewicz, dyrektor oddziału Elektrociepłowni – przyp. red.] zaproponujemy ministrowi Kowalczykowi, [Henry Kowalczyk, minister środowiska – przyp. red.] aby przystąpiono do realizacji drugiego etapu rozbudowy tej spalarni. Aby jeszcze więcej gmin z terenu naszego województwa mogło oddawać [odpady – przyp. red.] – informował poseł.

Kolejno poruszono temat rozbudowy dworca głównego, planów związanych ze stworzeniem Podkarpackiej Kolei Aglomeracyjnej, realizacji drogi S19, aktualnie realizowanej budowy Centrum Lekkoatletycznego Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz 594 mln zł jakie trafiły do Rzeszowa w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego.

Służba zdrowia

O szpitalach i środkach finansowych przeznaczonych na rozbudowę Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego Nr 1 im. Fryderyka Chopina, Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego Nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej oraz Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, mówiła Krystyna Wróblewska. Posłanka poruszała temat  85 mln zł przeznaczonych na SOR oraz lądowisko szpitala MSWiA. Wiadomo również, że w przyszłości dobudowany zostanie oddział neurologiczny i kardiochirurgiczny. Na pomieszczenia i budowę tych oddziałów przeznaczonych zostanie 12,5 mln zł.

„Chciałabym podkreślić co działo się w tych szpitalach. Ogółem w latach 2015 z planami na 2019, mówimy o pomocy związanej z doposażeniem, przebudową, na szpitale poszło 77 mln zł. Co było w tym niezmiernie ważne? M.in. zakup akceleratora dla naszej onkologii, modernizacja i rozbudowa budynku E i F wraz z wyposażeniem, ale przede wszystkim chciałabym zwrócić uwagę na rozbudowę kliniki hematologii oraz kliniki neurologii ze stacją dializ. Możemy powiedzieć, że mamy to na najwyższym poziomie i na to zostały przeznaczone bardzo duże środki – ponad 34 mln zł” – mówiła Krystyna Wróblewska.

W dalszej części wspominano o rozbudowie bloku dziecięcego w szpitalu „na górce”, wymianę aparatury medycznej, takiej jak tomograf i rezonans komputerowy. Ponadto poruszono temat zwiększenia jakości w leczeniu niepłodności w szpitalu nr 2 i utworzenia Centrum Interwencyjnego Leczenia Udarów Mózgu.

„Chaotyczna polityka planistyczna miasta” i obwodnica południowa

Zanim do głosu został dopuszczony europoseł Stanisław Ożóg, Andrzej Szlachta postanowił wspomnieć o jednej z najgorętszych inwestycji przyszłości Rzeszowa: „Publicznie powiedziano, że będzie ogłoszony program 100 obwodnic w Polsce i zrobimy wszystko, żeby jedną z tych stu obwodnic była obwodnica miasta Rzeszowa”. O planach związanych z utworzeniem takiego programu wspominał Jarosław Kaczyński podczas konwencji okręgowej PiS w Olsztynie.

Odnośnie obwodnicy południowej, należałoby przywołać wypowiedź rzecznika prezydenta miasta, informująca o aktualnym stanie inwestycji: „Teraz jest przegotowywany ostatni dokument, mianowicie ekspertyza przyrodnicza, która jest potrzebna dla RDOŚ-u.  Ona już jest, w tej chwili trwa jej sprawdzanie i to jest ostatni dokument, który będzie nam potrzebny do złożenia dokumentu o decyzje środowiskową. Jeżeli ta decyzja będzie pozytywna, to po wakacjach chcemy złożyć wniosek o zezwolenie na realizację inwestycji” – informował końcem lipca Maciej Chłodnicki.

Jak wiadomo inwestycja, którą wstępnie szacuje się na ok. 400 mln zł, nie ma jeszcze zagwarantowanego udziału w tym programie, jednak przez wzgląd na swoje znaczenie pod względem poprawy komunikacji w mieście, ma ona duże szanse na dołączenie do wyżej wspomnianego programu. Na dzisiejszej konferencji prasowej padła jedynie propozycja dodania.

Nie mniej jednak do sprawy służby zdrowia i lądowiska dla helikopterów w Rzeszowie powrócił Stanisław Ożóg: ”Z tego co przedstawiła tutaj pani Krystyna, bardzo mnie cieszy jeden element, mianowicie budowa lądowiska przy szpitalu MSWiA, dlaczego? Poprzez chaotyczną politykę planistyczną miasta Rzeszowa, lądowisko wybudowane przy szpitalu nr 2 nie może być wykorzystywane w nocy”

Budowa sądu okręgowego

Ciekawą z kolei wiadomością podzielił się były prezydent Rzeszowa: „Jaskółki przynoszą taką informacje, że być może w Rzeszowie w roku 2020 rozpoczniemy budowę Sądu Okręgowego”. Wiemy również, że w związku z powyższym zostanie zorganizowana konferencja prasowa.


Rafał Bolanowski (rafal.bolanowski@resinet.pl)
Reklama

Tagi

Podziel się z innymi

Reklama

Wasze komentarze

Pozostalo znaków:
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się
Dodaj komentarz

Portal resinet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i wypowiedzi zamieszczanych przez internautów. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Reklama

Pozostałe aktualności

Komunikacja miejska. Nowe przystanki na żądanie  - Aktualności Rzeszów

Komunikacja miejska. Nowe przystanki na żądanie

RZESZÓW. Od 1 maja lista przystanków na żądanie w Rzeszowie zwiększy się o 116 kolejnych (w tym 8 poza miastem). Dla 12 przyst...

Rozbudowa stadionu na os. Przybyszówka. Powstaną m.in. zadaszone trybuny - Aktualności Rzeszów

Rozbudowa stadionu na os. Przybyszówka. Powstaną m.in. zadaszone trybuny

RZESZÓW. Miasto ogłosiło przetarg na rozbudowę boiska piłkarskiego przy ul. Stadionowej w Rzeszowie. Powstaną m.in. dwie zadaszone tr...

Podkarpacki Bazarek. Znamy harmonogram na cały rok - Aktualności Rzeszów

Podkarpacki Bazarek. Znamy harmonogram na cały rok

RZESZÓW. Wędliny, sery, soki, owoce, warzywa czy rękodzieło to tylko niektóre z produktów, jakie można nabyć na Podkarp...

Strażacy z OSP Pogwizdów Nowy otrzymają nowy pojazd - Aktualności Rzeszów

Strażacy z OSP Pogwizdów Nowy otrzymają nowy pojazd

RZESZÓW. Ochotnicza Straż Pożarna z osiedla Pogwizdów Nowy w Rzeszowie otrzyma nowy wóz ratowniczo-gaśniczy. - Nadwyżkę...

Oficjalne wyniki wyborów. Konrad Fijołek ponownie prezydentem Rzeszowa - Aktualności Rzeszów

Oficjalne wyniki wyborów. Konrad Fijołek ponownie prezydentem Rzeszowa

RZESZÓW. Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła oficjalne wyniki II tury wyborów samorządowych. Prezydentem Rzeszowa na kolejną, ...

Reklama

Nowe na portalu

Reklama

Najczęściej czytane

Reklama

Wasze opinie

Zderzenie trzech pojazdów w Tyczynie. Osiem osób rannychDawid Petrus: Proszę osoby poszkodowane...
W Rzeszowie otwarto nowe miejsce dla seniorówAdam zRzeszowa: Adam Polanski Ty tak...
Port lotniczy Rzeszów-Jasionka otrzymał imię "Rodziny Ulmów"Adam Polanski: Konrad Fiołek alkoholik...
Port lotniczy Rzeszów-Jasionka otrzymał imię "Rodziny Ulmów"Adam Polanski: Konrad Fiołek alkoholik...
Port lotniczy Rzeszów-Jasionka otrzymał imię "Rodziny Ulmów"Adam Polanski: Konrad Fiołek alkoholik...
Black Sabbath "The End of The End"tramwaj: Warto zobaczyć - świetny...
Reklama
Partnerzy: